Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:25 19.05.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Събуждане на фините слоеве  
Автор MнoroCтpaннa (и непредвидима)
Публикувано18.11.02 11:24



Тъй като сме в клуб ОШО, позволете ми да ви цитирам неговото виждане за медитациите като база за последващите ми въпроси.

“Всяко търсене е напразно. Търсенето е вторичен продукт на Ума. Да бъдеш в състояние на нетърсене е великия миг на трансформацията . Когато има истинска медитация се разпростира една тишина, пулсира блаженство без никакъв звук, има хармония без никакви граници, но няма никой, който да забележи. Медитацията не е сезонно цвете, което разцъфва за 6 седмици. Тя е много голямо дърво. Тя има нужда от време, за да разпростре корените си. Тя е много дълго пътешествие, защото промяната е много дълбока и се постига след много животи – много животи на рутинни навици, мислене, желаене. Това блаженство е така безкрайно. Вие не можете да го манипулирате. То може да се случи само когато ви няма. Няма желание, не отивате никъде. Когато сте просто ТУК и СЕГА то може да се случи.”

Въпреки, че е подготовка, игра, ОШО и Шри Чинмой съветват медитацията да се прави по едно и също време от денонощието. То е като да копаеш дупка - не може един път тук, един път там. Най-напред е необходимо движение – тръскане, скачане, танцуване, всичко, което вътрешно чувствате, че ви се прави. Ако енергията не се задвижи, вие може да стоите като камък и нищо няма да се случи. Когато енергията е започнала да се движи човек трябва да стане абсолютно тих. Тогава енергията пулсира така силно, че е готова да отиде навсякъде, тогава навлиза във фините слоеве. 20 минути движения на тялото, 20 минути – наблюдение. Това е методът да се работи с вътрешното.

След като разбрах
КОЯ СЪМ АЗ – енергийно свързана с Цялото преди всички други характеристики като човешко същество – жена, българка, майка и т.н. и че
ЖИВОТЪТ е ДАДЕН ДА СЕ ЖИВЕЕ – с ценностната система на всеки един, изразена във взаимоотношенията му с окръжаващата реалност, следващия въпрос, които не ми дава покой е:

ЕНЕРГИЯТА ЛИ СЛЕДВА МИСЪЛТА ИЛИ МИСЪЛТА СЛЕДВА ЕНЕРГИЯТА?

Потокът как върви :

Мисъл -> Насочване на вниманието -> Енергия

или обратно?

Айнщайн е започнал изследванията си като пълен атеист, а ги завършва като дълбоко религиозен. Често си спомням една негова мисъл: “Аз не искам много. Само искам да чета мислите на Бога.”

[КАК ДА РАЗБЕРА КОЯ ТОЧНО е МОЯТА (личната) МИСИЯ ?

Какви са вашите отговори на тези два въпроса?



Тема Re: добро утро, фини слоеве! :)))нови [re: MнoroCтpaннa]  
Автор Cивия вятъp (променлив)
Публикувано18.11.02 12:25



а ти как разбираш "фините слоеве" и защо искаш да ги будиш?

ако нямаш свое мнение можеш да си послужиш и с цитат от ошо


на 1ви въпрос - и двете разбира се! нищо не е едностранно в този свят. енергия и мисъл се преливат и пораждат взаимно. като електромагнитното поле например.

както хаосът поражда случайна организираност, а редът носи в себе си ентропия, така са свързани всички неща на света които човешкия ум разделя - добро и зло, тъмно и светло, наслада и болка...

потокът върви според коритото си, така мисля аз



на втория въпрос смятам, че няма да намериш някой, който да ти отговори "правилно".

преливам се...


Тема Re: добро утро, фини слоеве! :)))нови [re: Cивия вятъp]  
Автор MнoroCтpaннa (и непредвидима)
Публикувано18.11.02 14:05



Добър ден, Ветре!
Беше Бял (топъл), сега си Сив (променлив) - движение, развитие, процеси.

И както са казали древните: "Всичко тече, всичко се променя. Никога не влизаш в една и съща река."

Защо искам да будя фините слоеве? Защото искам да съм по-съзнателна.
Някои движат живота, за други животът тече, а трети питат "Какво стана?"

Вярно е, че всичко е Цяло и потокът върви според коритото си. Но искам да разбера докъде зависят делата ми от мен и откъде нататък - не.

