Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:04 23.05.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови  
Автор d8a (analysis)
Публикувано06.10.02 16:08



"Когато наблюдаваш нещо, картината не остава само вън от теб, но създава някакво състояние на твоето същество. Гурджиев наричаше това "обективно изкуство". Ти го познаваш когато слушаш съвременна попмузика, нещо в теб се задвижва ставаш по-възбуден в сексуален смисъл. Отвън има само звуци, но те бомбардират вътрешното и създават нещо в теб самия. Заслушаш ли се в класическа музика, ставаш по-малко сексуален, по-малко възбуден. Всъщност великите произведения на класическата музика те карат да забравиш пола, намираш се в спокойствие, тишина, в съвсем различно измерение на твоето съществуване. Живееш в друг битиен план...
Ако се намираш в компания, където десет души са тъжни, а ти си единадесетият, колко време би могъл да останеш щастлив? Тези десет души ще ти действат като янтра, янтра на тъгата. Рано или късно и ти ще се натъжиш. Ако си нещастен и отидеш в компания, където се шегуват и смеят, колко дълго ще ти се удаде да запазиш тъгата си? Смеещите се ще създадат смях и в самия теб. Ще променят фокуса ти, ще те превключат на други обороти, ще се задвижиш в друго направление. Такива неща стават всекидневно - съзнателно или несъзнателно.
Когато наблюдаваш пълната луна, какво става с теб? Или когато се заслушваш в песента на птичките, или съзерцаваш зелени дървеса, какво става тогава? Щом отидеш в гората и зеленината те обгърне, как се чувстваш? В теб започва да се надига нещо зелено. Външният цвят рефлектира в нещо вътре, вибрира заедно с нещо вътре, създава нещо... Наблюдавайки някое зелено дърво, ти ставаш по-жив... младееш?
Отиди в Хималаите и виж планините, затрупани със сняг... вечен сняг, който никога не се е стопявал, най-чистият сняг, по чиято повърхност все още не е стъпвал никой, незамърсен от човешкото общество, недокоснат. Погледни Хималайските върхове, този недокоснат, девствен сняг... Той гради нещо вътре в самия теб, надига се някакъв нежен мир.
Външното не е външно, нито вътрешното - само вътрешно, те са свързани помежду си. Затова трябва да внимаваш какво гледаш, слушаш, четеш, къде ходиш - всичко това изгражда самия теб."

"Тантриското Преобразяване" - Ошо


Можете ли да бъдете 'обективени' наблюдатели?

Чувствате ли връзката между външното и вътрешното?

Как изграждате себе си?




Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: d8a]  
Автор Kaлинa (съзидателка)
Публикувано06.10.02 16:48



Съвсем скоро си мислех за максимата, че човек е това, което яде. И си мислех, че човек е много повече онова, което приема в ума и душата си под формата на нематериална храна. Идеи, мисли, настроения...човек не се бил хранел с растенията-четох едно време, човек всъщност се хранел с информацията, скрита в клетките на растенията. Разширих-не само с информацията, а и с усещанията, Лазарев ненапразно казва, че вселената е информационно-чувствена....

Защо ми е сила да сътворя море от илюзии,когато имам сила да създам капка реалност.


Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: Kaлинa]  
Автор d8a (analysis)
Публикувано06.10.02 17:02



Да, спомням си темата ти за информационно-чувствената вселена.

Това обаче не противоречи ли на техниката на Ошо да наблюдаваш себе си, и след това да наблюдаваш наблюдателя? Или как (и въобщв възможно ли е?!) да останеш обективен при наблюдението?

До скоро..d8a



Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: d8a]  
Авторниko (Нерегистриран)
Публикувано06.10.02 17:13



Като изключиш аза и забравиш себе си.
Като гледаш света с чисти очи.Без посредник.
Това е великото изкуство



Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: ниko]  
Автор d8a (analysis)
Публикувано06.10.02 17:18



Опитвам се, но засега неуспешно.

Ти владееш ли го това велико изкуство?

Поздрав..d8a



Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: d8a]  
Автор Kaлинa (съзидателка)
Публикувано06.10.02 17:49



Всички техники са противоречиви.
И аз дълго време не знаех как да съвместя идеята за наблюдателя и индиферентността към случващото се с онази за пълното сливане със ставащото. Докато се усетих, че пак умът ми върти номера-той е който не разбира дадените му команди.
Сега карам както дойде-ту сливане пълно със ставащото, ту дистанциран наблюдател...ту и двете накуп...а последното не съм точно наясно как става...

Защо ми е сила да сътворя море от илюзии,когато имам сила да създам капка реалност.


Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешното [re: d8a]  
Авторниko (Нерегистриран)
Публикувано06.10.02 18:21



не-само в отделни моменти.А и най-вероятното си въобразявам.
Опитвам се да пренасям медитацията и медитативното състояние в живота.Много е трудно да се поддържа.
А и тук не искате да споделяте.Обикалям тези клубове с тази надежда, но уви!



Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: Kaлинa]  
Автор d8a (analysis)
Публикувано06.10.02 18:51



хихихи

Като установиш как точно става би ли го споделила с нас, плийз?:))

И аз все си мисля, че не трябва да се обраничавам само с една техника или пък да избирам между две които изглеждат противоложни. Затова и преди няколко седмици попитах дивака в темата му 'Какво избирате? Познание или Щастие?" дали не може да избере и двете!

Успех с усъвършенстването на техниката с двете накуп..d8a



Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: ниko]  
Автор d8a (analysis)
Публикувано06.10.02 19:10



Привет Нико!

Ето това е трудно да се прецени - дали наистина си го направил/а или си въобразяваш. Както казва един приятел - 'не е леко да се вдига тежко!'

За споделянето - и тук има хора които споделят, вкючително и аз понякога споделям. Разбира се, не всичко може да се сподели в клубовете и уважавам правото на всеки един на избор дали да сподели или не. Аз избирам да споделя, че твоят ник много ми харесва - така казвам на едно много мило за мен същество!

Продължавай обиколката на клубовете и може да попаднеш на споделянe..d8a



Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: d8a]  
Автор Kaлинa (съзидателка)
Публикувано06.10.02 20:44



Предпочитам да съм богат и щастлив отколкото беден и болен.
Карай го веднъж на пълно сливане, веднъж на наблюдение. Или го карай как дойде и после си дири отчет-сама ще разбереш.
Нищо не мога да споделя по въпроса.
(и тихо, че ще чуе Миро и ще почнат едни напъни сподели, та сподели. Той пък се храни с чужди споделяния явно...)

Защо ми е сила да сътворя море от илюзии,когато имам сила да създам капка реалност.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.