Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:27 20.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема Обективно Изкуство или Външното и Вътрешното  
Автор d8a (analysis)
Публикувано06.10.02 16:08



"Когато наблюдаваш нещо, картината не остава само вън от теб, но създава някакво състояние на твоето същество. Гурджиев наричаше това "обективно изкуство". Ти го познаваш когато слушаш съвременна попмузика, нещо в теб се задвижва ставаш по-възбуден в сексуален смисъл. Отвън има само звуци, но те бомбардират вътрешното и създават нещо в теб самия. Заслушаш ли се в класическа музика, ставаш по-малко сексуален, по-малко възбуден. Всъщност великите произведения на класическата музика те карат да забравиш пола, намираш се в спокойствие, тишина, в съвсем различно измерение на твоето съществуване. Живееш в друг битиен план...
Ако се намираш в компания, където десет души са тъжни, а ти си единадесетият, колко време би могъл да останеш щастлив? Тези десет души ще ти действат като янтра, янтра на тъгата. Рано или късно и ти ще се натъжиш. Ако си нещастен и отидеш в компания, където се шегуват и смеят, колко дълго ще ти се удаде да запазиш тъгата си? Смеещите се ще създадат смях и в самия теб. Ще променят фокуса ти, ще те превключат на други обороти, ще се задвижиш в друго направление. Такива неща стават всекидневно - съзнателно или несъзнателно.
Когато наблюдаваш пълната луна, какво става с теб? Или когато се заслушваш в песента на птичките, или съзерцаваш зелени дървеса, какво става тогава? Щом отидеш в гората и зеленината те обгърне, как се чувстваш? В теб започва да се надига нещо зелено. Външният цвят рефлектира в нещо вътре, вибрира заедно с нещо вътре, създава нещо... Наблюдавайки някое зелено дърво, ти ставаш по-жив... младееш?
Отиди в Хималаите и виж планините, затрупани със сняг... вечен сняг, който никога не се е стопявал, най-чистият сняг, по чиято повърхност все още не е стъпвал никой, незамърсен от човешкото общество, недокоснат. Погледни Хималайските върхове, този недокоснат, девствен сняг... Той гради нещо вътре в самия теб, надига се някакъв нежен мир.
Външното не е външно, нито вътрешното - само вътрешно, те са свързани помежду си. Затова трябва да внимаваш какво гледаш, слушаш, четеш, къде ходиш - всичко това изгражда самия теб."

"Тантриското Преобразяване" - Ошо


Можете ли да бъдете 'обективени' наблюдатели?

Чувствате ли връзката между външното и вътрешното?

Как изграждате себе си?




Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: d8a]  
Автор Kaлинa (съзидателка)
Публикувано06.10.02 16:48



Съвсем скоро си мислех за максимата, че човек е това, което яде. И си мислех, че човек е много повече онова, което приема в ума и душата си под формата на нематериална храна. Идеи, мисли, настроения...човек не се бил хранел с растенията-четох едно време, човек всъщност се хранел с информацията, скрита в клетките на растенията. Разширих-не само с информацията, а и с усещанията, Лазарев ненапразно казва, че вселената е информационно-чувствена....

Защо ми е сила да сътворя море от илюзии,когато имам сила да създам капка реалност.


Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: Kaлинa]  
Автор d8a (analysis)
Публикувано06.10.02 17:02



Да, спомням си темата ти за информационно-чувствената вселена.

Това обаче не противоречи ли на техниката на Ошо да наблюдаваш себе си, и след това да наблюдаваш наблюдателя? Или как (и въобщв възможно ли е?!) да останеш обективен при наблюдението?

До скоро..d8a



Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: d8a]  
Авторниko (Нерегистриран)
Публикувано06.10.02 17:13



Като изключиш аза и забравиш себе си.
Като гледаш света с чисти очи.Без посредник.
Това е великото изкуство



Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: ниko]  
Автор d8a (analysis)
Публикувано06.10.02 17:18



Опитвам се, но засега неуспешно.

Ти владееш ли го това велико изкуство?

Поздрав..d8a



Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: d8a]  
Автор Kaлинa (съзидателка)
Публикувано06.10.02 17:49



Всички техники са противоречиви.
И аз дълго време не знаех как да съвместя идеята за наблюдателя и индиферентността към случващото се с онази за пълното сливане със ставащото. Докато се усетих, че пак умът ми върти номера-той е който не разбира дадените му команди.
Сега карам както дойде-ту сливане пълно със ставащото, ту дистанциран наблюдател...ту и двете накуп...а последното не съм точно наясно как става...

Защо ми е сила да сътворя море от илюзии,когато имам сила да създам капка реалност.


Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: d8a]  
Авторниko (Нерегистриран)
Публикувано06.10.02 18:21



не-само в отделни моменти.А и най-вероятното си въобразявам.
Опитвам се да пренасям медитацията и медитативното състояние в живота.Много е трудно да се поддържа.
А и тук не искате да споделяте.Обикалям тези клубове с тази надежда, но уви!



Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: Kaлинa]  
Автор d8a (analysis)
Публикувано06.10.02 18:51



хихихи

Като установиш как точно става би ли го споделила с нас, плийз?:))

И аз все си мисля, че не трябва да се обраничавам само с една техника или пък да избирам между две които изглеждат противоложни. Затова и преди няколко седмици попитах дивака в темата му 'Какво избирате? Познание или Щастие?" дали не може да избере и двете!

Успех с усъвършенстването на техниката с двете накуп..d8a



Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: ниko]  
Автор d8a (analysis)
Публикувано06.10.02 19:10



Привет Нико!

Ето това е трудно да се прецени - дали наистина си го направил/а или си въобразяваш. Както казва един приятел - 'не е леко да се вдига тежко!'

За споделянето - и тук има хора които споделят, вкючително и аз понякога споделям. Разбира се, не всичко може да се сподели в клубовете и уважавам правото на всеки един на избор дали да сподели или не. Аз избирам да споделя, че твоят ник много ми харесва - така казвам на едно много мило за мен същество!

Продължавай обиколката на клубовете и може да попаднеш на споделянe..d8a



Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: d8a]  
Автор Kaлинa (съзидателка)
Публикувано06.10.02 20:44



Предпочитам да съм богат и щастлив отколкото беден и болен.
Карай го веднъж на пълно сливане, веднъж на наблюдение. Или го карай как дойде и после си дири отчет-сама ще разбереш.
Нищо не мога да споделя по въпроса.
(и тихо, че ще чуе Миро и ще почнат едни напъни сподели, та сподели. Той пък се храни с чужди споделяния явно...)

Защо ми е сила да сътворя море от илюзии,когато имам сила да създам капка реалност.


Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: Kaлинa]  
Автор d8a (analysis)
Публикувано07.10.02 02:14



Ето това разбиране не ми е никак лесно. (А аз мнооого тихичко си пиша по клавиатурата - дано не ме чуе...)

Редактирано от d8a на 07.10.02 02:30.



Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: d8a]  
Автор Mиpo ()
Публикувано07.10.02 15:23



Дейти, би ли конкретизирала и стеснила малко кръга на въпросите. Че така трябва да изляза в отпуска за да пиша



Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: Mиpo]  
Автор d8a (analysis)
Публикувано07.10.02 17:14



Какво хубаво извинение за излезеш в отпуска!

Чете ли дискусията с Калина и нико? Там имам конкретни въпроси.

Ако можеш приеми обширните ми въпроси като предизвикателство за кратко отговаряне и споделяне. Или отговаряй на 3-те въпроса един по един. Аз обещавам да задавам още и то конкретни въпроси на твоите отговори.

Приятно отговаряне..Дейти



Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: d8a]  
Автор MнoroCтpaннa (шлифовандиамант)
Публикувано08.10.02 11:41



Благодаря ти, Дейти!

Няма да ми омръзне да повтарям, че обичам ОШО !!!
Нямам противоречия с него, аз не само го чета, аз го попивам, сляла съм се с него, и затова ме е трансформирал.

По отношение на твоите въпроси мога да обобщя:
Всеки би трябвало да си дава сметка за състоянията, в които е въвлечен, да се вглъбява в себе си, за да регистрира безпристрастно усещанията си, влиянието отвън навътре и отвътре навън, каква е взаимовръзката им.

Старая се да бъда в хармония със себе си. Наслаждавам се на залеза, феерията на облаците в небето, красотата на това да си жив. Аз съм забелязала, че има хора, които ме привличат като магнит. Искам да ги докосвам, да бъда в тяхната комания. И избягвам тези, които ми действат зле вибрационно. Стремя се да се потапям всецяло в мига, за да не съм раздвоена. Да се храня здравословно, и както казват йогите: "Здрав дух в здраво тяло". Понякога не съм дисциплинирана по отношение на практиките и тогава не се харесвам никак. Но и това отминава. Всичко е движение, процес, състояния, само се научи да ги различаваш, кое от къде идва.



Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: MнoroCтpaннa]  
Автор d8a (analysis)
Публикувано08.10.02 14:52



За мен е удоволсвие да чета Ошо! Толкова много отговори намирам в двете книги които съм прочела до сега.

Опитвам се да приложа на практика това което толкова много ми е харесало! Обаче ми е трудно да започна сигурно защото незнам откъде точно да почна и как да го направя. Затова задавам въпроси и търся отговори. Например, как да се науча да различавам кое от къде идва?

Усмивки и до скоро..d8a



Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: d8a]  
Автор Kaлинa (съзидателка)
Публикувано08.10.02 17:36



Удоволствието е различно от любовта. :-)
На Ошо основните му отговори се откриват в тишината между думите-сам го е казвал.
А иначе е като библията за мен. Казвали са ми, че, ако имаш проблем и отвориш библията на случайна страница, вътре можеш да намериш отговора на въпроса си.
Аз много се смях навремето на това, но когато започнах да чета Ошо, с мен се случи същото...След време и беше преди години коментирах с една моя позната този факт. И тя ми каза как попаднала на Ошо за първи път.
Имала проблеми и цял ден си повтаряла-Господи, какво да правя, господи, какво да правя?
И тогава и дали книга на Ошо, която тя отворила да погледне за какво става въпрос и кой е пък тоя. И първите думи, които прочела, били: Не правете нищо! Наблюдавайте!


Защо ми е сила да сътворя море от илюзии,когато имам сила да създам капка реалност.


Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: Kaлинa]  
Автор d8a (analysis)
Публикувано08.10.02 18:09



В отговор на:

Удоволствието е различно от любовта. :-)




Така си е, но аз още не съм достигнала по-горните нива - започвам с удоволствието, за да мина през радостта и достигна до блаженството. Тогава може би книгите на Ошо стават като библия. :))

Вчера четох за това:

"Удоволствията са от тялото. Те се движат на вън, имат нужда от другия, свързани са с обекта - представляват екстровертно пътуване. Хубаво! Няма нищо лошо в това. И после: радостта е интровертно пътуване. Тя повече се интересува от самата себе си, по-субективна е. За удоволствието е необходим другият. За радостта - ти си самодостатъчен.
Удоволствието е телесно, радостта - психологическа. И едното, и другото обаче остават само пъпки, зародиши, щом третото, висшата радост, го няма, ако липсва блаженството. Това блаженство е хилядолистният лотос, най-високият връх на твоето съзнание. Когато този връх бъде достигнат, пъпките разцъфват."

"Тантриското Преобразяване" - Ошо



Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: d8a]  
Автор Kaлинa (съзидателка)
Публикувано08.10.02 22:29




Ако срещнеш още нещо интересно за блаженството, напиши го.
Аз, като стигнала до любовта с Ошо, вече не го чета.

Защо ми е сила да сътворя море от илюзии,когато имам сила да създам капка реалност.


Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: d8a]  
Автор 3gpacmu (Човек)
Публикувано09.10.02 07:27



((((Можете ли да бъдете 'обективени' наблюдатели?))))
Няма проблеми! Трябва само да забравиш цялото описание на света, което ти е дадено отвън. Да погледнеш света през твойте очи, а не през очите на другите.

((((Чувствате ли връзката между външното и вътрешното?))))
Когато погледнеш света през твойте очи, разлика между външното и вътрешното няма.

((((Как изграждате себе си?))))
Не е необходимо да се изграждаме. Изградени сме още с раждането. Трябва само да се отърсиме от чуждите описания за да си припомниме кои сме.



Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: 3gpacmu]  
Автор d8a (analysis)
Публикувано09.10.02 13:49



В отговор на:

Трябва само да забравиш цялото описание на света, което ти е дадено отвън.




Мисля си, че това е по-лесно да се каже отколкот да се направи. Ти как го правиш? Как успяваш да се отърсиш от чуждите описания?

До скоро..d8a



Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: Kaлинa]  
Автор d8a (analysis)
Публикувано09.10.02 14:53



Специално за теб, ето още малко за блаженството:

"Кога се отваря хилядолистният лотос? Когато нищо не тече навън.
Сега виж: удоволствието е налице, когато енергията ти тече навън - телесната енергия. Радост имаме, когато енергията тече навътре - субективна, психологическа радост. А кога е налице блаженството? Когато енергията ти не тече наникъде, а просто присъства. Не отиваш никъде, просто си там - чисто съществуване.
Сега нямаш никакви цели, нямаш желания, които искаш да изпълниш, нямаш и бъдеще. Тук и сега си. Когато енергията се е превърнала в басейн, когато не се движи наникъде, не тече изобщо; без цели за постигане, без нищо, което да се търси; ти си просто тук, невъобразимо тук, тотално тук; това сега е цялото време, оставено на твое разположение, а това ТУК - цялото ти пространство. Тогава изведнъж тази събрана енергия, която не се движи наникъде, не е обезпокоявана от тялото и ума, се превръща в огромна сила вътре в теб... Отваря се хилядолистният лотос."

