Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:56 16.05.24 
Автомобили
   >> Opel
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Индикатор на разхода за Vectra A  
Автор Dakota (erotoman)
Публикувано13.12.04 18:23



Възможно ли е да си сложа индикатор на разхода на бензин за Vectra A?

Т.е. ECU-то подава ли по някакъв начин такъв тип информация и откъде да си купя такъв индикатор, или да ме насочите към техническите данни на изхода от ECU-то и евентуално сам да си го сглобя?

Everything louder than everything else...


Тема Re: Индикатор на разхода за Vectra Aнови [re: Dakota]  
Авторastra1.8nz (Нерегистриран)
Публикувано13.12.04 19:42



Не те разбрах какъв разход те интересува но май искаш моментен разход на гориво трябва ти борд компютар който взима информацията от ЕКУ-то тоест трябва и него да си смениш...

За какъв чеп ти е този разход? Имаш си километраж, и количество гориво



Тема Re: Индикатор на разхода за Vectra Aнови [re: Dakota]  
Авторjivko (Нерегистриран)
Публикувано13.12.04 20:51



na vektra ima vakum ot koito izlizat tri kabela svarji ediniat kam voltmer i 6te ti pokaje stoinosti na vakuma ot tam moje6 da razbere6 kolko ti xar4i ako ima6 da4ik za vakuma razbira se



Тема Re: Индикатор на разхода за Vectra Aнови [re: Dakota]  
Автор PeteRHR (C18NZ)
Публикувано13.12.04 21:04



Ако искаш да си сглобиш сам -
с процесорче мериш периода през който пръска гориво и след това с коригиращ коефициент се пресмята колко е разхода. Налягането е постоянно. В един руски сайт имаше по-точна формула.

Ако искаш фабричен -
търсиш бордови компютър. Но този вариант е само ако имаш букса към която да го свържеш, тя се намира на гърба на средната конзола, малко вдясно под часовника. Ако нямаш тази букса остава вариант 1.



Тема Re: Индикатор на разхода за Vectra Aнови [re: PeteRHR]  
Автор Dakota (erotoman)
Публикувано14.12.04 11:17



Нямам такава букса, но все трябва да има начин да си свържа съответните изходи от ECU-то и да си го монтирам някъде?

Everything louder than everything else...


Тема Re: Индикатор на разхода за Vectra Aнови [re: Dakota]  
Автор PeteRHR (C18NZ)
Публикувано14.12.04 11:30



Ако имаш описанието на изводите на ECU-то предполагам че лесно ще можеш да го свържеш. Аз търсих такова описание, но намерих само за Бош (моят не е такъв, а предполагам и твоя не е).
Просто само трябва да си прекараш кабелите. Аз също мислих по едно време за монтиране на бордови компютър но някъде чух като цена 60-ина лв и се отказах. Това беше цената на модула който се слага на мястото на часовника.

Ако намериш описанието на изводите на ECU-то свиркай



Тема Re: Индикатор на разхода за Vectra Aнови [re: PeteRHR]  
Автор Бaтe Beco (Vectra 2.0i CD)
Публикувано14.12.04 13:18



Някой има ли идея ква е вероятността моята скромна Вектричка 90г, CD модификация да има извод за бордови компютър? Щото ако има съм доста навит да си сложа модула дето показва информацията. Иначе ако няма процедурата ми се струва твърде сложна. Може ли някой да опише точно къде би трябвало да се намира въпросния извод? Ако сваля само часовника мога ли да се докопам до него?

Всичко е въпрос на гледна точка!

Редактирано от Бaтe Beco на 14.12.04 13:23.



Тема Доколкото знам....нови [re: Бaтe Beco]  
Автор boxer (стар кадър)
Публикувано14.12.04 14:35



за борд комп ти трябват следните изводи:
1.дебитомер
2.датчик на жилото за измерване на средна скорост
3.температурен датчик
абе и още нещо имаше ама не се сещам в момента
Едва ли имаш подобна букса,защото пак доколкото знам примерно жилото с този датчик са едно цяло и е малко по-различно от нормалното,което си е логично и т.н.
възможно е примерно да имаш частично окабеляване.
И аз бях навит са си слагам борд компютър,но само за него ми поискаха 50лв.
ако купя и другите датчици+кабели+монтаж ше излезе сигурно поне 200 лв.



