Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:47 18.05.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Прегръдката (ошовската)нови  
Автор Mиpo ()
Публикувано05.12.02 19:20



Да кажа най-после няколко думи повече за прегръдката, която използвам често из тези форуми. Има различни видове прегръдки – като се почне от любовната и се стигне до онази между другарите Т. Живков и Л. Брежнев. Някои от изказали те се до сега по темата казват, че се пристрастяват към някои прегръдки, други пък ги взимат като енергиен вампиризъм, а пък трети въобще не обичат да ги пипат (зер ще им стане нещо). Четвърти (и те не са никак малко) правят веднага алюзия (гласно или негласно) със секса и възможните такива продължения на прегръдката. И т.н. Разбирам мненията на всички изказали се, обаче аз използвам прегръдката в по-друг смисъл от всичко горе написано. И по-надолу ще обясня това като условно ще я нарека този тип прегръдка “ошовска” (просто защото я научих покрай Ошо хората).

Двама души вървящи по Пътя и търсещи същината на нещата общуват. Прегръдката е чудесен начин да се задълбочи тяхното общуване. Общуването пък (вкл. и това в ДИРа) представлява ВЗИМОДЕЙСТВИЕ на различни нива между въпросните хора. А пък взаимодействието е един от двата основните методи на ПОЗНАНИЕ, както от външната наука, така и от мистичната. Ако някой попита кой е втория метод, това е НАБЛЮДЕНИЕТО. Така, че цялата наука, била тя външна или вътрешна, се базира на тези два метода – поставят се разни обекти да си ВЗАИМОДЕЙСТВАТ и след това се НАБЛЮДАВА какво става при това взаимодействие.

Сега обаче обръщаме внимание на взаимодействието при прегръдката. Какво става там? Да опиша първо какво представлява физически ошовския тип прегръдка. За разлика от някои други прегръдки, тя е дъъълга и баааавна прегръдка. За любителите на цифри бих казал, че сигурно трае поне 20-30 секунди (а може да продължи и много повече). Контактът между двете тела е максимален. Всеки се отваря към другия и всеки усеща другия.

Обикновени при общуването и дискусиите (вкл. и тук в ДИРа) често хората се подготвят да спорят, да размахват шпаги, да гледат кой бил по-прав и по-умен и т. н. Една дълбока прегръдка обаче променя много нещата! Хората не са вече един срещу друг, а един с друг. ЗАЕДНО! И търсят истината заедно. Какво значение има кой ще намери даден аспект от Пътя. Важното е този Път, както и пътечките му, да бъдат намерени.

Ако може човек на физическо ниво да приеме някой друг и да го прегърне сърдечно и дълбоко, това би било крачка към приемането на човека и на другите му нива. Но ако не можеш да се оставиш да бъдеш прегърнат, както и ти да прегърнеш, всичко останало са САМО ПРИКАЗКИ. И поне на мен не ми биха били много интересни. Не че с прегръдката се осъществява най-дълбокия възможен контакт, тя е само началото. Но, ако и в това начало човек се огражда с крепости, какъв контакт би се осъществил по-навътре.

Ще разкажа някои впечатления от Ошо медитации, където примерно накрая (или пък по време ма самата медитация) всички се прегръщаме всеки с всеки. Да поясня също, че обикновено, когато двама “ошовци” се срещнат (даже и за първи път) не се ръкуват, а се прегръщат. Докато пък в определени медитации има “ударно” прегръщане. Примерно веднъж преди около 5 години имаше в София едни такива най-различни медитации с Боди (ученичка на Ошо и по класическа тантра) и имаше 1 час прегръщане, всеки със всеки. Беше много интересно. Аз, по-рано не се прегръщах много, но с течение на времето ми хареса и точно когато Боди беше в София, ми беше особено интересно. Имаше хора с които се познавах от доста години, но никога не ги бях прегръщал и тогава беше идеалния случай. Все пак в България хората не са свикнали нито да се прегръщат така, нито да се целуват при поздрав (за разлика от други страни). Та беше много интересно да усетя различните хора, както да усетя и какво става в мен при прегръщането с тях. Ще разкажа за няколко от многото прегръдки за да дам идея какво става.

