Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:27 09.06.24 
Автомобили
   >> Opel
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Трактат за охлаждането. Посвещава се на PRR.нови  
Автор -Az- (Самият Аз! :-))
Публикувано31.08.04 13:26



Хайде, няма да говорим за прегряване от преохлаждане.
Въпреки, че ми се е случвало, то е трудно доказуемо, пък и както виждам, е трудно да се възприеме, макар и логично за мен.

Говорим за съвременен тип охладителна система, с електрическа перка и термостат, с два кръга на охлаждането - голям и малък.
Голям кръг - минава през радиатора. Малък - не.
Главен източник на топлина - цилиндрите на двигателя, в които стават експлозии в рамките на хиляда за една минута, при което се генерира огромно количество топлинна енергия.
Главно охлаждащо средство - радиатор, охлаждан от насрещния въздух при движение. Спомагателно - ел. перка.
Носител на топлинната енергия (топлообменник) - охлаждаща течност (антифриз, вода).

Цел на упражнението - поддържане на оптимална (не минимална!) работна температура в двигателя.

Тъй като през повечето време (99%) двигателя се стреми да повиши работната си температура, се възприема, че системата служи предимно за охлаждане, и затова е наречена "охладителна".
Всъщност, тя е проектирана за поддържане на работна температура, като включва и средства за избягване на преохлаждане на двигателя. Но никой не е луд да я нарича отоплителна, защото поддържането на температурата е по-редкия случай.

Всъщност, главния регулатор на системата се явява т. нар. термостат.
Неговата задача е да регулира баланса между малкия кръг, откъдето постъпва по-гореща охладителна течност, и големият кръг, откъдето постъпва малко по-охладена течност.
Термостата има някакви граници - например за мойта кола 92-107 което означава, че при достигане на температура на охладителната течност 92 градуса, той почва да отваря леко и големия кръг, и с повишаването на температурата, той отваря все повече, и достига пълно отворено състояние при 107 градуса. Съответно, когато температурата на охл. течност започне да спада, той започва да затваря, като при спадане под 92 градуса големият кръг (да, този с радиатора и перката!) вече е напълно затворен.
Очевидната цел е, да се поддържа оптималната работна температура от около 100-105 градуса. Пак казвам, поради непрекъснатото генериране на топлина от цилиндрите, обикновено целта е охлаждане. Но в случай, че има опасност от преохлаждане (движение по инерция и т.н.), тогава термостата затваря големия кръг, за да запази оптималната температура в двигателя. Въобще, големите колебания в температурата са нежелателни за работата на двигателя.

Съвременните двигатели и охлаждащи системи са така проектирани, че при нормална околна температура, при нормална работа на двигателя, по нормален път, оптималната работна температура да се "самоподдържа".
Изчислени са точните размери на радиатора, точното налягане в охл. система, точния обем на охл. течност, дебит на водната помпа и т.н., при което термостатът седи около 85% - 90% отворен, и има малък резерв нагоре - тоест види ли малко повече "зор" колата, при вдигане на температурата с 2-3 градуса над оптималната, той отваря на 100%.
Поддържането на температурата става, чрез плавното действие на термостата, в границите 92-107 градуса, като колкото е по хладна течността, толкова повече затваря (крайно затворено 92 градуса), и колкото повече загрява, толкова повече отваря (107 градуса напълно отворено).
И аз някога си мислех, че работата на термостата се състои само при първоначалното загряване на колата, да отвори големия кръг, и оттам перката поема регулирането на охлаждането. Да, ама не. Перката е само спомагателно средство. Повтарям: спомагателно средство, не главен регулатор на работната температура. Затова термостата има и долна граница, под която затваря, ако се наложи.
Някои термостати се повреждат като остават в затворено положение - тогава двигателя прегрява много лесно.
Но някои се повреждат, като остават в отворено положение - тогава двигателят (особено зимата) много трудно достига нормална работна температура, и при най-малкото движение при облекчен режим (по нанадолнище, по инерция и т.н.) температурата спада - тоест термостата "не държи" температура. Виждали сте това, нали?
Има термостати (някой беше писал по тази тема, и го беше оправил наскоро), които, без да са повредени, и блокирали, при остаряване или некачествено изпълнение стават "инертни" - тоест, отварят при достигане на по-висока температура, след това закъсняват при затваряне, и достигат до по-ниска температура. При което уредът на таблото "шари" в по-големи граници. И това сте виждали, нали? На мен предишншят се повреди точно така - стана по-"инертен".