Тема Re: Доколкото знам....нови [re: boxer]  
Автор Бaтe Beco (Vectra 2.0i CD)
Публикувано14.12.04 15:03



Благодаря, колега! Май ще си карам с часовника при това положение

Всичко е въпрос на гледна точка!


Тема Re: Доколкото знам....нови [re: Бaтe Beco]  
Автор boxer (стар кадър)
Публикувано14.12.04 17:39



или освен да намериш някоя зле ударена с тази екстра и сам да я изкормиш
Аз такава дебна



Тема Re: Доколкото знам....нови [re: boxer]  
Автор PeteRHR (C18NZ)
Публикувано14.12.04 20:59



Според мен си е само окабеляването проблема. Единственото нещо което ще липсва е датчика за външна температура.

Дебитомера според мен няма връзка с бордовия компютър, датчика за скоростта също. т.е. от тези датчици сигнал ходи към ECU-to, пък то си подава сигнал към бордовия компютър след това, но май само за скорост.

Има два вида бордови компютри, като търговците не правят разлика между тях ( в 100% от случаите нарочно) и им казват и на двата "бордови компютър".

Първия модел е с два големи дисплея и показва външна и вътрешна температура (или само външна + часовник).
Втория модел си е истински, показва много неща, като разход, изминати км, пропътувано време и т.н. Мисля че бяха общо 7-8 неща.



Тема Re: Доколкото знам....нови [re: PeteRHR]  
Автор Бaтe Beco (Vectra 2.0i CD)
Публикувано14.12.04 23:09



Май най-рационалното е да се опитам да намеря някой колега с бордови и да пробвам дали ще тръгне на моята кола. Първо обаче трябва да потърся има ли букса изобщо нейде зад часовника. Тва ще е малко кофти, щото не мога да си представя къде точно би трябвало да се намира. Ако има окабеляване-другото ми се струва по-разрешимо като проблем. Пък ако си има дебитомер-друго не ми и трябва. Ех мечти!

Всичко е въпрос на гледна точка!


Тема Re: Доколкото знам....нови [re: Бaтe Beco]  
Автор Любитeл (Лукав Благинар)
Публикувано15.12.04 11:07



То ако нямаш дебитомер, няма начин тази кола да запали изобщо...



Тема Re: Доколкото знам....нови [re: Любитeл]  
Автор Бaтe Beco (Vectra 2.0i CD)
Публикувано15.12.04 14:32



Е пали си нормално, значи има. Мерси за информацията!

Всичко е въпрос на гледна точка!

Редактирано от Бaтe Beco на 15.12.04 14:33.



Тема Re: Доколкото знам....нови [re: PeteRHR]  
Автор Dakota (erotoman)
Публикувано15.12.04 14:55



Да, и аз мисля, че окабеляването е единственият проблем. Просто би трябвало всичката необходима информация да си я има вече в ECU-то - нали точно това му е една от основните задачи, да контролира подаването на горивото.

Само не разбирам за какво е необходим датчик за температурата?!

Everything louder than everything else...


Тема Re: Доколкото знам....нови [re: Dakota]  
Автор Бaтe Beco (Vectra 2.0i CD)
Публикувано15.12.04 15:59



Защото примерно мойта Вектра няма датчик за външната температура(на околната среда), а бордовото компютърче има такава функция.

Всичко е въпрос на гледна точка!


Тема Re: Доколкото знам....нови [re: Бaтe Beco]  
Авторacтpa1.8нз (Нерегистриран)
Публикувано15.12.04 17:22



Ей колко важна тая външна темп. леле един термометар шибнете на капа дето мерцедес си слагат ембелмата .

С окабеляването какъв е проблема??? В книгата ми за астрата има всичките схеми включително и борда. Въпроса е еку-то имали готова информация нужна за борда ако да то остава само да се погледне кой пин с кой пин съответсва на борда и екуто и нещата стават елементарни а който иска външна темп. нека си купи един датчик и е готов.



