Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:14 04.06.24 
Автомобили
   >> Opel
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема prazen hod VS na skorost po nadolniste  
АвторASTRA.. (Нерегистриран)
Публикувано16.06.05 00:15



taq vecer vodih mnogo dalag spor s edin priqtel po sledniq vapros:
ajeba po nadolniste kolata koga harchi po malko benzin - kogato e na skorost ili kogato e po inerciq izkliuchena ot skorost na prazen hod na dvigatelq?? ei poduh se da spora kazte si mneniqta da vidim



Тема Re: prazen hod VS na skorost po nadolnisteнови [re: ASTRA..]  
Авторastra_maniac (Нерегистриран)
Публикувано16.06.05 00:30



Като гледам данните на борд компютъра, на скорост е по-икономична!



Тема Re: prazen hod VS na skorost po nadolnisteнови [re: astra_maniac]  
Авторacтpa_мaниak (Нерегистриран)
Публикувано16.06.05 00:35



тази тема е доста разисквана тук: http://www.opelclub-bg.com/forum/index.php?showtopic=799



Тема Re: prazen hod VS na skorost po nadolnisteнови [re: acтpa_мaниak]  
Автор keith (novobran4o)
Публикувано16.06.05 02:36



При каране на колата с обороти над 1500 и махнат крак от педала на газта, приток на гориво към двг. няма Това важи само когато караш на безин, ако си газиолка ще си харчи все едно работи на П.Х



Тема Gluposti!!!!!нови [re: keith]  
АвторD_C (Нерегистриран)
Публикувано16.06.05 15:01



Dvigatelq na prazen hod(izklu4en ot skorost) har4i nai-malko(ako puk go spe6 6te si i ekologi4en,samo vnimavai 4e ostava6 bez servo na spira4kite)!To e vse edno da ti raboti na mqsto.Drug e vuprosa 4e kato se spuska6 po naklon da ne ti pregrqvat spira4kite se ostavq na skorost,taka 4e dvigatelq da deistva kato spira4ka.
Pomislete i ot tazi gledna to4ka,dori i da ne natiska6 gaz,tova ne ozna4ava 4e kompa ne hvurlq gorivo.Toi se rukovi ot tova v kakvi oboroti se namira dvigatelq,za da znae kolko gorivo da hvurlq za da go poddurja(ako se polu4ava razminavane ot parametrite koito trqbva da polu4ava,6te sfetne 4ek engin-a,nai -4esto takava gre6ka se podava pri garane na gaz,na niska skorost i visoka predvka).
I poneje vidqh da pi6at edni raboti v toq forum deto go dadohte,mi kato sum stignal na skorost na oboroti i prestana da podavam gaz,spored tqh dvigatelq izklu4val injekcionna i ostaval da raboti na mahovik.Drujki.
Purvo kogato si na skorost i ne dava6 gaz mahovika igrae nai-malka rolq.Inerciqta na kolata,prevurtqna prez skorosttnata vurti kolqnoviq,ne tolkova mahovika.Oborotite si se vzimat elektronno,a ne mehani4no!Plus tova kogato dvigatelq ne podava dvijenie,s otmosverite v cilindrite deistva samo kato spira4ka!Puk tova kakvo dava komp-a v kolata e edno,kato mu e sprqn inzekcionna na gaz kakuv to4en rahod 6te mi dava,kato imate v predvid 4e razhoda go bazira na baza drosel(+nqkoi drug dat4ik),vreme na otvarqne na injekciona i rabotnite oboroti.Da ne govorim 4e pri men kato izklu4a v dvijenie ot skorost(4esto go pravq,zasilvam se i poneje sum tejuk dosta vreme si se nosq po inerciq)i izklu4a ot skorost,bez da davam gaz oborite si padat do tezi na prazen hod(karam na gaz i razhoda mi e kum 1L za 4as ili 1,4L benz za 4as),a kompa mi ot4ita nulev razhod,vse edno sum sprql dvigatelq.
I posle mi govorete kolko to4no si go daval kompa!
I napravete si eksperimenta,sprete dvigatelq(taka i taka nali spiral podavaneto na gorivo)vklu4ete na skorost i vijte 6outo.Posle kato ste se zasili gaz do purviq service,6toto suedinitelq ili 6te se e zapalil ili 6te se poliral do glanc.I v dvata slu4aq zabava!



Тема Re: Gluposti!!!!!нови [re: D_C]  
Автор obelix (дуракоустойчив)
Публикувано16.06.05 17:21



Леко с големите заключения за глупостите.
Това което се случва когато си на скорост и спускаш без газ се нарича ППХ.
Ако си на газ и не е газов инж, такова животно няма.

В отговор на:


Dvigatelq na prazen hod(izklu4en ot skorost) har4i nai-malko



Това е вярно, но при условие, че си на място.
В отговор на:


karam na gaz i razhoda mi e kum 1L za 4as ili 1,4L benz za 4as



Това как точно го сметна. Наля едно кило газ, запали колата и включи хронометъра ли?! За първи път чувам кола да харчи по-малко на газ отколкото на бензин.
В отговор на:


a kompa mi ot4ita nulev razhod,vse edno sum sprql dvigatelq



А ти какво очакваш?! От къде според теб бордовият калкулатор ще знае колко газ пуска газовата ти?!

П.С. Моля те, пиши на кирилица!

Истина! Справедливост! Свобода!
И твърдо сварено яйце!


Тема Re: Gluposti!!!!!нови [re: obelix]  
АвторD_C (Нерегистриран)
Публикувано16.06.05 18:14



Под 1000 оборота в движение не можеш да смъкнеш(е разбира се с скорост,иначе и мойта на първа си върви на 850).А най-нисък е този на празен ход(850-950).Та,като се спускаш на скорост и двигателя работи,за да не се получава вакуум в цилиндъра трябва да има все някаква детонация(иначе действа като спирачка),иначе се получава твърде голяма разлика в скоростите и си го отнася съединителя!И в такъв случай неможеш да стигнеш разход като на празния ход!То заради по-малкото налягане в цилиндъра и скоростта постепенно намалява като не подаваш газ.
За разхода на място съм си играл да го меря(човек без работа а?
).За разход на газ компа дава 0.8 литра,ама под 1 не съм го уцелвал.
А ти забравяш,4е газта е по-високо октанова,това е празен ход(няма товар)и съвсем нормално е да дава понисък разход.Сега,вярно е това,4е газовия инжекцион е с най-нисък разход,НО той запазва мощността за дадените обороти(ако тръгна да тегля някои(про товар,без да подавам гас).При него надали ще загасне,но при мен със сигурност,ако компа не се задейства и не ги вдигне.Тук е разликата между обикновената и газовия.
За това че ми показва нулев разход не казвам нищо,дадох го за пример колко неточно може да отчита комп-а(то е ясно че комп-а не е врачка да знае каква ми е точно смеската на газ).НО,дори и на бенз като засилиш и пусне6 гас,дава ли ти разход като на празен ход?!Жестооооко се съмнявам!Поне при мен не.
Плюс това,помисли.Като няма какво да спира колата,разбира се пренебрегваме въздушното съпротивление,тя по-бавно но със сигурност ускорява под действието на инерционните сили,без да има промяна в количеството гориво което се подава на празен ход(за него все едно си спрял някаде.Но ако си на скорост ще забележеш че в началото се движиш бързо,но в един момент скоростта намалява,докато моментите не се уравновесят!В такъв случай кажи ми кое е по икономично!



Тема Re: Gluposti!!!!!нови [re: D_C]  
АвторSaho (Нерегистриран)
Публикувано16.06.05 19:09



Аз съм лаик относно автомобилите, така че не мога да коментирам твойто дълго обяснение, но е това дето си го написал просто няма нищо общо със физиката:

... Като няма какво да спира колата,разбира се пренебрегваме въздушното съпротивление,тя по-бавно но със сигурност ускорява под действието на инерционните сили,без да има промяна в количеството гориво което се подава на празен ход ....

Прочети си пак 1-ви закон на Нютон. Не може да ускорява бе човек! Това си е чиста проба "перпетум мобиле" , както си го описал.



Тема Re: Gluposti!!!!!нови [re: Saho]  
АвторD_C (Нерегистриран)
Публикувано16.06.05 20:27



Чети внимателно!Ти за равно ускорително движение да си чувал?!Тук говорим само за спускане по наклон!
Плюс това "урок 1":Силата на тежеста се разлага на две компоненти(тъй като се движим по наклон).Едната е по нормалата(грубо казано те държи на земята),другата е по направление на скоростта и от там идва и постепенното ускорение!
"урок"2:перпетомобиле още не е открито,съществува само на теория!Тук става дума за кратък участък на спускане!Виж ако се ускоравам и при драпане по баира,без да давам газ, ще съм доста щастлив!Но това в рамките на Тая планета е невъзможно!

N.B.Прочети си пак 1-ви закон на Нютон,или по-просто пусни се с кола по наклон,дори без да пускаш двигателя,без да държиш на спирачка!Тогава ще разбереш за какво говорим!



Тема Re: Gluposti!!!!!нови [re: D_C]  
Автор Любитeл (Лукав Благинар)
Публикувано16.06.05 20:44



Хммм и аз да кажа, че си много в грешка за спускането. Инжекционите (даже и някой карбураторни автомобили) имат реализирано ППХ, т.е. ако си пуснал педала на газта (това ЕЦУ-то го разбира от датчика на дроселовата клапа) и си над некакви обороти (примерно 1500) се спира подаването на гориво, т.е. разхода е нула (0). Естествено на газ нема ППХ.
А това че на газта е по-голямо октановото число не означава, че горивото е по-калорично, а че е по детонационо устойчиво. При това ако не добавиш допълнително предварение, спрямо това на бензин, нещата се влошават още повече.



Тема Re: Gluposti!!!!!нови [re: Любитeл]  
АвторD_C (Нерегистриран)
Публикувано16.06.05 21:06



До колкото знам изключване на някои от цилиндрите има само при някой инжекциони системи,които се монтират на по-големи литражи като кубатура,и май само на 6 и нагоре цилиндъра,тъй като наличието на толкова цилиндри да работят постоянно е безмислено при малки натоварвания на двигателя (това е с цел да се пести гориво).Но при малки кубатури незнам някои да интегрира такава система!Плюс това за карбораторите,със сигурност има6 подаване на гориво,което е като за празен ход!
Добре,да допуснем че има такава система,защо тогава комповете в колите не отчитат нулев разход като на газ?!Нали в крайна сметка се спира подаването на гориво,а отварянето на инжектора учатсва в уравнението за разхода?!Не мислиш ли,че има разминаване с твърдението ти и реалността?!



Тема Re: Gluposti!!!!!нови [re: D_C]  
Автор Любитeл (Лукав Благинар)
Публикувано16.06.05 21:15



Е точно на борд компютера се вижда 0 при спускане на скорост... Не говоря за леко натоварване на двигателя за поддържане на скорост на големите мотори дето гасят половината цилиндри, а за принудителен празен ход - пуснат педал на газта и двигателя се върти от колелата. Пробвай да спускаш на газ и да спускаш на бензин и ще усетиш, че на бензин спира повече, защото няма гориво, докато на газ си тече газта, щото сме си преправили колите на газови карбуратори...

ПП: ППХ не е некаква допълнителна система към инжекциона, а просто ЕЦУ-то следи обороти и дали е напълно затворена дроселовата клапа, така че ако са изпълнени условията просто пръскачките не пръскат...

Редактирано от Любитeл на 16.06.05 21:20.



Тема Оп-пааааааа...нови [re: D_C]  
Автор Porcaro (Нервак)
Публикувано16.06.05 21:19



туй е вярно, ако започнеш спускането с нулева или поне много малка скорост - нали, Нютончо. Иначе ония две сили - на съпротивлението на въздуха и триенето на гумите в калдаръма си казват думата....



Тема Re: Оп-пааааааа...нови [re: Porcaro]  
АвторD_C (Нерегистриран)
Публикувано16.06.05 21:27



Като няма такова нещо при наклон що дърпаш ръчна или оставаш на скорост?!!Нали няма опасност да тръгне надолу колата сама,пазите те триенето на гумите и въздушното съпротивление?!
Плюс това,съпротивлението на въздуха при ниски скорости се пренебрегва!Ако не знаеш слагаш спойлер само за високите скорости,където съпротивлението е мноооооого по-голямо.В случаи на спускане триенето на гумите се пренебрегва,то се взема предвид при спирането!