На медитацията имаше една жена, която беше много секси, бяхме се виждали и говорили вече на други сбирки поне от месец-два. Но беше винаги малко настрана от духа на групата и не се отваряше, предпочитайки да остане недостъпна. Апропо, беше бизнес дама и го правеше това не от слабост, а явно като изработен рефлекс за самозащита. И на тези медитации в един момент бяхме близо и се насочваме да се прегърнем. Сигурно беше най-секси жената от цялата група и сигурно доста мъже искаха да се прегърнат с нея ... Аз също няма нищо против. Обаче, каква изненада! Прегръщаме се, а тя стегната като ДЪСКА. Въобще не се отпуска. Все едно че прегръщаш един бетонен стълб... След това говорих с един приятел от групата и той ми каза абсолютно същото усещане с нея. Та, в крайна сметка ми беше много по-приятно да се прегърна с жени, които сигурно не са супер-секси, но се разтапяха в прегръдката! И ако имах избор след това (прегръщахме се с всеки поне по 3-4 пъти) предпочитах, който и да е друг човек. Друго интересно беше прегръщането с мъжете. С жените всичко беше ОК, обаче с мъже никога не се бях прегръщал и беше също интересно, че мога да ги приема и прегърна. Най-смешното за мен беше че в един момент трябваше да се прегърна с едно момче, което не познавах, но някой ми беше казал по-рано, че е гей. Разбирате положението ... Обаче, рекох си какво като е гей, все е човек и се прегърнахме дълбоко. Определено човекът се прегръщаше по-добре от бизнес дамата.

Въобще много може да се говори за прегръщането. Но най-добре е като се видим да се прегърнем. Естествено, разбирам,че някои не примат тази форма за поздрав и общуване и не бих настоявал. Разбирам също, че в присъствието на определени трети лица (съпрузи/съпруги, приятели/приятелки) едно такова прегръщане би било меко казано странно и доста провокативно. Така че оставям на всеки да прецени сам за себе си дали желае да се прегърнем като се видим. Аз поне съм готов .

И в заключение най-важния и дълбок смисъл на прегръщането. Важното е не само да прегънеш някого физически, а да ПРЕГЪРНЕШ ЦЕЛИЯ ЖИВОТ, да ПРЕГЪРНЕШ ЦЯЛОТО! Да си готов да се отвориш за него, както и ти да влезеш в неговите дълбини. Обикновената физическа прегръдка е само подготовка за тази друга ПРЕЕЕГРЪЪЪЪДКАААА, където изчезваш и се сливаш тотално с Цялото.

Прегръщам ви всички и можем да видим заедно и останалите детайли.



Тема Re: Прегръдката (ошовската)нови [re: Mиpo]  
Авторниko (Нерегистриран)
Публикувано06.12.02 08:32



Особено ми хареса края.
Прегръдката е-- да влезеш в пространството, тишината на другия. Но и той трябва да е открит по същия начин. Може и да няма физически контакт, само присъствие.. Тогава се сливат 2 безкрайности.



Тема Re: Прегръдката (ошовската)нови [re: Mиpo]  
Автор MнoroCтpaннa (и непредвидима)
Публикувано06.12.02 09:27



Ела тук бързо да те прегърна с една дълбооока и бааавна прегръдка, за да ти кажа колко съм съгласна с това, което казваш и да споделя мои размишления по темата.

Вселената е изградена на принципа на дуалността – светлината и тъмнината , денят и нощта, приливите и отливите, планини и долини, възходи и падове, причините и следствията, приемането и отблъскването, външно и вътрешно. ЦЯЛОТО се проявява в двата основни принципа за изграждане на Вселената – енергията на човека оказва положително или отрицателно въздействие върху обкръжаващата среда, така като и средата влияе върху вътрешното състояние на човека. Истината на всеки един е истина и на ЦЯЛОТО. Вътрешното и външното са като двете страни на една монета. Даосите са нарекли ЯН и ИН положителното и отрицателното проявление при кръговрата на ЦИ, при нейното цикличното движение.

АУРАТА на човека, енергията с която е зареден, се усеща без значение онлайн или оффлайн. Всеки човек излъчва вибрации, това е любимото ми наименование на биоенергията. Научно доказано е, че мозъкът излъчва алфа-, бета-, делта-, тита- вълни. С различната честота на вълните се усеща и същността на човека. Има хора, които приемаш априори; други към които си неутрален или такива, които направо отблъскват. При прегръдката това се усеща най-добре - вижда се дали с този човек сте на една честота или не. При прегръдката не може да се лъже, няма начин да излъжеш Цялото, :))).

