Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:43 25.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми * *Кратък преглед

Тема Отдавна исках да попитам.  
Автор Hoвaroдин ()
Публикувано01.10.02 12:47



Гледах един документален филм за Ошо по "Дискавъри", голяма част от който визираше американския му период - още преди да се нарече Ошо. Там на бял свят бяха извадени злоупотреби, политически машинации, дори насилие. Какво мислите за това? Не се заяждам.



Тема Re: Отдавна исках да попитам.нови [re: Hoвaroдин]  
Автор Mиpo ()
Публикувано01.10.02 13:31



Здрасти. Преди около 4 месеца разказах някои неща. Ще ги копирам пак тук. Ако те интерсуват още подробности или някой въпрос те вълнува особено, си добре дошъл да го дискутираме. Разбираш, че Дискавъри не може да е много информативен за духовни неща (били те за Ошо или за който и да е друг)


*************************************
Тъй като съм бил заедно с разни хора, които са били пък заедно с Ошо както в Орегон (САЩ) така и в Пуна (Индия), ще кажа повече инфо по въпроса, която ми е била споделена от тях или съм научил от други източници.

Може би знаете, че Ошо е имал доста болести на физическото тяло – астма, алергии, проблеми с гръбначния стълб ... И в началото на 80те години неговите лекари го посъветват да смени влажния климат на Индия със сух климат. Негови последователи купуват една огромна територия в една пустинна местност в щата Орегон (северозападната част на САЩ). И Ошо се премества там, заедно с хиляди хора, които го последват. За няколко години, с общ труд, хората изграждат един огромен и цветущ ашрам (комуна, център) насред пустинята. Събират се около 20 000 - 30 000 души там на моменти.

Както каза Натали, Ошо е "бунтар" и "провокатор" и с неговите осмиващи беседи за Католическата Църква и американските начин на живот си навлича гнева на властите (което между другото прави нарочно и съзнателно). Друг факт, който привлича вниманието на цялата преса е това, че за кратко време Ошо успява да събере в ашрама си 95 Ролс-Ройса (дарения от последователи). За тези, които не познават американския начин на мислене, ако говориш там за духовни неща, надали някой ще ти обърне голямо внимание, но номера с Ролс-Ройсите събира очите на цяла Америка и "вниманието" на властите.

Някъде в средата на 80те години, Ошо спира да говори и потъва в тишина за цели 3 години. Разни причини съм чувал. От една страна това е била негова вътрешната необходимост за пестене на енергия, за малкото живот, които му е оставал още тогава. От друга страна, той е изнасял беседи и имал последователи от над 15-20 години и било време на ПРОВЕРКА. В същност, както и по-рано, той е давал по една или две "беседи" дневно, но там в продължение на 1 час и половина е МЪЛЧАЛ. И всички са били с него в тишина. И така в продължение на 3 години.

Както можете да си представите, всякакви хора е имало там и са го разбирали най-различно. Голяма част от административната работа се е вършела от секретарката му Sheela, която почнала да си присвоя и други "права" на взимане на решения. И когато други се опълчили срещу нея, тя избягала със солидна сума (милиони $). Точно тогава се появили изведнъж обвинения от местни жители от околността за изнасилвания и опит за убийство на хора от страна на хора от ашрама. Жена от ашрама ми е споделяла, че всичките тези обвинения са били измислени (според нея).

Американската правосъдна система се задействала незабавно и Ошо е бил откаран в затвора. Над 30 обвинения били предявени към него. А междувременно, в затвора е имало съвсем целенасочени опит за убийството му със всякакви средства, включително и облъчвания с радиация (всичко това по думите на Ошо). Но явно, часът му не е бил още ударил. В последствие му е било предложено да се признае за виновен и ще бъде пуснат да напусне страната. И в крайна сметка той приема предложението като по-полезно за цялата комуна и всички хора около него. Да подчертая, че ако е имало наистина престъпления надали да са го пуснали да си замине (не мога да си представя някой от Ал Кайда сега да се признае за виновен и американците да го експулсират).

След това Ошо е бил последователно в над 20 страни и на всякъде под натиск от американското правителство (на Рейгън, който е бил чест обект на шегите му) до 1 месец максимум е бивал експулсиран Най-било до БГ е бил, докато е бил в Гърция. Е при нас не е отскачал, че и с комунистите се е майтапел много. Най-накрая се връща в Индия и прави нов ашрам в Пуна, който става още по-голям този в Орегон.

Тук приключвам със сухите факти, които са ми КРАЙНО БЕЗИНТЕРЕСНИ сега. Но е вярно, че и те имат своето място и за това се нагърбих с тази малко "досадна работа"

Ще завърша с това, както за КК не трябва да се съди по "някои статии", така и за Ошо е смешно да се съди по външни неща. Човек чете и усеща. Обаче може да се усети с ума, със сърцето (чувствата) и с Духа. Последното е меродавно в случая.



Тема Re: Отдавна исках да попитам.нови [re: Hoвaroдин]  
Авторjojo (Нерегистриран)
Публикувано02.10.02 00:01



А кога ще го дават пак тоя филм по дискавъри че да го видя щото ме кефи Ошо и ми е интересно да разбера какво са направили.
мерси.



Тема Re: Отдавна исках да попитам.нови [re: Mиpo]  
Автор Kaли_нa (съзидателка)
Публикувано02.10.02 17:22



Ошо е изнасял тишинни беседи, за да разбере дали някой се е научил на езика на тишината...явно се е оказало, че това е много труден език-май никой не го е разбрал.
Да беше френски, английски или японски-да са го усвоили.
Ма на-езикът на тишината не е за всеки.

Защо ми е сила да сътворя море от илюзии,когато имам сила да създам капка реалност.



Всички теми**Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.