Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:37 14.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Оръжия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема T-34-85/&Pz5Pantherнови  
Автор FileO99 (SSD )
Публикувано07.07.06 16:42



Изключителна е ролята на танкът Т-34/85 са постигане на паритет на Курската дъга и особено в операция "Багратион" през следващата 1944та, където съветският чук смазва Група Армии "Център" с използването на общо около 6000 различни танка. Специално Т-32/85 по мнението на много вещи специалисти определено е най-добрият и резултатен танк на Втората световна война, защото съчетава достатъчна огнева мощ с 85 мм оръдие, мощен двигател на малък тонаж от 32 тона. По-добър е от аналогът си Pаnzer V Panther просто, защото е по-просто устроен и технически по-елементарен. Единственият му недостатък в сравнение с немецкият образец е нескопосаната оптика, която е причина за множество неточни изстрели и като последица доста унищожени руски танкове.



За сравнение Panzer V Panther има по-дебела броня, по-малко 75 мм оръдие но
с по-голяма гилза на снарядът и перфектен немски прицел. За сметка на предимствата му точно както е написано трансмисията е неудачна, двигателят Maybach HL 230 P 30(12-cylinder / 700hp) е недоработен и често се поврежда точно на бойното поле. По-късните доработки на Panzer V Panther обаче са значително по-удачни във военно технически смисъл и нанасят жестоки поражения на съветските и американски бронетанкови части. Немското оръжие по начало се отличава с блестящ конструкторски замисъл, но практическата му стойност на Източният фронт определено е под тази на руското оръжие. Причината за това се крие в практичността и простата на цялата съветска система.





Тема Re: T-34-85/&Pz5Pantherнови [re: FileO99]  
Автор B2 (Deathcar)
Публикувано07.07.06 21:42



Не знам дали си го писал сам това или си си го прочел някъде, ама не е съвсем вярно.
Т34/85 не е участвал в сраженията на Курската дъга. Всъщност една от причините да се вземе решение за модернизиране на Т34 и снаряжаването му на 85мм оръдие Д-5Т, а по-късно ЗИС-С-53, което (заедно с някои малки доработки) е всъщност създаването на Т34/85 са огромните руски загуби по време на сраженията при Курск (над 6000 единици бронирана техника).
Иначе темата е интересна и много се спори по въпроса и досега. И Т34(76) и Т34/85 са много сериозни танкове, ама и с Пантерата шега не бива.
Спорен е въпроса кой танк е най-добър през WWII, зависи какви критерии се използват при оценяването.



Тема Re: T-34-85/&Pz5Pantherнови [re: B2]  
Автор FileO99 (SSD )
Публикувано07.07.06 22:19



Що за въпрос дали аз съм го писал или не? Пиша най-добрите военноисторически теми в българският интернет като тази


, а ти ме питаш дали аз съм написал този малък и скромен текст? Иначе си признавам чак сега разбирам, че при Курската дъга е нямало участие на Т-34/85 и това представлява абсолютна новост за мен. Е не мога да знам абсолютно всичко за Втората световна война колкото и книги и в интернет да съм чел за нея. Сега на въпросът - според мен лично Пантерата е по-добрият танк но само теоретично. Теоретично, защото Хитлер е бързал с разработката и конструирането на машината следствие на което има базови пропуски в трансмисията и двигателят. Ако танкът е бил разработен и конструиран в по-реалистични срокове със сигурност е щял да бъде практически и теоретически по-добър от Т-34/85.





Тема Re: T-34-85/&Pz5Pantherнови [re: FileO99]  
Автор B2 (Deathcar)
Публикувано07.07.06 23:04



Извинявай за съмнението за авторство но не чета много в този форум.
Иначе предната статия е много яка.
За Панзер 5 и Т34.
Все пак пантерата по време на Курските събития е съвсем нов танк, нормално е да има неуредени неща, дори и при педантичната немска инженерна мисъл. А в същото време Т34 се произвежда масово и използва активно от близо 4 години.
Иначе и според мен Пантерата е по-добрия танк - особено по-късните варианти и теоретично и практически (ако става дума за бойни възможности).
Но при бройката 34-ки произвеждани от СССР, панцерите просто са смазани с маса.
Най-доброто качество на руските танкове е тяхното количество.





Тема Re: T-34-85/&Pz5Pantherнови [re: FileO99]  
Автор VPopov (Наблюдател)
Публикувано08.07.06 10:43



Иначе си признавам чак сега разбирам, че при Курската дъга е нямало участие на Т-34/85 и това представлява абсолютна новост за мен.

Айде сега, за танкове си седнал да пишеш, пък не си проверил коя модификация кога влиза на въоръжение.
Много непрофесионално другарю историк.



Пък иначе за пантерата се твърди, че е най- добрия танк на WWII, защото
съчетавал всички параметри (в комплекс) на така наречения "основен боен танк" MTB - main battle tank, които са валидни и до днес.

С две думи във всеки съвременен танк има по малко пантера, а Т34, въпреки технологичното си съвършенство (за времето си) е останал в историята.





