Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:17 30.06.24 
Автомобили
   >> Opel
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Странен проблем с охладителната система на Калибранови  
Автор lubomir_ch (непознат )
Публикувано26.07.06 17:01



Двигателят ми е 20NE - 8 клапанов. Когато температурата на охлаждащата течност достигне стойности 80 - 90 градуса, установявам че се прекратява циркулацията през радиатора на парното. Малко след това се включва вентилатора на радиатора и общо взето бързо (за около минута) температурата пада но не дотам че да се въстанови циркулацията през парното. От това съдя че циркулацията през двигателя е нормална.........А и той не загрява над нормалното дори и в най големите горещини. Следих за пробив в гарнитурата на главата........няма такова нещо........няма изгорели газове в охладителната система........не се губи и течност. Проблемът е доста досаден особено зимно време при градско кормуване...........едно задръстване по светофарите - и стоиш на студено............Трябва да развиеш скорост над 40 и да покараш така за да проработи парното. Да не говорим че първоначално бях направил отклонение за изпарителя от тръбите за парното.........и ужас.
В последствие вързах изпарителя на друго място. Но това с парното си остава.
Някой имал ли е подобен проблем? Ще бъда благодарен на всеки който открехне нещо по въпроса.





Тема Re: Странен проблем с охладителната система на Калнови [re: lubomir_ch]  
Авторgogo (Нерегистриран)
Публикувано26.07.06 17:25



чуй сега какво ти пее радиото . Шом мотора е загрял и няма на парното никой , значи има въздух или Газ в системата . рязкото спадане на темп и тръгване на парното е свързано с това , че в някакъв момент колата успява някак да обезвъздуши . Съвета ми е да свалиш изпарителя за известно време и да възтановиш маркучите на охл. система както са си били и пак да глеаш какво става. Ако се оправи добре - мина само с 20-30 лв за ремонт на спарителя

. иначе знаеш вече тарифите. Изпарителя между другото винаги се вързва на малкия кръг тоест на парното . айде и дано да е малката беда



Тема Re: Странен проблем с охладителната система на Калнови [re: gogo]  
Автор lubomir_ch (непознат )
Публикувано27.07.06 10:06



След като установих проблема с парното преместих изпарителя да се грее от друго място пак на малкия кръг (от подгряването на смукателния колектор).
И аз съм мислил за газова възглавница, която става причина за спирането на циркулацията през парното - но от това че циркулацията се въстановява с понижаване на температурата на двигателя, без да се извършва обезвъздушаване - от това съдя че ако е газ - то той се е получил от изпарението на охлаждащата течност.........а това е нормално за всички двигатели - нали затова са разширителните съдове.



Тема Re: Странен проблем с охладителната система на Калнови [re: lubomir_ch]  
Автор PRR (Гневен)
Публикувано27.07.06 10:27



Не си прав.
Разширителния съд е да поеме топлинното разширение на водата. Принципно охладителната система работи под налягане за да се вдигне температурата на кипене, т.е. не би трябвало да имаш образуване на пара никъде в охладителната система.
При всички положения не е нормално при загряване да ти спира парното. По-скоро си мисля, че имаш запушване или огънат маркуч който запушва отоплителната система и докато термостата е затворен, т.е. докато имаш по-високо налягане в малкия кръг антифриза минава през парното. Като загрее колата и термостата отвори съпротивлението в големия кръг е много по-ниско и парното престава да работи понеже през него почти не минава охлаждаща течност.

Поздрави.


So What?

Редактирано от PRR на 27.07.06 10:29.



