Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:32 12.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Re: За тези, които могат да дойдат за 2-3 дена самонови [re: Mиpo]  
АвторБили (Нерегистриран)
Публикувано12.03.03 21:02



Здрасти Миро,
Сядам да пиша, както обещах. Искам да ти отговоря на въпроса за предпочитанията. Ами аз нямам такива. И на Витоша, и на Родопите бих се чувствала еднакво добре. Времето на събирането е много удобноно ще даде и за мен, защото след това направо се връщам в Швейцария.Жалко, че имам планирани отдавна неща, иначе бих могла цялото време да присъствувам.
Има едно нещо, което малко ме притеснява. Доколкото разбирам, повечето от хората, които ще дойдат са с интереси, насочени към бойните изкуства. Това е съвсем противоположно на нещата с които аз се занимавам - само медитация. Ще бъде добре все пак да се даде повече информация за една съвсем предварителна програма, която при всички случаи ще претърпи промени, но и ще даде що-годе някаква представа.
Дотогава има още доста време, така че ще говорим пак за детайли.
прегръдки от мен.
Били



Тема Re: За тези, които могат да дойдат за 2-3 дена самонови [re: Били]  
Автор Гpъм* ( PULSAR)
Публикувано12.03.03 21:23



Това,че някои се занимава с бойни изкуства не пречиТе имат общ корен..Нали не мислиш....че ще се занимават с "кати"...хахаха
Аз бих дошъл за да си изчистя техниката; дзен-медитация.

Доскоро

-MЕMENTO MORI-


Тема Re: Предложение за хижа.нови [re: Гpъм*]  
Автор Mиpo ()
Публикувано13.03.03 14:56



Благодаря ти, Гръме. Твоето предложение е пример в какъв вид трябва да са офертите – ясни, детайлни и практични.

Аз мисля, че съм ходил няколко пъти на тази хижа, но понеже не съм гледал името й и не съм сигурен дали става въпрос за нея точно. Един въпрос, понеже хижата е на туристически път и особено уикенда, мисля че доста хора минават от там и ако не можем да я запълним, предполагам, че и други хора ще отседнат. И да не стане една тълпа ...? Е, ти кажи как е минала вашата сбирка.

А иначе ще изчакаме и останалите предложения и до месец-два ще вземем решение.





Тема *** ПРИМЕРНА програма ***нови [re: Били]  
Автор Mиpo ()
Публикувано13.03.03 16:11



Били, нямаш никакви основания за притеснения. Не знам къде си ги видяла тези много хора занимаващи се с бойни изкуство – освен Ния, май няма други от досега изказалите се. Даже и аз, въпреки, че тай чи е и бойно изкуство, реално не съм се бил за последните 15 години никога. Та, ако разчитам само да бойните си умения, Ния ще ме натупа . Но не се бой от нея, тя е особено чаровна и с една прегръдка може да бъде туширана .

Друго нещо – обзалагам се, че това, което ще ти покажа от тай чи и бутащи ръце ще ти хареса МНОГО! Готова ли си на облога? Всъщност, идеално е ако на медитационния лагер има хора, които могат да ни покажат и други, НОВИ за всеки от нас практики, пък били те и от бойни изкуства. Какво по-хубаво да бъдеш въведен, макар и за малко, в нов метод, от човек, който има известен опит в него. Това само ще ни обогати!

Трето, не бих искал да взимаме решенията само с мнозинство, а доколкото е възможно с КОНСЕНСУС (пълно съгласие). Т.е. да бъдат отчетени интересите на ВСИЧКИТЕ хора. Даже, ако в един момент една част от групата искат повече да направят една практика, пък друга част – друга, няма проблем да аранжираме нещата, че всяка група да бъде задоволена. Просто трябва да сме ГЪВКАВИ, което не е чак толкова трудно.

Ето ти една СЪВСЕМ ПРИМЕРНА програма на един ден. Естествено, всеки може да предложи и други неща и е сигурно, че ще бъде видоизменено. Но основната идея е 60-70% от времето за медитации да бъде посветено на класическите Ошо медитации като Динамична, Кундалини, Надабрахма, Звуци на чакрите, Мандала, Натарадж, Не-ум .... + неща от Книга на тайните, а пък останалото време в зависимост от хората с опит, може да пробваме и други методи. Какво по-хубаво, ако Гръм се навие да дойде и ни покаже неговите Дзен практики. Или пък, ако Хуанджи реши да дойде за малко поне и ни покаже от неговата Йога. Чудесно би било да пробваме и Дао, Тантра и цял куп други неща, стига да има хора с опит в даденото направление. Сигурен съм, че и ти има какво да ни покажеш специфично.