Enjoy..d8a

Редактирано от d8a на 09.10.02 16:34.



Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: d8a]  
Автор Kaлинa (съзидателка)
Публикувано09.10.02 16:08



Абе да, така е.
Само че, като спре да тече енергията и се получава затлачване.
Лично Ошо на друго място е казвал, че основна функция на енергията е да се движи, тя просто няма как да не се движи.

Защо ми е сила да сътворя море от илюзии,когато имам сила да създам капка реалност.


Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: d8a]  
Автор Kaлинa (съзидателка)
Публикувано09.10.02 16:12



Винаги е по-лесно да се каже нещо, отколкото да се направи.
Затова сме толкова велики на приказки, а в делата хич ни няма.
Погледни веднъж света през очите на куче....

Защо ми е сила да сътворя море от илюзии,когато имам сила да създам капка реалност.


Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: Kaлинa]  
Автор d8a (analysis)
Публикувано09.10.02 16:30



Не разбирам как така се получава затлачване, като енергията непрекъснато се движи?



Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: Kaлинa]  
Автор d8a (analysis)
Публикувано09.10.02 16:47



Защо пък куче? Когато говоря с малко дете, например, се опитвам да се поставя на негово място. Така се опитвам да отговарям на безкрайните детски въпроси. Понякога успявам и детето е радостно, друг път не се получава и изглежда объркано.

Като спомена за гледането през очите на друг, си спомних за филма "City of Angels" който гледах преди 2 вечери. Страхотен филм, ако не си го гледала ти го препоръчвам! Там ангела, Сет, се опитваше да разбере как се усеща вкуса на круша по описанието му. Но, това не можеше да се сравни със самото удоволствие от вкусването на крушата в края на филма...



Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: d8a]  
Автор изrpeв (дъга)
Публикувано09.10.02 16:54



Е, това е! Друго си е да опита човек. То затова казват - Не питай старило, питай патило. В малго негативен аспек е тук, но пак е свързано с опита, по-точно с опитността.



Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: изrpeв]  
Автор d8a (analysis)
Публикувано09.10.02 17:05



Ами аз затова си питам, с надеждата да попадна на патило.

Ти от кои си? Що не се изкажеш по основната тема, плийз?



Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: d8a]  
Автор Kaлинa (съзидателка)
Публикувано09.10.02 19:08



Ето ти цитат на твоя цитат, на който се базирах.
Когато енергията се е превърнала в басейн, когато не се движи наникъде, не тече изобщо;

Защо ми е сила да сътворя море от илюзии,когато имам сила да създам капка реалност.


Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: d8a]  
Автор Kaлинa (съзидателка)
Публикувано09.10.02 19:11



Защото ми се е случвало да погледна през очите на куче. Спонтанно.
И защото, за да спреш с човешките интерпретации, трябва да погледнеш през очите на нечовек. Избери си котка...гълъб...делфин...извънземна цивилизация...

Защо ми е сила да сътворя море от илюзии,когато имам сила да създам капка реалност.


Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: Kaлинa]  
Автор d8a (analysis)
Публикувано09.10.02 19:27



Кучетата не виждаха ли в черно и бяло? Бъзикам се, разбира се.

Може и аз да опитам да го направя, но си избирам котка :))) Всъщност като бях малка и исках да съм котка - блаженна, безгрижна и грациозна! Тогава май съм гледала през нейните очи :)))

П.П. Офф-топик - Ти няма ли да ходиш на сбирката в НДК?



Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: d8a]  
Автор PRN (fellow)
Публикувано09.10.02 22:46



Що пък трябва да гледаш на света през очите на друг - било то дете, извънземен, котка или куче? Що не погледнеш през своите си очи и да видиш как умът се сработва спонтанно със сетивата?

Постъпва сетивна информация, да речем през очите (картинка) или през ушите (шум), и умът незабавно я "разпознава" (на базата на знанието за съответното явление) и й дава име. И това става почти всяка секунда.

Погледнеш към часовника и веднага си казваш: "Аха, еди колко си часа е, имам да правя еди какво си еди кога си..." и т.н. ... примери много.

По този начин, чрез филтриране на сетивната информация през ума, ние живеем в Мая (което не означава точно илюзия, а разпределен на парчета и именуван свят).

Ако го наблюдаваш този феномен в себе си, постепенно може и да стигнеш до положението да погледнеш към предмет или да чуеш звук, пък вътре да няма кой да го "познае" и именува.
Но това не става с усилие, а идва спонтанно.
Тогава в теб се разлива едно особено спокойствие... като извънземен, който е кацнал на непозната планета и въобще не се интересува от правилата й.



Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: PRN]  
Автор d8a (analysis)
Публикувано09.10.02 23:03



Искаш да кажеш да спра да интерпретирам и класифицирам това което наблюдявам/слушам/усещам? Правилно ли съм разбрала?



Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: d8a]  
Автор PRN (fellow)
Публикувано10.10.02 00:29



Не точно да спреш да интерпретираш и класифицираш, а да видиш как умът ти непрекъснато интерпретира и класифицира. Да станеш свидетел на този естествен процес.

Първото е работа на ума, второто е функция на Наблюдаващото съзнание.



Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: d8a]  
Автор 3gpacmu (Човек)
Публикувано10.10.02 00:35



Не е нито лесно, нито трудно.
Просто е това, което е - забравяне. Забравяне на всичко което си научил/а отвън.
Медитирай върху това как възприемаше света като дете. Опитай се да си го спомниш. Това е твоят истински начин на възприемане.
Чрез разбиране, намерение и воля се постига.
Интересното е че за да го постигнеш не трябва да правиш нищо - НЕПРАВЕНЕ!
Не прави света покрай теб и той ще стане точно това което е.
Изключи мисълта. Свържи очите си направо със сърцето.
Чувствай света - не мисли за него.
Дано това да не ти е прозвучало объркано, защото Е объркано. Не може да не е. Тези неща не могат да се предадат с думи. Думите не са измислени за тази цел. Думите са за пазара.
Значително по-лесно е да го "прихванеш" от някой който го има. Като дете не се налагаше да ти обясняват защо трябва да си играеш. Просто го знаеше.
Знай че очите ти не отразяват външни образи, ами ги прожектират! Ти си оператора в кинозалата. Можеш да прожектираш каквото си поискаш.
Дори и тези думи не е необходимо да ги интерпретираш. Не мисли за тях. От очите ги изпрати в сърцето. То ще ти подскаже за какво става въпрос.
Ти само му се довери.



Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: 3gpacmu]  
Автор PRN (fellow)
Публикувано10.10.02 01:07



Неправенето е вид правене. Вид негативно правене, подчинено на същата стратегия - спиране на ума. С други думи, умът се стреми да спре ума. Чрез медитиране така или онака, чрез гледане на света с такива или онакива очи, чрез воля и намерение.

Никой не е е успял да спре ума си с никакви средства... дори и най-изкусните...
По простата причина, че никой не е автор на ума си, никой не е и негов унищожител.
Различните методи и средства само засилват фрустрацията. Егото в новата си премяна (гледа на света като дете) се бори с егото. Тази игра е забавна, но не води до никъде.



Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: PRN]  
Автор 3gpacmu (Човек)
Публикувано10.10.02 02:26



Щом си решил/а да прожектираш този филм, той за теб е абсолютна истина, неразбиваема с нищо.
Иначе това не е игра и води до едно много интересно място. Въпросът е - ти дали искаш да отидеш там?



Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: 3gpacmu]  
Автор PRN (fellow)
Публикувано10.10.02 02:48



Всеки отива там, където го заведе въображението му (подхранвано от това, което е чел или чул).

Не въпроса да ходиш някъде, а да се видиш точно какво представляваш. И да се приемеш такъв, какъвто си.



Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: PRN]  
Автор 3gpacmu (Човек)
Публикувано10.10.02 05:47



Не ти говорех за въображаемите места а за единственото истинско -
тук и сега.



Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: d8a]  
Автор изrpeв (дъга)
Публикувано10.10.02 11:27



Добър ден!

Отговарям доколкото мога на молбата ти.

Снощи прочетох нещо, което усещам от години. Тук в цитата също е споменато. Докато сме в досег със снежно поле, у нас не се образува някакъв цвят. Хармонични се чувстваме, защото белият цвят съдържа всички цветове, успокоява ни. Та прочетеното беше - окултните ученици е добре да се разхождат сред снега. Ако ходя из гората през пролетта, у мене започвам да усещам вдъхновение, вълнение - пее ми се, идват ми стихове. През есента притихвам, навлизам в себе си, но малко съм тъжна сякаш, давам си отчет пред мене самата дала ли съм плод от това, което съм работила и дали е сладък, красив. През лятото и аз горя, усещам силните слънчеви лъчи, активна съм.

За мене винаги външно и вътрешно са били свързани. Всяка сутрин като се събудя, се усещам в някакъв цвят, който е преобладаващ за момента. Най-хубаво е, когато се усещам като център на диамант, но е трудно да се поддържа, защото означава абсолютна хармония, а ние сме хора и се влияем от всичко около нас, кой доколкото е овладял себе си, в зависимост от дълбочината, до която е достигнал, степента на сварзване с висшата си същност.

Упражнявам се да бъда обективан наблюдател. С времето имам усещане за напредък, но има още много да се работи.

Темата ти е страхотна, но необятна. Обект е целия ни живот.






Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: изrpeв]  
Автор d8a (analysis)
Публикувано10.10.02 14:30



Благодаря ти, Изгрев за конкретните отговоpи на моите обширни въпроси!

Виж какво стихотворение прочетох вчера:

ЛЯТО - МОЯТА СИЛА
Лято - моята сила.
Сенки - надежди преде.
Тъй е щастливо. Тъй е красиво.
А трябва да умре.

Зима - моята слабост.
Дъх на потайна жена.
Спомен провлачен. Вечна замрялост.
И неразбрана вина.

Пролет - моята болка.
Стрък сътворен да съзре
сляпото слънце, нежната старост.
И вечността да презре.

Есен - моята завист.
Крие в посечена ръж
нещо незнайно. Може би радост.
Може би чакана смърт.

Марин Лазаров



Редактирано от d8a на 10.10.02 14:49.



Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: PRN]  
Автор d8a (analysis)
Публикувано10.10.02 14:53



Сега ми стана по-ясно. Благодаря за обяснението!

Усмивки..d8a



Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: 3gpacmu]  
Автор d8a (analysis)
Публикувано10.10.02 15:00



Значи ключът към ТУК и СЕГА е в това да преоткрием детето в себе си!? (Ако съм те разбрала правилно.)

Приятен и усмихнат ден..d8a

Редактирано от d8a на 10.10.02 15:11.



Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: d8a]  
Автор изrpeв (дъга)
Публикувано10.10.02 15:35



Особено настроение се е спотаило в тези думи на човек, който най-жбича лятото.

Сетих се, че най-много обичам това, което е неизвестно. Хем очаквам, хем не, оставям в себе си една тиха радост, която поддържам, и аз не знам как, но е като гладка водна повърхност, като грижливо поддържан огън, като почистван от нападалите есенни листа извор.

Кой ли в мене поддържа всичко това?



Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: изrpeв]  
Автор d8a (analysis)
Публикувано10.10.02 17:28



Може би твоята детска душа?



Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: d8a]  
Автор 3gpacmu (Човек)
Публикувано10.10.02 18:40



Ошо казва че е лесно да се откажеш от външното (пари, къща, кола). Как обаче да се откажеш от това което знаеш?
"Докато не станете като децата ..."
Тук не става въпрос да се откажеме от натрупаните опитности, а само да приемаме света директно, без посредници. Така го приемат децата до определена възраст (докато другите не им го опишат).
С раждането са ни дадени всичките необходими сетива за да можеме да възприемаме света. Не ни трябват посредници.
Това означава - да си тук и сега. Да бъдеш наблюдател. Когато видиш някакъв предмет или явление, НЕ да си кажеш "аха, някъде бях чел за това", ами да го пипнеш, огледаш, почувстваш, помиришеш и да си изградиш свой комплект от чувства за него.
Възприемането на света чрез чувствата (вместо спомените за чужди описания) е естественият начин. Само тогава живееш наистина. Живееш ТИ, не магнетофонни записи направени от други.
Това си е твоят живот. Бог те е създал свободен/на за да имаш избора кое и как да възприемеш. Тази свобода не може да ти бъде отнета без твоето съгласие.
Ако си спомниш как възприемаше света като дете ще видиш че това е едно вълшебно и красиво място в което има само щастие и обич в най-чистата им форма. Свят в който няма невъзможни неща. В който си равен на Бог.



Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: d8a]  
Автор Kaлинa (съзидателка)
Публикувано10.10.02 20:14



Стига с това дете, бе!
И детето вече има интерпретации. Новороденото бебе само няма. Като какво точно дете искаш да станеш? Ако е като новородено бебе-може. Нали знаеш поговорката, че детето се възпитама, докато още се побира напряко на креватчето си. На колко месеца спира да се побира и вече е възпитано и подготвено за бъдещото сериозно човешко възпитание.

