Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:16 04.07.24 
Религия и мистика
   >> Окултизъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Тема Re: Край на обясненията!нови [re: Aлekc]  
Автор paparosko (толерантен)
Публикувано17.03.08 22:09



Просто ще се наслаждавам на живота, но по нов начин, както само аз си знам.




Никога не казвай никога!



Тема Re: Край на обясненията!нови [re: Aлekc]  
Автор camie_ ({Miss Caprice})
Публикувано17.03.08 22:11



Знам за реката на забравата и то май не само древните гърци я споменават, а изобщо в окултните представи за пререждането винаги присъства и тя...
Аз осъзнавам, че това е абсолютно необходимо, за да вървиш напред...нали си забелязал, че сутрин като станеш половината от вчерашния ден ти е изчезнал от спомените....но най-съъщественото е останало...

Това е цяло щастие, че не помним всички дребни неща, които щяха да са в голяма тежест....а и вярвам, че избирателната сподобност на съзнанието е разумна...
Та сигурно и с реката на забравата е същото - за да започне новия живот начисто и непредубедено... да преоткрива и се радва на всичко наново...но всичко е компресирано някъде в дълбоките скрити файлове на паметта и съзнанието...

The way I am.....blue melody.....

Редактирано от camie_ на 17.03.08 22:12.



Тема Re: Край на обясненията!нови [re: gandi1]  
Автор paparosko (толерантен)
Публикувано17.03.08 22:13



Да.

Това е неминуемо.

Безкрайността е странна категория.

Който успее да я осъзнае, значи е осъзнал истинския смисъл.




Никога не казвай никога!



Тема Re: Край на обясненията!нови [re: paparosko]  
Автор mian ()
Публикувано17.03.08 22:13



ако ще се наслаждаваш на живота по начин, който само ти си знаеш,
значи този начин не е нов?!





Тема Re: Край на обясненията!нови [re: Aлekc]  
Автор camie_ ({Miss Caprice})
Публикувано17.03.08 22:15



Ние не, но всяка душа (монада) сигурно все пак се ражда някак си....както звездите се раждат и умират....има ли нещо вечно?

The way I am.....blue melody.....


Тема Re: Край на обясненията!нови [re: Aлekc]  
Автор Awaken (всепознат)
Публикувано17.03.08 22:29



"То и самото Просветление не е нищо друго освен една мечта, умствена идея и нищо повече. "

Една "дребна" корекция:

Това, което написа е една умствена идея на твоят Гуру цар УМ и нищо повече.
А Просветлението е НЕЩО РЕАЛНО, ИСТИНСКО И ПОСТИЖИМО в рамките на един човешки живот от всекиго.....

Твоето умотворение ми напомни отново това, което родил Гуру Цар УМ на лисицата като се въртяла, подскачала и опитвала да достигне вкусното грозде и като не успяла се отдалечила и умът и казал: - Не се тревожи! Това грозде бе кисело!

А милиционера като го завели да види жив хипопотам в зоопарка гледал, зверил се чудил се и неговият Гуру Цар УМ снесъл: - Такова дживотно нема и не мое да има!


А Папа-розковия Гуру Цар УМ снесе това:

Край на обясненията! [re: Awaken]
Автор paparosko (толерантен)
Публикувано 17.03.08 07:00

За мен търсенето свърши.

НИРВАНА Е ТУК И СЕГА!!!

Осъзнах, че винаги съм бил в блаженството.
Въпрос на гледна точка.



За болшинството "открили" начело с пишман Брахман търсенето НЕ Е ЗАПОЧНАЛО ОЩЕ........камо ли да са постигнали Целта......


Словоблудства и дръндословене и жонглиране с думи и понятия.....
От пусто-в празно и обратното....





Ако нямаш какво да кажеш - не го казвай в този клуб и точно сега!

Тема Re: Край на обясненията!нови [re: paparosko]  
Автор gandi1 (новак)
Публикувано17.03.08 22:41



Съгласен!!!



