Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:24 11.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Да бъдеш санясин на ОШО :)))нови  
Автор shockwave (дама)
Публикувано08.02.02 21:02



Това е обещана от мен тема на хамелеон, а и ПЪТник нещо пита.
Моето разбиране е формирано при четене на книгата му "Тантра - висшето разбиране".

И в тази връзка си мисля за връзката с четирите типа Ум, за които говори ОШО.
Той условно ги класифицира така:
#Обикновен Ум - той е канибалски, иска да поглъща хората, да му принадлежат, има чувство за собственост, набляга на ВЗЕМАНЕТО.
#Необикновен Ум - религиите учат на него, смирение, да даваш, без да очакваш, набляга се на ДАВАНЕТО. Този тип ум се възпитава от Християнството, Юдаизма, Исляма, Индуизма.
#НЕ-ум - Будизмът, Джайнизмът, Даоизмът го създават. Това е умът на
непривързаността, на безпристрастието, нито взема, нито дава. Набляга се на
ЛИПСАТА НА ЧУВСТВО ЗА ПРИТЕЖАНИЕ!!! Това на индийски се нарича анашакти - непривързаност, безпристрастие.
Безпристрастието дарява с тишина, но тя не е достатъчна.
#Тилопа-ум - ударението се поставя върху собственото АЗ, не се занимавай със
света - нито вземаш, нито даваш, нито си безпристрастен, обърнал си сетивата си изцяло навътре. Това е състояние отвъд ума и отвъд не-ума. Това състояние те дарява с тишина и блаженство, идва от най-дълбокото преживяване на собствената ти същност. НЕ Е ПРЕДИЗВИКАНО ЧРЕЗ ОТРИЧАНЕ, А РАЗЦЪФТЯВА ЧРЕЗ СЪСТОЯНИЕТО НА ОТПУСНАТОСТ И ЕСТЕСТВЕНОСТ!!! Бъди себе си, и каквото трябва да се случи, цялото ще го направи.

И ОШО казва:

ДОКАТО НЕ ПОСТИГНЕШ САТ-ЧИТ-АНАНДА -
АБСОЛЮТНАТА ИСТИНА, АБСОЛЮТНОТО СЪЗНАНИЕ, АБСОЛЮТНОТО БЛАЖЕНСТВО - ОЩЕ НЕ СИ СТИГНАЛ У ДОМА СИ, ОЩЕ СИ НЯКЪДЕ ПО
ПЪТЯ.
МОЖЕШ ДА СИ ПОЧИНЕШ НЯКЪДЕ ОТСТРАНИ ПО ПЪТЯ, НО НЕ ПРЕВРЪЩАЙ ТОВА МЯСТО В ТВОЙ ДОМ, НЕ СТРОЙ ДОМ НА МОСТА.

Думата "ГУРУ" означава тежък, натежал от енергия и неизвестност, натежал от божественост. Тилопа е първият Тантра - гуру и не е говорел на масите. Обикалял е цяла Индия и Тибет, докато намери подходящия ученик Наропа. И ОШО казва: "Когато говориш на някой много напреднал последовател, можеш да свалиш и най-висшето учение. Когато говориш на масите, трябва да правиш
компромиси. Аз говорих на масите 15 години без прекъсване, след това
постепенно почувствах, че трябва да спра. Когато забелязах това, престанах
да го правя. Сега ми харесва да говоря само пред Наропи."


В духовните практики е от изключителна важност информацията да се потвърждава от няколко независими източника. Всеки човек би следвало да се доверява на вътрешния си водач, той няма да го подведе.


@=>=>=


Тема Re: Да бъдеш санясин на ОШО :)))нови [re: shockwave]  
Автор Oro (коректен)
Публикувано09.02.02 03:24



Здр.
Позволих си да прекопирам темата ти....за Мулето...в Беинса....
Бъди здрава и...поддържай връзката..Ти знаеш....

" Don't be mesmerized by the mistery, but unravel it!......"


Тема Re: Да бъдеш санясин на ОШО :)))нови [re: Oro]  
Автор shockwave (дама)
Публикувано09.02.02 08:45



Държа връзка, знаеш.



@=>=>=


Тема Re: Да бъдеш санясин на ОШО :)))нови [re: shockwave]  
Автор Henykucm (I don't care)
Публикувано09.02.02 12:57



Само да кажа- непукизъм в никакъв случай не означава безразличие



Тема Re: Да бъдеш санясин на ОШО :))) [re: Henykucm]  
Автор shockwave (дама)
Публикувано09.02.02 14:21



Думата "непукист" за мен означава "човек, на който не му пука".
А ти и като пояснение след своя ник си го сложил - I don't care.

