Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:20 19.05.24 
Автомобили
   >> Opel
*Кратък преглед

Тема Обърках плюса и минуса на акумулаторанови  
АвторИзnaтuл (Нерегистриран)
Публикувано11.12.11 21:37



Моля за съвет от колеги, патили от този проблем. Грешно скачих акумулатора - обърках плюса и минуса . Като заискри от клемата на плюса и задимя от динамото, веднага разбрах за грешката и откачих плюса на акумулатора. Изправих грешката и правилно свързах акумулатора. За моя радост двигателя на Опела запали. Фарове, мигачи светеха. По време на скачването на акумулатора, панела на касетофона не бях го поставил - и забелязох, че нямам ток за радиокасетофона. Не съм ходил на ел.техник, но явно нещо е "изгърмяло" - дано да е само бушон. Предварително благодаря за съветите.



Тема Re: Обърках плюса и минуса на акумулаторанови [re: Изnaтuл]  
АвторGocho (Нерегистриран)
Публикувано12.12.11 01:31



Нема се пуашиш -ако кастфоня ти е бил качествен-има защита от подобни малоумия-ако е дал фира значи е некачествен:-) аз по бих се притеснявал за компа (ако имаш,че както не си писал модел трее съм екстрасенс да позная) и регулатора и диодите на динамото.



Тема Re: Обърках плюса и минуса на акумулаторанови [re: Gocho]  
АвторИзnaтuл (Нерегистриран)
Публикувано13.12.11 00:18



Касетофонът не ми е грижата - стар е. По-скоро както казваш да не е пострадал компа, ако няма защита. Динамото - релето и диоди се сменят с нови. Щом карам Опела вече 3-ти ден, след грешката при скачването на акумулатора - значи релето не е изгоряло, а диодите мисля, че са два- по памят ги казвам.



Тема Re: Обърках плюса и минуса на акумулаторанови [re: Изnaтuл]  
Автор VladoR (любител)
Публикувано13.12.11 08:49



Омегата с недолюбвания от Cocho екотек-мотор има реле за защита на компа от подобни "недоразумения". На немски на това реле му се казва "Relais Verpolungsschutz".



Тема Re: Обърках плюса и минуса на акумулаторанови [re: Изnaтuл]  
АвторGocho (Нерегистриран)
Публикувано13.12.11 10:09



Ква ти е коуата уе партизанин? Два диода друг път -най-малко 6 са:-)



Тема Re: Обърках плюса и минуса на акумулаторанови [re: VladoR]  
АвторGocho (Нерегистриран)
Публикувано13.12.11 10:11



Дей цело реле? То и един диод е достатъчен:-)



Тема Re: Обърках плюса и минуса на акумулаторанови [re: Изnaтuл]  
Автор ecotronic (табладжия)
Публикувано13.12.11 11:41



В доста модели радио-касетофони защитата срещу погрешно свързване на захранването се състои от един мощен диод, свързан в обратна полярност паралелно на захранването (анод на маса и катод на + 12V) а на кабела за захранването (+12V) вътре в касетофона или външно има предпазител. Когато се обърне захранването, през защитния диод протича голям ток и трябва да изгори въпросния предпазител.
Относно другите възможни поражения:
Когато се обърнат полюсите на захранването най много страда от това изправителния грец на алтернатора, който се състои от общо 6 диода. През тези 6 диода протича ненормално голям ток и е цяло чудо, ако никой от тях не е цъфнал.
Алтернаторът ще зарежда някак и с няколко изгоряли диода, но няма да има нормалната мощност.
Съветвам те да го подложиш на обстойна проверка.
Относно останалото, щом колата пали и работи, едва ли има други поражения.



Тема Re: Обърках плюса и минуса на акумулаторанови [re: ecotronic]  
АвторИзnaтuл (Нерегистриран)
Публикувано13.12.11 23:15



Благодаря за съветите. Станалото налага задължително ел.техник да замери тоците по динамото . Астра F е от 1995 г. с двигател 1600 см3, моноинжекция, Х16SZ.



Тема Re: Обърках плюса и минуса на акумулатора [re: Изnaтuл]  
АвторИзnaтuл (Нерегистриран)
Публикувано14.12.11 19:24



От замерванията на ел.техника се оказа, че е нагорял кабел към динамото, диодите са изправни, утечка е при радиокасетофона / стар модел Панасоник/ вероятно затова и не работи иначе часовника над него работи,дисплея показва и датата и температурата извън купето.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.