Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:56 21.05.24 
Автомобили
   >> Opel
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема ABS на OMEGA B  
Авторtokata (Нерегистриран)
Публикувано04.01.12 12:55



Понякога (доста често) като потегля лампата на ABS-а светва и действително не работи. Друг път при потегляне не светва и като натисна силно педала на спирачките ABS-а сработва (педала "рита") и като го отпусна лампата веднага светва и вече на действа. В сервиз на "Стефанов" казаха, че е изгорял компютъра на ABS-а. Но ако е така, защо понякога работи, друг път не? Би трябвало винаги да не работи, ако няма какво да го командва.
Става въпрос за Opel Omega 2.0i 16V - 1995г.



Тема Re: ABS на OMEGA Bнови [re: tokata]  
Автор imitevМодератор (питомен OpelFan)
Публикувано04.01.12 23:37



Може да се е прецакал и да работи когато си иска.

Друго не ти ли казаха за този АБС - каква грешка дава?




Тема Re: ABS на OMEGA Bнови [re: tokata]  
Автор VladoR (любител)
Публикувано05.01.12 09:20



Обикновено се прецакват датчиците, а компютърът надживява автомобила. Естествено ... при теб може да е изключението, което потвърждава правилото.

Тук можем да бистрим само теория. Колегата Митев вече ти е дал насоки - трябва някой достовено да ти подскаже, каква грешка се изписва при диагностиката. За целта просто можеш да отидеш на диагностика на друго място, а после да сравниш 2-те "диагнози". Пак теоретично лоша кабелна връзка в куплунга може да причини грешка, която да се интерпретира като повреда в компютъра.



Тема Re: ABS на OMEGA Bнови [re: tokata]  
Автор ecotronic (табладжия)
Публикувано05.01.12 14:25



При симптомите, които описваш и направеното в сервиза изявление "изгорял компютъра на ABS-а", ако съм на твое място повече никога не бих стъпил в този сервиз.

Подобно нещо и на мен ми се е случвало от датчик на колело (с понижена чувствителност или лоша кабелна връзка)

Редактирано от ecotronic на 05.01.12 14:26.



Тема Re: ABS на OMEGA Bнови [re: tokata]  
Авторtokata (Нерегистриран)
Публикувано05.01.12 15:47



Бях и в друг сервиз. Там ми казаха, че компютъра няма захранване, следователно е изгорял (пак същото). Преди малко пак си направих опит: качвам се, паля двигателя, лампата не свети. Потеглям, пак не свети. Минах по сенчестата част на улицата (ледът там не е стопен) и натиснах здраво педала на спирачката: ABS-а сработи без никакви проблеми и като отпуснах педала лампата веднага светна и вече нямах ABS. И аз си мисля, че ще е някой датчик, но в два различни сервиза ми казват едно и също. Явно ще търся трети сервиз.

Пробвах да направя и самодиагностика, но буксата е 16 пинова и излизат само грешките на двигателя.



Тема Re: ABS на OMEGA Bнови [re: tokata]  
Автор VladoR (любител)
Публикувано05.01.12 17:12



Колега, като ти прочетох доуточнението и ми изплуват така от нищото гадният вариант "студена спойка в компа" и "по-безобидният" лош контакт. Заради диагнозата "липса на захранване на компа" аз лично бих изключил (100%) неизправност на датчик.

АБС-ът на Бош не се захранва директно от бордовата мрежа, а през реле за пренапрежение, което прави възможностите за загуба на захранване още по-разнообразни.

Във всеки случай подозрения за бъг в захранването и изгорял комп не е едно и също. Даже на мен първото ми се стува по-вероятно.

Ако искаш сам да си решиш проблема, май ще ти се наложи да се поровиш из електрическите схеми на омега-та.



Тема Re: ABS на OMEGA Bнови [re: tokata]  
Авторtokata (Нерегистриран)
Публикувано05.01.12 18:30



Благодаря на всички за мненията.
Стигам до извода, че ще си карам без ABS.
И все пак ще направя тези дни последен опит в някой сервиз.
Ако има резултат ще пиша.



Тема Re: ABS на OMEGA Bнови [re: tokata]  
Автор imitevМодератор (питомен OpelFan)
Публикувано05.01.12 20:37



Потърси компютър за проба от някоя морга - не би трябвало да са скъпи за старите коли. И без това няма на кого да ги продават...




Тема Re: ABS на OMEGA Bнови [re: tokata]  
Автор VladoR (любител)
Публикувано06.01.12 08:49



Не те съветвам да караш тази тежка кола (карам същата) без АБС, особено на хлъзгаво.

И да си повторя част от тезата, този път малко в светлината на последното мнение на колегата Митев: ако ще се разхождаш до морга за тест на части, започни с релето за пренапрежение, което захранва АБС-а. Чак след това, ако няма резултат, пробвай смяна на комп.

Успех



Тема Re: ABS на OMEGA Bнови [re: VladoR]  
Авторtokata (Нерегистриран)
Публикувано06.01.12 11:39



За съжаление не съм на "ти" със техническата част на Омегата. Нямам представа къде се намира релето за пренапрежение, а пък за смяна да не говорим. Същото се отнася и за компютъра. Тези опити ще трябва някой механик да ги прави, което ще струва пари.

Съгласен съм, че АБС си трябва, затова пак ще ходя в сервиза.
Иначе Омегата я карам от 2002год. На 405 000км е и до сега съм сменил само датчик на коляновия вал, гумички на клапаните и някакъв лагер отзад, който много виеше. И предни дискове. Сега за смяна е и другия лагер, но ще изчакам още малко.
Като цяло съм много доволен от автомобила, а е и комби - огромен багажник.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.