Тема Re: Gluposti!!!!!нови [re: Любитeл]  
АвторD_C (Нерегистриран)
Публикувано16.06.05 21:34



Това да сме точни е инструкция на комп-а,но при затворена дроселна клапа компа хвърля гориво като за празен ход,а въздух се взима от моторчето на празен!При тоя номер на бенз комп-а не дава нулев разход,провери го!Сега за на газ е друго,там благодарение на вакуумния регулатор и при голямото засмукване на високите обороти влиза по-голямо количество смес и още по-бавно се намялява скоростта,Но тя все пак намалява!!!

Добре като се спира подаването на бенз,спри двигателя сместо да го оставяш без гориво,то е същото нали!?!Тогава ми кажи какво наблюдаваш.



Тема Re: Gluposti!!!!!нови [re: D_C]  
Автор Любитeл (Лукав Благинар)
Публикувано16.06.05 23:32



При мен прави точно както казваш, ама аз съм с автомат и по принцип спирането на мотор има символичен ефект. Обаче при механични скорости не е така. Пробвай това със спускане на газ и на бензин и кажи резултата.



Тема Re: Gluposti!!!!!нови [re: D_C]  
АвторPierre_CLX (Нерегистриран)
Публикувано17.06.05 00:58



от личен опит мога да кажа ква е разликата при бензин и на газ:
при движение на скорост при спускане или забавяне (пуснат педал на газта) и ако си на бензин, почти веднага след като си вдигнеш крака от газта се усеща едно придръпване и след него осезаемо по-голямо забавяне на скоростта. това е защото притока на гориво е напълно спрян и двигателя прилага към трансмисията изцяло спирачен момент!!! разходът ти в този режим е цифром и словом 0,0.
между другото, ако си карал някога стар карбураторен тараляшник, на който му ги няма малките обороти, усещането е същото и ако примерно натиснеш съединителя, двигателя му ще угасне.
при достигането на определени минимални обороти (около 1500 примерно, но зависи все пак) се усеща второ придръпване - в този момент притока на гориво се възобновява и забавянето отслабва (макар че даже веднъж като изключих от скорост долу-горе в този момент, двигателя ми, моноинжекция, угасна, компа явно не реагира достатъчно бързо)

Извод: при движение на бензин при спускане на скорост и при определени обороти на двигателя разходът на гориво е възможно най-малък - 0
при движение на пропан-бутан това не важи.



Тема Re: Gluposti!!!!!нови [re: Pierre_CLX]  
Автор Kpeмъka (Astra 1.7D)
Публикувано17.06.05 08:33



Колеги, голям лаф тръшнахте та и аз да си кажа мнението.
При ППХ дори на най простия инжекцион се спира горивото над определени обороти, нещо повече на тъпата руска Самара с карбуратор има такъв клапан, когато карах тая таратайка на газ си бях подвързал магнитния клапан за газта да изключва при ППХ, не че забелязах след това някаква икономия.



Тема Re: Gluposti!!!!!нови [re: Pierre_CLX]  
Автор Ascona83 (бедствие !!!)
Публикувано17.06.05 08:40



Темата е интересна колеги
Обаче има някой неточности.
При ППХ или принудителен празен ход подаването на гориво не спира а е доста ограничено и е по-малко от това за празен ход на място. В зависимост от стръмността на баира може да се окаже че на текущата предавка колата ускорява и за да се използва ефекта на "моторна спирачка" е необходимо да се премине на по-ниска предавка. Това се дължи на трансмисията и разликата е диаметрите на зъбните колела вътре. Също има на по-старите двигатели едно Вакоумче на делкото което контролира в малки граници ъгъла на запалването, а на съвремените автомобили това става електронно, та с това вакоумче делкото разбира в общи линии дали се движиш на равно, по баира нагоре или надоло и тъй става възможно да се постигне работа на двигателя с по-малко гориво от празния ход. Всичко това е валидно за ръчни трансмисии, за автоматичните не съм на ясно и според мен там щом пуснеш педала на газта си все едно по инерция. Карал съм автоматик по магистралата тракия но не съм обръщал внимание ускорява ли при спускане и дали ускорява повече или по малко когато лоста е на N.
От това което съм чел разхода на колата на място е не е по-малко от 3(може за някой да е 2.5) литра на час, като този разход много зависи от включените екстри в момента. За пример разход на място с включен климатик е със сигурност по-голям от този без климатик.
Според мен в бг няма достатъчно голямо спускане, където да има чувствителни разлики в разхода при спускане на 5-та или при спускане без включена предавка. Единствената разлика ще е че единия път ще ускорява със сигурност(ако е достатъчен наклона) а при включена предавка може и да не ускорява.
От личен опит при каране на газ и бензин мога да ви кажа че на моята кола аз не усещам разлика при спускане на скорост.

Наведи главата защото прелитам ниско с асконата !!!


Тема Re: Gluposti!!!!!нови [re: Ascona83]  
Автор Kpeмъka (Astra 1.7D)
Публикувано17.06.05 08:48



Колега, не знам какво и колко си чел обаче TIR Mercedes Actros има комп естествено и неговия незнамсиколко литров двигател харчи на място на ПХ 2.5-3 л на час, а в движение 60-90 л на 100 км. Пише го на дисплея, питай някой тираджия. И щом на колегите с компове им пише разход 0 при ППХ значи е 0.

Редактирано от Kpeмъka на 17.06.05 08:50.



Тема Хайде и аз да се обадя за мерудия!нови [re: Ascona83]  
Автор imitevМодератор (питомен OpelFan)
Публикувано17.06.05 08:52



Инжекционите имат система за принудителен празен ход при каране по инерция. Това е факт. Системата наистина спира горивото при върнат до край педал на газта и обороти на двигателя над 1500. Няма значение дали спираш преди светофара на равното или по баира надолу.

За какво му е на двигателя гориво през това време - нали се върти принудително така или иначе ?!?! Затова и борд компютъра показва 0 (нула) разход.

Иначе за спирането на моторна спирачка на бензин и газ - абе има някаква разлика, но не е особено голяма...

А колегата D_C нека прочете малко литература по въпроса и тогава да спори толкова разгорещено.




Тема Re: Gluposti!!!!!нови [re: Kpeмъka]  
Автор Ascona83 (бедствие !!!)
Публикувано17.06.05 08:58



Сигурно е с бензинов двигател тоя тир а? Да си си задавал въпроса защо няма бензинови тирове? А щом според теб щом пише че разхода е 0 то значи той 0, може да експериментираш с някой стар автомобил като закачиш едно СТЪКЛЕНО шише пълно с бензин за бензиновата помпа и да провериш дали е 0 разхода на око. Мога да те уверя че на съвремените инж. системи разхода е по-малък ама не е 0. А щом разхода ти 0 на бордовия на място и ако не са ти проблем 5-6 лева остави колата да работи на място 1 час като преди това си се уверил че нямаш повече от 12-13 литра в резервоара да видим дали ще ти светне лампата за малко гориво.
А тоя тир пълен или празен гори 60-90 л на 100?

Наведи главата защото прелитам ниско с асконата !!!


Тема Re: Хайде и аз да се обадя за мерудия!нови [re: imitev]  
Автор Ascona83 (бедствие !!!)
Публикувано17.06.05 09:09



Въпрос колега:
Карам си аз с 2500 оборота и падат преди свтофара и крака ми е на спирачката(пуснал съм газта) и се готвя да спирам, следователно гориво не трябва да стига до двигателя, обаче светва зелено и аз натискам съединителя за да включа на скорост тъй както е спрян достъпа на гориво до двигателя и той си се върти съвсем принудително чрез гумите, та натискам съединителя и какво следва:
а) Двигателя гасне защото горивото му е спряно, а гумите не го въртят?
б) Двигателя гасне ама само докато оборотите му паднат до 1500 за да се сети ЕКУ-то че вече не съм на принудителен празен ход и подава сигнал към стартера да припали отново мотора?
в) Към двигателя си ходи гориво с ограничен дебит, за да се избегнат горните точки и когато ЕКУ-то усети че товара на двигателя отново е положителен(щото при ППХ товара на двигателя е отрицателен) започва да повишава дебита на подаването гориво?
Участника познал верния отговор има бира от мен!!!

Наведи главата защото прелитам ниско с асконата !!!


Тема Re: Gluposti!!!!!нови [re: D_C]  
АвторSaho (Нерегистриран)
Публикувано17.06.05 09:31



"Инерционни сили" и "Сила на тежестта" са различни неща. Единственното общо е че зависят от масата на обекта.

От предходният ти пост (този който коментирах) не става ясно нито, че говориш за наклон (инерцията не се влияе от наклона), нито за какви точно сили говориш.

Ясно е, че първоначално не си се изразил правилно, така че смятаме въпроса за приключен.



Тема Re: Хайде и аз да се обадя за мерудия!нови [re: imitev]  
АвторD_C (Нерегистриран)
Публикувано17.06.05 09:55



Purvo,kolegata D_C si 4ete dostatu4no literatura po vuprosa,o6te pove4e bez mnogo mnogo da mu se iska,po prostata pri4ina 4e e "student" v tupo i uporito sofiq(TU-to de).
Sega spirane na gorivoto ne moje da ima,6toto efekta pri lipsa na vsqkakva detonaciq e kato pri sprql dvigatel.Dobre,na vsi4ki bi trqbvalo da vi se e slu4valo da vi zagasne dvigatelq kato izklu4ite ot skorost v dvijenie(osobeno na gaz,ako ne e namalen pritoka na vujduh).Ta,kato trugvate da go palite i ste na kontakt,razvurtate dvigatelq ne sus starter,ako kato vklu4vate na skorost,i kakvo stava,vednaga se use6ta lipsata na podavane na gorivo(vednaga se use6ta spuvane,dori i da si igraete sus suedinitelq postepenno da se podava dvijenie)!
Konmentira te i tova(stawa duma na gaz),kogato ste v dvijenie i izklu4ite ot skorost dvigatelq si smukva oborotite do minimum,na gaz(obiknovena gazova,ne injekcion)dava "0"(za6toto ne moje da subere informaciq za smesvaneto) no do kum 20km/4as ako se ne luja,kadeto komp-a avtomati4no prehvurlq na 0,8L/4as,?!!!!Koi luje mi kajete,kato dvigatelq ne e zagasen i kum nego si se podava gorivo(razvurtane ot skorostnata nqma,a da vi svetna 4e mahovika se izpolzva kato balans mejdu otdelnite detonacii osven protivotejestite,s cel da se namalqt naprejeniqta pada6ti vurhu kolqnoviq!).Na benz istoriqta e su6tata,s taq razlika 4e pri men dava kum 2-3 litra vmesto "0"-lata sled koeto prehvurlq na 1,4L/4as.Stava duma za 2litrov zvqr.I po taq logika v dvijenie na prazen hod hvurlq pove4e,otkolkoto na prazniq hod pri sprql avtomobil?!Tova bi se obqsnilo s podavane na pove4e vujduh,no za 6tastie motor4eto za prazen hod ima za cel to4no da si povdiga blendata za da namali vuzdu6niq potok i da zapazi optimalniq proces!
Za razhod ot porqduka na 5-6 litra na prazen,takuv moje samo za tir.Da ne govorim 4e temata e koe e po ikonomi4no!Kato imate zabavqne ot dvigatelq kato e na skorost ili kato imate svobodno spuskane kadeto zagubite idvat samo ot triene s vujduha(apropo s moita kolica sum stigal do skorosti do 120-130 ponadolu,no posle vuzdu6noto suprotivlenie stava tvurde golqmo i skorosta se zapazva) kakuv izvod moje da si naparvim!