Сутрин (примерно 7:30-8.00 часа, часовете ще ги уточним по-късно): загряващи упражнения тип Цигун или Йога. Това е факултативно за желаещите и естествено може да бъде сменяно всеки ден с различни неща (ако има паневриматджи, защо пък не и с паневритмия);

8:00-8:30 – закуска;
9:00-10:00 – Динамична медитация или аналогична;
10:00-10:15 - Пауза, абсорбиране ...
10:15-11:15 - Или дискусия на някаква екзистенциална тема (за един час на живо може да се свърши това, което в Клуба говорим с месеци) или към нещо от рода психо-драма, или някой ни показва някой негов метод;
11:15 –12:15 – Звуци на Чакрите или аналогична;
12:15 -12:30 - Пауза, абсорбиране ...
12:30 –15:00 – Обяд и свободно време (желаещите да правят нещо специфично, могат да се възползват)
15:00-16:00 – Не-ум медитация или аналогична;
16:00-16:15 - Пауза, абсорбиране ...
16:15-17:15 - Или дискусия на някаква екзистенциална тема, или към нещо от рода психо-драма, или някой ни показва някой негов метод;
17:15-18:15 – Кундалини или аналогична,
18:15-18:30 - Пауза, абсорбиране ...
18:30-20:00 – вечеря и свободно време (желаещите да правят нещо специфично, могат да се възползват)
20:00-21:00 –Гледане на видео на Ошо или от друг учител или пък слушане на аудио лекция (Омраам и Елеазер от бялото братсво, тай чи и дао учители, ...) ;
21:00-23:00 – Дискотека-латихан: Чудесно би било, ако заедно с ”класическа” танцувална музика, който може да донесе музика от различни краища на света. Много е интересно да се танцува музика, която никога не си чувал ... Оставащ тялото си нея и ...
Всеки си ляга и става, когато иска, стига да не пречи на останалите. Въобще, разписанието е съвсем примерно. Както и посочените практики. Сигурно е че ще има цял куп други неща.

И последно нещо, Били. Ако ти ще дойдеш примерно за няколко дена само – естествено, че за тези дни ще изменим програмата по ТВОЙ ВКУС, което е съвсем нормално! И същото е за всички други, които ще дойдат само за няколко дена, но искат непременно да направят тази или онази практика.

Прегръдки
(А, има и една практика, където за един час всеки се прегръща със всеки за по няколко минути и се сменяме докато всеки е прегърнал многократно всеки)

Ако някой има опасения или сериозни възражения да се обажда.



Тема Re: Предложение за хижа.нови [re: Mиpo]  
АвторГpъм* (Нерегистриран)
Публикувано13.03.03 17:15



Привет Миро
Оствих телефона на хижата;можеш да се обадиш и да резервираш до 35места.
Освен това хижи по Витоша да търсиш..хахаха Избора е голям,но говорим за други цени.

Нашта сбирка е на 15ти Щом мине ще драсна няколко реда;на писмо

Доскоро

П.П
Ако ми кажеш какво се иска от мястото и хижата; ще потърся варянти



Тема Re: Предложение за хижа.нови [re: Гpъм*]  
Автор Mиpo ()
Публикувано14.03.03 16:04



Ето ти “идеалните” изисквания:
- хижата да има голяма зала, където да могат да се правят събирания и медитации;
- колкото по малко външни хора идват там, толкова по-добре (естествено, няма да сме максималисти). Става въпрос, че има една практика, където се вдига малко повече шум за 20тина минути и да не пречим на никого.
- важно е да има възможност за хранене на място, т.е. столова и всичко, което върви с нея (готвач ...). Та, ми казвай освен цената за нощувка и цената за пълен пансион храна на ден!
- да има ток, ако има и топла вода ще е идеално (все пак ще сме там за 10 дена);
- ако има телевизор с вход за видео също ще е много хубаво (видеото вече обещаха добри хора от Клуба да го донесат, но да не мъкнем и телевизор)
- предполагам че с всичките горни изисквания с хижата ще може да се стига и с кола (в смисъл ако трябва да се откара някакъв материал), но това не е толкова важно

Ако не сме много капризни, ще чакаме твоя отговор.