Тема сега качеството определянови [re: B2]  
Автор FileO99 (SSD )
Публикувано08.07.06 17:07



Имам страхотни теми специално разработени за форумите обаче е нужна известна шлифовка преди публикуването им, защото има неща които просто не трябва да се четат. Напълно съм съгласен с теб, че Пантерата е по-добрият танк сравнение с Т-34 и по мои оценки е най-добрият танк на Втората световна война по-добър даже и чудовищният Панцер 6 Тигър със съкрушителното си 88мм оръдие. Руснаците определено имат изграден подход да компенсират качеството на немците и на американците с тяхното количество обаче това е валидно в строго определена пропорционалност варираща ~1:5 в полза на фашистка Германия и 1:10 в полза на САЩ по отношение на въздушните стълкновения по време на Студената война. Ако Сталин не беше складирал предвидливо милиони тонове стомана зад Урал още в края на 30те години Германия щеше да победи. Количеството може да победи качеството само над определена пропорционалност иначе не става. Но в днешно време в зората на 21 век това положение определено се е променило и една машинка може да разгони фамилията на цяла империя. Дано никога не се случи обаче има разработени специални тактически ракети с дължина метър-метър и половина носещи ядрен заряд с големината на детски играчки. Военната машина на Америка разработва производството на над 100 000 такива миниатюрни крилати ракети. Няма държава в света включително Русия, която да издържи на 100 000 ядрени попадения и в рамките на седмица ще рухне напълно.





Тема Re: сега качеството определянови [re: FileO99]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано08.07.06 19:54



Ох... и твойта не е лесна....



Тема Re: T-34-85/&Pz5Pantherнови [re: FileO99]  
Автор zeen (добре познат)
Публикувано09.07.06 01:58



dokolkoto znam hodovata 4ast na t 34 e na bazata na amerikanski traktor



Тема Re: сега качеството определянови [re: FileO99]  
Автор SecurityTEAM6 ()
Публикувано09.07.06 09:17



Абе, наркоман, тебе пак ли са ти дали достъп до клавиатурка и интернет ?

Гламав Тупан


Тема Re: T-34-85/&Pz5Pantherнови [re: zeen]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано09.07.06 14:59



А оръдието - на базата на американски плуг.


Шегувам се.
От тук на сетне пиша неща, които съм прочел/видял в научно-популярни филми и исторически книги, тъй, че не гарантирам за 100%-ната им достоверност. При всички положения обаче данните ми не са от "сериозни" източници от типа на "Ледокол" и други приключенско-исторически романчета на автори тип Виктор Суворов.

Факт е, че окачването наистина е американско - "Кристи", само дето не е на трактор - първоначално по идея е трябвало да бъде на танк. Ама конструкторът и окачването нещо не са намерили радушен прием сред американските военни и производители, в следствие на което патента го купуват руснаците. Доброто окачване, съчетано със стабилен и всеяден дизел, добро оръдие (34-ката дори първоначално има оръдие с калибър над 70мм., а основната част от немските танкове по онова време - Pz3 и Pz4, са с оръдия с калибри от рода на 40мм.) и правилно оформена броня (еталонът в това отношение за следващите поколения танкове всъщност е точно 34-ката, а не Пантерата, тъй като тя Е копирана от 34-ката), съчетани с леснотата на производство правят от 34-ката най-универсалния танк в неговия клас по онова време.

Митът за моторизирана германска армия, особено в началото на войната е наистина мит. Мисля, че над 70-80% от превозите в началото на войната със СССР разчитат на конски впрягове. Дори доста голяма част от немските танкове всъщност са трофейни "Шкода". По същото време в съветската армия тече обаче реформа както сред командния състав, така и във въоръжението. Още преди началото на войната руснаците имат готови моделите както на Т-34, така и на КВ-1. Всъщност КВ-1 като огнева мощ и броня е доста по-добър от Т-34. Произведени са обаче сравнително малко бройки, което съчетано с идиотската тактика тези нови танкове (и Т-34, и КВ-1) да не бъдат сформирани като отделни подразделения (ударни групи), а да бъдат разпръснати на широк фронт, а също така и тоталната първоначална липса на връзка м/у отделните машини е правела ефективността им нулева.

Пантерата като цяло е доста изяпонствана, т.е. копирана от 34-ката. Германците обаче, въпреки по-добрата оптика, комуникации и прочие, така и не успяват да достигнат висока сигурност на експлоатация в реални бойни условия. Всъщност танкът така и не успява да достигне до някакъв "твърд" модел. Дълго време е бил модифициран и в заводите, и в КБ с цел премахване на един или друг недостатък, и като цяло отива на фронта в недоизпипан вид. И не само отива, ами и до края на войната си остава на това дередже. Просто немците по това време вече са в цайтнот. А и великата "проницателност" на фюрера спира доста добри идеи - един от най-ярките примери за това е МЕ-262. Истински добрият немски танк е "Тигър". Само, че е бил скъп. И при все повече нарастващия глад за суровини е нямало как да се произвежда в много бройки. Всъщност немските части в края на войната се оказват в ситуацията на руснаците в началото й - имат добри, но малко машини, които недостигат.

А да се говорят велики приказки за разните му там мастодонтски недоразумения от типа на елефанти и прочие "супер оръжия", които щели да преобърнат хода на танковите битки е пълна глупост. Те са били като динозаврите - неуспял да преживее измененията на околната среда вид. Да не говорим, че и от техническа гледна точка са били недоразумения.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.