Тема Re: Странен проблем с охладителната система на Калнови [re: PRR]  
Автор lubomir_ch (непознат )
Публикувано27.07.06 10:54



Разсъжденията ти са правилни, но аз припомням това, че парното работи нормално при отворен термостат. Циркулацията през него спира когато температурата се повиши до стойността при която се включва вентилатора на радиатора. И именно във тази връзка задавам въпроса: Кое е онове което се случва в охладителната система при 90 гр а не се случва при 80.........и в двата случая при отворен термостат. И за друго нещо освен промяна в налягането не се сещам. Излиза че с повишаването на налягането в охладителната система по някакъв начин течността спира движението си в даден участък. Няма прегънати или кофти маркучи..............Мислил съм си за това да има закъсано парче на маркуч от вътрешната му стена, което при описаните обстоятелства да запушва сечението му. Поради това съм си играл да демонтирам всички гумени съединения...........изглежда всичко да е ок............ама не! Просто да полудее човек





Тема Re: Странен проблем с охладителната система на Кал [re: lubomir_ch]  
Автор PRlNCEZANDOR (vodoun)
Публикувано27.07.06 20:29



Провери едно нещо - маркуча от радиатора към казанчето - малкия маркуч и дали при обороти това маркуче има дебит към казана. Ако няма дебит, лощо или специфично запушване в този край на радиатора - често срещано - или водна помпа.



Тема Re: Странен проблем с охладителната система на Калнови [re: lubomir_ch]  
Автор PRR (Гневен)
Публикувано27.07.06 20:31



Малко доуточня. Термостата не работи в преходен режим, т.е. отворен затворен. Нормалното му работно положение е почти затворен. Така се създава доста голямо съпротивление за течността опитваща се да протече през него. При повишаване на температурата термостата отваря допълнително и съответно намалява съпротивлението, от там се увеличава дебита и съответно температурата спада. Това което (може би!) се получава при теб е че при нормално загряла кола (т.е. 80 градуса по датчика на таблото) термостата е полуотворил и съответно с достатъчно съпротивление за да минава част от течността през отоплението. При покачване на температурата термостата се отваря напълно и съпротивлението пада до минимум (това е при 90++ градуса на таблото). В този момент ако имаш запушване на парното през него почти няма да протича антифриз и то ще изстине. При сваляне на температурата отново до нормалната (т.е. 80) термостата ще затвори и съответно пак ще имаш парно.
Така расъждавам аз. Може и да не съм прав...
Между другото за спукана глава можеш да провериш и като запалиш колата и отвориш разширителното казанче (гледай да не е загряла че ще се изгориш). Ако при форсиране има мехури въздух тичай да оправяш главата. Ако имаш само бълбукане без мехури въздух всичко си е ок.
Поздрави и успех. Пиши като решиш проблема.


So What?

Тема Re: Странен проблем с охладителната система на Калнови [re: PRlNCEZANDOR]  
Автор LubomirChristov ()
Публикувано28.07.06 10:27



Да, връща се течност в казанчето при обороти по-високи от 1500. И дебитът си е непрекъснат.



Тема Re: Странен проблем с охладителната система на Калнови [re: PRR]  
Автор LubomirChristov ()
Публикувано28.07.06 10:40



Има логика в разсъжденията ти. И аз съм умувал по въпроса, но съдейки по това, че очевидно циркулацията през водната риза на двигателя е нормална при всякакви температури (Например когато се включи вентилатора, температурата, отчетена по индикацията пада доста бързо - за около 30 сек, при това на празни обороти). И така значи при максимално отворен термостат има добра циркулация през двигателя............а кръгът на парното се явява паралелен на този на двигателя............остава въпроса с запушването на радиаторчето. Това бе едно от първите неща за които се сетих............мислех че има кранче което не се отваря добре.............след като свалих радиаторчато останах малко очуден че кранче няма никакво а и няма и помен от боклуци или някакво запушнване. (С две думи - мистерия.............





Тема Re: Странен проблем с охладителната система на Калнови [re: LubomirChristov]  
АвторPRR_ (Нерегистриран)
Публикувано28.07.06 10:54



Остава да пробваш да свалиш пак радиаторчето и да го сложиш под течаща вода. Ако имаш добър дебит значи е наред. Ако обаче дебита през него е малък или просто капе значи е запушено. А кранче няма и няма логика да има. На Опел радиаторчето за отопление е винаги включено. Само с клапите се регулира колко въздух да минава през него и така се регулира отоплението.
Поздрави




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.