Тема Re: Медитационен лагер-купон-сбирка на Клуба презнови [re: Mиpo]  
Автор Berta (непознат)
Публикувано14.03.03 18:07



Здравейте на всички! Цяла седмица само наблюдавам дебатите, наистина много ми хареса идеята за медитационен лагер и изразих намерението да се включа, но деликатно ми намекнаха, че трябва все пак и да се покажа в темата. Един вид намерението ми трябва да бъде регистрирано, пък и май се преброяваме по примера на колегите от един друг клуб! Не мога да не направя аналог с един друг човек, който действайки изключително в сферата на абстрактното и безличното, изправяйки се лице в лице с безкрайността, бе длъжен да обявява името си преди да дръзне да навлезе в нея: “Аз съм Хуан Матус!” По този начин той потвърждаваше своята индивидуалност пред безкрайността. Така де, това е моята заявка за присъствие. Между другото особено ме зарадва и въодушеви предложения план, режим за протичането на деня (всъщност това е и основната причина да пиша сега). Обичам нещата да са точни, конкретни и ясно регламентирани (не мога да кажа, че се движа по някакъв строг план, но смятам за необходимо предварителното набелязване на някои опорни точки за протичането на деня, тук не става въпрос само за предстоящото събиране, а въобще в ежедневието, за всеки божи ден). Това го свързвам донякъде и с психологията на жената, повече насочена към рационалните, практични неща, докато мъжете май имат повече склонността да се губят в абстрактните неща.
Та на въпроса – за мен мястото на събирането е без значение, навсякъде бих се чувствала удобно, по-важно е, както споменах по-горе, предмета на занимания и, разбира се, не на последно място – хората. Наистина за местоположението не бих имала по-особена претенция, защото така или иначе ще пътувам, по-кратко или повече не е от значение, тъй като едва ли бихме организирали лагера в близост до Варна, където понастоящем пребивавам. Не че местата, местностите са лоши, но в разгара на курортния сезон трудно би се намерило уединено местенце, подходящо за нашия “курс по източни ГИМНАСТИКИ и УПРАЖНЕНИЯ за ЗДРАВЕТО”, пък и както виждам никой не споменава за установяване на морския бряг, предпочитанията са за планина. Може би това идва от наложеното от Изтока предубеждение или приоритет на височината (нали сигурно ще се реем, възнасяме, издигаме съзнанието), макар че за мен морския бряг е еднакво подходящ (тук оставям настрана предпочитанията, съветите, маниите и консерватизма на някои “мъдреци” относно предимствата на едното пред другото). Но както и да е – пак казвам за мен местонахождението не е от особено значение, както казва Миро и в центъра на София би било добре, но все пак отчитам необходимостта от уединение или просто достатъчно пространство за действие.
Относно организацията на деня – харесва ми това, което е предложил Миро, но очаква се, че някои хора ще имат по-различни навици, режим на организация. Тук само съдя от моето подреждане на деня, където винаги преди да съм направила каквото и да било сутрин, са първите “сто крачки”, казано съвсем символично. Или като стана сутрин правя няколко обиколки (на блока, детската площадка, или просто слизам и се качвам няколко пъти до 9-тия етаж на блока ни). Приех този модел преди около 7-8 месеца за сутрешен крос (противно на някои мнения, че сутрин сърцето не трябва да се натоварва по този начин) и наистина действа много ободряващо, раздвижващо и пр. Пък и нашият така наречен “гуро” (както обичат да омаловажават нещата някои мои “съ-ученици”) често доста язвително, доколкото успявам да доловя, ни казва: “Вие какво мислите правят онези монаси, саняси от източните будистки индийски или тибетски ашрами по йога, ако мислите че по цял ден седят в удобна седяща поза за медитация правейки опити да медитират, концентрират и възнасят, или се ограничават само със стоенето в асани, избийте си го от главите! Стават по тъмно, сериозна тренировка, бягане, мускулни упражнения, тежък физически труд и чак тогава определени медитативни практики и асани. Ще кажете че к`во му е духовното? Ами май няма духовно и не-духовно – всичко е само такова каквото е, не по-малко духовно е да изпиеш едно кафе или просто да си сложиш дънките и да си подредиш косата!” Такива са в общи линии думите му, предадох ги доста телеграфично, но мисля става ясно за какво говори. Та в този ред на мисли едва впоследствие (след задължителните “сто крачки”) идват разтягащите упражнения (йога, стречинг) и най-после дихателните или по-скоро медитативни практики. Разбира се, не искам да налагам на никого моите убеждения за плануване на деня, рискувам дори да помислите, че граничат с лудост и мания, но забелязах, че има хора, които се занимават с бойни изкуства (в случая Ния), която, предполагам, ще се съгласи, че разгряването, предварителната подготовка на тялото е точно толкова важна колкото и останалата практика по същество в съответното бойно изкуство. Давам си сметка, разбира се, отчитам и това, че лагера ще е насочен повече към споделяне на опит, научаване на нещо ново в медитативните практики, но също вярвам и в това, че и останалото трябва да се впише някак, защото нещата са вързани, вървят ръка за ръка, едното се обезсмисля без другото, и обратно. Винаги съм симпатизирала на системата йога, защото означава свързване, интегриране на всичко, но наистина на всичко, не изолиране на медитацията, като нещо извън живота, ежедневието, не оприличаването на лудост на усилията хвърляни в нещо толкова безсмислено за останалите “нормални” хора, а виждането, усещането на връзката между всичко и всички.
Това май много дълго дойде, в противоречие на намерението ми да не пиша хич (май взех идеята твърде присърце), но използвах възможността да кажа тук някои неща. Не искам да ме разберете погрешно, че се опитвам да наложа нещо, просто давам моето предложение и споделям виждането си. Всъщност всеки може да прави каквото иска, защото това е вярното за него, не да се насилва да влиза в някакви рамки, защото насилственото, вървенето против себе-то е още по-вредно и неестествено. Пак казвам – само предложение за вместване и на по-“прозаични” занимания редом с “издигането на духа”!
И накрая, наистина ще се радвам да се осъществи замисъла, защото, предполагам, ще се съгласите, че всеки би могъл да научи нещо ново, което да “работи” при него по-добре.
Поздрави от капризна мартенска Варна и прегръдки, а, да - и честит рожден ден с днешна дата (за хората с повече от един такъв в годината!)