Отговора ми към теб в Окултизъм - "След непукизма идва естественото приемане" беше закачка, която би трябвало да приемеш като разбиране за твоята непривързаност, безпристрастие. Или това е третия тип ум, според ОШО. А след това е естественото приемане, което се постига с медитацията.
Струва ми се, че си напреднал в търсенията си, не си начинаещ.
Макар, че някой веднага ще реагира: "Кой е този, който търси?".
Има си място и за Его-кристализацията по Пътя, дори без осъзнаването човек не е стъпил на Пътя.

Ти каква медитация правиш?



@=>=>=


Тема Re: Да бъдеш санясин на ОШО :)))нови [re: shockwave]  
Автор P.R.N. (минаващ)
Публикувано10.02.02 00:49



Безпристрастието те дарява с тишина, но тя не е достатъчна.
Защото безпристрастието е един фин мост, който все още те свързва със света. Безпристрастието е все още ЕГО - ОТНОШЕНИЕ. Много фино, но все пак мотивирано его-отношение.

Четвъртият тип ум е труден за разбиране, защото дори не е не-ум.
Липсва каквото и да е отношение. Няма идея за безпристрастие, защото няма мостове.
Само който е бил, дори за 10 секунди, в състояние на съзнателно наблюдаване, знае за какво става дума.



Тема Re: Да бъдеш санясин на ОШО :)))нови [re: shockwave]  
Автор P.R.N. (минаващ)
Публикувано10.02.02 04:28



Кой е този, който веднага ще реагира с "Кой е този, който търси?"
Такъв въпрос може да ти зададе само Майстор.
Ако не дойде от теб, не е истински.

Затуй и настояването да се търси много интензивно.
Ошо казва, че за да кипне водата, трябва да стигне сто градуса. А водата може да си стои с години на 98-мия градус - и нищо няма да се получи.
Интензитет е необходим, луда стръв и хъс.
Разбира се, накрая нищо не се намира.
Следва дълбоко отчаяние. Депресия е слаба дума.
И тогава идва горния въпрос.
"Кой е този, който търси????"
Въпросът - горният - отеква в празна катедрала.
И изчезва... заедно с търсещия.

Да се задава по-рано от точката на отчаяние е безсмислено.



Тема Re: Да бъдеш санясин на ОШО :)))нови [re: P.R.N.]  
Автор shockwave (дама)
Публикувано10.02.02 11:10



Вярно.
Много е фин момента с ЕГО-кристализацията и Его-идентификацията.

Когато престанеш да казваш :"Това е мое", преминаваш от първия тип Ум към следващ. МОЕ е само вътрешното ми същество, центъра, останалото е периферия.



@=>=>=


Тема Re: Да бъдеш санясин на ОШО :)))нови [re: P.R.N.]  
Автор shockwave (дама)
Публикувано10.02.02 11:14



Абсолютно вярно, наградих те с медал :)))

А Аз съм напълно съгласна с техниката ДА БЪДЕШ НАБЛЮДАТЕЛ, защото тя те откъсва от ЕГО-идентификацията. Но това по-скоро служи за преминаване към третия тип Ум. Техниката на огледалото ДА БЪДЕШ ОТРАЗЯВАЩ, ДА БЪДЕШ СВИДЕТЕЛ е за същите цели - ЛИПСАТА НА ПРИВЪРЗАНОСТ!! Вярно е, че това те извежда веднага в по-високо ниво на самоосъзнаване, но и това е мост, а не твоят дом.

Напредналия търсач знае, че трябва да мине през липсата на идентификация. В четвъртия Ум вече си постигнал тази липса на привързаност, която къса връзките. В четвъртия Ум се обръщаш към ЧИСТОТО СЕБЕ, чисто откъм Его-идентификации!!! Тук вече идваш до медитацията с разтворено сърце и както казват всички ГУРУ - приемаш Божията светлина, мир, любов, екстаз.

Така, че ОШО е прав - не си строй дом на мост, отиди в най-дълбокото, за да разбереш живота!!!



@=>=>=


Тема Re: Да бъдеш санясин на ОШО :)))нови [re: shockwave]  
Автор Selesta (минаваща)
Публикувано10.02.02 13:42



Пито е прав.
Интензитет трябва.
Да престанеш да притежаваш още не е интензитет.

Можеш да избереш да не осъзнаваш,че си бог,но не можеш да избереш да не бъдеш бог.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.