N.B.Za dopulnitelno info,u4a konstruirane na ma6ini,toq semestur imah da smetna i edna pompa(bokser4e),pri zadadeni iziskvaniq.Ta,v hoda na konstruiraneto stignah do moment,4e mahovika mi dava6e otricatelen inerc. moment,koeto v prevod zna4i 4e mi spuva6e ma6inkata!Pri predavane na zada4ata (ocenena s 6.00)be potvurdena diagnozata 4e v moq slu4ai mahovika se obezmislq!



Тема Posle pro4ete i tova!нови [re: D_C]  
АвторD_C (Нерегистриран)
Публикувано17.06.05 10:36



Pri4inata da se burkate za "0" moje da se dulji na tova,4e pri visoki obototi,a kakto znaem pri spuskane na skorost oborotite sa kum 4-5k,togava ima povi6eno postupvane na vujduh v cilindrite,vupreki 4e drosela e zatvoren,no zaradi golqmata razlika v nalqganiqta.Motor4eto ne moje tolkova da go poeme pri koeto nahluva pove4e vujduh,ot tam smesta ne se zapalva(ili ako se zapalva,no stava s mnoooogo malko KPD),v sledstvie na koeto komp-a ne registrira rabota i dava "0" kato razhod!Neznam oba4e dali tova go dava zaradi lambdata(tq ne ot4ita gorene)!Moje bi povi6eniq razhod pri povredena sonda se obqsnqva i s tova 4e komp-a hvurlq pove4e za da se prezastrahova i zapazi mo6tnostta!



Тема Re: Gluposti!!!!!нови [re: Ascona83]  
Автор Kpeмъka (Astra 1.7D)
Публикувано17.06.05 10:58



Чети внимателно :
"И щом на колегите с компове им пише разход 0 при ППХ значи е 0."
ППХ значи Принудителен Празен Ход, а не просто на място.
Относно ТИРа дадох го за пример по повод разход на гориво за час при работа на празен ход (ПХ) на място. Не знам колко е при леките автомобили, но 3л на час ми се струва прекалено много.

Редактирано от Kpeмъka на 17.06.05 11:00.



Тема Re: prazen hod VS na skorost po nadolnisteнови [re: ASTRA..]  
Автор XЮPCT (8364)
Публикувано17.06.05 11:48



Ти и тук заформи голям спор...

ППХ има ли?
Отговор: Има
А какво е ППХ?
Отговор: Принудителен празен ход.
Какво му е функциата?
Отговор: Да намалява разхода.

Е къв е проблема? Кое не е ясно?
Отделно е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да се кара на скорост. Вижте си там между дебелите книги и закона за движение по пътищата.



Тема Re: prazen hod VS na skorost po nadolnisteнови [re: XЮPCT]  
АвторD_C (Нерегистриран)
Публикувано17.06.05 12:07



PPH imali li go pri 4 cilindrovi dvigateli s malka kubatura,do kum 2.5L?!Do kolkoto az znam go nqma!Purvo za6toto do kolkoto az znam tazi instrukciq kum sistemata se vuvejda pri golemite kubaturi ili broi cilindri,s cel na prazen hod ili malki natovarvaniq na dvigatelq to4no opredeleni cilindri da se izklu4at(ne vsi4ki,samo nqkoi),s cel da se namali razhoda,tui kato ostanalite sa s dostatu4na mo6tnost da pokriqt nujdata!No dori i togava ima podava na gorivo,no na po-maluk broi cilindri!
A,tova kakvo nie si mislim 4e ima pri nas,se okazva ne6to mnogo prosto,kakto spomenah 1 red po-gore!
Pri takanare4iq moment "PPH"(ot vas) tuk,se podava gorivo,kato na prazen hod,s taq razlika 4e se zasmukva i pove4e vujduh(zaradi po-golemite oboroti).Ot tam KPD-to na gorene pada!Ot tam kato ste o6te na visoki oboroti rahod se dava "0",samo4e kato po4nat da padat i se poqva vse nqkakva detonaciq,koqto s padene na oborotite blizki do tezi na prazen hod KPD-to se povi6ava(vse pak gorivoto e optimizirano za tqh)!

N.B.Ne sprorq dali su6testvuva PPH sistema(mnogo qsno 4e da),a dali izob6to se integrira v dvigateli nisuk klas,ili prosto vmesto neq se izpolzva tova koeto pisuh!?!



Тема Re: prazen hod VS na skorost po nadolnisteнови [re: D_C]  
Автор Ascona83 (бедствие !!!)
Публикувано17.06.05 12:41



Ами ППХ на малки 4 цилиндрови двигатели има, примери:
Лада самара
Опел аскона 1.6 еднокамерен карбуратор пиербург(не му помня модела)
ППХ не изключва цилиндри.

Наведи главата защото прелитам ниско с асконата !!!


Тема Re: prazen hod VS na skorost po nadolnisteнови [re: Ascona83]  
АвторD_C (Нерегистриран)
Публикувано17.06.05 12:50



Samo4e te sa karburator(ako ne se luja za Samarat-a),izklu4vane na nqkoi cilindur e nevuzmojno!Pri injekcionna spiraneto(izklu4vaneto) na cilindura stava prosto kato ne se podade signal na injektora!4uval sum 4e ima model na audi,na koito dvigatelq e 5 cilindrov,kato petiq se puska samo pri uskorenie,sled koeto se spira zaradi razhoda(ne sum go vidql li4no,no taka 4uh)!
Da ne govorim,4e imam i soc. vozilo,moskovec 408,takiva raboti pri nego nqma,prosto se puska gorivoto kato za prazen hod!Ne mislq 4e dori da se slaga na nqkoi modeli takova ne6to,to tova e ob6ta praktika!



Тема Re: prazen hod VS na skorost po nadolnisteнови [re: D_C]  
Автор Ascona83 (бедствие !!!)
Публикувано17.06.05 13:06



Това с изключването на цилиндрите го има на мерцедесите с 8 10 и 12 цилиндрови двигатели, но как се осъществява не мога да ти кажа. За ауди не съм чувал. Според мен не е само въпрос на впръскване на гориво, защото ако е така то би трябвало да е все едно дали инжектора не впръсква гориво или пък не се подава искра за да се запали. Обаче ако извадиш кабела на един цилиндър на 8 цилиндров мотор той почва да работи нестабилно. Също мисля че ако се изключат определен брой цилиндри то останалите ще бъдат по-натоварени. Системата е на лице и работи но дали точно се изключва цилиндъра или оптимизирано впръскването на някаво минимално количество гориво не мога да ти кажа.

Наведи главата защото прелитам ниско с асконата !!!


Тема V kraina smetka..нови [re: Ascona83]  
АвторD_C (Нерегистриран)
Публикувано17.06.05 13:54



Sega,zapalvaneto trudno bi kontroliral,dokato injektora e nai-lesno(to zatova se taka se i procedira).Taka,kakto pisuh,nqma da se nalaga ne6to da sledi natovarvaneto i oborotite,komp-a 6te e siguren,4e dvigatelq pri normalna rabota nqma da podne pod tezi oboroti,zatova podava tova gorivo kato minimum!Vse pak taka napulno samostoqtelno kogato se naloji dvigatelq 6te zaraboti,kogato dopulnitelniq vujduh namalee i stane normalno gorene!
Plus tova tezi PPH go ima o6te ot V6 dvigatelite (do kolkoto znam na vsi4ki marki,vklu4va6to i opel,to e nalojeno kato standart za tqh).Nai-malkoto v stremeja da napravqt ne6to eftino,nqma da ti oslojnqvat sistemata,kato vavejdat dopulnitelno raboti koito da ti dignat cenata!?!
Ako ne se luja za vpruskvaneto na gorivo pri karboratora pri takuv slu4ai stava 4rez vakuumniq regulator,ili...?!
Za debalansirovkata,to zatova se izklu4vat nqkolko cilindura(ne samo za edin) i posle mai ima minimalno uveli4enie na gorivoto na rabote6tite.Mislq 4e na V6 se spiraha 3 cilindura(razbira se ne posledovatelni)!

No v kraina smetka kakvo stava:
ot edna strana da priemem 4e se pruskva po-malko gorivo ot tova na prazen hod,no i dvigatelq deistva kato spira4ka,da ne govorim za iznostvaneto,za6toto raboti v natovaren rejim cqlata sistema ILI kato ima samo uskorenie i garantiran razhod kato tozi na prazen hod,natovarvaneto e kato za prazen hod!Koe e po-konomi4no!
Nikoi ne komentira pokazaniqta na komp-a v dvijenie,koito pisuh po-gore?!
A,za kolegata s pravilnika:
-ne si pozvolqvam da izklu4vam ot skorost,ako dvijenie e natovareno i MOJE da mi se naloji razko da manevriram!Pozvolqvam si go samo ako nqma mnogo dvijenie,imam vidimost ili mqsto za eventualno manevrirane!
-ti slaga6 li si kolana?az da(magar4e mnogo me gur4i),no mnogo poznati ne!!
-spira6 li absolutno na svi4ki znaci stop,ili samo na tezi koito nqma6 vidimost ili prosto se nalaga poradi nqkakva pri4ina?!
-kato nqma koli po putq ti pred ili zad teb,i k'vo kara6 s 50,a?!
-s kolko kara6 vuv vtora lenta na cariigradsko,mi v treta(s 80 mojebi )
Posle komentirai kakvo e po pravilnik,i kakvo trqbva da se pravi!Samo da ti kaja 4e pove4eto ne6ta po pravilnika sa "po usmotrenie na voda4a"!
Posle imaite v predvid 4e stava duma samo ponaklon,ne govorim i za drugi polojeniq.Vse pak kolko vreme karate taka,4e da ne mojete da si pozvolite da izklu4ite ot skorost!Razhoda pri vsi4ki slu4ai nqma da ubie nikoi,vse pak stava duma MAX za nqkoi drug kilometur i dali 6te e 1l/100 ili 1,5-2/100 ne koi znae kakvo,ne mislite li?!



Тема Re: prazen hod VS na skorost po nadolnisteнови [re: D_C]  
Автор XЮPCT (8364)
Публикувано17.06.05 14:26



Човече наистина пиши на кирилица. Само като ти видя поста колко е дълъг и го прескачам.
И цялата работа с пускането по инерция не трябва да ни засяга(поне мен не), защото спирачките и волана изчезват при евентуално загасване. Отделно че 90% от нас караме на газ. Но вие си спорете.
А ти D_C само от едното уважение към нас пиши на кирилица.



Тема Sorry!нови [re: XЮPCT]  
АвторD_C (Нерегистриран)
Публикувано17.06.05 14:33



Много отдавна не съм писъл на кирилица и съм загубил рутина!Ще се постарая да пиша на кирилица!



Тема Re: V kraina smetka..нови [re: D_C]  
Автор XЮPCT (8364)
Публикувано17.06.05 14:41



Напънах се и ти прочетох и втория пост.
Карам винаги на скорост. Даже и спирам със скоростите.
Гледам винаги знаците и спокойно мога да кажа, че се съобразявам с тях. Даже като липсват мойте, гледам на левия и десния дали има да се ориентирам по тях.
Колан слагам винаги. И знаеш ли кое е интересното - Аз съм свикнал с него. Не ме гърчи. Даже ми липсва като не го усещам.
Карам до +20 на ограничението или поне се опитвам.
На Цариградско карам само в крайно ляво с колкото е трафика.

Защо ли в повечето актове пише НЕСЪОБРАЗЕНО с еди какво си

Заради изкривената преценка на водача



Тема Re: V kraina smetka..нови [re: D_C]  
Автор joro_petkov (непознат )
Публикувано17.06.05 16:57



ако впръскаш по-малко бензин от колкото трябва сместа няма да се запали и ще отиде в катализатора и познай какво може да стане там. а иначе системата за ППХ ги има на лада, при москвичите ги няма, май само на последния имаше, ама той е с френски карбуратор.
При ППХ бензин въобще не се подава, няма смисъл.

Редактирано от joro_petkov на 17.06.05 16:59.



Тема Re: Хайде и аз да се обадя за мерудия!нови [re: Ascona83]  
Автор imitevМодератор (питомен OpelFan)
Публикувано17.06.05 17:15



Хайде стига вече - може да се познае по доста начини дали един мотор е на ППХ или на ПХ...

