Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:21 20.09.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | (покажи всички)
Тема За Били - житен режимнови [re: Bilix]  
Автор Изrpeв (дъга)
Публикувано08.03.03 17:14



Здравей Били!

Ето малко повече за житния режим на хранене.

Първо ми се ще да ти напиша нещо за самото житно зърно.
Житото е израз на любовта, но любовта във форма на жертва. Минало е през Венера. Житното зърно е емблема на човешката душа. В житното зърно има сила, възможност, дух на самоотричане, с която сила то храни себе си и другите. В житото се крият най-мощните и благородни сили за живота.
След зимата в организма се натрупват мазнини, утайки и отрови, от които е хубаво да се очистим, за да можем да ползваме по-пълноценно пролетните слънчеви енергии. За тази цел се прави житен режим на хранене през месец февруари, може за 10 дена, но може и за по-малко, когато Слънцето е в знака Водолей, който е символ на чистотата и любовта, на силите на новата епоха на Водолея. Режимът за почва след разсипа на Луната, когато има най-благоприятни условия за лекуване и пречистване. Добър резултат имах за 5 дена, както вече споменах. Не се губят много килограми, защото не е пълен глад.
Ако се прави през март, при разсип на Луната, когато Слънцето е в знака Риби, човек се свързва с Христовия дух, може да разбере милосърдието и жертвата, мистичното, скрито в мълчанието и ще омекоти своята карма.
Житен режим може да се прави и за постигане на някои добродетели като смирение, кротост, въздържание, милосърдие, благост, търпение.. .Тогва режимът се започва при новолуние. Най-добре да се почва в сряда и да се завършва в петък. В сряда се влиза в “лечебницата на природата”. Сряда е ден на Меркурий и се работи за развитието на сърцето, за една съзнателна умствена дейност.
Ако режим за пречистване започне на разсип Луна и Слънцето се намира в знака Овен /22.03.-22.04/, тогава се очистваме от низши чувства, желания и страсти.Ще се придобие мекота, търпение.
Ако се прави при новолуние, усилва се волята, но едновременно с това и желанията и чувствата, но омекотени и доведени до разумност.

Ако те интересува ще напиша и за ефектът, който има житния режим на хранене през другите месеци от годината, но тук ти написах само през пролетните месеци, защото имаш сега възможност, ако поискаш, да го направиш.

Основното е, че ако искаме да се пречистим от нещо, правим житен режим при разсип на Луната. Ако искаме да придобием нещо, правим го време на новолуние.

Ако имаш въпроси, питай!

Усмивки и прегръдка!




Тема Re: Дао, цигун, тай-чи и алхимиянови [re: huanji]  
АвторBili (Нерегистриран)
Публикувано08.03.03 18:24



Здравей Хуанжи,
Благодаря и за двата отговора. Ритмичното дишане при мен се получава отдавна, още от времето, когато започнах да сядам по час, час и половина и само да го следя. Но определено почти нищо не зная за проявите, които започнаха да се появяват. Ще ти отнема ли много време, ако те помоля да ми кажеш малко повече за Борис Сахаров? Сигурно си писал вече многократно, но не зная къде и не ми се рови навсякъде. Видях само, че говориш за него в Ритмично дишане. Могат ли да се намерят негови книги? В процеса на дишане са ми се случвали вече доста усещания, мисля че като резултат успях да усетя и така наречения Център (усещането на Центъра и дъха, който се влива в него трудно мога да опиша- мисля, че някъде из темите се опитах да го направя). Все повече си мисля, че човек все пак трябва да има достатъчно количество информация, за да не се върти в кръг.
За гладуването ще отговарям по ред - сънят ми е много спокоен, но лек. Будя се почти винаги веднъж след полунощ и веднъж сутринта. Мисля обаче, че това будене с времето е станало напълно автоматична реакция на организма.
Ръцете и краката ми са по-скоро студени. За гръдния кош не зная какво точно имаш предвид под "тесен". Мисля, че е хармоничен спрямо тялото, но ако определението - не е като на плувкиня - ти дава яснота, точно така е. Космите на косата ми са тънки, костите ми са също тънки и леки. Тялото ми е слабо, но не кльощаво ( ръст 164, тегло 51 кг). От запек не съм страдала никога в живота си.
Има и още нещо, което може би трябва да се има в предвид. 4 дни в седмицата правя фитнес на машините, които имам. И въртя велосипеда 30-40 минути почти всяка вечер. Сигурно през време на гладуването трябва да прекратя с тия занимания.....
Постарах се да бъда максимално точна. Ако имаш още въпроси, ще ти отговоря.
Още нещо, което може да е от значение - не си спомням да съм имала сериозно заболяване, освен като малка.
Поздрави и усмивки. Били



