Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:43 29.05.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re: По една случайност...нови [re: Cherish the Moment!]  
Автор Изrpeв (дъга)
Публикувано27.11.02 09:24



Просто бъди наблюдателна!



Тема Re: По една случайност...нови [re: Mиpo]  
АвторCherish the Moment! (Нерегистриран)
Публикувано27.11.02 18:50



Форма на патерица? Тоест, имаш предвид, че това е като например да се чувстваш половин човек без някого, без да осъзнаваш, че си Цяло със или без който или каквото и да е, нали? Но все пак, аз искам да те попитам: кое лично теб би те правило по-щастлив - да нямаш никакви привързаности или да имаш? Ти към какво си привързан? И от каква привързаност си се освободил?

Обичам да се гмуркам. На повърхността е лесно и го може всеки.

Единственият случай, в който моите аргументи са ми достатъчни е, когато се гледам в огледалото. За комуникация обаче ми трябват чуждите също. А за прегръщането - никакви!



Тема Re: По една случайност...нови [re: Xy]  
АвторCherish the Moment! (Нерегистриран)
Публикувано27.11.02 19:05



Ето, виждаш ли сега какво се получава: Значи един затворник никога не може да бъде просветлен! Хах!

Ами не бих искала да самотълкувам себе си, когато някой не ме е разбрал, защото това е като да обясняваш виц, а и защото понякога нещата, които пиша не трябва да бъдат четени, а чувствани. Но това няма как да ти го обясня. Трябва сетивност.

Ами не, не замествам Обичам с Привързана съм. Ето например, аз не обичам приятеля си, но съм привързана към него.

Да, непривързаността е безкраен празник, но за блудната рееща се душа, за душата скитница, която докосва, но не задържа... която върви по острието на бръснача и гледа да не залита, защото порязването е привързаност. Знаеш ли, ще спра до тук, защото виждам, че очевидно имаме различни възприятия за вложените в думата Привързаност значения (а те са много).

Но за финал искам да кажа: според мен има привързаности, от които простосмъртния не може да се освободи. Ако може, тогава вече дайте да си говорим за богове и полубогове, само не и за хора.



Тема Re: По една случайност...нови [re: bojestven rezonans]  
АвторCherish the Moment! (Нерегистриран)
Публикувано27.11.02 19:08



Ще се опиянявам, щом казваш. Може ли тогава едно голямо прегръщане, а за мезе няколко усмивки...



Тема Re: По една случайност...нови [re: Cherish the Moment!]  
Авторbojestven rezonans (Нерегистриран)
Публикувано27.11.02 19:17



ostavam si ve4no pregra6 iceluva6 te



Тема Re: По една случайност...нови [re: Cherish the Moment!]  
Автор Xy (Who_am_I_)
Публикувано27.11.02 21:50



"Ето например, аз не обичам приятеля си, но съм привързана към него."

Трябва сетивност.



Тема Привързаностинови [re: Cherish the Moment!]  
Автор Mиpo ()
Публикувано28.11.02 13:48



Скъпа Чери, много ми харесва, че обичаш гмуркането . Та, след една дълбока прегръдка и целувка (почти като при изкуствено дишане – нали трябва да се заредим с кислород за дълбините) – да се гмурнем заедно. Предлагам обаче преди това да разсъблечем това онова, което би ни пречило в този процес. Да свалим обувките първо – т.е. думата "просветление" да я забравим за сега. На мен не ми е нужна, предполагам, че и на теб и ще ни е по-леко без нея в гмуркането. Да махнем и палтото – т.е. Ошо да го оставим също настрана. Защо трябва да обсъждаме какво той е казал като може да обърнем внимание на това, което НИЕ ВИЖДАМЕ.

Аз не съм против привързаностите. Напротив, каня те да се привържеш не само към един човек, една работа и т.н, а към ЦЯЛОТО, към всичко. И не да стоим настрана в живота (зер да не ни стане нещо), а да на влезем във всяка негова дълбина.

За патерицата. Обикновено използваме патерица, когато примерно кракът ни е наранен и не може да го изколваме Та, говорейки за патерицата (привързаността) за мен е важното КРАКЪТ, т.е. използвайки патерицата да оправим крака. И патерицата може да е много полезна. Въпросът е да не свикнем с нея само и цял живот да не използваме възможностите си на собствения крак. Защото са доста по-големи от тези на патерицата и ти като хедонист сигурен съм, че ще ти е интересно.

