Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:40 16.06.24 
Религия и мистика
   >> Окултизъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Мракът надделява над светлинатанови  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано06.05.09 14:29



Във Вселената.





Тема Re: Мракът надделява над светлинатанови [re: бeзпътeн]  
Автор жepaв (капка в морето)
Публикувано06.05.09 14:40



не надделява, винаги си е бил така. мракът е потенциала, тоху вавоху, хаосът, бездната преди да дойде реда. същото като с айсберга (колко процента са под водата). същото като с мозъка (колко процента използва човек съзнателно?). за да се роди нещо (в светлината), трябва да има откъде то да се вземе, и къде да узрее... е ми, на топло и тъмно става узряването, 'под земята'... не е ли? т.е. тоя и оня 'мрак' не са едно и също

п.п. същото е и в обществото - виж колко са катилите, виж колко са поосъзнатите. пропорцията винаги е такава... важното е нещата да се движат. то и така става де, светлото отива в тъмно, а тъмното - в светло. ко да го праиш...

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от жepaв на 06.05.09 14:46.</EM></FONT></P>

Редактирано от жepaв на 06.05.09 15:10.



Тема Re: Мракът надделява над светлинатанови [re: жepaв]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано06.05.09 14:52



Надделява - в смисъл, че относителният дял на тъмнината е много по-голям от този на светлината. В този смисъл над-делява - делът на тъмнината е много по-голям.

Но съвсем не означава, че трябва да класифицираме мрака като едва ли не синоним на "хаос", "безредие", "бездна" или не знам си какво, както го правят малоумните религиозни-окултни хорица.

Мрак-светлина - тези явления просто са свързани със зрителното възприемане на света. Това, което наричаме "мрак",... просто не може да бъде видяно от нашите очи. И типично за недоразвития интелект е да се страхува от това, което не може да види и да разбере; определяйки го като "зло", "хаос", "безредие" и т.н.

И в действителност мракът не е "разделен" от светлината, доколкото и двете категории ги изграждаме на базата на зрителното възприемане. Мракът може да се разглежда също като "нереализирана светлина", а светлината - като "осветен мрак".



Тема Re: Мракът надделява над светлинатанови [re: бeзпътeн]  
Автор жepaв (капка в морето)
Публикувано06.05.09 15:05



ок, над-делява, така е



Но съвсем не означава, че трябва да класифицираме мрака като едва ли не синоним на "хаос", "безредие", "бездна" или не знам си какво, както го правят малоумните религиозни-окултни хорица
да ти призная, не знам за кого точно говориш... хаос и бездна, тоху-вавоху е цитат от библията. която, за каквито и богове да говори, е книга с богато символно съдържание, и със знание, което се предава неслучайно с векове. има хора, които се просветляват и в нейната традиция. хаос и бездна са символи за неща, които са отвъд - преди или след - думите, понятията, назоваването. нищо повече. визуалната метафора помага да си го представим, няма се предвид едно към едно - че очите ни го виждат, а се има предвид, че вътрешните ни очи го/не го виждат.

невидимото е мрак, точно защото е не-видимо, не-осветено (виждат се онези неща, до които светлината се е 'допряла', недокоснатите от светлина са тъмни, не-разчленени са елементите им - невидими са). по същия начин 'скрит' не значи, че някой го е крил, а значи, че не се вижда от всеки (окултен)
мракът, значи, е онова, което не е достъпно за ума, за съзнанието. което е непроявено или което е непознаваемо.

Редактирано от жepaв на 06.05.09 15:13.



Тема Re: Мракът надделява над светлинатанови [re: бeзпътeн]  
Автор mo32 (грозилчо)
Публикувано06.05.09 16:06



Тъмната страна на Силата ни превзема



___________



Тема Re: Мракът надделява над светлинатанови [re: жepaв]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано06.05.09 16:10



Мракът и светлината и като понятия, и като явления, не са никак "разделени" едно от друго, а се съдържат едно в друго.

В същото време не мисля, че това, което е неосезаемо, непознаваемо за нашия интелект, може да се нарече и "мрак" - доколкото "мракът" като понятие отново изниква в следствие на функционирането на зрението.

Едно нещо - като например мракът - може да е невидяно, непознато, но това не означава, че е "невидимо" и "непознаваемо".

Докато невидимото, непознаваемото, недостъпното за нашите сетивни възприятия - не е съвсем точно да се определя и като "мрак".



Тема Re: Мракът надделява над светлинатанови [re: mo32]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано06.05.09 16:19







Тема Re: Мракът надделява над светлинатанови [re: бeзпътeн]  
Автор жepaв (капка в морето)
Публикувано06.05.09 23:49



аммм... кво да кажа и аз?


признавам, че не са разделени, не знам кой смята, че мракът и светлината са разделени... имам обаче някакъв бегъл и профански спомен за същността на т.нар 'тъмно' вещество... изчервявам се, понеже е хипер аматьорска интерпретацията ми, но все пак... тъмното вещество май е просто инертна материя. така де, та и в този случай 'тъмно' е просто равно на 'невидимо' (инертно = не-реактивно, непроявено)

Редактирано от жepaв на 06.05.09 23:51.



Тема Re: Мракът надделява над светлинатанови [re: жepaв]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано06.05.09 23:55



Глей сега, важното е, че е в повече! Щот ако беше по-малко, щях да се притесня, че всичко вече ни е ясно/светло и то кво ни остава тогаз, освен да вземем белия, светъл и ясен чаршаф и... лека - лека към тъмното гробище, дет само то ний останало неясно.





Тема Re: Мракът надделява над светлината [re: жepaв]  
Автор freshbox (непознат)
Публикувано07.05.09 00:11



Мислех да ви пусна линк малко да се образовате какво е тъмна енергия и тъмна материя, за да не говорите глупости, но се отказах, защото можете и сами да си потърсите на гугъл съответните непознати думички. малко интелигентност се иска






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.