Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:12 02.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Da pogovorim za 4etvartoto tqlo...нови  
Автор vi_vo (непознат )
Публикувано30.12.02 13:29



Kakvo stava s 4ovek, kogato navleze v 4etvartoto si tqlo?
Kakvi sa vazmojnostite za takav 4ovek?
Kakvi sa opasnostite?



Тема Re: Da pogovorim za 4etvartoto tqlo...нови [re: vi_vo]  
Автор huanji ()
Публикувано30.12.02 13:54



Ако някой ти каже, че е влязъл в четвъртото си тяло, взаимоотношенията са рисковани, а опасностите, големи. По- добре е да контактува с опитни психиатри.



Тема Уточнение.нови [re: vi_vo]  
Автор MнoroCтpaннa (и непредвидима)
Публикувано30.12.02 19:25



Нека да използваме класификацията на ОШО, за да не говорим празни приказки. Телата са взаимно проникващи се едно в друго, представи си ги като матрьошките примерно.

........................физическо......................
..........................етерно.........................
.........................астрално........................
.........................ментално........................
..........................духовно.........................
........................космическо......................
.......................нирваническо...................

Четвъртото тяло е Менталното, свързано с Ума на човека. Може да се тества с разни тестове. Това е състояние на ежедневното ти съзнание и не разбирам въпроса ти "Как се навлиза в него?" Да не би да питаш за друго тяло?

Редактирано от MнoroCтpaннa на 30.12.02 19:33.



Тема Re: Уточнение.нови [re: MнoroCтpaннa]  
Автор huanji ()
Публикувано30.12.02 23:07



Нека да изпозваме класификацията на Тантра, за да не говорим празни приказки.
Тантра говори за пет тела(коша):
Аннамая коша, Пранамая коша, Маномая коша, Виджнянамая коша и Анандамая коша. Теософски погледнато, петте обвивки са следните по реда - груба, ефирна, астрална, каузална и атмична. Мога да ги нарека и по друг начин за да е по- ясно - физическо тяло, витално тяло, разсъдъчно тяло, разумно тяло, блаженно тяло.
Та да си дойдем на думата, за кое тяло говорим? С ума на човека е свързано маномая коша, от манас- ум. Маномая и виджнянамая коша служат като съдове за вътрешният орган(антах-карана). Според Веданта, той има четири аспекта: манас, будххи, ананкара и читта.
За кое точно става дума?



Тема Re: Уточнение.нови [re: huanji]  
Автор ~ Kaли ~ (звън на кристал)
Публикувано30.12.02 23:27



Не знам кой какво говори и какво сте чели вие и можете да продължите да се джафкате.
Аз обаче в себе си установих следните тела: физическо, съзнателно-умствено, подсъзнателно, чувствено, свръхсъзнателно, душевно и духовно.
Може на нищо от книгите да не отговаря, ама аз си ги знам тях и са ми съвсем реални.

Любовта ти дава блаженство. Конфронтацията-гръбнак. А ти имаш нужда и от двете.


Тема Re: Уточнение.нови [re: ~ Kaли ~]  
Автор huanji ()
Публикувано30.12.02 23:48



Ти си си измислила следните тела...

Кой ти каза, че се джавкаме? С Многостранна, не помня да сме го правили. :)))



Тема Re: Уточнение.нови [re: huanji]  
Автор MнoroCтpaннa (и непредвидима)
Публикувано31.12.02 00:16



Нека да цитирам пак ОШО, който ги е дал така за по-голяма яснота на Ума ни, преди да изразя моите мисли за телата. За мен те могат да се прегрупират и в пет, защото не бройката е от значение, а същността им, функциите им в общия механизъм тяло-ум.

"Четирите тела - физическо, етерно, астрално и ментално - принадлежат на едно и също измерение – по хоризонталата, разликата е между вътрешното и външното проявление. До четвъртото тяло сте човек, а от петото нагоре ставате свръхчовек.
От петото нагоре разделението е по вертикала – разликата е между нисшето и висшето. Заратустра, Исус, Буда, Кришна са свръхчовеци."


И ако използваме Тантра Йога то според функциите им бих ги нарекла така:

ФИЗИЧЕСКО = Аннамая коша – груба форма - физическо тяло
ЕТЕРНО = Пранамая коша – ефирна - витално тяло
АСТРАЛНО = Маномая коша – астрална - разсъдъчно тяло
МЕНТАЛНО = Маномая коша – астрална - разсъдъчно тяло
ДУХОВНО = Виджнянамая коша – каузална - разумно тяло
КОСМИЧЕСКО = Виджнянамая коша – каузална - разумно тяло
НИРВАНИЧЕСКО = Анандамая коша – атмична - блаженно тяло

АНТАХКАРАНА -"вътрешният орган", душата; термин на *Санкхя- Карика, *Йога и *Веданта, който включва: Висшия Интуитивен ум - буддхи , Аз-фактора - ахамкара и Низшия ум, който организира получаваната от сетивата информация - манас. В класическата Йога вместо него се използва терминът читта - съзнанието.

За другите тела има методи, говорили сме за тях. За Анандамая коша – атмична - блаженно тяло няма метод, няма не-метод. То е трансценденталния Аз, тялото на Просветлението. ТО се случва.

За кое тяло всъщност иде реч?





Тема Re: Da pogovorim za 4etvartoto tqlo...нови [re: vi_vo]  
Автор PRN (fellow)
Публикувано31.12.02 00:27



Що питаш?
Каквото и да ти се каже по тази тема, то ще влезе в безкрайните лабиринти на третото ти тяло и няма да помръдне нито на инч оттам.
Както вече сигурно си забелязал, всеки ще ти отговори от неговата си камбанария и ще ти завърти своята си грамофонна плоча, която идва от паметта, тоест от миналото. Според Ошо, според Тантра, според Веданта и т.н.

Имаш ли нужда от такава объркваща информация?
Аз също мога да завъртя плочата си, обаче ще ти го спестя. Бидейки ядката, от която експлозивно избухва цветето на индивидуалността у човека, четвъртото тяло има абсолютно уникални проявления у всеки.
Тъй че какъв е смисъла да те занимавам със себе си.

Когато опиташ вкуса му, ще знаеш какво е и няма да задаваш подобен въпрос из форумите.




Тема Re: Уточнение.нови [re: huanji]  
Автор ~ Kaли ~ (звън на кристал)
Публикувано31.12.02 01:21



Измислила съм си ги, защото не ги пише в твоите книги ли?
Тц тц тц...
И сега на сее си ли да вярвам или на книгите.
И, ако избера книгите-на кои книги-на твоите или на многостранна...а ще се появат и други сигурно...
...тц...тц..тц...в туш ме хвърли.
Щом го няма в авторитетните книги, значи съм си ги измислила...
Ако се пък замисля от друга страна, всичко е илйзия и измислица...
...уф, по-добре май да не мисля...

Любовта ти дава блаженство. Конфронтацията-гръбнак. А ти имаш нужда и от двете.


Тема Re: Уточнение.нови [re: ~ Kaли ~]  
Автор huanji ()
Публикувано31.12.02 03:02



Истината е, че нямам мой книги. Приемам това, в което виждам мъдрост. То може да е от различно учение. Ти правиш ли разлика от различните източни философии? Няма значение, важното е да се чувстваш добре. Върви по този път, който разбираш. Ако видиш, че нещо не е наред, смени го. Кога човек сменя нещо, когато не му върши работа. Най- добре не мисли. Днес може да съм ти дошък в повече, за което се извинявам.
Поздрави.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.