Специално за това нямаш никакъв проблем да не ти изгасне колата - като паднат оборотите под 1500 (щот нямаш гориво) се подава гориво и колата почва да работи, но вече на празен ход с номинални обороти около 800-1000... Обикновено се следят и други параметри като скоростта на колата и т.н.

Има достатъчно време инжекторите да започнат да пръскат гориво... Огледай момента с паленето - там за 1/4 оборот успяват да се напълнят камерите със смес и да запали...




Тема Re: prazen hod VS na skorost po nadolnisteнови [re: D_C]  
Автор imitevМодератор (питомен OpelFan)
Публикувано17.06.05 17:22



Multec (CxxNZ) на ГМ си има система за ППХ (Принудителен празен ход).

Проверява се лесно - засилваш се с 70 на 3та и връщаш газта. Колата започва да спира. Като паднат оборотите на 1500 колата започва да върви сама и да прилашква.




Тема Re: Sorry!нови [re: D_C]  
АвторastraD (Нерегистриран)
Публикувано17.06.05 17:28



Свиквай бе човек!! Като си набираш дипломната няма да е на латиница



Тема Ти грамотен ли си...нови [re: D_C]  
Автор Porcaro (Нервак)
Публикувано17.06.05 19:18



или си сбъркал на кого отговаряш . Исках да ти кажа, умнико, че ако караш със 130 по лек наклон надолу и изключиш от скорост, няма да продължиш да ускоряваш до 200. Панимаеш? Или не панимаеш?



Тема абе D_C,нови [re: D_C]  
Авторвъзмyтeн (Нерегистриран)
Публикувано18.06.05 03:48



Каква рутина си загубил, бе? Постарай се да не пишеш изобщо, нито на кирилица, нито на латиница. Какви са тези глупости? Какъв ТУ, кой те пусна там? Ти си ДЕБИЛ! Инжер ли ще ставаш? Отивай да ореш! Чиба!!!



Тема Ало...възмутен!нови [re: възмyтeн]  
АвторD_C (Нерегистриран)
Публикувано18.06.05 09:50



Ало "възмутения",първо от тъпия университет и работата не ми остава време да пиша много много на PC-то(нищо че всеки ден ремонтирам такива,но аз не пиша по тях!)!Не съм казъл,че имам проблеми с писането на кирилица,а че съм загубил рутина и ми отнема малко повече време и да си проверявам за грешки(все пак съм и на работа)!
Ми ти "гений" на науката,къде си!Вече да не си хванал плуга?!Да не си в минното или лесото,хванал гората о'тмах?!
Отностно това дали съм "дебил"!Нещо умно казали ти или просто от тоя форум не вдяна и ред и се чувстваш като такъв?!Плюс това,гени'о,що не вземем да се видим да те светна що за "дебил" съм!
Плюс това,за наличие на ППХ и подаването на гориво в такъв режим може най-точно даде точно инфо тунинг фирма за чиповете,и то можеби такава,която не се занимава само с отключване на лимита за скорост и прехвърляне на показанията на комп-а към МАХ мощност на ДВГ-то!
Пробвахте ли да си спрете двигателя направо вместо да го оставите без гориво?!Какъв беше ефекта?Как е съединителя след това,замириса ли ви?!

N.B.Освен това,за "възмутения",вместо да се излагаш,по-добре си спести коментара!Гений,все пак не уча точно за ДВГ конструктор,но заразлика от ТЕБ,имам приятели,които се занимават и с това,и за разлика от теб съм се консултирал и с тях(да не говорим,4е някои от тях са вече и дипломирани,и че някои от тях са и авиоинженери)!Та,да те питам о,мъдри,като ти се скапе колата кака Мара чистачката ли търсиш или инженера,а?!Мисля че в тоя форум не се занимаваме с такъв сорт коментари,но явно си е,има и такива!



Тема Re: prazen hod VS na skorost po nadolnisteнови [re: imitev]  
АвторD_C (Нерегистриран)
Публикувано18.06.05 10:07



Според теб,това не може ли да се дължи и на факта,4е коли4еството въздух е намаляло и се е създала нормална концентрация за горене?
Плюс това горене си има,но до колко е ефективно с толкова въздух е друг въпрос!То и на празен ход като ти засмуче въздух(при повреда от вида на спукване на въдухопровод) ДВГ-то пак припалва,но със сигурност не бачка като хората!
Конструкцията на катализатор-а е такава,че при такива обороти газовете летят с огромна скорост(ако не се лъжа май на моменти достига и дозвукова) и не се задържат.При ниски скорости е нещо различно,там вече газовете са с ниска скотрост и при проникване на неизгоряло гориво в последствие се получава детонация,която вече разказва играта на катализатора!



Тема ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ЧЕТИ ТУК,ЧЕ МИ ПИСНА!нови [re: D_C]  
АвторD_C (Нерегистриран)
Публикувано18.06.05 12:12



http://www.sacskyranch.com/eng55.htm,това първо скокна от гоогле-то!Вярно е,че е за самолетен карбуратор,но принципа е същия!Сори,че е на английски но така ми е най-лесно да ви покажа!
На кратко какво съдържа текста(за тези на които англиша не е на ниво,не че съм и идеален преводач,но!).Та,при затваряне на дросела,въздух трябва да постъпва за да не загасне двигателя(въпреки че е в полет и перката се върти,има какво да развърта ДВГ-то!).Това става с отвори след дросела,които поддействието на атмосферното налягане(на разликата),започват да вкарват въздух(за сравнение при инжекциона това върши моторчето за празен ход-въпреки че то не се върти,а просто повдига едно като бленда) за да запазят горивния процес.Като факт е,че се впръсква и леко повече гориво от това за празен ход,с цел ако леко се отвори дросела да не се получава давене и от там спиране на ДВГ-то.За допълнително инфо,сега ще кажете,че това все пак е за самолети,Но ако загасне ДВГ-то на тези самолети могат да летят и без него(за разлика от реактивните си събратя),но са ограничени все пак с маневрите.При ситуация при гаснене на ДВГ-то при автомобил е същия,като загасне разполагате само с инерцията(подържана донякаде и от силата на тежеста на автомобила).Спиране на подаването на гориво и при самолета и при колата не е възможно.
За ППХ,както спорехме за инструкцията с колегата Аскона83,е за спиране на подаването на гориво на ТОЧНО определени цилиндри при празен ход.Нищо повече!Наложено е като стандарт от V6 нагоре мотори,не толкова за пестене на гориво,колкото за вредните емисии(ми така де за какво да ти работят на празен ход 6 цилиндъра,като и 3 ще са достатъчни,като повечето време в града си на празен ход,където тя работи!;ех-тая икономия ми скъса нервите тоя семестър,сакън да не вигнем цената на изделието излишно с 10-20 стотинки.).
И да попитам,без да се засягате,ама колко от вас (тези които писаха) са имали нещо с техническо училище и колко са самоуки майстори по неволя(еми българия си е!)????????????

N.B.Имайте в предвид,че при авиацията всичко е възможно най-просто,не с цел да се пестят средства(по 1мил.лв.не е никак евтино),а с цел че колко е по-сложно шанса нещо да се повреди е огромен(примери бол:Колко боинги са падали поради технически повреди и колко ТУ134?Отговора е лесен,за боинги доста често,докато ТУ134 досега,откак е започнат да се произвежда не е падал поради технически причини.Най-вече са сваляни с ракети)?Та,изхождайки от това,мислите ли че на колици кат наще някой ще се трогне да ви набута такава "екстра" особено на соц.возилата!Без да ви плаша,ама това са си измишльотини да ви хвърля прах в очите!
Сега за ладите,познавам доста хора то фен клуб на лада и ще разбера що за ППХ система имат!



Тема Re: Ти грамотен ли си...YAPнови [re: Porcaro]  
АвторD_C (Нерегистриран)
Публикувано18.06.05 16:21



Чети понадолу!Там съм ти написъл че имаш ограничение на скоростта,която можеш да постигнеш само по инерция!
Да,учил съм "механика на флуидите",а ти?А,защо се получава така знаеш ли(аз да те питам)?!
ВСЕ ПАК четете всичко,което е писано,не само някое разклонение,защото става едно объркване,там мисля че ти грешиш!"Панимаеш? Или не панимаеш?"



Тема Крайно инфо и инфо за инжекционите!нови [re: D_C]  
АвторD_C (Нерегистриран)
Публикувано18.06.05 22:33



Що не давате инфо в подкрепа на думите си?!
В задълбочено търсене за инструкциите на комп-а за подаване на гориво!
Там въпроса също е спорен.Съществуват две инструкции в комповете:
-едната подава минимално количество гориво(но никаде не се ангажират да определят дали е по-малко от това на празен ход,но се подава със сигурност!) постоянно при ППХ(както коментирах)
-другата е както казвате с цялостно спиране на горивото.Факт е,че и за карборатори се слага клапан с такава цел,НО НЕ Е МАСОВО!И,цялостно спирането на горивото е немислимо на обороти близки до мин. 1500.Само се предполага, че е до тази стойност(никой не знае точно приколко се започва подаването!)(със нея май се пипа и ограничението на скоростта,ако има такова!).Тогава със сигурност(100%) се работи по първата инструкция.
И сега голямата изненада!Решение на това кое ще се избере от комп-а си оставало в неговите ръце за дадени ситуации!Освен това,коментира се,че решението се взима и на база въртящ момент(спец. за различните двигатели)задаване на компа с това къде,какво и как да хвърля гориво(може да се променя при тунниг;мах пестене или мах мощност),показание на сензорите(включително и тия от скоросттната,ако има такива разбира се) и основното-Самоубочението на комп-а!
Коментира се и това,че по-добре е постоянното подаване,с цел,че при рискови ситуации,двигателя ще е по-гъвкав(както и аз коментирах)!Също така се споменава,че различните ЕКУ-та,на различните производители,се основават на тези две инструкции,но стойностите на задействане МОЖЕ да са различни!
Точно инфо няма или поне неоткрих(особено за Опел),пиша това,което намерих ровейки се из бумащина и се отнася повъпроса,събирано от фирми за тунниговане,доклади за ефективност на горивото,доклади за отчетени спад на разходи,подобрение в новите модели автомобили,разшифровки и коментари!
СЕГА ВЪПРОС ЗА МИЛИОНИ:КОЙ Е ПРАВ?!
Еми,карайте както ви е удобно и както налага ситуацията!Явно е,неможе да съществува конкретизиране,поради множеството фактори!Явно и тази тема е от вида кое е първо: яйцето или кокошката!

N.B.Ако някой се докопа до инфо да споделя!Явно нещата са прекалено проветриви!



Тема Re: Gluposti!!!!!нови [re: D_C]  
Авторkeith (Нерегистриран)
Публикувано19.06.05 09:56



XAXaxxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaax eiiiiiiii momo4e ti otepa i malkoto ostanala riba:))))) abe za6to pi6e6 v toj forum kato gram ne otbira6 ot avtomobili????? j begaj da si zuli6 taligata i ne pi6i gluposti (sorry za latinicata)



Тема Re: Gluposti!!!!!нови [re: keith]  
АвторD_C (Нерегистриран)
Публикувано19.06.05 10:02



Ха,коментирай това:
http://www.customefis.com/GMEFI.html
Става дума за работата на инженциоца!Еми преведи си го и ще разбереш за какво спорим!
Забелижи вормулата за сформиране на времето на отваряне на инжектора!
После говори кой,от кво знае!