Защо ми е сила да сътворя море от илюзии,когато имам сила да създам капка реалност.


Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: Kaлинa]  
Автор 3gpacmu (Човек)
Публикувано10.10.02 20:43



Каня ви да си дойдете у дома. Ако не искате - това си е ваше право. А и не бързам за никъде. Знам че все някога ще дойдете. Всичко е въпрос на време. Време което си отива безвъзвратно.



Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: Kaлинa]  
Автор d8a (analysis)
Публикувано10.10.02 21:15



Никога не съм я чувала тази поговорка. Сигурна ли си, че е така?

Какво възприема бебето докато се побира напряко на креватчето? И бъдещото сериозно човешко възпитание не го ли отдалечава от прякото възприемане на света?

Виж още колко въпроси провокира у мене с това си изказване.

Редактирано от d8a на 10.10.02 21:38.



Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: d8a]  
Автор Kaлинa (съзидателка)
Публикувано10.10.02 21:35



Сигурна съм за поговорката.
Думата ми беше, че, ако искаш да спреш интерпретациите, ставайки като дете, ще се наложи да се върнеш съвсем, съвсем в началото. Ти през очите на колко годишно дете се опитваш да гледаш?

Защо ми е сила да сътворя море от илюзии,когато имам сила да създам капка реалност.


Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: Kaлинa]  
Автор d8a (analysis)
Публикувано10.10.02 21:41



Сега те разбрах какво искаш да кажеш. Ще помисля върху това.

Мерси..d8a



Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: Kaлинa]  
Автор 3gpacmu (Човек)
Публикувано11.10.02 05:45



Прекалено много разчиташ на думите за да разбереш нещо. В другите области те вършат работа, но тук не.
Не се хващай за думата "дете". И не слагай цифри за възрастта на детето. Опитвам се да предам едно чувство. Хващайки се за думата има голяма вероятност да изпуснеш най-същественото. То не може да бъде предадено с думи.
Не интерпретирай думите ми. Просто си почивай докато ги четеш. Вече си у дома си. Винаги си била там, но не си го знаела. Моята работа е само да те подсетя.



Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: d8a]  
Автор изrpeв (дъга)
Публикувано11.10.02 15:56



На мене ми се струва, че е духът, посредством душата.



Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: 3gpacmu]  
Автор Kaлинa (съзидателка)
Публикувано11.10.02 18:20



Говориш като постигнал вече. И говориш като на нищо ненамерил.
Просто цитираш Ошо? Забравил си кавичките.

Защо ми е сила да сътворя море от илюзии,когато имам сила да създам капка реалност.


Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: Kaлинa]  
Автор 3gpacmu (Човек)
Публикувано12.10.02 22:29



Цитирам Духа. Той навсякъде е един и същ. Всички учители от всички времена повтарят едно и също с надеждата някой да ги чуе.
Виждам обаче, че за теб кавичките са по-важни.
Защо не се опиташ да разбереш какво пише между тях?
Иначе ме развесели искрено с констатацийте си за това какво съм постигнал и къде съм пристигнал:-)
Нямам намерение, нито пък време да споря с теб за каквото и да било. Отговарях ти защото ми се стори че има интерес в теб за тези неща. Оказва се обаче, че и ти като повечето хора в този чат се опитват да докажат себе си, без да са се намерили. По пронцип избягвам да казвам на хората това, за да не губят куража, но за теб ще направя изключение. Права го само за да ти кажа да не си губиш времето. Духовният път не е за всеки. Разбери го и се примири с него, защото иначе само неприятности ще си създаваш. Повярвай ми! Спри да се преструваш и ще видиш че ще ти бъде по-добре.
Каквото и да решиш да направиш, ти желая приятен път и много щастие!
Не се хаби да ми отговаряш защото няма да го прочета.



Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: 3gpacmu]  
Автор Kaлинa (съзидателка)
Публикувано13.10.02 16:54



Хе хе хе.

Ти чувал ли си нещо за финото его?
При теб заплашва да загрубее наново, толкова голямо е станало.
Опитвал ли си скоро да се наблюдаваш отстрани?

Защо ми е сила да сътворя море от илюзии,когато имам сила да създам капка реалност.


Тема Изграждането на себе синови [re: d8a]  
Автор Mиpo ()
Публикувано13.10.02 19:24



Тъкмо бях готов да се включа с обширен увод по темата за Изкуството (връщам се току що от испанския "Лувър" и имам някой впечатления), но виждам, че сте задълбали темата и без особено съжаление правя "skip" на този увод и се насочвам към въпросите "Как изграждате себе си?", за "'обективни' наблюдател", за това "Как самия наблюдаващ може да се наблюдава, т.е. когато наблюдаващия и наблюдаваното станат едно" и т.н.

Да кажа първо, че НЕ съм привърженик на неща от рода "Спри мислите", "Остави егото", "Изключи Аза", "Погледни света през не знам какви си очи" ... По простата причина, че така НЕ СТАВА! Тези приказки са подобни на израза "Клекни и се прескочи". Въобще, ако ставаше така, всички сме ги чели тези приказки и отдавна би трябвало да сме просветнали. Привърженик съм на друг подход, нека го нарека ПРАГМАТИЧЕН, РЕАЛИСТИЧЕН И ПОЗИТИВЕН. Има едно нещо, което и Ошо го е казвал много пъти:

Глупаво е човек да се бори с тъмнината, да я спира, изоставя, изключва, не вижда ... Трябва просто да се погрижи и да внесе СВЕТЛИНА!

Другите неща си идват от само себе си на място. А какво значи да се внесе светлина в контекста на човек борещ се с егото и с ума си? Това означава да намери и създаде в себе си друг център, нека да го наречем на Духа, който на самия човек би му харесвал повече да играе ролята на господар на неговата къща. И всичко това съвсем прагматично.

Между другото, това е валидно както на индивидуално, така и да колективно ниво. Примерно, много често основен метод в ДИР Клубовете е НЕГАТИВНИЯ подход. Някой прочете нещо в някоя тема, по една или друга причина нещото не му хареса и хоп му удря една яка критика. Пълна е Религия и Мистика с хора, които казват, че тъмното е тъмно или, че твоето тъмно е по-тъмно от моето тъмно и т.н. Но да се погрижи някой да внесе някаква светлинка (колкото и малка да е тя) е доста по-рядко. За щастие, обаче, съм забелязал и такива подходи и това е единствена причина, заради която си заслужва да се чете и да се пише в тези Клубове. Няма нищо лошо в това човек да критикува, стига след това да ПРЕДЛОЖИ СВОЕ ВИЖДАНЕ, ПОЗЦИЯ или РЕШЕНИЕ по дадения въпрос.