Тема Re: Плодово гладуваненови [re: Mиpo]  
Авторbilix (Нерегистриран)
Публикувано08.03.03 18:37



Здравей Миро,
Благодаря за това, което си ми дал. За метода на Лидия Ковачева много съм чувала (все добри неща), малко чела и никога не съм го правила. Най- голямото гладуване, което много, много рядко съм правила е ден и половина- т.е. нищо- и после съм така озверяла от глад, че ми идва да изям всичко, което е в хладилника.
Мисля си, че организмът се нуждае от пречистване, така както и тялото от къпане и затова много ми се ще да направя нещо. Ще изчакам да видя всички мнения и ще реализирам нещо.
Засега поздрави от мен. Били



Тема Re: За Били - житен режимнови [re: Изrpeв]  
Авторbilix (Нерегистриран)
Публикувано08.03.03 18:43



Мила Изгрев,
Благодаря ти за диетата, която си ми изпратила. Много е интересно и красиво това, което си написала.Никога не съм поглеждала житното зърно от тази страна. Страхотно е.Засега ще изчакам още малко и ще пиша веднага, щом реша да започна с нещо конкретно.
Прегръдки от мен.Били



Тема Re: гладуване и други ...нови [re: Bilix]  
Автор taban (непознат )
Публикувано09.03.03 00:22



"Гладуването все пак смятам да направя. може да си остане първо и последно, но поне ще ги усетя нещата. Това, което ме притеснява е, че никога не съм правила подобно нещо и не знам как да постъпя. Има толкова различни варианти, че аз се обърквам. "

Здравей Били ,
не бих се радвал,ако това гладуване ти е първо и последно:(
дано намерия време да споделя своите опитности с теб ,но до тогава ми кажи запозната ли си с Г.П.Малахов"Методи за изцеление" и др.книги от този автор?
Нека да уточним понятията"под термина гладуване" се разбира пълно или частично въздържане от прием на храна или вода по някаква причина?
Каква е причината?Така в зависимост от причините,предизвикващи гладуването,може да се даде и различни квалификации,а именно:религиозно гладуване,професионално гладуване,физиологично,паталогично и експериментално.
Плодовото гладуване е въздържане от плодове;зеленчуковото от зеленчуци;млечното -въздържане от мляко;водното -от вода и т.н.
-Религиозното гладуване("пост") е въздържане от хранана с цел развитие на духовната мисъл или с цел изпълнение на религиозен обряд.Професионално гладуване е въздържане с цел придобиване на известност и реклама.Физиологичното е естествен отказ от храна,срещащ се в природата,например зимния сън на някой животни.Паталогично е гладуване свързано с органично заболчване,което прави организма неспособен да приема или усвоява храна.Експерименталното гладуване е изкуствено въздържане от храна на хора или животни за целите на научното изследване.
ТЕРАПЕВТИЧНО(лечебно) е ПЪЛНО въздържане от храна,но не и от вода.Целта му е укрепване и възстановяване на здравето.
Всички тези многобройни термини могат да доведат до объркване в умовете на хората по въпроса с гладуването,но за постигане ,физиологични промени в организма и след това да се поддържа известно време с лечебна или профилактична цел,НЕОБХОДИМО Е ПЪЛНО ВЪЗДЪРЖАНЕ ОТ ПРИЕМАНЕ НА ХРАНА.(изясни си ацидозата-подкиселяването на кръвта като първи и най важен механизъм предизвикващ включването на други целебни механизми .Вътрешното ендогенно хранене)В нашия случай "гладуване" означава доброволно отказване от прием на каквато и да е храна за определен период от време с цел подпомагане на жизнената сила и енергия на организма да възстанови хармонията и силата на биологичните процеси,нарушени в резултат на болест ,без да доведат до фатални необратими изменения.
Жизнената сила,която се използува за усвояване на храна,по време на гладуване се изразходва за извеждане на "отровите" от организма .Организмът се самоочиства .Когато използваш и др .методи за контрол върху жизнената сила успехите са неминуеми.Ти си щастлива
с приятели като Хуанджи и Миро те са с опит .добре е да съгласуваш с тях индивидуалните си особености .Самата продължителност с която да се захванеш е твой избор и отговорност.Когато осмислиш првиш програмата и започваш до тогава медитирай както умееш.Надявам се да подхвана и продължа темата в клуб Йога,но за сега съм ангажиран .
Успех!



Тема Re: Дао, цигун, тай-чи и алхимиянови [re: Bili]  
Автор huanji ()
Публикувано09.03.03 22:03



Както и предположих като дошов тип, силно клониш към Вата. На Вата типа не са показани продължителните гладувания. По- добре ще е да започнеш с един ден в седмицата и евентуално след месец, два да направиш тридневен глад. През есента можеш да включиш едноседмичен пост и това може би ще е оптималното време. Плодовите диети също не са лоши, но това не е гладуване. Ако ти допадне идеята за постепенното гладуване, ще ти разкажа повече за прилагането му.