Тема Re: Ало...възмутен!нови [re: D_C]  
Авторkeith (Нерегистриран)
Публикувано19.06.05 10:31



Ейй момче, учи си уроците в МЕИ и не пиши глупости по форумите, ако си замълчиш може и да минеш за умен:))) повярвай ми



Тема Скъпи колега,кeith!нови [re: keith]  
АвторD_C (Нерегистриран)
Публикувано19.06.05 12:31



Да те попитам нещо:
1)Прочети ли цялата тема(изобщо разбра ли за какво спорим?!) преди да си даваш "ценните напътствия" затова дали да се пише или не?!
2)Направи ли си труда поне да погледнеш материалите,които съм показъл към мойте твърдения?
3)След като не си съгласен(а),защо не ми даваш нещо така да се каже "черно на бяло" като материал в подкрепа на твърденията си,ми повтаряш като "папагал" само(без да се сърдиш)?
4)Какво си учил(а)?(питам не за нещо друго,просто се оказа че има "сериозни критики" от страна на "хора",който очевидно нямат минимално познание,а се основават на това к'во е нищил в кафето и какво е чул!)
Замисли се дали има смисъл това кое си писъл(а) или не,после ме критикувай!Аз съм човек,който признава грешките си(никой не безгрешен) стига да ми бъде обяснени ТОЧНО къде греша,но имам съмнения за вас!
АКО МОЖЕ ПЕСТЕТЕ СИ КОМЕНТАРИ ОТ ТОВА "ДЕБИЛ","УМНИК" И Т.Н.ВСЕ ПАК НЕ СИ ПОЗВОЛЯВАМ ДА ПИША ТАКИВА НЕЩА ЗА ВАС(АКО ИМА СЕ ИЗВИНЯВАМ!),ТОВА НЕ ГОВОРИ НИКАК ДОБРЕ ЗА ВАШАТА КУЛТУРА!!!!

N.B.Стана ясно,че при различните случай,има различни решения(последните писаници с ГОЛЕМИ БУКВИ!Не всички разполагат с една и съща технология!Само за пример,за мойто моделче има 2 вида компове,и няколко вида инжекцион системи!И се оказва,че не 100% са взаимозаменяеми!



Тема Re: Скъпи колега,кeith!нови [re: D_C]  
Авторkeит (Нерегистриран)
Публикувано19.06.05 17:17



Нека всички замълчим и оставим колегата Д_Ц да тъне в собствените си мисли и заблуждения нищо лично пич въобще не съм искал(а) да те обидя



Тема Re: Gluposti!!!!!нови [re: D_C]  
Автор Любитeл (Лукав Благинар)
Публикувано19.06.05 18:42



Добре де колега, в таз статия и дума не се обелва за ППХ, защо се инатиш толкова. Когато имам време ще потърся статии за това, че да се приключи с тая мъка веднъж за винаги.


Виновен - пише и ето какво пише: (май не си я прочел тая страница)
DECEL FUEL CUTOFF – Decel fuel cuttoff means exactly that. When you take your foot off the gas pedal going downhill or decelerating quickly, the ECM will cut off the fuel entirely. The difference between this term and the next one, DECEL FUEL ENLEANMENT, is that some fuel is allowed to reach the engine during DECEL Enleanment. As to when one or the other occurs, I don't know. I do know that on my TPI system, I noticed a lunge from the engine right around 1500 RPM, so I think this is where the DECEL fuel enleanment takes over from the DECEL FUEL CUTOFF. The lunge was significant and could easily cause you to run into the something if you weren't expecting it. I also believe a speed sensor is required for these two modes to operate period. So this is another reason to have a speed sensor.
DECEL FUEL ENLEANMENT – See Decel Fuel Cutoff above.


ПП: това дето го споменаваш постоянно за големи мотори дето си гасят част от цилиндрите при ниски натоварвания, не е ППХ а друга система, така че не смесвай понятията.

Редактирано от Любитeл на 19.06.05 19:06.



Тема Само и аз да вметна!нови [re: Любитeл]  
Автор imitevМодератор (питомен OpelFan)
Публикувано19.06.05 21:49



И аз това му разправям, ама ме мързеше да търся по файловете на ПЦто не съм го постнал аз...

Ама - в колите всичко се прави възможно НАЙ-ЕФТИНО, а не възможно най-качествено...

Колкото до Мултек - абе както казах ЕКУ може да познае по доста начини кога се спускаш по инерция на скорост и да отреже горивото...




Тема Re: Gluposti!!!!!нови [re: Любитeл]  
АвторD_C (Нерегистриран)
Публикувано19.06.05 22:14



Прочетох го цялото,много ясно,защото е доста интересен и завършен като цяло(и е един от малкото).
БИХ СЕ СЪГЛАСИЛ С ВАС!НО:
-ако забелязваш в този фракмент се споменават две системи,едната е с пълно спиране,а другата с постоянно подаване на някакво гориво.ЗАБЕЛЕЖИ,пише че НЕ ЗНАЕ кога точното,колко хвърля и в какви ситуации едната взима превес над другата,но е забелязъл отчетлива работа едва при 1500 при показание на комп-а си(прави и извода който и аз,за това че в непредвидими ситуации по-добре е да се подава гориво,за да може ДВГ-то да е гъвкаво)!Всичко би било както казвате,ако дори той не се усъмняваше още повече,гледайки таблицата на МАП-а!Забележи,че във всички ситуации има подаване на гориво поне до 3200!
-дори той коментира,че НЯКОЙ от инструкциите на комп-а МОЖЕ да се резнат поради разни причини!
-забележи останалите режими на работа,при който дадени сензори могат да бъдат пренебрегвани с цел гонене на оптималния режим на горене
-вземат се предвид и показанията,който скоростната би дала,ПРИ НАЛИЧИЕ на такава възможност(при мен както и много други мех.скоростни кутии такова животно няма)
Тъпо!Но това е!Нищо точно!
За глапана при карбураторите,намерих КАКТО И ВИЕ КАЗАХТЕ САМИ,че не навсякаде го има.И още,че не е сигурно КОЛКО ТОЧНО Е ЕФИКАСЕН с тази си цел.
Изхождайки от всичко до тук изписано,стигам поне аз до извода,че не може да се вземе твърда позиция като общо!Все пак новите технологии ще са по-добри от старите,но не всички ги имаме,за да се конкретизира.Това е възможно само в конкретен случай за даден автомобил!
В този ход на мисли.ЗАБЕЛЕЖИ как е зададена темата!?!Празен ход срещу на скорост понадолу.Иска се само икономичност.Това означава,че фактори като възможни ситуации,разстояние,правилник,спирачки се изключват!Тогава помисли логично,като вземеш инфото за инжекциона в предвид:
Спускаш се по наклон,скоростта ти нараства(изминаваш по-голямо разстояние)с еднакъв разход,защото двг-то работи на празен ход(720-950 оборот-а) при изключване от скорост!
НАСРЕЩА:
Спускаш се по същия наклон,скоростта ти е ограничена(от една страна от предавка на която си,от друга оборотите в който може да работи двигателя).Всички знаем че оборотите са доста високи и падащи ДО МОМЕНТ,в който момента създаван от двигателя стане положителен(това е МАХ момент,който при опел е при 2500-3000 оборот-а).Тогава разхота е като за тези обороти,плюс-минус малко,имайки предвид формулата за отварянето на инжектора.
Сега най-малкото сравни разхода при 850 срещу 2500 оборот-а!Разбра ли позицията ми!Разбра ли защо може да се спори още!

П.С.За спиране на цилиндрите,такава инструкция има,но и ти забелязваш че тук я няма.Но имайки педвид идеята и,тя може да бъде заместена от комбинаци между другите инстукции(включващо и тази за ппх!).Виж,че всичко се настройва при нужда и при гонене на емисии!Навън те са доста впрягани!



Тема Re: Gluposti!!!!!нови [re: D_C]  
Автор imitevМодератор (питомен OpelFan)
Публикувано19.06.05 22:53



Спускаш се по същия наклон,скоростта ти е ограничена(от една страна от предавка на която си,от друга оборотите в който може да работи двигателя).Всички знаем че оборотите са доста високи и падащи ДО МОМЕНТ,в който момента създаван от двигателя стане положителен(това е МАХ момент,който при опел е при 2500-3000 оборот-а).Тогава разхота е като за тези обороти,плюс-минус малко,имайки предвид формулата за отварянето на инжектора.
Сега най-малкото сравни разхода при 850 срещу 2500 оборот-а!Разбра ли позицията ми!Разбра ли защо може да се спори още!


Пич не разбираш постановката, ефекта ли какво ??? Защо упорстваш толкова ???

На ППХ (принудителен празен ход) при спускане по наклон на скорост и 2500 оборота на двигателя гориво не се подава! Все едно си го изгасил! Мотора се върти НАСИЛА чрез трансмисията от движението на автомобила - ТОВА Е ППХ. А оборотите са такива, при които системата от сили действащи на колата се уравновесява. Може да са 2500, може да са 4000... Зависи от колата, наклона и предавката...

Но при всички случаи на БЕНЗИН при указаната ситуация ГОРИВОТО СЕ СПИРА ОТ ИНЖЕКЦИОНА с цел икономия на гориво.

И колата няма да угасне - нали мотора се върти чрез трансмисията - за какво му е гориво - той така и така се върти насила!!! И като изключиш от скорост, като вземе да гасне и оборотите паднат под 1500 - се пуска гориво чрез дюзата(дюзите) и мотора започва да работи на ПХ (празен ход)! Не е толкова сложно нали ? Нито за разбиране, нито за техническа реализация! Всички инжекциони го имат реализирано! И доста карбуратори също!

Реализира се икономия, чрез елементарна система за празния ход!




Тема Re: Gluposti!!!!!нови [re: imitev]  
АвторD_C (Нерегистриран)
Публикувано19.06.05 23:41



Ако се спре напълно подаването на гориво и няма поне някакъв момент създаден от горивен процес,цилиндрите започват да действат като 100% спирачка(само с компресиране на въздуха)!Плюс това при наличие на положителен момент (настъпващ в случая с нахлуването на зоната на МАХ момент,който се поддържа;2500-3000 оборота)двигателя заработва(предполагам че горе-долу при 3000 се задейства подаването),без значение дали си нагоре,надолу,направо,настъпил газта или не!(виж режимите на работа от примера,виж и таблиците).Той си заработва както и в примера беше писано!
Да,мотора се върти на сила,тоест момента създаван от него е отрицателен.ТОВА ТЕ ЗАБАВЯ!
Сега за постановката:Една е икономията при ПХ и скорост до 120,друго е дати бачка двигателя при 2500-3000 и да ти дърпа скоростта под 120!.Икономията се представя при едно и също разстояние!Извод?

Н.Б.Имах един доста неприятен случай,при който си летях с 160 и ми се детонира сместа на газ,оттам останах без ДВГ-то и няма да ви разправям "за това спиране на горивото на двигателя",за какво разстояние спрях,имайки предвид,че като спрях да си оправя предпазeн клапан,въздухопровод,какво ухание се носеше от съединителя(ха познайте що!).Съединителите не търпят големи разлики между моментите на плочите(затова изпускат).Диагнозата е повече от ясна(потвърдена и от майсторите после)!Та ми стана доста интересна тази тема и мненията който се дават!



Тема ей, насекомо,нови [re: D_C]  
Авторвъзмyтeн (Нерегистриран)
Публикувано20.06.05 01:45



ти доби "рутина" и задръсти форума, не остана място за компетентни мнения.



Тема Re: prazen hod VS na skorost po nadolnisteнови [re: ASTRA..]  
Автор Ascona83 (бедствие !!!)
Публикувано20.06.05 09:20



Модератора,
темата е загрубяла, май е време за катинарче!
Липсата на добър тон не ви носи успех в спора, къде се ражда истината и доста неща се изясняват.
Колегата ДЦ си има мнение, подкрепя го с разни материяли от мрежата, аз си имам мнение, близко до неговото, но не псувам по хората които има различно от моето и не определям кой колко е умен!!!

Наведи главата защото прелитам ниско с асконата !!!


Тема Re: prazen hod VS na skorost po nadolnisteнови [re: Ascona83]  
Автор imitevМодератор (питомен OpelFan)
Публикувано20.06.05 10:03



За катинара си абс. прав.

Ама нали съм либерален отсекъде




Тема Колеги, спазвайте добрия тон!нови [re: възмyтeн]  
Автор imitevМодератор (питомен OpelFan)
Публикувано20.06.05 10:09



Спазвайте добрият тон, който е възприет в клуба!

Обидите и злостните забележки ги оставете за кварталната кръчма. Тук четат и доста млади фенове на марката...

Да не обръщаме дебелия край




Тема Хайде отново да преговорим!нови [re: D_C]  
Автор imitevМодератор (питомен OpelFan)
Публикувано20.06.05 10:32



Ако се спре напълно подаването на гориво и няма поне някакъв момент създаден от горивен процес,цилиндрите започват да действат като 100% спирачка(само с компресиране на въздуха)!