Това са сигурните доказателства, че термостатът отнася "големият хуй" по регулирането и поддържането на постоянната, оптимална работна температура. Пак казвам, оптимална, не минимална.
А ролята на перката каква е?
Ами по книга, при термостат 92-107, дават датчик 93-97. Тоест, перката да се включва при 97 и да се изключва при 93 градуса. Обърнете внимание пак на температурите - датчика работи вътре, в температурния диапазон на термостата!

И какво става сега:
1. Тръгваме при студена кола, термостата е затворил големият кръг - течноста върти само по малкият кръг, който изключва радиатора, но включва радиатора на парното. (Тук се вижда колко са излишни кашоните пред радиатора за "по-бързо загряване", та течността като е студена въобще не минава оттам)
2. Температурата постепенно достига 92 градуса, при което термостатът започва леко да отваря и големият кръг, но в него охладителната течност още е студена.
3. Колата продължава да загрява, постепенно се повишава и температурата в големия кръг. Термостата продължава да отваря, за да компенсира това.
4. Продължава да загрява колата, температурата на охлаждащата течност в големият кръг достига 97 градуса, и се включва перката, но термостата все още не е напълно отворил, защото отваря напълно при 107 градуса. Съответно той взима част от големия кръг, и част от малкият, затова температурата в двигателя е по-висока от 97 градуса - около 102-105 градуса. Перката се включва, защото е ясно, че тенденцията е температурата да се покачва, и трябва да се осигури резерв от охладена течност на термостата, който сам по себе си продължава да не е отворен докрай - тоест и той има още резерв.
5. При още "зор" термостата отваря на 100% големия кръг, същевременно перката отдавна се е включила, и осигурява охлаждаща течност с по-ниска температура - около 93-94 градуса. В този момент охлаждането на двигателя е максимално (не оптимално, а максимално!), и при изправна кола, колкото и зор да се дава, при каквато и жега, двигателя не вдига повече температурата. Това състояние се достига при много "зор" за колата, в жега, по баир и т.н., но все още сме много далеч от прегряване. При нормално каране, до това състояние въобще не се достига, достатъчно е регулирането от термостата.
6. Поради това, че охлаждането е максимално ефективно, температурата на охл. течност бързо спада до 93 градуса, при което се изключва перката, а термостата е близо до крайно затворено положение (92 градуса), вероятно пропуска около 10% течност от големия кръг.
7. От тук нататък термостата плавно регулира съотношението между малкият и големият кръг, но при достигане на 97 градуса перката пак ще се включи.
8. Ако температурата продължи да спада, при спадане под 92 градуса термостата напълно затваря големият кръг, за да съхрани оптималната (не минималната) работна температура на двигателя. Вижда се, че в този момент по-нататъшно охлаждане на охл. течност в радиатора е безсмислено, защото двигателя така или иначе не я използва, напротив, пази се от охладения антифриз чрез затворения термостат, за да не се преохлади, да си съхрани оптималната работна температура.
Всъщност, перката спира да охлажда при 93 градуса, точно за да се избегне пълното затваряне на термостата, което става при 92 градуса.

Както виждате, системата е доста фина, като регулирането става плавно, на доста степени, като тенденцията е да се саморегулира, и има доста резерви и в двете посоки - на охлаждане, и на поддържане на температурата. Въобще не става дума от радиатора да идва "леден" антифриз, за да не прегрее двигателя.

Сега, какво би станало, ако сложим по студен датчик? Да кажем 85-80 (на мен ми бяха сложили такъв)?
Ами, като започне да отваря термостата на 92 градуса, постепенно се загрява течността в големия кръг.
При достигане на температура 85 градуса в големия кръг перката се включва, и се старае да охлади до 80 градуса. Ако перката успява да се пребори да не се вдига температурата над 85 градуса, ясно е, че термостата (който започва леко да отваря при 92 градуса) стои затворен, и колата се охлажда от малкият кръг. Усещате ли как се доближаваме до прегряването? Загряла кола да се охлажда само от малкият кръг, където температурата се вдига бързо?
Естествено, като се вдигне температурата над 92 градуса, термостатът започва да отваря, но тъй като перката, чрез непрекъснатата си работа поддържа по-ниска (а не оптимална) температура, термостатът стои близко до долната си граница, близо до максимално затворено положение, охлаждането работи с около 10-20% от възможностите си, което в никакъв случай не е оптимална работа на охладителната система.
Прибавете към това и непрекъснато включената перка, защото температурата трудно пада до 80 градуса, и ще разберете какво постигате с по-студен датчик.
При това се лишавате абсолютно от възможностите на колата "сама" да поддържа оптимална температура, чрез самоохлаждане на антифриза от радиатора, от големият кръг.
Повтарям, при такова положение, колата работи с не-повече от 10-20% от възможностите си да се охлажда. И то, само защото перката охлажда прекалено много антифриза, и термостатът поради това стои почти затворен.