Борис Сахаров е един от реализираните йоги, който е написал на книга много от тайните на йога. Ученик е на Свами Шивананда. Владеел е 14 езика, между които и санскритски, което е много ценно. Сахаров е бил невероятен практик. Всяка дума, която е написал, е плод на собственият му опит и постижение. Повече е писал за практика и почти не се занимава с философия.



Тема Re: гладуване и други ...нови [re: taban]  
Автор huanji ()
Публикувано09.03.03 22:05



Здравей.
Знаеш на кого дължа опита си. На няколко поколения йоги, последният от които ми е предал всичко, необходимо, инъче един живот е безкрайно малък.

Не е лошо да подхванеш темата. Ще се включа с което мога.



Тема Re: Дао, цигун, тай-чи и алхимиянови [re: huanji]  
Авторbilix (Нерегистриран)
Публикувано10.03.03 16:43



Здравей Хуанжи,
Нямам представа защо ми изчезна регистрацията. От предния път, когато последно писах го завелязах и нещо не мога да се оправя. Както и да е.Това не е толкова важно.
За това,което ми предлагаш, съм 100 процента съгласна. Мога да го направя в момента, в който кажеш. И в периода, който кажеш.
Много би ми се искало обаче да направя плодовата диета поне за една седмица в началото на април. Не вярвям едното да пречи на другото. Житната ми е също интересна, но с нея ще изчакам. Така, че решението е втвои ръце, защото тук аз съм невежа.
Интересно ми е това, което пишеш за Борис Сахаров. Оставам с убеждението, че пътят на Йога при теб е започнал отдавна. Това ме навежда на мисълта, че вече би трябвало да си близо до края. Радвам се за теб. Наистина е хубаво, че много от тайните са открити за този, който търси - но си има основателна причина някои неща да се пазят в тайна. И още по-основателна причина някои неща да се казват на четири очи между учител и ученик. Можеш да си представиш какви последствия може да има активирането на енергията в третото око (това е само един пример) - не само за околните, но и за самия теб.
Ще потърся нещо от Сахаров, когато си дойда в България лятото. не мисля, че мога да намеря нещо преведено тук.
Чакам инструкции от теб.
Поздрави,
Били



Тема Re: Плодово гладуваненови [re: bilix]  
Автор Mиpo ()
Публикувано10.03.03 17:42



За начинаещи в гладуването най-трудното е първия ден, когато организмът се превключва на автолиза – т.е. на ядене от самия себе си. Когато това стане, усещането за глад почти изчезва.

Ще ти дам някои предимствата на плодовото гладуване (или по-коректно казано, гладуването, при което се примат само малко плодове; плодова диета):
- не е нужно да има подготвителен етап, т.е може да го веднага;
- дейността на червата не престава напълно и благодарение на целулозата в плодовете те не “заспиват” и проблемите свързани със запек и клизми се избягват;
- автолизата се случва, което в основата на пречиствателния процес;
- плодовете, които взимаш ти дават някаква минимална енергия, която ти позволява да запазиш общата си ежедневна активност (примерно да ходиш на работата и т.н.) и цялото гладува минава доста по-леко в сравнение, ако го правиш пълно;
- за начинаещи е много добро средство и се избягват крайностите, както и може да го правиш 5 дена примерно съвсем лесно.

Това, което казва Табан е така по принцип. Хубаво е да прочетеш някоя книга по темата за дребни детайли, които може да изпуснем. Що се отнася до то това, което казва Хуанджи, то се отнася повече за пълно гладуване, докато за частично, горните неща са почти без значение (аз ако знаех колко бях слаб когато преди да започна правих 14-дневното си плодово гладуване ...).

Всъщност от гладуване не се свалят килограми, а по-скоро се качват в последствие, защото тялото ти свиква да абсорбира повече храна.

Физическата активност може да си я запазиш почти на 90%, просто не е нужно да ходиш до големи натоварвания. Както и голяма умствена дейност не е препоръчителна (примерно ако ще имаш изпит). И другото важно е да взимаш душ всеки ден з да отмиваш всичко какво излиза през порите на кожата.

Относно плодовата диета/гладуване – ако някои знае за нейни недостатъци – нека да ми ги сподели.