РАЗГЕЛЕ

(настъпващ в случая с нахлуването на зоната на МАХ момент,който се поддържа;2500-3000 оборота)двигателя заработва(предполагам че горе-долу при 3000 се задейства подаването)

Не четеш внимателно (или мислиш че те лъжа) - 1500 оборота е цифрата на която се пуска горивото...

Да,мотора се върти на сила,тоест момента създаван от него е отрицателен.ТОВА ТЕ ЗАБАВЯ!

Да де - нали това коментираме от 1 седмица!

Сега за постановката:Една е икономията при ПХ и скорост до 120,друго е дати бачка двигателя при 2500-3000 и да ти дърпа скоростта под 120!.Икономията се представя при едно и също разстояние!Извод?

Представи си следната постановка - караш си зад камионче или чичка с москвич алеко спорт инжекция. Те спускат баира с около 110-120 км./ч. Ти се спускаш след тях без да ги изпреварваш защото е забранено и милиционерите вардят да те глобят - кое е по изгодно:

1. Да караш на свободна и да обираш скоростта със спирачките (изтърквайки при това и феродоро, което струва мангизи), бензина да си върви през мотора като за празен ход.

2. Да караш на 4та на 2500 оборота, при спряно гориво и да не натискаш спирачката като по този начин реализираш икономия и на гориво и на феродо.


Представи си друга постановка:

Караш към светофар който свети червено или ще светне червено. На 3та си. Светофара е сравнително далеч- можеш да убиеш доста от скоростта като върнеш газта. Ти искаш да намалиш защото милиционера се вижда от другата страна с палката, а точките са кът. Какво ще направиш:

1. Изключваш от скорост и намаляш със спирачката, като така търкаш накладките и мотора работи на празен ход.

2. Връщаш газта и колата започва да намалява скоростта на ППХ като спирачките се ползват чак накрая и така спестяваш феродо и бензин.

Аз карам по начина описан в точки 2 вече 140 000 км само на тази кола, като съединителя ми е сменен преди 80 000 км и още не приплъзва а и никога не е намирисвал...

А ти като не вярваш на нито една моя дума - ми направи си тест - както си на 3000 мин-1 по баир на долу на бензин просто изключи от контакт за да изгасне двигателя и виж дали ще има разлика в спирането на моторна спирачка - така гориво няма да влиза със сигурност, и ако преди това е влизало ще трябва да се усети разлика. После помисли за постановките които коментираме тук и чак тогава ми отговаряй!




Тема Re: Хайде отново да преговорим!нови [re: imitev]  
Автор Ascona83 (бедствие !!!)
Публикувано20.06.05 10:39



С асконата съм си правил подобен експеримент, на изгасен двигател по нанадолнище да включа 3-та и да пусна съединителя и мога да твърдя че спира по-малко отколкото когато работи двигателя!!! Теста е провеждан от Боровец към Самоков

Наведи главата защото прелитам ниско с асконата !!!


Тема Re: Хайде отново да преговорим!нови [re: Ascona83]  
Автор imitevМодератор (питомен OpelFan)
Публикувано20.06.05 13:07



с какъв мотор ти беше асконата ?




Тема Re: Хайде отново да преговорим!нови [re: imitev]  
Автор Ascona83 (бедствие !!!)
Публикувано20.06.05 13:37



1.6 карбуратор еднокамерен с ППХ с ел.клапан, даже имам един в нас резервен(карбуратор, оборудван)

Наведи главата защото прелитам ниско с асконата !!!


Тема мойте наблюдениянови [re: ASTRA..]  
Автормнeниe (Нерегистриран)
Публикувано20.06.05 13:40



Един приятел прави електроника за газови инжекциони та сме гледали на движеща се кола с осцилоскоп импулсите от ЕКУто към инжектора на мойта кола - АСТРА 1,6 моноинжекцион и на неговия СЕАТ пак моноинжекцион. По нанадолнище без газ импулсите изчезват, т.е. гориво наистина не би трябвало да влиза. Обаче съм карал хора да карат след мене по нанадолнище и да ми гледат внимателно ауспуха и твърдят, че излиза дим. От кво става този дим не знам.
А иначе на една вектра на бордовия компютър съм си играл на празен ход спряла кола изключена от скорост - с натиснат съединител 0.8 литра на час с пуснат съединител 1,3 литра на час. И това при положение че беше карана преди това и маслото в скоростната кутия е загрято. И на мене не ми се вярва половин литър да отива само за раздвижване на скоростната кутия ама и незнам къде е грешката.



Тема Re: мойте наблюдениянови [re: мнeниe]  
Автор Ascona83 (бедствие !!!)
Публикувано20.06.05 13:50



Ето един човек който е експериментирал!!!
Явно има някакво значение дали е натиснат съединителя или не и вероятно има и датчик, за да знае еку-то кога е ппх и кога е по инерция. А това с осцилоскопа що не сте пробвали дали и на място ще е същото положение или си има импулси и да видите дали при натиснат и пуснат съединител има разлика?
Според мен когато дюзата е захранена през нея може да минава определено количество гориво и за това няма импулси. Възможно е също (замисляйки се) да спира достъпа на гориво и при натискане на съединителя или при достигане на някакви минимални критични обороти да се разчита на върт.момент на маховика да възобнови отново нормалната работа на двигателя.
Лично аз следя темата с интерес защото не знам как действа системата и ще ми е интересно да науча. Въпреки всичко залагам на твърдението че не се спира съвсем достъпа на гориво!!!

Наведи главата защото прелитам ниско с асконата !!!


Тема Re: Хайде отново да преговорим!нови [re: Ascona83]  
Авторimitev (Нерегистриран)
Публикувано20.06.05 14:37



При мен на моноинжекцията няма разлика.



Тема Re: мойте наблюдениянови [re: Ascona83]  
Автор imitevМодератор (питомен OpelFan)
Публикувано20.06.05 15:02



Дюзата не отваря пропорционално на напрежението - тя се отваря на импулси с различна дължина - от там и различното количество гориво което пуска.

От там и не може с някакво напрежение да пуска по-малко гориво - тя или пуска или не пуска.

Както вече неведнъж писах (аз) като ти паднат оборотите на двигателя под 1500 се възобновява подаването на гориво. Т.е. ти си караш по нанадолнището с 3000 оборота на моторна спирачка. Познава се по разреждането в смукателните колектори, положението на педала за газта и т.н. и т.н. Гориво не се подава. Натискаш по някаква причина съединителя, оборотите започват да падат от 3000 и като стигнат след 1 секунда 1500 започва да се подава гориво (искрата не се спира!) и колата започва да работи на празен ход.

Оборотите не могат да паднат толкова рязко както си мислиш - форсирай на 3000 оборота и изгаси двигателя както е на обороти на място да видиш че си падат съвсем спокойно и не толкова рязко надолу... Маховика си е маховик и точно за това служи - да успокоява резките промени в оборотите...




Тема Re: мойте наблюдениянови [re: imitev]  
Автор Ascona83 (бедствие !!!)
Публикувано20.06.05 15:08



Ще потърся инфо за тая система и ще се разбере как е...

Наведи главата защото прелитам ниско с асконата !!!


Тема Re: Хайде отново да преговорим!нови [re: imitev]  
АвторD_C (Нерегистриран)
Публикувано20.06.05 20:07



Рагледа ли диаграмите за подаване на горивото при различен приток на въздух!Все още ли си сигурен че се подава при 1500!
Да,съгласен съм с теб,че не разрешено по правилник и за ситуациите(и аз писъх за това още в началото).Но виж каква точно е темата!Не се пита как трябва,А КАК Е НАЙ-ИКОНОМИЧНО!

N.B.И АЗ НЕ СИ ПОЗВОЛЯВАМ ДА ИЗКЛЮЧВАМ ОТ СКОРОСТ,АКО ТАКА ЩЕ ЗАСТРАША НЯКОГО(РАЗБИРА СЕ НЕВКЛЮЧВАМ СЕБЕ СИ В ТОВА)!Но честичко си патувам денем и нощем,когато и пред мен и след мен няма никой(може би само някоя заблудена патрулка)!Тогава си се възползвам от наклоните на 100%.Най-често това го правя при царииградско,магистрала(разбира се ако не е събрана 2-те платна в едно!) и едно участъче от "романса",което само право и е дооооооста дълго!За да се възползвам от "бонусите" на нощния живот се и екипирах с много добри фарчета!
Да,форума на ОПЕЛ си е баш форум(за разлика от на другите марки),с малки изключения за мненията!Ако имаш други материали по въпроса с инжекционите,моля сподели ги.Сам виждаш,че инфо много много няма!НЕ СЕ ЗАНИМАВАМ С ТУНИНГ ИЛИ НЕЩО ТАКОВА(ПОНЕ НЕ С КОМЕРСИАЛНА ЦЕЛ)!



Тема Re: мойте наблюдениянови [re: Ascona83]  
АвторD_C (Нерегистриран)
Публикувано20.06.05 20:23



Със сигурност инжектора не само се отваря и затваря периодично еднакво!В инфото което дадох има дадена формула за изчисляване на времето на отваряне(налягането от помпата е едно и също)и САМО с контрол на времето при което се подава бенз може да се хвърля различно количество гориво!
Плюс това,с наблюденията на колегата,ТАКА СЕ ОПРАВДАВА НАЩА ТЕЗА С колегата Аскона83.Димът е признак за непълно(добро)ИЗГАРЯНЕ!ТОВА ЗНАЧИ ЧЕ ИМА ПОСТОЯННО ПОДАВАНЕ НА ГОРИВО!
И,това че ламбда сонда не регистрира сигнал,в инфото за инжекторите което дадох ИМА РЕЖИМ ПРИ КОЙТО СОНДАТА СЕ ИГНОРИ!



Тема Re: истинатанови [re: D_C]  
АвторacтpaД (Нерегистриран)
Публикувано20.06.05 20:49



Понеже темата стана дълга не издържам вече да се намеся и аз!
Истината е че при ППХ двигателя работи като МОТОРНА СПИРАЧКА!
Тогава в него постъпва гориво, колкото по големи са оборотите толкова
ПОВЕЧЕ ГОРИВО ПОСТЪПВА!!! При празен ход ти си махнал крака от газта
и дросела е затворен, но при ППХ ти си си махнал крака от газта но от
високите обороти се образува вакуум и дросела се отваря!!
Колкото по високи обороти на ППХ по отворен дросел И постъпване
на ПОВЕЧЕ ГОРИВО!! Това е истината 1000% !!!
Готов съм да се обзаложа!!

Мога да напиша още много неща но вече сигурно не ви се чете./особено след
ДЦ/



Тема Re: истинатанови [re: acтpaД]  
Авторimitev (Нерегистриран)
Публикувано20.06.05 21:03



Е - с отварянето на дросела от вакуума в смукателните колектори направо ми разби детските фантазии приятелю!



Тема Re: истинатанови [re: imitev]  
АвторacтpaД (Нерегистриран)
Публикувано20.06.05 21:13



Извини ме ...... приятелю Не исках!!



Тема Re: Хайде отново да преговорим!нови [re: D_C]  
Авторimitev (Нерегистриран)
Публикувано20.06.05 21:22



Нека бъде твоята. За мен е без значение - нямам достатъчно свободно време да търся къде съм чел информация за да ти доказвам неща, които не са толкова важни.



Тема напротив, чете ни се!нови [re: acтpaД]  
Авторoropчeн (Нерегистриран)
Публикувано21.06.05 00:52



Е вие вече екзалтирахте! Запазвайки добрия тон ви моля: не спирайте да пишете! Има още много какво да научим от вас, о, всезнаещи истината 1000%господа.