Всъщност, цялата идея е, че колата е добре проектирана като охлаждане, със съответните резерви, като термостатът чрез прецизно дозиране на съотношението между малък и голям кръг извършва цялостното регулиране и поддържане на температурата в двигателя.
Целта на перката е, да работи вътре в диапазона на термостата, по начин, който не позволява не термостата нито да стои изцяло отворен (за да има резерв, при нужда), нито пък да го кара да затваря (което би означавало извънредно нисък КПД на охлаждането). По този начин перката улеснява термостата в изпълнението на неговата нелека задача.
За целта, на по-съвършените коли се слагат перки с по две, че и три степени, а на някои, като Мерцедес например се слага механична перка с "виско-куплунг" (дано не бъркам името), която безстепенно, в зависимост от температурата плавно мени оборотите си, от 0 (минимално охлаждане) до максимално охлаждане.
И идеята въобще не е да се пести енергия (каква енергия бе, джанъм, да не са ни вързани колите към НЕК?).
Идеята на перката е, да поддържа благоприятна температура, вътре в границите на термостата, така че той да е максимално ефективен (близо до 90% отворен), и да има резерв при нужда.

Какво е неясното тука?

Цялата тази работа на мен лично ми се изясни, след като миналата година в разстояние на 10 месеца два пъти колата прегря без очевидна причина. Вторият път беше на връщане от морето, като освен това, в резултат на непрекъснатата работа на перката на дълъг път, ми се запали и таблото с бушоните.
Това се случи на магистралата преди Пловдив. За честта на Опел трябва да кажа, че успях да се прибера до София на собствен ход някак си, но после смених радиатор, всички водни съединения, и ми се наложи да сменям гарнитурата на главата, + шлайфане, както и ремонт и замяна на таблото с бушоните.
И всичко това, защото някой "разбирач" беше сложил датчик 85-80, а за мойта кола по книга дават 97-93.
Датчика струва 7 лв.

Е, наложи ми се да вникна в смисъла на температурните означения на термостата и датчика, както и на смисъла от книга с данни за моя Опел. Мисля че ми беше от полза.
Опитвам се и на вас да бъда от полза, но в крайна сметка, нека всеки да поеме толкова, колкото му позволява умствения капацитет.

Редактирано от -Az- на 31.08.04 13:28.



Тема Re: Трактат за охлаждането. Посвещава се на PRR.нови [re: -Az-]  
АвторИвaйлo (Нерегистриран)
Публикувано31.08.04 13:33



Вярвам това не си го писал самият ти




Тема И аз да кажа нещо!нови [re: -Az-]  
Автор imitevМодератор (питомен OpelFan)
Публикувано31.08.04 14:23



Малко безсмислено се намесвам в този спор но за да не се карате само 2мата ще кажа и аз нещо. Не за друго, ами защото съм сменял гарнитура на моя опел 2 пъти, като 1вия път майсторите твърдяха че нищо и нямало а чукала от повдигачите. И си загряваше на извънградско.

Когато колата загрява извънградско - трябва да се търси причината, а не да се лекува следствието.

Колата ти не е загрявала извънградско заради перката. Перката осигурява поток на въздух все едно се движиш с 40 км/ч. Ти реално караш със 120 - т.е. перката даже се върти по-бавно от потока и му пречи да минава. Това не е толкова важно. Важното е че радиатора в никакъв случай не може да се охлади под около 35-40 градуса лятото.

Колата ти е загрявала най-вероятно заради пробила гарнитура на главата, която после ти си сменил като погрешно си обвинил датчика на радиатора, че прекомерно охлажда водата.

Ще ти дам пример - зима е... вънка вие вук... Опа - отплеснах се

Така де - зима е... вън е -15 (в Русе не е проблем - често се случва). Въздуха охлажда радиатора зверски, все едно си му пуснал 10 вентилатора да работят до около 10-15 градуса извънградско (като дойде зимата бутни радиатора като спреш в крайната точка), но колата не прегрява. Просто термостата отваря и затваря с по голяма амплитуда заради голямата разлика в температурите... Не ми казвай че няма отваряне и затваряне - всяка система за автоматично регулиране има колебания в процеса. Освен ако не е с ПИД регулатор, но определено термостата не е такъв... По скоро е ПИ...

