Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:33 18.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Оръжия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | (покажи всички)
Тема Re: Легенди за ловджии.нови [re: SR-71]  
Автор Koфтият (пристрастен)
Публикувано09.07.09 05:57



Бе, той не си е майстор на малък разказ, ами си е направо 'в час'. И то невероятно много.
Бих посъветвал всеки, влезнал в темата, да вземе и наистина да прочете поста. Но да го прочете буква по буква. А не по диагонал.

Още от дете, сложи го преди 40 години, колкото пъти станеше на въпрос за М 16, първата ми реакция беше .....абсолютна смешка. Още като чуех калибъра и за останалото вече не се впечатлявах. Не да го докараш на jacketed bullet, не да го докараш от round nosed bullet на pointed one (шпиц), не да е off center.......каквото и да го правиш, няма си stopping power. Ясно, като бял ден.



Тема Re: Легенди за ловджии.нови [re: Koфтият]  
Автор SR-71 (наблюдател®)
Публикувано09.07.09 06:37



Koлега, момчето си е много в час ама по друга линия, това дето го е написал си е направо малък разказ и то за Стършел, а ти и от зад напред да го четеш пак няма да разбереш защо куршумчето си е хубаво.
От преди 40 години до сега ти не си пипал никога такова животно за да го сравниш с калашника, още по-малко си стрелял с него и си виждал какво и как дупчи, така че айде да оставим компетентните и в "час" мнения за хора които поне това са правили или разбират, че не можеш да сравняваш двете оръжия ако не са поне в един и същи или близък калибър.
Като искаш да имаш stopрing power за да сваляш прасета стреляш .308(кеф ти НАТО, кеф ти Х51) Това AR го стреля по-добре, по-точно, по-надалече и с повече stopping power от 5.45 на АК, да не говориме, че последният даже не стреля този патрон.
Кофти, ама е така.




невидим

Тема Re: Легенди за ловджии.нови [re: SR-71]  
Автор Koфтият (пристрастен)
Публикувано09.07.09 07:21



Tи пък.....първото нещо, което направи, беше да ми дадеш квалификация. Бе, говори като човек, бе пич, недей давай квалификации на хората. Знаеш ли кога този патрон ще има стопинг пауър на другият, за който говорим ? Никога. Не да удължаваш фишека и грамажа на барута, не да се пробваш на магнъм.....и на главата си да застанеш, пак не можеш да изкараш стопинг поуър-а на 7.62 х 39. Човекът се опита да ти го каже на разбираем език, ти беше единственият, който го разбра и то погрешно.

Я се пробвай на гугъла да намериш кой държи рекорд за най-далечен confirmed sniper kill и виж на кой калибър е извършено действието ? И защо точно е било възможно, имал ли е калибърът някакво значение ? Човекът ти обясни, че с 4 гр (62 грейнс) куршум за никъде не си, ти пак си знаеш твоята. Обясни ти цялата теория и практика, че само като мине един комар покрай този куршум и е изгубил траектория, ти пак си знаеш............



Тема Re: Легенди за ловджии.нови [re: Koфтият]  
Автор SR-71 (наблюдател®)
Публикувано09.07.09 16:28



Kолега, каквото повикало, такова се обадило - за това квалификацията, извинявай. Обаче не разбрах - стрелял ли си с това желязо или-не? Аз съм стрелял достатъчно и с двете и от там мога да твърдя, че .223 си убива много добре и куршума има достатъчна енергия да свитка на 400м. каквото му е прицелното разстояние. Този патрон не е правен да троши тухли а да е лек и да е точен, нещокоето руснаците осъзнаха, че е по-важно когато смениха и те калибъра. Нито от мнението на Щирьо/Бойният еди-каквъв-си , нито от твойто е ясно кои куршуми съпоставяте на .223 - дали са 7.62Х34 или 5.45Х39 да не говориме, че е абсолютно некоректно да съпоставяш куршум на щурмова винтовка с такъв на снайпеска. Ето ти информация за пушката с най-далечен регистриран kill, .408 не е нито .223, нито който и да е от калашниковите калибри. (


Съпоставянето на .223 към 7.62Х39 е смешно. защо не сравняваш тогава АК47 под 7.62Х39 със AR с газово бутало под .308 НАТО ? Еднакви по функция пушки под еднакви калибри. Патрона на Калашника губи по далекобойност, точност и stopping power, а AR бие по ергономика. Тях също съм стрелял, намирам американската пушка за по-тежка и в този аспект ако трябва да нося нещо бих носил такава в .223 или АК74. защото за мене няма никакво значение колко stopping power има куршума ако оръжието ти не е контролируемо с него, какъвто именно е случая с АК47. По-добре уцелен с по-слабият патрон противник, отколкото неуцелен.


невидим

Тема Re: Легенди за М-16нови [re: Battle-cruiser]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано10.07.09 13:07



Колега , прощавай авджийското ми безхаберие , но ти как с ДВЕ пушкала на рамо и два комплекта муниции се мъкнеш из горите и гониш свинете ?