Та, да кажа как аз виждам изграждането на себе си, т.е. как се изграждам. Най-важното нещо е да се започне от СТАБИЛНА ОСНОВА, а не от плаващи пясъци, които обикновено са нещо прочетено и в крайна сметка външно. Ако човек в самото начало тръгне на доверие на приказките на А или Б (пък били те Ошо или вуйчо му) надалеч няма да стигне. Доста говорих досега за Желанията като практичен и базов метод. Но има едно нещо още по-фундаментално. Кое е най-базовото и фундаментално нещо, на което човек може да се опре, изграждайки себе си и движейки се в живота си? Хубаво е всеки да потърси отговора за себе си. Аз бих споделил, че това най-фундаментално нещо е САМИЯ СЕБЕ СИ. Всичко тръгва от този 'Аз' и в крайна сметка това ни е отправната точка. Нямаме друга. Но тази точка ми изглежда повече от достатъчна. Архимед е казал "Дайте ми опорна точка и ще повдигна Земята". Същото важи и в нашия случай, а опорната точка я имаме.

Така, че първото нещо е човек да установи мноооого добър контакт със себе си! И със всичко, което се включва в това "себе си" или "аз", било то физическо тяло, ум, чувства и прочие. Да наблюдава всичко от А до Я и от Я до А. И най-вече да не изоставя и да не изхвърля априори каквото и да е било – егота, желания и прочие. Напротив, да изследва всичко до последната съставна единица. Както говорих в Темата за Единственото Желание, цялото кълбо с желания може лека-полека да се разплита, стига да се почне от най-важното и да се върви стъпка по-стъпка.

Друго важно нещо. Колкото и парадоксално да звучи, ако човек има хубав контакт със собственото си тяло, чувства и мисли, няма да му е трудно да отиде отвъд тях и да види и другата (и най-важната) съставна част на този "аз", част която можем да я наречем накратко Дух. За да усети човек Духа в себе си не е задължително да прави практики и медитации, но е много по-лесно ДА ГО ЗАДЪРЖИ това усещане именно правейки редовно и ежедневно дадени практики. А практики и системи има в изобилие!

Трето нещо. Когато човек е в Духа си, това не значи, че е срещу ума си. Толкова смешни приказки съм виждал в тези форуми срещу ума (а де факто и срещу емоциите и срещу тялото). Духът не е противоположна част на ума или на егото, а е техния така да се каже господар. Умът е като един добър и послушен компютър, който всички ние използваме и може да свърши доста работа. Проблем възниква, ако се опитваме за всичко да използваме този компютър и ако не знаем как да го угасим.

Ще прескоча още няколко важни неща за да стигна до "Наблюдаването на Наблюдаващия", което беше засегнато в дискусията до сега. За да се стигне до този момент, човек първо трябва да свикне да се наблюдава – физическо тяло, енергийно ниво, мисли, емоции, настроения ... Ежедневно, непрекъснато, навсякъде ... До като всичко това му стане естествена природа. При целия този процес на наблюдение, човек ще свикне да Пребивава в Духа си. Обаче, има един принцип, който гласи, където е вниманието, там отива и енергията. А при тези наблюдения, вниманието е насочено към външни обекти. И за това " Наблюдаването на Наблюдаващия" може да се разглежда като съвсем конкретна практика. Когато човек е свикнал да наблюдава и в момента е състояния на безмълвно наблюдение, нека да обърне вниманието си към самия наблюдаващ и да види какво ще стане ... Получава се нещо като оргазъм ... Енергията се затваря в кръг ... Да уточня за Тома-неверниците, че преди да го напиша това изречение, спрях да пиша, пробвах го това за сетен път и се опитвах да го облека в думи. А смисълът на това обличане в думи е да поканя всеки, който желае, да пробва същото нещо .

"Наблюдаването на Наблюдаващия" е особено дълбоко като "усещане", но има и още по-дълбоки и интересни "усещания" (кавичките около усещане не са случайни).





Тема Re: Изграждането на себе синови [re: Mиpo]  
Автор d8a (analysis)
Публикувано14.10.02 23:25



Благодаря ти, Миро, за изчерпателния отговор!

Обещах ти да ти задам още конкретни въпроси след твоят отговор, но за сега не се сещам за нищо конкретно. Запазвам си правото да питам по-натък когато въпросите изкристализират.

Бих искала да коментирам някои неща, които ми направиха впечатление.

Първо, за СВЕТЛИНАТА – толкова е логично и естествено! Независимо колко е тъмна тъмнината тя отстъпва дори и на малко светлина. За щастие няколко от най-близките ми приятели притежават такова невероятно излъчванеи затова винаги се чувтвам прекрасно в тяхната компания. Лъчезарни, искрени, спонтанни и не на последно място с чувство за хумор :):) Със самото си присъствие променят атмосферата и веднага подобряват настроението на околните! С две думи - каризматични личности.

По отношение на критиката – не обичам да критикувам, но когато се налага използвам конструктивна критика, т.е. старая се не само да критикувам, но и да дам поне едно конструктивно решение на проблема.

И накрая искам да те помоля да не презкачаш няколкото важни неща (преди 'наблюдаването на наблюдаващия'), ами да опишеш и тях така подробно както до сега.

Усмивки и до скоро..Дейти :))

П.П. Ще ми бъде интересно и първоначалното ти намерение за обширен увод за Изкуството. Ако искаш дори можеш да му посветиш нова тема.



Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: d8a]  
Автор3opo (Нерегистриран)
Публикувано17.10.02 04:43



Макар че другите ни влияят това не бива да ни плаши ,най-важното е човек да е открит и в никой случай да не се страхува че някой може да му навреди.Абсолютно никой не може да навреди на човек, освен ако той сам , чрез своите мисли не направи това.За пример ако ти общуваш с агресивен човек и си кажеш "да ,сега ще ме натовари или нещо подобно",то ти сам чрез своето внушение приемаш тази неприятност .Но ако в този момент поддържаш в съзнанието си светли образи и обливаш в тази секунда човека със светлина нищо няма да ти влияе, пробвайте.Никока не се защищавайте,искрено и открито помагайте на другите и живота много бързо ще ви се промени!!!



Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: 3opo]  
Автор d8a (analysis)
Публикувано17.10.02 15:05



Почти съм съгласна с изказването ти. Почти, защото не във всички ситуации този модел на поведение може да бъде полезен. Например, при едина сериозна караница, когато човека отсреща лее гнева си върху тебе и буквално и преносно се пени, колкото и да го обсипваш със светлина няма да можеш да подобриш ситуацията. Говоря от личен опит. В такъв момент съм пробвала този модел на поведение, обаче моето външнно спокойствие и неуязвимост наливат още повече масло в огъня и предизвикват още повече пяна. :)) Реакцията направо не макара да се разсмея, което не бе прието по-различно от спокойствието. В крайна сметка се съгласих привидно с опонента, само и само да има мира.



Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: MнoroCтpaннa]  
Автор SELEST (щастлива)
Публикувано23.10.02 21:38



а аз /не съвсем като теб /съм изцяло недисциплинирана в практиките,та..искам да питам..
ако се чувстваме в хармония с всичко-то..тогава за какво са практиките?
това е един невероятно невеж въпрос,но се надявам да бъдете снизходителни:)
привет!




Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: SELEST]  
Автор Ceлecтинa (самодива)
Публикувано23.10.02 22:00



Не ти трябват практики в такъв случай. Приеми, че си си ги изпрактикувала в минали животи.



Тема За SELEST и Селестинанови [re: Ceлecтинa]  
Автор Mиpo ()
Публикувано24.10.02 16:44



Скъпи дружки, ако наистина сте в хармония с цялото, естествено, няма нужда да правите практики. Обаче да не се окаже, че тази хармония е МИМОЛЕТНА?! Като тази на този, който получава заплата си на първо число от месеца и до второто число се чувства в перфектно щастие, обаче идва третото число и всичката заплата е изпита и се забравя темата за хармонията напълно. Или пък да не стане така, че светът е розов, обаче някой ви каже нещо или ви направи нещо и ви НАРАНИ с това ... Или пък желаете много нещото Х, което все го няма ... Та, при тези случай, практиките помагат. Вие обаче преценявате дали имате нужда.

Прегръдки и на двете.



Тема Re: Обективно Изкуство или Външното и Вътрешнотонови [re: Ceлecтинa]  
Автор SELEST (щастлива)
Публикувано24.10.02 17:25



благодаря ти:)))
все чета тук и чета..и си трая,защото мисля,че нещо ми убягва,че не съм си дочела книжките...

и си сънувам:))))



Тема Re: За SELEST и Селестинанови [re: Mиpo]  
Автор SELEST (щастлива)
Публикувано24.10.02 17:34



Ами..какво да ти кажа,непознати приятелю:)))
Отдавна никой не може да ме нарани/освен физически/..навярно,защото виждам мотивите и разбирам.
А щастието си Е:))).. и странно как,но заема все по-голяма част от дните ми..
Какво ли ще да значи това?:)))))
Даже и не се питам.
Така ми харесва.




Тема Re: За SELEST и Селестинанови [re: Mиpo]  
Автор d8a (analysis)
Публикувано24.10.02 17:45



Привет Миро!

Не можа ли да разпознаеш една от дружките с пеперудката?



Тема Re: За SELESTнови [re: SELEST]  
Автор Mиpo ()
Публикувано24.10.02 20:26



Щом ти харесва - радвам се най-искрено. И те прегръщам скъпа SELEST.

А като си наоколо, обаждай се, де. Винаги е приятно да си с щастливи хора. Заразително е .



Тема Re: За SELESTнови [re: Mиpo]  
Автор SELEST (щастлива)
Публикувано24.10.02 21:19



обаждам се;)))
но думите не са силната ми страна:)
виж,ако можех да предавам усещания...:))))



Тема Титаникнови [re: d8a]  
Автор Mиpo ()
Публикувано25.10.02 16:59



Eeee, да не се подценяваме все пак . С тази дружка се обичваме много - поне от моя страна е така, а от нейна не е все още напълно споделено, но прогресът е очевиден. Един път правих аналогия с филма Титатник, та ние с пеперудката сме някъде в началото, където Роза все още се дърпаше от Джак, но вече не чак толкова упорито ... Останалото е въпрос на време.

П.П. Филмовата аналогия беше представена тук, защото сме все пак в тема за Изкуството



Тема Re: За SELESTнови [re: SELEST]  
Автор Haтaлu (звън на кристал)
Публикувано25.10.02 17:01



Като те чета, прощавам ти, че ми открадна именцето и ми изяде буквичката...



Тема Re: За SELESTнови [re: SELEST]  
Автор Mиpo ()
Публикувано25.10.02 17:03



Разбирам те, ама за сега такъв е интернета. Ще говоря с инженерите, ако могат да направят нещо и за усещанията. Пък до като те се справят, ти пробвай колкото можеш и с думи ... По разните теми ... Аз пък ти изпращам моите усещания и ги загъвам с прегръдки и ги подпечатвам с целувки.



Тема Re: За SELESTнови [re: Haтaлu]  
Автор Дyx (Син наВетровете)
Публикувано25.10.02 17:07



Много мултимедийна си станала.



Тема Re: Титаникнови [re: Mиpo]  
Автор d8a (analysis)
Публикувано25.10.02 17:11



О, Миро обичлив!

Хубаво ме подсети - та да си дойдем на думата, т. е. на темата :)))

Като си започнал да разказваш за киното, като част от Изкуството, защо не продължиш онзи увод за испанския "Лувър", който скипна преди време?

Светъл ден от мен..Дейти



Тема Впечатления от два мадридски музеинови [re: d8a]  
Автор Mиpo ()
Публикувано25.10.02 18:11



Добре. Нали тук казваме на всичко "да" и не мога да ти откажа .

Та, преди две седмици посетихме с жена ми Museo del Prado в Мадрид, където са изложени картини от Тинторето, Гоя, Веласкез, Ел Греко и т.н. Обаче, жена ми изпадна в ужас като чу коментарите ми и ми забрани да ги говоря пред испанците (за да не ги обидя) . Тук сме българи, така че давам напред . А работата беше там, че гледах картини, все едно се питах, коя от тях бих искал да сложа в дневната си или в бюрото си (не в сейфа си). Т.е., дали има някоя, която ми доставя такова удоволствие от съзерцанието й, че без да знам нищо за нея, за техниките или за автора, да искам да я гледам ежедневно. И да ви кажа право, почти не намерих. Пак казвам, не споменавам нищо за умението на авторите, за играта им с цветовете и хилядите други подробности, а както е заглавието на темата – за ОБЕКТИВНОТО изкуство. Сцените от картините могат да се разделят принципно на три групи – Библейски, Портрети на царски семейства и Ловни сцени. Библейските сцени са особено досадни – Исус страдащ на кръста или други страдания от Стария завет. Никакъв признак на радост или щастие. За царските семейства, които не ме интересуват няма какво да пиша. Не са имали хората фотографи, карали са разни художници да ги рисуват и разкрасяват. Ловните сцени са също пълна скука, обективно погледнато. В резюме, никаква картина излъчваща радост или усещане за щастие. Даже древно гръцките статуи на разните богини и богове, който бяха в един ъгъл ми бяха по-интересни.