Тема Re: напротив, чете ни се!нови [re: oropчeн]  
АвторKибиk (Нерегистриран)
Публикувано21.06.05 02:46



Не мога да повярвам,че толкова много от пишещите по тая тема са толкова силно заблудени.Не искам да обидя някой,но единствено imitev "чува" нещата относно ППХ правилно(от толкова дълга тема може да изпускам някой с неговото мнение).
Искам да добавя само,че оборотите за пускане на горивото отново(1500) варират малко за различните марки и модели в зависимост от конкретните обороти на ПХ.
Системите за ППХ са с над 20 годишна история,още тогава съм чел и съм си изяснил нещата.Даже съм си правил успешно такава система за газовата уредба на Вектра А (Пренастроен електр .блок за ППХ от Лада).Става и за вакуумен и за електрически изпарител!!В момента карам с електрически защото се управлява по-лесно.



Тема Re: истинатанови [re: acтpaД]  
Автор Ascona83 (бедствие !!!)
Публикувано21.06.05 08:08



Колега, като си си махнал крака от газта и вакоума отваря дроселовата клапа дали си забелязал как педала на газта сам потъва до половината? Нещо си се объркал струва ми се с дросела и истината от 1000%
Относно облого да ти кажа съм съгласен, щото ако не знаеш педала на газта в повечето случай е свързан посредством жило с дроселовата клапа, е има и коли дето нямат жило, ама това ще го обсъждаме другаде. Та ако искаш да се обзаложим че дросела не се отваря сам или от вакоума докато си на ппх.

Наведи главата защото прелитам ниско с асконата !!!


Тема Какъв е двигателя?нови [re: ASTRA..]  
Автор ASTRЪ Фъ (X16XEL)
Публикувано21.06.05 10:43



Голяма четене падна. Отпред назад и отзад напред. Какво всъщност става, когато отнемем педала на газта без да изключваме от скорост, според мен зависи от конкретния мотор. Карбуратен (от 60 г. или от 80-те год.), инжекцион (какъв?) Колкотото видове двигатели толкова и мнения по въпроса и май всеки донякъде е прав. Като прибавим и доправяне с газова уредба възможните отговори се умножават по видовете газови уредби.

Сега да взема конкретно моя си ДВГ. Има два варианта:

При движение на предавка без натистат педал на акселератора (газта):

Вариант1:
Спира притока на гориво към дюзите. Свещите си работят - но само за осветление :). В цилиндрите постъпва само въздух или много, ама много бедна гориво-въздушна смес. Консумацията на гориво е практически нулева. Инерцията върти мотора, но до едно време. До кога не знам - до 1500 об.? до 1000? т.е не знам кога се възстановява подаването на гориво към дюзите. Автомобилът забавя скоростта поради: триене в двигателя и трансмисията, външния насрещен въздушен поток , триене на гумите (особено при завиване - макар и с голям радиус). Иска ми се това да се случва с моя двигател - щото при бензин малко под 1 евро (мамицата им) това са много пари. Пък и за икономията се грижи къмпютъра, а не аз с минаване на неутрална предавка (нулева).

Вариант 2:
Не спира притока на гориво към дюзите. Но колко гориво се подава в този случай - един господ знае и програмистите писали програмата на компютъра. Двигателят се върти толкова бързо, колкото е предавателното отношение на съответната предавка и скоростта на движение (при 130 км в час на 5-та = прибл. 3000 об. мин). Колкото по-големи обороти толкова повече цикли на двигателя. Всеки цикъл си има всмукване (горивоооо!) - дори и сместа да е много бедна, броя впръсвания не е за подценяване. При такава постановка - по-добре да си карам с изключена трансмисия (900 об. /мин), ако пътните условия го позволяват.

И така въпросът ми е: Кой е моя вариант? Въпросът не е провокативен. Наистина не знам и питам, ако някой познава системата на запалване на X16XEL.
<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от ASTRЪ Фъ на 21.06.05 10:54.</EM></FONT></P>

Редактирано от ASTRЪ Фъ на 21.06.05 16:11.



Тема Re: Какъв е двигателя?нови [re: ASTRЪ Фъ]  
АвторD_C (Нерегистриран)
Публикувано21.06.05 15:36



Все още "истината е някаде там"!Няма достатъчно точна информация за това колко гориво се подава през ППХ и до кои обороти се води този режим при опелите!Съвет да ти се даде ще е пресилено,затова сам трябва да решиш!Има възможност,ако на комп-а ти да е правен някакъв туннинг точно при теб да е различно!
Каквото и да решиш гледай да не застрашаваш останалите учстници в движението!За да си сигурен в нисък разход,разхода при ПХ(изключил от скорост) е гарантиран и го знаеш колко е!



Тема Re: истинатанови [re: Ascona83]  
АвторacтpaД (Нерегистриран)
Публикувано21.06.05 19:28



Защо чак пък до половината! Подаваното гориво не е толкова много, колко е
бог знае, става въпрос за бедна горивна смес която двигателя си засмуква



Тема Re: мойте наблюдениянови [re: D_C]  
АвторPierre_CLX (Нерегистриран)
Публикувано21.06.05 22:14



Не знам колко е бил тоя дим дето си го видял от ауспуха на колата при спускане, обаче имай в предвид че в цилиндрите влиза и известно количество масло и тези пушеци често се дължат и на него.

По въпроса за игнорирането на сигнала на ламбдата - според моите скромни познания, това се случва когато температурата на двигателя е извън определени граници (ако не е достатъчно загрял например, точни стойности не мога да кажа). Струва ми се че друг такъв случай е точно режима на ППХ, когато подаването на гориво е нулево и параметърът "състав на сместта" е без смисъл.



Тема още една малка подробност...нови [re: D_C]  
АвторPierre_CLX (Нерегистриран)
Публикувано21.06.05 22:30



Както повечето тук знаете, отработилите газове са с най-висока токсичност при празен ход. Ако при ППХ липсва каквото и да било подаване на гориво, горене в цилиндрите няма да има => няма вредни емисии на СО, азотни окиси и т.н. Със сигурност това се взема под внимание при конструирането на съвременните автомобили, не мислите ли?



Тема Re: Какъв е двигателя?нови [re: ASTRЪ Фъ]  
АвторKибиk (Нерегистриран)
Публикувано22.06.05 03:34



Колега,1000 % -първия вариант е верният и то без подаване на "много бедна смес".Просто ЕКУ-то спира импулсите към инжекторите,защото в тоя режим въобще не е необходимо гориво.Ако някой е видял дим от ауспуха,вероятно са маслени изпарения,защото при компресирането въздуха се нагрява доста...
Аз съм с твоя двигател(но Вектра Б) и момента на подаване на гориво при падане на оборотите много ясно се усеща-леко дръпване и леко ускорение веднага след това.При мен това е при около 1100 об/мин.,но реално може би е малко повече,защото мисля ,че оборотомера ми показва леко занижено.(На празен ход ми показва 750 об/мин.,а мисля че трябва да са повече)
P.S. За да не товарим темата-Пиши ми на "Лични"коя година ти е колата и колко е прословутия разход на масло?



Тема Re: Какъв е двигателя?нови [re: Kибиk]  
Автор cibik (непознат )
Публикувано22.06.05 04:06



Sorry Astrъ Фъ ,не бях се регистрирал.



Тема Re: истинатанови [re: acтpaД]  
Автор Ascona83 (бедствие !!!)
Публикувано22.06.05 08:47



Колега при свободен педал на газта, дросела си има един просвет който е постоянен за да може да работи двихателя на празен ход. При ППХ този просвет си е същия. Тоя просвет на карбураторите се регулира с един винт, апри инжекционите не съм запознат.

Наведи главата защото прелитам ниско с асконата !!!


Тема ППХ...нови [re: cibik]  
Автор Двиraтeлиcт ()
Публикувано22.06.05 16:26



Прочетох внимателно всички теми и реших да сам и своето мнение. Първо ми прави впечатление, че не всички са наясно с принудителния празен ход, прекъсването на подаване на горивото през този режим и режима на изключване на цилиндри което навлезе сравнително скоро. Прилага се при ДВГ с брой цилиндри над 8, като освен преустановяване на подаването на гориво към съответния цилиндър се налага е неговото разкомпресиране посредством отваряне на клапан (понякога основните понякога допълнителни). Не работят точно определени двойки с оглед да не се наруши уравновесеността и равномерността на работа на двигателя.
Сега за ППХ. Повечето от вас са наясно що за животно е това, така, че няма да навлизам в подробности. Да разгледаме първия вариант, при който не се прекъсва подаването на гориво в този режим или дори се намалява под цикловата порция за празен ход. Какъв е смисъла!? Известно ви е, че бензиновият ДВГ е с количествено , а не с качествено смесообразуване като дизеловите т.е. запазването, а още повече намаляването на цикловата порция, ще доведе до увеличено въздушно отношение (над 1.2-1.4) което си е малко или много извън границите (или на самите граници) на възпламеняемост на бензино въздушната смес - т.е. впръскваме гориво което излиза под формата на въглеводороди през ауспуха без да изгори! На практика ако искаме да подаваме гориво което да изгори през ППХ трябва да увеличим порцията гориво (което означава, че трябва да сме ненормални за да произведем такъв двигател или да се върнем на цени на горивата от 1969 и съответните еконорми). Който не ми вярва, лесно е да го провери - необходим му е стар автомобил с карбуратор ( без с-ма за прекъсване на подаването на гориво през време на ППХ естествено) и преносим газанализатор който да отчита въглеводороди. Започвате да се спускате по наклон, с включена предавка и отпуснат педал за газ и виждате около трикратно увеличение на въглеводоридите на изхода от ауспуха - с други думи неизгоряло гориво. Именно това е основната причина за навлизане на системите за управление на ППХ през 70-те години - вместване в нормативните изисквания за въглеводороди. Ако в изпускателната уредба е поставен каталитичен неутрализатор, то повишенето количество на въглеводороди може да доведе до неговото прегряване и повреда.
От казаното дотук, би трябвало вече да е ясно, че в режим на ППХ всички двигатели за обща и неспециална употреба изключват подаването на гориво в този режим. Това се наблюдава най-лесно с осцилоскоп или запомнящ волтметър - в режим на ППХ не се подават П-импулси към впръсквача респ. впръсквачите. Тук не е необходим пътен тест или преносим осцилоскоп - резултата е виден просто при форсиране на място и наблюдаване на периода през който двигателя намалява честотата си на въртене след пускане на педала за газ (ППХ макар и за кратко време).
Откакто навлязоха и горивни уредби от типа Комън рейл и помпа-дюза с електронно управление, горивото при ППХ се прекъсва и при дизеловите ДВГ (ефекта е основно икономия, защото тук при режим на ППХ няма въглеводороди).
Относно оборите при които управляващия блок приема, че се намираме в режим на ППХ. Най-често се споменаваше цифрата 1500. Обикновено стойността при която се възобновява подаването на гориво е 200-500 об/мин над честотата на въртене на празен ход. Стойностите зависят от конкретния двигател и времето за което се възобновява нормален горивен процес в цилиндрите. По-високите стойности са за карбураторни и двигатели с централно впръскване (моноинжекцион), защото при тях имаме наличие на горивна пелена в пълнителният колектор което изисква повече време за нейното възстановяване (колектора "изсъхва" в режим на ППХ).



Тема Re: ППХ...нови [re: Двиraтeлиcт]  
Автор Ascona83 (бедствие !!!)
Публикувано22.06.05 16:38



ЕЙ НАЙ-СЕТНЕ!!!
Истината да излезе на яве!!!
Знаех си че се разкомпресират изключените цилиндри щото иначе кофтажо, ше тръска мотора (мноооо съм умен)!!!
Колега Двигателист, сега ако ми кажеш на коя мерцедес с 1.8 двигател с механичен инжекцион KE-Jetronic и електронно запалване EZL как се управлява ППХ и как да познаяработи ли коректно имаш яко бира!!! Имам книга обаче там инфото относно тия системи за ППХ липсва а за инжекциона и електр. запалване е толкова рехава че в общи линий пише не пипайте там!!!

Наведи главата защото прелитам ниско с асконата !!!


Тема Re: ППХ...нови [re: Двиraтeлиcт]  
Автор Kpeмъka (Astra 1.7D)
Публикувано22.06.05 16:41



Браво, колега! Без майтап, този пост е достоен за край на темата. Моето мнение е същото (виж по-горе), но нямам шанс да го представя толкова убедително. Още веднаж моите поздравления и приятелски съвет към всички колеги - използвайте предимствата на ППХ.