Тема Re: Индикатор на разхода за Vectra Aнови [re: jivko]  
Автор Adam Opel ()
Публикувано15.12.04 17:51



kakto ti kaza astra 1.8,govorime za bord komputer.Az imam takova neshto na miastoto na chasovnika pri drugite vectri.Lichno na men tazi extra mnogo mi haresva i ako sluchish na kola s takova neshto si e ok.Do kolko otchita tochno,moje da se spori.NO v obshti linii e blizko do istinata.ako se montira dopulnitelno obache to triabva i da se saobrazish i s drugi funkzii.Imash sredna skorost,vunshna temperatura,hronometur,koito mnogo ne ti triabva,ima i edna gotina opzia,a tia e benzina ,koito imash v rezervoara za kolko km ste ti stigne(pokazva priblizitelni za izminavane km pri sushtoto tempo na karane)
Po prinzip bord komp.imat 2.0 (2000 16v)dvigateli.Vizdal sum dopulnitelno slozen bord komp i na 1.6.(na edin ot el tehnizite v AXON)
Ako ti e kef da si slagash neshto,slagai go.Ne robuvai na horskoto mnenie!



Тема хронометърнови [re: Adam Opel]  
Автор Dakota (erotoman)
Публикувано15.12.04 19:20



Хронометърът се използва при спрял автомобил за показване на литри в минута (l/m) разход.

Everything louder than everything else...


Тема Re: хронометърнови [re: Dakota]  
Автор Бaтe Beco (Vectra 2.0i CD)
Публикувано15.12.04 19:46



Мен честно казано ме притеснява дали мойто ЕКУ изобщо събира тая информация, която се показва на бордовия. Датчиците-както и да е, те по-лесно могат да се сложат, особено тоя за външна температура. Ама ако ЕКУ-то не става за целта, цялата процедура става твърде тежка.

Всичко е въпрос на гледна точка!


Тема Re: хронометърнови [re: Dakota]  
Автор obelix (дуракоустойчив)
Публикувано16.12.04 12:52



На бордовият калкулатор на вектра А, хронометъра е просто една от функциите, а те са: моментен разход - то там се показва колко литра на сто плюска в момента или колко литра на час ако си на място, среден разход, средна скорост, колко км ти остават с горивото в резервоара, хронометър и външна температура. Мен ако питаш не е нещо особено наличието на въпросният калкулатор.
П.С. датчик за външна темп в булвария струва 15-тина кинта - един колега наскороси купува.

Истина! Справедливост! Свобода!
И твърдо сварено яйце!


Тема Re: Доколкото знам....нови [re: acтpa1.8нз]  
Автор boxer (стар кадър)
Публикувано16.12.04 14:42



Никой нищо не каза за датчика за километрите.Нали все пак има функции моментен разход,разход л/100км.
Както казвате вие шибваме буксата в ЕКУ-то и край
да ама доколкото ми обясниха изобщо не е толкова елементарно!.Ма си няколко датчика които трябва да се свържат.



Тема Re: Доколкото знам....нови [re: boxer]  
Автор Бaтe Beco (Vectra 2.0i CD)
Публикувано16.12.04 17:51



На мен ми изглежда не съвсем проста работата в крайна сметка. Не че разбирам много от електроника. Чуват се различни мнения за тва кво трябва да се слага освен дисплея на мястото на часовника. Интересно ми е горе-долу колко ще иска някой дето може да го сложи и да си работят всичките функции. Някой ако знае-нека каже къде могат да свършат качествено тая работа.

Всичко е въпрос на гледна точка!


Тема Re: Доколкото знам....нови [re: Бaтe Beco]  
Автор astra18nz (непознат)
Публикувано16.12.04 20:23



Кои са тези датчици които ти споменаваш? Освен външна темп. и скорост други датчици нужни ли са??? За скороста мисля че трябва да има, само за външната темп. трябва да се добави, а и кой знае какво не ни дава този борд като информация че да бъде кой знае колко сложно.



