Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:57 01.05.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема По една случайност...  
АвторCherish the Moment! (Нерегистриран)
Публикувано26.11.02 13:59



... ако изобщо Вселената търпи случайностите, подочух една теория на Ошо, според която Просветлен може да бъде само този, който се е освободил от привързаностите си. Ми знаете ли, аз тогава не искам да бъда просветлена. Предпочитам да бъда в душевно затъмнение (сигурно съм в такова, а, Ошо?), но да мога да се наслаждавам на всеки хубав момент, който ми дават Моите Привързаности...

Един въпрос, ако позволите:
Просветлен ли е този, който се е привързал към чувството си за непривързаност?



Тема Re: По една случайност...нови [re: Cherish the Moment!]  
Автор Mиpo ()
Публикувано26.11.02 14:13



Здравей . Защото ти е така кеф да теоретизираш? И за какво ти е въобще да мисли за Просветление? И да си представяш какво би било. Все едно някое дете на 7 години да си предстявя секс.

Предпочитам да бъда в душевно затъмнение, но да мога да се наслаждавам на всеки хубав момент, който ми дават Моите Привързаности...
Щом ти харесва, прави го. Просто наблюдавай дали НАИСТИНА ти харесват привързаностите (защото те имат ДВЕ страни). Но ако ти харесват, наслаждавай им се.

В случай че ти харесва и прегръщането, прегръщам те най-сърдечно и баааавно.



Тема Re: По една случайност...нови [re: Cherish the Moment!]  
Авторниko (Нерегистриран)
Публикувано26.11.02 14:20



Можеш ли да се наслаждаваш на всеки момент от живота си, когато си в душевно затъмнение?
Ще имаш само отделни моменти на наслада, а другите ще са мъка и скука.Когато се освободиш от зависимостите си, ще се наслаждаваш на всеки момент, тук и сега.
Ошо не иска да ти вземе тези моменти, а да ти даде още--безкрайната наслада.Това е парадокса- отдаваш себе си, егото си и получаваш целия свят.



Тема Re: По една случайност...нови [re: Cherish the Moment!]  
Автор MнoroCтpaннa (и непредвидима)
Публикувано26.11.02 14:52



...никак не е случайно, че си тук и те прегръщам, за да го усетиш :)))

Cherish the Moment - Оцени момента !!

Capture the moment - Хвани момента !!

Бъди Момента !!

Наслаждавай се на момента!!

Сега започна ли да разбираш ОШО?





Тема Re: По една случайност...нови [re: Mиpo]  
АвторCherish the Moment! (Нерегистриран)
Публикувано26.11.02 17:37



Далече съм от мисълта да теоретизирам каквото и да е в материя, за която самата аз не съм си дала много отговори на въпроси, които ме вълнуват. Оставям тая привилегия на Ошо. В случая просто поисках да се възмутя публично от просветленческата теория, защото ми звучи абсурдно в нейното буквално тълкуване. Не са ли привързаностите ни тези, които ни правят щастливи (и нещастни също!). Например, аз съм привързана към себе си - ако не съм, ще се самоуважавам ли достатъчно? Привързана съм към работата си - ако не съм, ще съм постигнала ли в кариерата си това, което съм постигнала до момента, ако не го работех с удоволствие? Привързана съм и към Човека до мен - ако не съм, ще мога ли да почувствам онова усещане за Цяло? И изобщо, духовният аскетизъм (защото за мен непривързаността към нищо е точно това) е нещо, към което човек не би трябвало да се стреми, само защото Ошо е казал, че така се става Просветлен. Всъщност, тук има ли някой който смята, че простосмъртен може да няма привързаности? А ултра егоцентриците, които нямат нужда от нищо и не са оковани в никакви привързаности, просветлени ли са? И няма ли опасност един фен на Ошо, който го е изтълкувал буквално да реши да живее без привързаности - изтисква мига и продължава напред, не се задържа много с някой човек до себе си, за да не вземе да се привърже случайно, спира да влиза в дир.бг , защото и тук има опасност от привързване към никове или клубове - както мога да си заложа чисто новите PC-слушалки (към които не съм се привързала, защото не се привързвам към вещи) че половината от пишещите Ошовисти тук са привързани към този клуб. Та така с буквалното тълкуване на "Просветленият няма привързаности". Но пък кой е казал, че Ошо говори буквално?! Той е имал предвид следното: Просветленият това е Свободната Душа, открила смисъла на битието и на собственото си съществуване, а когато човек открие смисъла, той разбира, че всичко е преходно и се наслаждава на Мига изцяло, но без да се привързва към него, защото знае, че после ще има друг Миг и друг, и друг...