Разглеждайки този музей разбрах същност на един друг музей в Мадрид, който бях посетил месец по-рано. А това е музея на кралица София, където са платната на Дали, Пикасо, Миро (ударението върху о) и т.н. Не че този музей ми хареса, но явно на въпросните автори им е било досадило класическия стил и са почнали да рисуват разни "странности". Върхът е може би адашат ми Миро, който има няколко големи картини по 3 метра дължина, където има обаче само по една черна или червена чертичка или точка. И хората й се възхищават. А тя няма нищо общо със зен картините. Просто адашът ми е бил станал толкова велик, че се е по майтапил с хората и нарисувала това, и понеже е "великия Миро" естествено празните картините с точката си стоят на видно място в музея.

Въобще може да се направи аналогия между Западната психология (или психоанализа) и съответното изкуство и да се съпостави с Източните такива. След месец-два ще посетя и самия Лувър в Париж и ще видя какво е положението там, Все пак, разни хора ми казваха, че разликата била доста голяма в сравнение с мадридските музеи.





Тема Re: Впечатления от два мадридски музеинови [re: Mиpo]  
Автор d8a (analysis)
Публикувано25.10.02 19:22



Мерси за споделянето на твоето състояние при наблюдение на испанското изкуство. Когато посетиш Парижкия Лувър и за него да разкажеш :))

Да си призная и аз гледам доста прагматично на изкуството - купувам си картини които ми достявят удоволствие да ги наблюдавам и не ми омръзват. На една такава малка картина попаднах съвсем случайно в един магазин за намелени стоки, между които има и картини. Сигурно не е оригинална, но прилича на такава - с маслени бои и малка по размери, но разкриваща невероятно красива гледка от Венеция - един град който обичам, но все още не съм посетила. И тази "нищо и никаква преоценена" картина струваше само $2.00! Тя се намира във всекидневната до една много по-голяма (и съответно по-скъпа) и красива картина (отново с маслени бои) със замъка в Квебек в Канада. Интереснто е, че повечето хора които идват за първи път у нас, забелязват малкия Венециански пейзаж и не могат да повярват като им разкажа откъде съм я взела и колко струва. Мисля, че тя си има свое излъчване и живот, които не могат да не се забележат :))

Май се поувлякох в обяснения :))

Усмивки..Дейти



Тема Re: Впечатления от два мадридски музеинови [re: Mиpo]  
Автор PRN (fellow)
Публикувано25.10.02 23:25



Не те ли впечатли "Вакханалия"-та на Тициан - този апотеоз на чувствената наслада от живота. Сигурно така ренесансовите автори са си представяли древната Аркадия. Заради тази картина ми се ходи в Прадо - да видя дали има същия ефект на живо.

Колкото до Обективно изкуство... според мен няма такова животно. Оценяващият субект винаги проецира своите идеи за красиво/грозно върху оценявания обект. Така че в крайна сметка оценката е уникална (и строго субективна), зависеща изцяло от културалната обусловеност на този, който гледа, сравнява и отсъжда.

Когато присъждаме атрибути на нещата около нас, все забравяме, че тези атрибути са плод на ума ни (и неговата персонална история), а не на нещата около нас. Както няма Обективна истина, тъй няма и Обективно изкуство. То може и да има някъде, но тъй като не подлежи на субективно преценяване, съществуването му се обезсмисля.



Тема Re: За SELESTнови [re: Haтaлu]  
АвторSELEST (Нерегистриран)
Публикувано27.10.02 19:39



приеми го като съвпадение:)..съвсем случайно:))))))





Тема Re: Впечатления от два мадридски музеинови [re: d8a]  
Автор Mиpo ()
Публикувано27.10.02 22:27



Съгласен съм абсолютно.



Тема Re: Впечатления от два мадридски музеинови [re: PRN]  
Автор Mиpo ()
Публикувано27.10.02 22:28



Можеш ли да ми изпратиш сканирано копие на тази картина, че не се сещам коя е точно. За останалото (обективизъм-субективизъм) съм съгласен с теб.



Тема Re: Впечатления от два мадридски музеинови [re: Mиpo]  
Автор PRN (fellow)
Публикувано27.10.02 23:08



Ех, имам я на голяма цветна репродукция, ама е в България, не ми е тук подръка...
Ако си виждал корицата на "Цивилизацията" от Кенет Кларк - на нея е фрагмент от горната картина.
Иначе е пълна с разголени вакханки, пияни сатири, люлеят се недоизпити чаши вино, в клоните на мистични дървета се крият пауни, в далечината се вижда море.
Издържана е в златисто, алено, масленозелено и синьо... ако не са потъмняли боите....
Много субективно го харесвам този езически пир. Дава ми усещане за праисторическо безвремие.



Тема "Вакханалия"-та на Тицианнови [re: PRN]  
Автор Mиpo ()
Публикувано28.10.02 12:40



Ето я, както и малко детайли по-долу. Не я бях видял в музея. Имаше толкова неща, а времето беше ограничено. Вярно, че се различава от 99% от останлите. И че може да се види. Но сигурно не бих я гледал всеки ден.

Сайтът на Музео дел Прадо в Мадрид:





BACCHANAL

TIZIANO VECELLIO DI GREGORIO (about 1490-1576)
Canvas (175x193 cms)
Italian School. Renaissance
16th Century

Hall 61b

This painting by Titian is the counterpart of the "Garden of loves" which hangs in the same Museum's hall. Both mythological themes were painted for the duke of Ferrara and given to Philip IV as a gift by one of Titian's heirs, much to the consternation of Italian art experts. In this Bacchanal- or feast of Bacchus- Titian illustrates the mythological scene of the arrival of the god of wine to the Isle of Andros, dedicated to him since the rivers ran with wine instead of water. The isle's inhabitants await Bacchus' arrival -his ship with sails unfurled can be seen in the distance. The colouring and movement of the figures are magnificent; and, of course, the splendid reclining female nude at whose side reels a drunk child.



Тема Re: "Вакханалия"-та на Тицианнови [re: Mиpo]  
Автор MнoroCтpaннa (и непредвидима)
Публикувано28.10.02 13:33



Благодаря, Миро!
За мен беше удоволствие да я видя, за съжаление не в музея.
Страхотна експресивност се долавя, не стои фотографирана, а сякаш след момент ще се раздвижат. И едно безгрижие има, та се пита човек какво ли е било ежедневието им.



Тема Re: "Вакханалия"-та на Тицианнови [re: Mиpo]  
Автор PRN (fellow)
Публикувано29.10.02 06:17



Мдааа, точно тази картина имах предвид.
Ама малко потъмняла ми се вижда; сигурно би извлякла полза от един facelift подобно на "Сватба в Кана Галилейска" в Лувъра...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.