Та моето мнение е - колата ти е прегрявала поради издухана гарнитура и са ти я продали със сменен датчик за да може да докарат някаква работна температура... Даже мога да предположа защо предимно извънградско загрява - като караш през гарнитурата се пълни въздух във водната система и се образува въздушен мехур в главата. Като караш на дълго помпата не смогва да завърти мехура през цялата система и да го разкара и колата загрява. Елементарно :)

Целта на термостата и др. там салтанати по охладителната система е да се осигури подходящ температурен режим на двигателя за да се постигне минимално износване и разход, максимална мощност и др. За съжаление при големи поражения по гарнитурата не успяват да се справят с охлаждането и мотора прегрява.

Ако ти се е покривила главата и си я шлайфал - да те светна - аз карах около 10 000 км с пробила гарнитура на 4ти цилиндър докато диагностицират проблема. Главата НЕ БЕШЕ КРИВА и не съм я шлайфал. Просто на гарнитурите на опелите им идва времето на 10-12тата година. А при теб някой я е юркал здраво студена - затова се е покривила главата :(

PS: И не вярвай много много на "майсторите"... Питай 3ма и като почнат да говорят едно и също тогава мери...




Тема Re: Трактат за охлаждането.нови [re: -Az-]  
Авторastra17DTL (Нерегистриран)
Публикувано31.08.04 14:34



Мисля, че всички трябва да сме благодарни за перфектно направеното обяснение на колегата. И ако сега на някой нещо не му е ясно......

Благодаря!!!



Тема Re: Трактат за охлаждането. Посвещава се на PRR.нови [re: -Az-]  
АвторScott (Нерегистриран)
Публикувано31.08.04 15:32



Пич, много дълго и объркано писание. Няма да пробиеш в писането на трактати.
А сега по същество - твоите заключения се основават на предположението, че термостата 'мери' температурата на 'външния' кръг. Точно обратното - мехчето(термочувствителния елемент) е в малкия/вътрешен кръг. Прегряването ти е поради друга причина



Тема Re: Трактат за охлаждането. Посвещава се на PRR.нови [re: Scott]  
Автор PeteRHR (C18NZ)
Публикувано31.08.04 19:33



Той спора е малко безмислен ама и аз да се обадя.

Колата неможе да прегрее заради датчика на радиатора. Ако термостата си е изправен той ще компенсира неправилно работещият датчик. Вярно че перката ще върти безмислено. От това се вдига разхода със сигурност. Това че имаме консуматор (който не е никак малък) се отразява на изразходваното гориво. Пък и изгорялото табло с бушони е друга неприятност.

Та, по-рано включващият датчик ще осигурява малко по-студена течност на двигателя. Ами зимата като караме???? Нали е още по-студено.

Мойта кола си я купих с издухана гарнитура. При мен водата изтичаше навън. Е, и вътре е текло, но малко и то накрая. И след като смених доста неща по водния кръг вече гарнитурата изби навътре.



Тема Re: И аз да кажа нещо!нови [re: imitev]  
Автор -Az- (Самият Аз! :-))
Публикувано31.08.04 22:11



Imitev, тази кола я карам само аз от 10 години, и много добре знам за какво става въпрос при нея.
Виж, казах, че е трудно доказуемо и рисковано твърдение че колата е прегрявала заради грешен датчик. Вероятно са се насложили няколко неща едновременно, за да стане така.
Но това не променя факта, че по-студения датчик не помага (а според логиката и пречи) на охлаждането. Моят случай е показателен за това.

Мисля, че направих предварителната уговорка, че ще говоря за функционирането на охладителната система при изправен двигател. Би ли ми казал, с какво променя по-хладният датчик факта, че термостата отваря при 92 градуса? Освен, че перката ще работи по-дълго, и ще държи термостата по-близо до затворено положение, намалявайки притока от големият кръг, и съответно намалявайки общото КПД на системата?