Това беше само демонстрация, че аз мога да споря със себе си като защитавам еднакво убедително и двете позиции, но сега не съм тук за това. Тук съм, за да кажа здрасти на всички, да се поогледам и ако ми хареса може и да поостана.

Посрещаш ме с прегръдка? Хубаво е. Лъчезарно и добронамерено. И аз те прегръщам. Гледай само да не ти хареса, че току виж си се привързал.



Тема Re: По една случайност...нови [re: ниko]  
АвторCherish the Moment! (Нерегистриран)
Публикувано26.11.02 17:44



Защо си се уловил за моето "душевно затъмнение"? Това беше някакъв опит за игра на думи от моя страна - нали според Ошо непривързаните са в просветление, та аз сигурно като привързана съм в затъмнение...


Повярвай ми, аз и със зависимостите си съм един завършен хедонист. И изобщо едното не пречи на другото. Поне при мен, при теб незнам как е. За мен наистина просветлен човек е този, който живее в хармония с привързаностите си и ги използва, за да върви напред... към следващото Тук и Сега...



Тема Re: По една случайност...нови [re: MнoroCтpaннa]  
АвторCherish the Moment! (Нерегистриран)
Публикувано26.11.02 17:49



Това с прегръщането много ми харесва!
Всички ли сте такива добронамерени тук или все още не са се появили онези, които ще ме посрещнат със зъби и нокти или там каквито оръжия за непривързаност използват?





Тема Re: По една случайност...нови [re: Cherish the Moment!]  
Авторbojestven rezonans (Нерегистриран)
Публикувано26.11.02 18:43



e sigurno 6e izpalzat ot mraka i takiva no se opianiavai ot nas pregra6ta6tite sega razbrali



Тема Re: По една случайност...нови [re: Cherish the Moment!]  
Автор Mиpo ()
Публикувано26.11.02 21:45



Да започна с края на твоя постинг
Гледай само да не ти хареса, че току виж си се привързал.
Не се притеснявай за мен дали ще се привържа, а ме дръж здраво в прегръдката си ! И се отдай в нея!

Аз бих споедлил една друга гледна точка относно привързването. Всъщност така нареченто "привързване" не е духовен аскетизъм, а ЛИПСА на ПОЗНАНИЕ за дадена част от нас. Форма на патерица е. И за мен поне акцентът не е върху привързаносттамм а върху ОПОЗНАВАНЕТО на съответните неща в нас. Ако искаш може да се задълбочим.

Ако ти стигат обаче твоите аргументи по върпоса, тогава може да се отдадем само на прегърщането!



Тема Re: По една случайност...нови [re: Cherish the Moment!]  
Автор Xy (Who_am_I_)
Публикувано26.11.02 23:24



Май наричаме различни неща "привързаност". Така че няма от какво "да се възмущаваш". За мен думата "привързаност" е психологическият еквивалент на оковите ( или ако искаш си представяй белезници, вериги, въжета, ремъци - въобще всичко, с което може да бъдеш вързана ). Не говоря в никакъв преносен смисъл, а буквално. И така:

Привързаностите ни пораждат смяната на щастие с нещастие и обратно. В какъв смисъл ти можеш да си привързана към себе си? И какво общо има това със самоуважението? Привързана си към работата си - това ли е за теб удоволствието? А къде е твоята свобода? Привързана си към някой човек ... А, сега разбрах - ти казваш "привързана съм" вместо "обичам"! Много показателно, много интересно. На теб говори ли ти нещо това, тази подмяна на понятията? Говори ли ти нещо за теб самата? Непривързаността е един безкраен празник, защо ти прилича на аскетизъм? Аз знам, че човек може да няма привързаности и това не е само Ошо... Срещал съм просветлени хора. И тук пак виждам едно пълно различие в понятията. Човек без привързаности не може да е "ултраегоцентрик" защото той просто няма его.

Ето, виждаш ли какво става, когато хората говорят много, демонстрират, и се отнасят безкритично към думите. И за какво беше всичко това?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.