Прегръдки

П.П. Ти кога ще си идваш в БГ? Знаеш за що те питам



Тема Re: За Били - житен режимнови [re: bilix]  
Автор huanji ()
Публикувано10.03.03 19:55



Здравей.
Истината е, че съм съвсем обикновен човек и всичко друго ще бъде спекулация, с недобри последици за моята личност. Ако имаш нещо добро за мен, не го пиши, само си го помисли, това е достатъчно. :)

У нас имаме излязла само една книга на Сахаров – “Отварянето на Третото око”. Мога да ти дам да си преснемеш тези с които разполагам, те са преведени и печатани на ръка. В България сме имали реализиран ученик на Сахаров. Казвал се е Виктор Сеплевенко. Той е бил близък с учителят на моя учител. Освен, че се е познавал със Сеплевенко е и личен ученик на Свами Шивананда. Така, че на мен ми е много по- лесно да разбирам написаното от Сахаров.
Напълно съм наясно, че Третото око и знанието по принцип, могат да се превърнат в проклятие. Затова трябва да се шлайфаме яко. :)
Третото око, кундалини и медитацията са свързани. Медитацията е разглеждане на обект в Кха(духовното небе в центъра на главата). Т.е., по време на медитация, човек извиква обекта на медитацията и го разглежда с вътрешният си взор. Обекта може да не е материален, може да е идея. Първо възниква концентрацията, когато се развие способността да се “освети” обекта. Той блясва за да угасне скоро след това. Т.е., при достигането на състоянието медитация, тя се преустановява почти веднага. Когато се достигне, обекта може да бъде задържан и разглеждан от всички страни. При самадхи, той бива направо проникнат. Получава се пълното знание за обекта, което идва интуитивно. Тези трите, концентрация, медитация и самадхи в йога се обозначават като един процес – самияма. Ако обобщим, в началото йогата набелязва видим обект и чрез съответната техника и механизъм го пренася навътре в Кха. Първо съзнанието странства извън тялото, после се пренася в главата и се задържат вълните на мисълта. Обектът се появява и се “осветява”. С течение на времето способността за неговото задържане нараства, а заедно с това и постигането на знание за него. Напредналият йогин, има способността да извиква всеки предмет, обект, структура или идея и моментално да ги прониква, като знанието за тях възниква интуитивно. Т.е. директно се постига самадхи, като се избягват другите процеси. Изчезва необходимостта от видимост и предварително знание за обекта. Още при помислянето, даже преди него, знанието за него е налице. Това е като светкавица, която прониква в съзнанието(Дейти ще разбере, какво значи светкавицата в профила ми, понеже преди не й казах...стори ми се високопарно). Накрая вътрешният взор се насочва към самият Абсолют за да се постигне знанието за Брахман, което според ведите и унанишадите е причината за освобождението.
Ако горният процес не е овладян, за медитация не може да се говори. Опитите за медитация, водят до две състояния. Едното е на саттва, при което се постига медитацията и от него човек просто излиза мъдър, а другото е една разновидност на тамас(тъмнината, инертността), при което човек се забива в “преломната точка”. При него мъдрост няма, защото това е едно нищо. Джао Бичън го нарича празнота, която е празна, докато тази на саттва, нарича, празнота, която не е празна. Много набляга да се прави разлика между двете състояния.
Горните неща, могат да се изложат много надълго с нагледни диаграми разясняващи процеса, това са неща, които се обесняват строго научно. Но хем е дълго, хем сложно. :)
Ако успееш да схванеш написаното, ще осъзнаеш нещо...шокиращо.
Колкото до мен, не мога да медитирам все още. Предимството ми е, че правя разлика между илюзията в медитацията и истинската медитация. Запознат съм и с голяма част от механизма. Нещата обаче, узряват от само себе си. Мога да дам зор и ефектите да се появят, но първо изчистването. Реално за постигане на нещата, стига година-две, но в уединение и пълна отдаденост. Важното сега е да подготвяме почвата и да не губим форма, а като му дойде времето, плодът узрява и сам пада.

Да дойдем накрая на диетите и гладуването. Решението е твое. Моето е само мнение. Предлагам ти първо да опиташ житната, а после плодовата диета за по седмица. Така, ще добиеш истинското усещане за вкус. Можеш да осъзнаваш процеса на поемана на плода или житото. След няколко дена, ще се включи едно ново усещане за вкус. Рафинираните храни, месото и алкохола убиват това усещане. Плодовете и житото са сатвични храни, т.е. чисти. Сатвичната храна има особен вкус и чистота. Цялото ти същество се радва. Усещаш как влиза в тялото. Особенно добре става, ако първо се предложи на Бога. Тази храна се нарича, прасад. Тогава пък глада изчезва, даже не ти се яде вече. Съзнанието и тялото, също се изчистват при диетата. После може да включиш малко глад, но не бързай. С нищо не бързай.
За житната диета, можеш да попиташ Изгрев, а за плодовата Елза(в Езотерично лечение), или някой друг. Когато сметна, че някой знае повече от мен в дадена област, направо при него пращам. :)

Можеш да си свалиш книгата “Йога без учител” на Сахаров

.




Страници по тази тема: << 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.