Обясни ми според теб факта, че по книга, стойностите на датчика за перката са вътре, в работните граници на термостата. Кое налага това?
И нека да не си говорим за температури от -20, макар че, и при такава температура може да се прегрее колата при неизправност.
И, дори и да е вярно, че перката при скорост 120 всъщност пречи на охлаждането (не се бях замислял над това), това още повече подкрепя моето мнение, че прекомерно работеща перка пречи, а не помага на охлаждането. Незнам точно с каква скорост е въздушния поток който създава перката, но при всички положения съм я чувал да се включва (по баир) и при скорост над 40 км./ч. което ме навежда на мисълта, че тя е ефикасна и при по-високи скорости.



Тема Re: И аз да кажа нещо!нови [re: -Az-]  
АвторHиko (Нерегистриран)
Публикувано31.08.04 23:09



Ей пичове мисля, че следва да стиснем силно ръката на "Az"! Благодарности !
НО.....при изправен двигател и охладителна система-диагностика в Каргоекспрес, при нормална температура на извънградско, в града загрява и ..........наближава червения сектор !!!!!!!! На кого да вярвам ??????
Да чакам ли да влезе в него ???? И посля като я оконча нали от моя джоб ще излязат ????? Помогнете !



Тема Re: И аз да кажа нещо!нови [re: Hиko]  
АвторNVG (Нерегистриран)
Публикувано01.09.04 10:05



Kolegi!
Parwo blagodarnosti na Az za truda koito si e dal da opishe tolkowa dobre rabotata na sistemata. Koito razbral, razbral.
Towa e rabotata na izprawna sistema. Pri powredi poniakoga se nabliudawat kakwi li ne anomalii spriamo normalanta rabota. Za niakoi imame gotow otgowor, za drugi mozhem samo da gadaem, no wse pak uspiawame da se sprawim zashtoto prosto wariantite ne sa mnogo. Mozhe da ne ste saglasni s diagnostitziraneto na negowia problem, no printzipno neshtata biaha opisani wiarno. Ne se hwashtaite za dumata kato daskal w izpitna komisia, koito ne znae za kakwo stawa wapros.
Zashto sporite i iskate da omalowazhite truda mu kato stoinostite koito tzitira sa wsashtnost zawodskite predpisania. Choweka se opitwa da pomogne, a wsichki se obrashtat sreshtu nego. Mnogo e zhalka takawa kartinka. Razbiram, che niakoi sme ozlobeni ot zhiwota tuk, no ne kazwaite na chernoto -bialo. Daite si tozi trud.
Sega sigurno shte me opliuete i mene. Predi da go napwawite zadrazhte 10 sec. i pomislete pak koi pishe takiwa traktati i si dawa trud da ni "otwori ochite". Pak dori i da ima greshka niakade, badete snizhoditelni.



Тема Re: И аз да кажа нещо!нови [re: -Az-]  
Автор imitevМодератор (питомен OpelFan)
Публикувано01.09.04 10:37



От моя трактат изводите са:

1. По-студен датчик на радиатора с нищо не спомага за понижаването на температурата на двигателя. Но и не води до прегряване на колата. Който не вярва да си окъси перката да работи постоянно и да гледа на таблото.

2. По-студения датчик води до удължена напразна работа на вентилатора.

3. Положението на термостата няма да зависи толкова много от температурата на водата в радиатора - той е поставен преди него, на главата на двигателя. Отваря и затваря в зависимост от температурата в главата. Както написах и преди - насочи размислите в посока зима...

4. Повечето изменения в характеристиките на разни датчици и изпълнителни устройства обикновено влошава работата на механизмите. Има и изключения разбира се (примерно смяната на гумените пръстени на супортите на кадета с два О пръстена подобрява работата на спирачките)


Да обобщя:
Няма смисъл да се слага по-студен датчик на радиатора. Но и не пречи - страда само електрическата система Ако искаш по-студен двигател -трябва да си смениш термостата и датчика за перката. Температурата на двигателя се определя от термостата.

Перката на вентилатора трябва да си се включва по каталог - аз мога да карам цял месец лятото градско и да не ми се включи перката. Стига да не кисна на светофарите по 5 минути в задръстване.

Ако колата загрява малко повече - измийте си радиаторите на пароструйка (ама да не им се изкривят ламелите от силната водна струя с простаци оператори).

Ако ти се включва в движение извънградско по баир със скорост над 50 км/ч (3та скорост) ако не си зад камион повече от 3-4 минути - търси си проблема на друго място, не в датчика на перката. Може да ти задържа термостата - най-добре го смени профилактично.

Пак ти казвам - извънградско не е нормално да загрява колата даже и в жегите. Даже и 1,4 (моя кадет) не загрява по баирите до пускане на перка...

Редактирано от imitev на 01.09.04 10:46.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.