Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:33 12.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Моите любими медитации от Ошонови  
Автор Crazy Wolf (непознат )
Публикувано13.04.02 00:56



Един мой приятел, който двадесет години практикува Тайдзицюан, казваше за мен на една моя приятелка, отявлена ошовистка, че не си падам по Тайдзицюан (което не е вярно), на което тя отговори: Да, защото той си пада по по-хард медитации. Това донякъде е вярно и донякъде съвсем не е.
Ето някои от любимите ми медитации - те са колкото катарзисни, толкова и спокойни:

НАДАБРАХМА
КУНДАЛИНИ
ДИНАМИЧНА
ЛАТИХАН
ЗИКР
ГИБЕРИШ
МЕДИТАЦИЯ ВЪРХУ ПУСТОТАТА

Има и много други, които отговарят на моето същество и бих могъл също да ги споделя тук по-нататък, независимо че не са от Ошо.

Няма да говоря за традиционните тантрически медитации, защото нито тук му е мястото, нито за тях се говори на всеослушание.

Всъщност, какво може да се каже за една медитация - тя трябва да се опита. Докато се обсъжда само с думи, човек не прави нищо друго, освен да произвежда представи. Не стига че го правим непрекъснато за щяло и нещяло, най-глупаво би било да го правим и по отношение на медитациите.

Виж, ако направим заедно някоя ошовска медитация:)))
Пък може и повече от една:)))



Тема Re: Моите любими медитации от Ошонови [re: Crazy Wolf]  
Автор omkara (щура буца...)
Публикувано13.04.02 11:43



например 21 дневен експеримент в тишина и уединение....
ако е групова ще е само в тишина, ама т'ва е едно на ръка....

...омммм...


Тема Re: Моите любими медитации от Ошонови [re: Crazy Wolf]  
Автор Octarine (светлина)
Публикувано13.04.02 14:23



тъмнина
тишина
пустота
безграничност
светлина





Тема Re: Моите любими медитации от Ошонови [re: Crazy Wolf]  
Автор huanji ()
Публикувано13.04.02 18:03



Сподели ако може за кундалини.
Поздрави.



Тема практиката?нови [re: Crazy Wolf]  
Авторsomeone (Нерегистриран)
Публикувано13.04.02 22:11



безопасно ли е човек сам да започне да медитира, само четейки книги?
като прочетох ошовската "изкуството на екстаза" и ми се прииска да пробвам, но май някъде и той пишеше, че си трябва учител...
а, ти си го написал "Всъщност, какво може да се каже за една медитация - тя трябва да се опита. Докато се обсъжда само с думи, човек не прави нищо друго, освен да произвежда представи. Не стига че го правим непрекъснато за щяло и нещяло, най-глупаво би било да го правим и по отношение на медитациите. "
и все пак, някой, който никога не е медитирал, може ли (безопасно ли е ) да запо4не сам?



Тема Re: практиката? [re: someone]  
Автор. (Нерегистриран)
Публикувано13.04.02 22:18



zavisi s kakvo(ne e zaduljitelno da e po ocho)



Тема Re: практиката?нови [re: someone]  
Автор Audi-TT (self-improver)
Публикувано14.04.02 00:11



Привет!

Учител не е задължителен, макар и до дадено ниво да е препоръчително да споделяш и да бъдеш напътстван.

Ошо споменава за някои опасности от "шизофрения" при честа употреба на упражнението "съсредоточаване върху третото око" от недостатъчно напреднали хора, които не са овладяли добре първите си четири тела и все още имат задръжки на жизнена енергия на по-низшите нива. Може да погледнеш в Трансформиране на седемте тела, аз лично несъм го изпробвал за себе си и немога да ти кажа доколко е вярно.
Има още неприятни (незная да са точно опасни, освен за сърдечно слаби) ситуации в които може да попаднеш. Аз например започнах да се занимавам с дзенски коани без да зная, че трябва да постигна пето ниво преди това и внезапно изпитах неописуемо чувство на паника и пропадане навътре в себе си. Юнг добре е описал това явление при загуба на Аза, мисля че това е и причината хората да се занимават със системи като Раджа йога преди да започнат с експериментите за угасяне на Аза - желанията трябва да са под контрол и умът да е опитомен. Добре е да имаш поне общо понятие за механизма на психическите явления, преди да започнеш да практикуваш.

А инъче ако си караш от А към Я стъпка по стъпка, медитацията може да ти бъде само полезна. Учи се да съзерцаваш, да се самонаблюдаваш - в това няма нищо вредно. Избери си някоя система, ако искаш от йога, ако искаш от Ошо, най-добре е да схванеш целта на различните техники и да си избереш своя система - всеки е уникален и индивидуалния подход е най-добър.

И помни, стъпка по стъпка - не скачай направо на високо, нетърпеливоста не е медитация.

Поздрави!



Тема Re: практиката?нови [re: Audi-TT]  
Автор Audi-TT (self-improver)
Публикувано14.04.02 00:29



Ще допълня за да не ме разбереш погрешно:

Техниките не са опасни в лошия смисъл, може на моменти да те натоварват, но ако осъзнаеш причината напрежението се освобождава. Чел съм за хора които се разплакват по време на медитация, но това обикновено е реакция на отпушване, освобождаване при начинаещите, които живеят в голям стрес или имат обременено подсъзнание.

Ако не си дорасъл за някоя техника, тя най-често просто няма да даде желания резултат или може да изпаднеш в заблуда, че постигаш нещо, тъй като е трудно да се обясни какъв точно трябва да е резултата.

Приятно медитиране!



Тема Re: практиката?нови [re: Audi-TT]  
Авторsomeone (Нерегистриран)
Публикувано14.04.02 21:24



thank you wholeheartedly от все сърце, исках да кажа



Тема Re: практиката?нови [re: Audi-TT]  
Автор. (Нерегистриран)
Публикувано15.04.02 15:49



кой ти е казал, че трябва да угасяваш Аза...
Напротив, да го използваш. (аз и Аз)
практиката между веждите хармонизира, но е хубаво и пречистване, диета, др.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.