Тема Re: Предложение за хижа.нови [re: Mиpo]  
Автор Гpъм* ( PULSAR)
Публикувано14.03.03 20:18



Разбрах

На 17ти ще напиша за хижите които искаш.

Доскоро

-MЕMENTO MORI-


Тема Re: Медитационен лагер-купон-сбирка на Клуба презнови [re: Berta]  
Автор Mиpo ()
Публикувано17.03.03 17:39



Бобчо, твоето изказване по темата си е направо за пример ! Всичко е засегнато и е казано ЯСНО. Да му е кеф на човек да се види и да медитира с такива хора !

Що се отнася до предложението ти за ранния сутрешен крос, който иска ще може да се включи в него (има такава възможност), който пък не иска, ще е свободен да прави каквото иска друго. Така де, няма да сме казарма, където трябваше всички задължително да ставаме в 5ч30 и да тичаме голи до кръста .

Прегръдки


П.П. Който смята, че има някаква вероятност да присъства там (за няколко дена поне) да го каже ясно за да се знае за колко хора да търсим хижа. Не че сега е последното и окончателно преброяване, но е хубаво да имаме приблизителна идея (ясно е че до юли още много вода ще изтече и някой могат да си променят мнението в една или друга посока). Та, досега за целия период от 8-9 дена са изявили желание: моя милост, Лия, Ния, Берта, Гръм, Изгрев (несигурна обаче) и Били (за няколко дена само), както Сивия Вятър, който обаче помоли да не го броим официално. Така или иначе оптималната бройка за такова мероприятие е около 15тина човека. Та, ако има други желаещи (за целия период или част от него), да го кажат ясно като Бобчо (това няма да задължи никого, ако по-късно му се наложи да се откаже).





Тема Re: Медитационен лагер-купон-сбирка на Клуба презнови [re: Mиpo]  
Автор Изrpeв (дъга)
Публикувано18.03.03 12:21





Здравей Миро!

Засега не съм сигурна дори за няколко дни, но то някой път уж сигурните работи, по-лесно се развалят пък несигурните - стават, та ........




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.