Тема Re: ППХ...нови [re: Ascona83]  
Автор Двиraтeлиcт ()
Публикувано22.06.05 19:00



Нека не дразним колегите от Опел с теми за други марки. Ще пробвам да ти отговоря във форума на Мерцедес-Бенц.



Тема Re: ППХ...и за ладите!нови [re: Kpeмъka]  
АвторD_C (Нерегистриран)
Публикувано22.06.05 19:37



ОК,добър пост!Разбрахме,че има разлика и между бензиновите и дизелови двигатели в подаването при ППХ.За проверката при ладите която обещах:
Говорих с човек от фенклуб лада(мисля бе и модератор там)!За карбураторите озон през годините имат разработка с такъв клапан,но се оказва че не се монтират на всички!Икономията която се коментира е едва няколко процента(мисля че споненаха 1-2),но не ми се отговори спрямо кое!Интересен момент е,че имайки предвид че карбуратор за лада се намира за по 15-20лв!!!ми споменаха че е безмислена и не биха си я сложили!Като отговор за спора,който водим,за да не прегряват спирачките да се кара на скорост,а за да има МАХ ПЕСТЕНЕ изключил от скорост и каращ по инерция и ако няма проблеми с пътната обстановка,спрял ДВГ-то!Разговора се проведе с точно конкретни въпроси и затова отговори са така телеграфно!Подкрепям до някъде "кремъка",ако имате такъв сорт клапани и т.н. при ППХ и им се доверявате,ползвайте си ги!Но избора как да карате си остава ВАШ!
ТHЕ END!



Тема Re: ППХ...и за ладите!нови [re: D_C]  
Автор imitevМодератор (питомен OpelFan)
Публикувано23.06.05 00:51



Ама ти все още не си съгласен че при Мултек (CxxNZ) i Motronic (C20NE) има система която спира горивото на принудителен празен ход

Вземи хвани някой познат с такава инжекция, вържете му един светодиод паралелно на дюзата и го прекарайте вътре в купето, па хвани и гледай кога пръска и кога не!

Проблема е изцяло твой... Вчера нарочно карах на бензин - като изключа от контакт надолу без да изключвам от скорост няма никаква промяна в ускорението на колата. Като подам обратно контакт отначало ЕКУ пръсва малко бензин за да запали докато се инициализира и после пак го спира защото кара на ППХ.




Тема Re: ППХ...и за ладите!нови [re: D_C]  
Автор Ascona83 (бедствие !!!)
Публикувано23.06.05 09:03



Д_Ц, колегата двигателист е дал много изчерпателно инфо, което съм убеден че е 100% вярно. Поста ти е недостоен и неуместен. Ясно е вече че при ППХ при инж. системите горивото се спира, щом се спира значи би било по икономично от на празен ход.

Наведи главата защото прелитам ниско с асконата !!!


Тема Re: ППХ...и за ладите!нови [re: imitev]  
АвторJu (Нерегистриран)
Публикувано23.06.05 13:43



Simtec (C18ХЕ и др.) не прекъсва подаването на гориво изцяло а само го редуцира. Motronic, обаче със сигурност го прекъсва при ППХ. За Multec не знам.



Тема Re: ППХ...и за ладите!нови [re: Ju]  
Автор imitevМодератор (питомен OpelFan)
Публикувано23.06.05 13:54



Ju, възмутен, огорчен ли си - не те знам, но вземи се регистрирай че с тия шпионски подмятания не мога да те взема на сериозно...




Тема Re: ППХ...и за ладите!нови [re: imitev]  
АвторJu (Нерегистриран)
Публикувано23.06.05 15:04



Абе изписаха се едни чудеса в таз тема... Аз като не разбирам, само чета; като знам, пиша за да помогна. Явно не всички хора мислят така. Sorry! Мойте уважения към знаещите.



Тема Re: ППХ...и за ладите!нови [re: imitev]  
АвторJu (Нерегистриран)
Публикувано23.06.05 15:28



Аз като не разбирам, само чета; като знам, пиша, за да помогна някому. Очевидно не всички хора разсъждават като мен. Мойте уважения към знаещите.



Тема Ето кво всъщност става вътре?нови [re: Ascona83]  
Автор ASTRЪ Фъ (X16XEL)
Публикувано23.06.05 17:26



Шило в торба не стои. Разрових се и открих разпечатка на състоянието на Еку-то в реално време.

Ускоряване от 0 до 60 мили/час (92 км/час) за 5 секунди. Познайте каква е колата Всъщност автомобила е изюркан до 74 MPH (120 км/час) при 5357 оборота/мин. Жестоко! И след това намаляване до нула.

Интересесното е какво се случва, когато се отнеме газта (Throttle Opening Position=0). Няма горене! Свещите гаснат ... Ланда сондата (Oxygen Sensor) не отчита кислород - 0! Оборотите на ПХ са зададени 1050 и към 2000 RPM системата почва да гори бензин.

Разпечатката (лог-а):



А това е сайта:



- с данни за автомобила, запалването, има също така логове на студен и топъл мотор.

Редактирано от ASTRЪ Фъ на 23.06.05 19:21.



Тема ?нови [re: ASTRЪ Фъ]  
АвторD_C (Нерегистриран)
Публикувано23.06.05 19:24



Ето едно реално доказателство!
Добре,има изключване на и свещите до 2300 оборота(70км/час)!А някой ако може да ми обясни защо системата винаги отчита air:fuel ration като за празен ход(14,6:1),след като горивото се преустановява и дефакто трябва да е "0"(само въздух)!!!!МОЖЕ ДА НЯМА ГОРЕНЕ,НО ИМА ПОДАВАНЕ НА ГОРИВО(в такъв случай)?

А,от този сайт се казва и още,че при екстремални натоварвания дросела може да се отвори,както спомена един колегите по-горе и тогава турбото спира,а при някой се и чупи!
Н.Б.СУПЕР ПОЛЕЗНИ САЙТОВЕ,ОТ МЕН ИМАШ БИРА!



Тема ?нови [re: D_C]  
АвторD_C (Нерегистриран)
Публикувано23.06.05 19:41



И защо при спиране на свещите,сондата отчита процес?Това остатъчен ли е?



Тема ?нови [re: D_C]  
АвторD_C (Нерегистриран)
Публикувано23.06.05 20:39



ВИЖТЕ НАЙ-ДОЛУ НА СТРАНИЦАТА!
http://www.andywhittaker.com/ecu/tables_main.htm
ВИЖДАТЕ ЛИ КОГА СЕ ПРЕУСТАНОВЯВЯ СПИРАНЕТО НА ГОРИВО И ПОСЛЕ НЕГОВОТО ПУСКАНЕ(при МАХ скорост и при критичните обороти!От инфото което аз дадох,не беше сигурно кога се спира напълно горивото и кога има постоянно подаване!Това,което и аз самия не знаех е,че може да се контролира и изкрата!И СЕГА:
При запазване на отношението 14,6:1,значи се подава гориво,но не и изкра.Това все пак си е разход!И като двигателя действа като спирачка това си е само загуба!Тоест,при ПХ изключил от скорост е най-икономично!
Разгеле край!Намерихме истината.



Тема За GM Лотус Еспринови [re: D_C]  
Автор3япaч (Нерегистриран)
Публикувано24.06.05 09:02



Това е за конкретен двигател - при това на спортна кола. Но факт е, че горене няма. Щом няма горене - няма разход на гориво. Подходите за реализация на ППХ си зависят от двигатея и ЕКУ-то му.



Тема Re: За GM Лотус Есприт.нови [re: 3япaч]  
АвторD_C (Нерегистриран)
Публикувано24.06.05 10:23



Да,това е Лотус Есприт (май V8),но там пише,че екуто е като това на ОПЕЛ и някой други марки,който са към ГМ(интересно кои не са)!Плюс това разполагаме само с този лог файл!
Интересното е,че диаграмите дават отчитането само на някой параматри,но забележи стойностите ламбдата и отчитането на отношението въздух/гориво и които също са динамични!Виж настойките за подаване спиране и подаване на горивото!Защо компа отчита такова отношение на въздух/гориво(освен,че това му е зададено за мин)?Да,наистина изкрата се спира,но не пише дали и горивото се спира заедно с нея и как биха се обяснили отчитането на тези параметри!И както по-горе във форума се споменава,детонация е възможна и без изкра!Но там се споменава,че пушенето(което е признак за горене) може да се дължи и на изгаряне на масло!Но ако се гори толкова масло,дима няма ли да го има и при самата работа на ДВГ-то?



Тема с добър тоннови [re: D_C]  
АвторJu (Нерегистриран)
Публикувано24.06.05 13:51



на стр. 16 става въпрос за това, което ти говорят повечето хора тук; на стр. 17 ставая въпрос за това, което си мислиш ти в по-предишния пост. А това кой как ще спуска наклон и как ще спира си лично негов проблем. Аз спускам на задна - така даже връщам гориво в резервоара.



Тема анализнови [re: Ju]  
АвторD_C (Нерегистриран)
Публикувано24.06.05 16:19



стр. 16 ,open loop operation:при нея ЕКУ-то не коригира въздух/гориво отношението при определени обстоятелства ламбда сондата бива игнорирана и има опастност от повреда на катализатора от прегряване!
acceration enrichment:когато ИДЛ превключи от on на off,Еку-то изпраща асинхронен сигнал,което довежда до обедняване на смест-а.
deaccel. fuel cutoff:при затваряне на дросела при по-високи обороти,не е необходимо постъпване на гориво,с цел намаляване на емисиите,пестене на гориво.......но границата може да варира поради.....(дори и на схемата подаването се преустановява при над 2000 и нещо оборота)
стр.17:deaccel. over-rev fuel cutoff:....при достигане на червената зона,количеството гориво започва постепенно да намалява...
И така да видим в действителност(не на теория)къде,как,какво се включва от лог. на ЕКУ-то(целия двигател се монтира от '90-'92 и на опел омега А):
8ред.рпм3408,дросела е напълно отворен,а/ф 13,1:1-започва ускорение
45ред.рпм7363,дросела е почти затворен,а/ф опен луп 14,6:1,като при рпм6446,а/ф 10.5:1-двигателя вече е в критични и впръскването намалява (овер-рев кътоф)
Пича превключва,
53ред.5682,дросел-а пак е напълно отворен(продължаваме да се напичаме),а/ф 11:1
100ред,7561,дросела затворен,а/ф 11:1,-отново овер-рев кътоф
Пича отново превключва,компресора индикира подналягане,а/ф опен луп 14,6:1
108ред,6261,дросела е напълно отворен,а/ф 10,5:1-газ до ламарината
119ред,5256,достигнати за 72 мил или около120км/час-започваме да отпускаме
124ред,дросел-а е затворен,започва така наречения деаселер.а/ф опен луп
до 259ред,2388,а/ф си е все така 14,6:1 (даже до спрял 465 ред.),изкра не се подава,ламбда-та се колебае и взима стойности и "0",бордовия 100% сигурно показва 0 разход,тъй като той се влияе от прекъсването на изкрата.До края сме на опен луп(гаранция давам).Ха сега ми кажете къде точно се спира горивото!Кажете как да му имам вяра на бордовия компютър,като еку-то си говоро с лог-а!



Тема Re: анализнови [re: D_C]  
Авторjav (Нерегистриран)
Публикувано24.06.05 18:22



добре де защо тогава го слагат тоз електромагнитен клапан на на ладовия карбуратор за да увеличава разхода ли?
а пр инжекционите е същото но разликата е между чукче и наковалнич и е-нно запалване.



Тема Re: анализнови [re: jav]  
АвторD_C (Нерегистриран)
Публикувано24.06.05 18:42



Те,го слагат само на някои модификации на карборатора,но както писъх,тези които нямат не се трогват да го слагат!Явно,имат някакви наблюдения ефективността на клапана.Надали току така биха се набутвали допълнително,имайки предвид цените на частите!



Тема Re: анализнови [re: D_C]  
Авторkeит (Нерегистриран)
Публикувано25.06.05 21:30



Абе човек, казах ти да ходиш да гониш мацките и да не пишеш глупости по форумите, а ти пак не слушаш




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.