А усещайки близки вибрации при прегръдката вече може да се навлиза и в дълбочина. Прегръдката е ориентир колко дълбоко можеш да се довериш. После става интересно. Така че и да прегърна всички, доверие ще има само на тези, с които вибрационно сме били ЕДНО.



Тема Re: Прегръдката (ошовската)нови [re: ниko]  
Автор Mиpo ()
Публикувано06.12.02 12:25



дааа



Тема Re: Прегръдката (ошовската)нови [re: ниko]  
Автор Haтaлu (звън на кристал)
Публикувано06.12.02 12:25



Не можеш да влезеш в пространството и тишината на другия. Можеш само да чакаш другия да ти ги подари, да те обхване в собствената си тишина и пространство.
Миро би трябвало да го знае, като почитател на Ошо.
Едното е агресия, другото е собствен мир и покой, в който бог просто снизхожда
Както не можеш активно да се вреш в бога, а трябва да си пасивен, за да му позволиш той да слезе в теб.
Истинските неща просто се случват, когато им го позволиш.
Влизането е акт, ян, агресия. Нищо не става.

Разбирането е илюзия. Оцени нивото на осъзнатото незнание. Неразбирай осъзнато.


Тема Re: Прегръдката (ошовската)нови [re: Haтaлu]  
Автор Mиpo ()
Публикувано06.12.02 12:46



Натали, в природата има ИН и ЯН. Пасивно и активно. Не само едното. Та, не се стрхувай от ЯНа, от навлизането. Твоето изказване (както и това на всеки друг) е съшо ЯН или форма на агресия по твоите думи.

А въпросът ми към теб е пределно кратък. Като се видим ще ме прегърнеш ли? Аз ще съм отворен към теб.



Тема Re: Прегръдката (ошовската)нови [re: Mиpo]  
Автор Haтaлu (звън на кристал)
Публикувано06.12.02 12:54



Е нали и аз това казвам-има ин и ян. Но бог се постига само в състояние ин.
На въпроса съм ти отговорила отдавна.
Не си падам по прегръщането над път и под път. Доста захаросано ми е.

Разбирането е илюзия. Оцени нивото на осъзнатото незнание. Неразбирай осъзнато.


Тема Re: Прегръдката (ошовската)нови [re: MнoroCтpaннa]  
Автор Mиpo ()
Публикувано06.12.02 12:59



И аз съм съгласен с теб. Една дребна забележка само относно
Така че и да прегърна всички, доверие ще има само на тези, с които вибрационно сме били ЕДНО.

Доверието трбява да е към всички. Сигурно няма да се достигне същата дълбочни с всички хора в началото и ще е различно, но пробвай да прегръщаш всички (може и мислено естесвено). Особено е полезно да се прегръщат така и неприятните ти хора. Нали разбираш, че накрая трбява да прегрънеш ЦЯЛОТО, а не А или Б само.

Сега обаче те прегръщам теб, точно както си знаем .



Тема Re: Прегръдката (ошовската)нови [re: Mиpo]  
Автор Haтaлu (звън на кристал)
Публикувано06.12.02 13:01



Трябва да оставиш да ти се случат.
Същото е и с прегръдката.
Самия ти предварителен въпрос дали ще те прегърна, това вече е акт, действие, преднамереност. Истинските неща не са преднамерени.
Ако прегръдката ни се случи, значи ще се случи. Мислейки я отсега и задавайки ми доста пъти вече този въпрос, нищо не правиш.
Имам чувството, че нищо не си разбрал от Ошо. Сигурно не си чакал да ти се случи, а си се втурнал да го прегръщаш?

Разбирането е илюзия. Оцени нивото на осъзнатото незнание. Неразбирай осъзнато.


Тема Re: Прегръдката (ошовската)нови [re: Haтaлu]  
Автор Mиpo ()
Публикувано06.12.02 13:06



Бог се постига с ЯН и ИН, не само с ИН.

Приемам отказа ти. Аз пък си падам точно по прегръщането над път и под път (прегръщането, което обясних по-горе). И не ми е зле.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.