Източните философи са извели принципа, че Енергията следва Мисълта. И затова съветват да се мисли положително. Така човек е ведър, съзнанието е релаксирано, вътрешните органи – здрави. Казват, че гнева съсипва черния дроб.

Абе просто искам да знам къде е границата и има ли такава между ВОЛЯ и СЪДБА?



Тема Re: добро утро, фини слоеве! :)))нови [re: MнoroCтpaннa]  
АвторE.Л. (Нерегистриран)
Публикувано18.11.02 14:23



ни повече ни по-малко??

Просто искаш да знаеш това?

Мислиш ли, че някой тук може да ти предложи нещо друго освен преразказ на нечии хипотези?

да беше започнала с нещо "по-просто"- какво е воля и какво е съдба



Тема Re: добро утро, фини слоеве! :)))нови [re: E.Л.]  
Автор MнoroCтpaннa (и непредвидима)
Публикувано18.11.02 14:43



Както правилно отбелязваш - искам да яхна Цялото, хех. Да си играем взаимно, не само то с мене. :)))

Смятам, че е нужно да има ясна картина, карта за ориентация в този свят, за да се изживее животът хармонично.

Ти мислила ли си за Волята и Съдбата?



Тема Re: добро утро, фини слоеве! :)))нови [re: MнoroCтpaннa]  
АвторE.Л. (Нерегистриран)
Публикувано18.11.02 14:53



Ами не съм, щото знам, че нищо няма да измисля. И по-точно, че мога да измисля хиляда работи. Което е все едно. Еднакво далеч от Истината, каквато и да е тя. Нали...знаеш защо

Ясна картина???

Тук и сега?



Тема Re: Събуждане на фините слоевенови [re: MнoroCтpaннa]  
Автор Zemedelec (#)
Публикувано18.11.02 15:38



Много Странно (tm)...

Някакви конкретни аналитични отговори ли искаш?

[КАК ДА РАЗБЕРА КОЯ ТОЧНО е МОЯТА (личната) МИСИЯ ?

Ами ако не го чустваш, надали някой от тук може да ти отговори. То сигурно никой не може да ти отговори. Но доколкото ми е известно има хора (Гуру, учители,..) които са се занимавали точно с подобна работа. Но май не прихващат на местна почва (поправете ме ако греша!).

Веднъж присъствах на един семинар на как_му_беше_името_един_тип_ала_Бялото_Братство, и там една мадама като почна да го пита "ама има ли съдба?", "и последно - съдба има ли?", направо смешно ми стана.

Четеш ли руски? (какво - не?!)
Хвърли око на автобиографията на Парамахайса Йогананда:


Само заради нещата които му е казвал Шри Юктешвар си струва!

The ones who live by the sword get shot by the ones who don't.

Тема Re: Събуждане на фините слоевенови [re: MнoroCтpaннa]  
Автор Mиpo ()
Публикувано18.11.02 18:07



Е, това е смислът на всичките будности, които се развиват с или без медитации - да може да се РАЛИЧАВА, кои енерги да следваш и кои ти да водиш. Това е същността на окултизма:

Да променям това, което зависи от мен, да примемам това, което не мога да променя и да различавам двете!

Кашата става, когато двете се объркат и правим обратното. Но всеки сам си решава за себе си.

А има колкото щеш енергии, които могат да те водят или ти тях да водиш. Вземи и сексуалната като една от базовите. Тя може да води мислъта или пък мисълта може да я води. Важното при всички случай е ПОЗНАНИЕТО. С детайлите.

Та, ако питаш за личната ми мисия - това е. Да мога да ги различвам двете неща - кое да променям и кое да приемам. Всъщност, различаването е СЛЕДСТВИЕ от виждането/усещането на Цялото. А то се развива с БУДНОСТ. А тя пък, най-често, с медтитации и практики.

Прегърдки



Тема Re: Събуждане на фините слоевенови [re: Mиpo]  
Автор пpaзeн (непознат)
Публикувано18.11.02 20:23



Миро, съгласен съм с теб ...



Тема Re: Събуждане на фините слоевенови [re: Zemedelec]  
Автор MнoroCтpaннa (и непредвидима)
Публикувано18.11.02 22:29



Чета руски, знам за книгата "Биографията на един йогин" - за Парахамса Йогананда. Но сайта е за Вивекананда. Ще го разгледам.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.