Тема Re: Край на обясненията!нови [re: Awaken]  
Автор camie_ ({Miss Caprice})
Публикувано17.03.08 22:45



Виж, тази представа за това Просветление за всеки от нас е различна, едно абстрактно понятие, което има всякакви дефиниции....които най-общо казано са като `голям кеф`...или някакъв `оргазъм`...или `излитане на седмото небе`...и или сливане с Цялото или излизане на ума от коловозите....и какво ли не....мир, красота и хармония, блаженство и т.н. и заради относителността на всички тези понятия, някои от тези форуми (като Кайли например) също постоянно заявяват, че са просветлени....просто защото май никой не знае точно какво е това.....
И ти сам казваш, че не може да се опише с думи, но така или иначе това пак са думи....
А как да знае един човек какво е оргазъм, ако още е девствен?

The way I am.....blue melody.....


Тема Re: Край на обясненията!нови [re: camie_]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано17.03.08 23:03



Споменах реката на забравата, защото според мен именно времето е реката на забравата.

Едно вечно същество има само един единствен начин да забрави че е вечно, а той е да се потопи в реката на забравата, т.е. във времето и да забрави за истинската си природа. Но тя винаги си остава на мястото в абсолютна безопасност - спомни си примера ми с киносалона.





Тема Re: Я ми обяснетенови [re: aнapxиcт]  
Авторhuanji (Нерегистриран)
Публикувано17.03.08 23:03



Че са един и същ процес, един и същ са и това Патанджали го е казал черно на бяло. Съвсем друг въпрос е, че някой се опитва да нагажда Йога-сутра към собствената си философия. :))

Но, поред. Концентрация и медитация са европейски понятия, които не са правилни. Например, дхарана, съвсем погрешно се смята за концентрация, при положение, че това е задържане на читта. Ако някой поне малко се е занимавал с Йога и му кажат това, би следвало да се получи взрив в осъзнаването.

Така де, къде е читта, къде е манас? От тук се разгръща голяма тема с предисловие, която да обясни разликите между - читта, манас, будхи, вритти, аханкара и прочие.

След като се разберат, нещата добиват завършен вид с обяснението, че дхарана е задържане на читта. После, коментаторите обясняват, че дхарана се извършва в плоскостта на еднонасоченото съзнание, както и дхяна между впрочем.



Медитацията, дхяна, на запад има едно значение и най- грубо обхваща целият процес на дхарана, дхяна и самадхи. По- точно би било ако се наричаше направо - самяма.

Това е така, защото дхяна, която набеждават за медитация не е нищо повече от задълбочена дхарана. Или по- просто. Ако някой задържи съзнанието при еднонасочено съзнание върху един обект за 12 секунди е дхарана. След това, при продължаване на задържането за 12 по 12 секунди се стига до дхяна и накрая 12 по 12 по 12 докача до самадхи.

Процесът е един и в Класическата йога се нарича - самяма. Т.е. дхарана, дхяна и самадхи - три в едно.

Сахаров обяснява разликата по следният начин. При дхарана съзнанието възприема обекта на медитация в една плоскост. При дхяна в две плоскости, сиреч, обекта може да се завърти пред затворените очи и да се оглежда от всички страни. И накрая самадхи, при което обекта се разглежда в трите плоскости.

В Йога се тръгва от грубообектните медитации - стхула дхяна и се върви към финообектните - сукшма дхяна. Не е известно какво значи да стоиш и да чакаш медитацията да се случи. Това е някакво недоразумение или нещо друго но не и Йога. Няма такава медитация, медитацията е винаги насочена върху обект. Безобектната медитация за мен е неправилно понятие, понеже по- правилно би било - финообектна, включително и атма дхяна.

Ако някой смята, че тъпоумието в което би могъл да изпадне от продължително блеене е самадхи, много се лъже. Това е лъжливата саттва за която говори Сахаров и е под гуната на тамас.

Аз от тинтири-минтири не разбирам, но разбирам от конкретно практическо приложение и мога всичко това да го вържа с практиката.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.