Тема Re: Доколкото знам....нови [re: astra18nz]  
Автор Бaтe Beco (Vectra 2.0i CD)
Публикувано16.12.04 21:16



Сигурно не е сложно. Но нямам нито време нито достатъчна увереност в себе си, за да го направя сам. Предпочитам някой дето съм сигурен, че ще свърши работата да ми го направи, ако е за някакви приемливи пари. Аз примерно не знам точно къде да търся дали има кабел. Писна ми да си отварям таблото, всеки път троша по някоя щипка. Та не ми се рови без да знам приблизително кво и къде трябва да търся. Други въпроси, които изникват: има ли такова чудо датчик за средна скорост, ква информация идва от ЕКУ-то, веднага като го вържа ли ще тръгне тва модулче или нещо още трябва да се прави. Датчика за външна-както и да е. Той е най-малкия проблем. Никой не каза категорично има или няма разлика между ЕКУ на кола с тоя диспей и кола като мойта без. Май ще трябва с рогата напред, па то проблемите ще си излезат от самосебе си. Сега нямам много кинти, но след празниците може и да се хвана с тая работа.

Всичко е въпрос на гледна точка!


Тема Re: Доколкото знам....нови [re: Бaтe Beco]  
Автор boxer (стар кадър)
Публикувано18.12.04 10:02



Ако все пак направиш нещо свиркай
Прочетох в едно мнение(не помня чие беше)че ако колата няма дебитомер нямало да запали.Е къде се намира това чудо при мотор C20NE?Мен ме интересува най-вече разхода ,който се отчита от този дебитомер.Хич не съм убеден че има каквото и да е свързване към ЕКУ-то.Разгледах набързо дисплея на борд комп.и да ти кажа отзад буксата е голяма горе-долу колкото тази на хардиска на едно РСИмаше към 20-тина клеми.Т.е бая неща има за свързване.Аз такъв многокабелен проводник не съм виждал да ми се мотае в таблото зад часовника.Аз също съм се навил на едно РС даже намерих човек който се нави да ми го свърже.Трябва да го разпитам по-подробно и да я мятаме



Тема Re: Доколкото знам....нови [re: boxer]  
Автор Astra18nz (тракторист)
Публикувано18.12.04 15:36



Дебитемора няма нищо общо с цялата гъзарийка. Моментния разоход се определя от ЕКУ-то то знае обороти знае положение на дросела и колко често отваря дюзата тоест екуто или то смята моментния разход или борд-а си го смята от параметрите на екуто. Такаче дебитомера кво общо има???



Тема Re: Доколкото знам....нови [re: Бaтe Beco]  
Автор PeteRHR (C18NZ)
Публикувано18.12.04 16:56



Датчик за средна скорост няма. Има датчик за моментната скорост, с която се движи колата. От този датчик компютъра си пресмята срената скорост.

ЕКУ-тата на C20NЕ са няколко модела. Предполагам, че няма връзка между точния модел на ЕКУ и това дали колата има бордови компютър. Може да има разлика в куплунга на ЕКУ-то, т.е. на кабелния сноп който отива до ЕКУ-то.

На моята съм виждал, че някои от куплунзите имат дупки за повече кабели, но те самите кабели липсват и също пластините които правят контакт също липсват. (много икономисват тези от Опел)

Та най-сигурно е да намериш познат с бордови компютър и по възможност със същия мотор и да сравнявате ти какво имаш и той какво има, като ЕКУ, букса на самото ЕКУ, снопове с кабели около часовника и около ЕКУ-то.



Тема Re: Доколкото знам....нови [re: boxer]  
Автор Любитeл (Лукав Благинар)
Публикувано20.12.04 09:42



Мойто мнение е...
Дебитомера измерва колко въздух влиза в двигателя. Това е един от параметрите, които ECU-то използва, зада реши колко бензинец да пръснат дюзите. При C20NE се намира веднага след въздушния филтър, една метална част, с пластмасова кутия отгоре, в която е включен един куплунг. Дебитомера няма нищо общо с борд компютъра....



Тема Re: Доколкото знам....нови [re: PeteRHR]  
Автор Astra18nz (тракторист)
Публикувано20.12.04 10:51



Защо намесвате ДЕБИТОМЕРА да не би само коли с дебитомер да имат борд???
И коли без дебитомери си имат борд.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.