От моите големи привързаности почти нищо не е останало. Големи значи даден човек в частност, дейност и т.н. Обаче има "малки". А всъщност, така наречените "малки" привързаности са като малки снежни топки, които като се овъргалят с течение на времето в снега на несъзнателността, правят големите привързаности тип снежен човек. Какви са тези малки привързаности? Това са хиляди импулси, които имаме във всеки момент в нас. Представи си, гладна си сутринта, отиваш на място, където продават по принцип хубави и топли банички. Купуваш си една баничка, обаче тя се оказва от предния ден. Какви импулси се раждат в теб в този момент? Или пък компютъра ти се разваля и ... Или пък заваля дъжд изведнъж, а пък ти си официално облечена и нямаш чадър, пък имаш работа ... И милиони такива уж дребни неща. Обаче там реагираме НЕСЪЗНАТЕЛНО. И от тази несъзнателност се раждат след това куп други неща. Вмалкото е скрито голямото.

Но за да не говорим общо, избери дадена ситуация и да говорим конкретно за нея. Всъщност това значи да се гмурнем. Да вземем едно нещо и да идем във всичките му детайли, а не 100 неща и да ги оставим на повърхността. Ето веднага един пример за нещо, за което аз бих те попитал. Може да се случи да се разделиш с Любимия човек до теб (които ти е давал усещането за Цяло). Ще ти кажа различните възможности от спектъра, а ти може да коментираш твоето поведени във всеки отделен случай.
1. Въпросният любим човек си намира друга любима. Случва се. Огледай се около теб и ще видиш колко често се случва.
2. На този човек му се налага да замине за дълго и на далеч. Примерно получава стипендия за Япония. А пък твоите интереси с любимата ти работа изискват твоето присъствие другаде по света.
3. Случа се човекът да се разболее и да остане физически инвалид. Примерно парализиран. Какво би направила тогава?
4. Най-сигурното, което може да с е случи. Любимият ти човек да УМРЕ. Това става ВИНАГИ. Рано или късно.
5. Ти срещаш нов човек, с когото изведнъж целостта ти с Цялото то става по-цялостна. Нов любим човек се появява без да сте скъсали със стария. Както по т.1, това природно явление не е никак рядко.

Та, кажи как би реагирала и какво би усетила? Разбирам, че може да кажеш че ситуациите са хипотетични, но най-често съответното твое бъдеще действие съществува вече в теб. Като те питам аз, чувствай се свободна да ме питаш и ти. Само опиши ситуацията и бъди конкретна.

Излизайки на повърхността да се прегърнем пак. И още малко кислород ...




Тема Re: Привързаностинови [re: Mиpo]  
Автор d8a (analysis)
Публикувано28.11.02 15:38



Привет Миро!

Хубаво говориш хипотетично - малко разнообразие не е никак зле. Но понеже знам, че по-обичаш конкретното, те моля да споделиш в коя/и от 5-те хипотетични ситуации си попадал? И как си реагирал/потопил/гмурнал? Ако е нито една от тях - избери си една реална и сподели, плийз?

Усмихнати прегръдки..Дейти



Тема Re: Привързаностинови [re: d8a]  
Автор Mиpo ()
Публикувано28.11.02 16:52



Дейти, бил съм в някой от съответни ситуации. И бих споделил. Обаче при условие, че и ти се включиш в споделянето . Въобще нещата не могат да се видят отвън, а ОТВЪТРЕ! Апропо и за любимата ти статия относно Ошо. Отвътре (което значи вътре теб, а не в някаква комуна!), трябва да се топнеш, намокриш. Естесвено, не си длъжна. Както искаш. Но отвън нищо не се вижда.

Прегърдки



Тема Re: Привързаностинови [re: Mиpo]  
Автор d8a (analysis)
Публикувано28.11.02 17:13



Миро, условия ли започна да поставяш? Мина от покани на услвия? Чудя се какво друго следва?

Никога не съм казвала, че въпросната статия ми е любима. Просто се опитвам да погледна ОБЕКТИВНО на ситуацията. Това, че бивш дългогодишен последовател-ученик я е писал, за да помогне на хора като него, беше достатъчно да ме замисли. Разбира се, това не е единствената истина и не бива да бъде. Но всеки разумен човек може да си направи изводи и да продължи да мисли САМ след това.

Наскоро Анон ми припомни една мъдра мисъл: "Платон ми е скъп, но истината ми е по-скъпа" (Аристотел)

За сега си избирам да не споделям..Дейти




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.