Браво , за това твое умение и Пенчо Кубадински би ти завидял . За тази работа бих се нуждаел от някой оръженосец ... или някой да ми води завързано глиганчена на "гюме" , че да мога да оставя едната пушка на земята за да ми се освободят ръцете за за другата .



Тема Re: Легенди за М-16нови [re: hadjiyata]  
Автор Kpaличa ()
Публикувано10.07.09 14:10



Е па ти американски филми не си ли гледал





Тема Re: Легенди за М-16нови [re: Kpaличa]  
Автор SR-71 (наблюдател®)
Публикувано10.07.09 20:57



Абе американците по филмите не ходят с бойни пушки за свине, еле па награбили по един Калашник за бак-ъп... Те си имат .308 за тая работа и то не е боен патрон а ловен... Момчето пише просто хуморески, от любов към спорта и към темата. Той си е такъв, гледа кой ще се върже ...




невидим

Тема Re: Легенди за ловджии.нови [re: SR-71]  
Автор Koфтият (пристрастен)
Публикувано13.07.09 01:49



Убеден ли си че това е пушката и калибъра ? Ти не разбра аз на какво наблегнах. Аз наблегнах на това, че рекорда идва от калибъра а с калъра върви и теглото на куршума, както и стопинг пауъра. Говорим за бойни калибри от настоящия момент. Не говорим за Caliber .65" Le Mat Revolver. Човекът ти каза, че 22 ри калибър на какъвто и патрон да го дизайнваш, пак си оставаш на една и съща лодка. Ти не го разбра.

Рекордът е на 50 ти калибър и на съвсем друга пушка.



Тема Re: Легенди за ловджии.нови [re: Koфтият]  
Автор SR-71 (наблюдател®)
Публикувано13.07.09 05:15



Колега ти смесваш много неща накуп и после правиш изводи които пък нямат общо с това за което говориме.

1.Стопинг пауър не стои зад идеята за по-бърз куршум. Визирам .223 защото ти и текста на Бойният крузър не правите разлика м-у различните видове .223, зарядите им и предназначението на оръжията които ги стрелят.
Идеите зад този размер са
а) по-малко тегло - повече патрони които могат да се носят.
б) по-точно и далекобойно оръжие заради особеностите на патрона
в)Shot Placement което точка б) разрешава по-ефективно и от там stopping power.

2. При снайперите не се взима в предвид стопинг пауър именно защото при тях е възможно прецизен шат плейсмънт.

3. Чей-Так е снайперската винтовка с най-дълъг регистриран кил и суб-МОА попадение: 2286м.

Бих предположил, че ти говориш за .50кал. Берет, доста популярна по времето на събитията в Сърбия.
Всъщност Берет не е снайперска пушка а официалното и означение в ЮС Армията е anti-materiel rifle и макар, че се използва и за елиминиране на жива сила, е предимно предназначена за обезвреждане на техника.
Най-дългият регистриран кил със Берет е на 31 Март 2003год. в югозападните покрайнини на Самауа, в Ирак. Изстрела е произведен от покрив извън града, като директрисата е била директно върху една от главните улици. Разстоянието е измерено с Melios LRF и е стреляно с Х14 оптика в главата на снайперист който се е целил в двойката рагистрирала изстрела. Разстоянието до обекта е било 2095м. На следващият ден от същата позиция е бил произведен подобен изстрел, свалил още един федаин.

Така, че рекорда не идва от калибъра както се вижда от фактите и дай да не говориме кой какво разбира, защото сравненията които ми предлагаш, както и разсъжденията дали .223 има стопинг пауър не са правилни. Когато една пушка ти разрешава да направиш хед шат на 100-200м без оптика няма смисъл да се говори изобщо за стопинг пауър.
Да не говориме, че м-у .223 и 5.56 Нато има огромна разлика, предимно в налягането с което са заредени и в типа куршум (

Стандартният патрон в американската армия не е .223 а 5.56 Нато. Този патрон не може да се стреля през "цивилни" версии на AR/M не поради размерите си а поради по-силният си заряд.
Макар, че е пълна глупост човек да ходи на лов с бойна карабина, аз ти гарантирам, че прасе уцелено с 5.56 Нато ще се тръшне по същият начин като прасе уцелено с руски 5.45Х39 ( , което е по-коректното сравнение към най-общо казано .223, вместо 7.62Х39.
Надявам се съм бил достатъчно обстоен в отговора си и не съм употребил квалификации които да наранят нежните чувства на някой.



невидим

Тема Re: Легенди за ловджии.нови [re: SR-71]  
Автор Koфтият (пристрастен)
Публикувано13.07.09 12:46



Не си, бе колега, не си наранил на никого чувствата. Ти си толкова нежен, особено към мен, че чак потрепервам от удоволствие






Страници по тази тема: << 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.