Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:43 18.06.24 
Религия и мистика
   >> Окултизъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Защо не одобрявам окултизма?нови [re: *]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано31.07.07 22:02



Проблемът е много по-сложен и деликатен.

Твърди се, че освен известните ни сетива и сили, хората имат и скрити (окултни) такива.

Съответно по-голямата част от така наречените "окултни науки" са свързани с активизирането на тези скрити сили и сетива на човека.

От друга страна много от големите духовни учители винаги са предупреждавали най-категорично своите последователи, че играта с тези сили е игра с огъня.

Наистина едно духовно пробуждане може да има като страничен ефект спонтанно пробуждане на тези сили, но дори и в тези случаи, Учителите съветват учениците си, просто да не им обръщат внимание.

Духовното пробуждане винаги е било свързвано със светлината и с разбирането, а окултното пробуждане най-често се свързва с огъня, с който трябва да си особено внимателен, за да не станеш негова жертва.

Това е основната причина, поради която аз не се чувствам особено уютно в клуб "Окултизъм".

Елена Блаватска, Рудолф Щайнер, Ани Безант, Чарлз Ледбитър и т.н. са 100%- ви окултисти, макар и с духовни устремления.

Джиду Кришнамурти и Рамана Махарши, за които често пиша в този клуб, нямат нищо общо с окултизма.

Вярно е, че Джиду Кришнамурти е специално подготвян от професионални окултисти за изпълнението на една чисто окултна мисия. Но след като започва неговото чисто духовно пробуждане, за всички става ясно, колко измамни и заслепяващи своите жертви са окултните сили.

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.


Тема Re: Защо не одобрявам окултизма?нови [re: Aлekc]  
Автор* (Нерегистриран)
Публикувано31.07.07 22:21



Интересно мнение.



Разграничаваш "окултни" от "духовни" сили. Доколкото разбирам според теб:
1. Окултни=добри +лоши (а може би = лоши?)
2. Духовни=добри

Така ли е?

В отговор на:

Това е основната причина, поради която аз не се чувствам особено уютно в клуб "Окултизъм".



е като го прекръстиш, нима това ще промени нещата по същество?
В отговор на:

Джиду Кришнамурти и Рамана Махарши, за които често пиша в този клуб, нямат нищо общо с окултизма.



А Прем Рават?



Тема Re: Защо не одобрявам окултизма?нови [re: *]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано31.07.07 22:48



Въпросът, който ми задаваш отново е много сложен и деликатен.

Традиционно се казва, че има бяла магия, и има черна магия.

И съответно добри бели магьосници, и лоши черни магьосници.

Това донякъде прилича на използването на атомната енергия за добри цели (електроцентрали), и за лоши цели (бомби).

Както е известно много природозащитници предупреждават, че всяко използване на атомната енергия е опасно и разрушително за биосферата на земята.

По същия начин видни съвременни езотерици предупреждават, че всяко използване на окултни сили е вредно и опасно за нормалното духовно развитие на човечеството.

Ако клубът промени името си например на "Езотерика", поне няма да ми бъде неудобно да напиша приветствие от рода: "Добре дошли в нашия клуб".

В случай обаче, че клубът продължи да се нарича "Окултизъм", аз бих предпочел да го предам изцяло в ръцете на служебния модератор и като обикновен юзър да се заема с разяснението на принципната разлика между духовно и окултно развитие.

Прем Рават също няма абсолютно нищо общо с окултизма.

Той винаги подчертава, че този наш живот, който започва с първото ни вдишване и приключва с последното ни издишване е безценен дар и ние просто трябва да сме благодарни и напълно съзнателни за всеки един миг от живота си. Висшето непреходно щастие идва като резултат на осъзнаването на самия извор на живота в нас.

Струва ми се, че посланието на Махараджи няма нищо общо нито с окултизма, нито с религиозните вярвания.

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.


Тема Re: Да взема и аз да напиша тема :)))нови [re: lex]  
Автор kpилe ()
Публикувано31.07.07 22:49



лекси, я обясни какво значи окултизъм?

за мен 99% от темите, които се пускат тук нямат нищо общо с окултизма, дори да не са сапунки. а каква е работата на един модератор освен да трие теми, които не са по тематиката на клуба?

и аз от сантимент влязох и мисля, че е крайно време да не им висим от сантимент на главите на хората, а да си влизаме в "архиви" и да си припомняме там миналото, ако ни скимне ;)



Тема Re: Да взема и аз да напиша тема :)))нови [re: Aлekc]  
Автор iulii_ (новак)
Публикувано01.08.07 00:28



Привет Алекс!
При теб се задейства правилото, че всяка Работа си намира Майстора!


Като човек с житейски опит, сигурно си бил наясно, каква ще е реакцията.



Тема Re: Да взема и аз да напиша тема :)))нови [re: kpилe]  
Автор lex ()
Публикувано01.08.07 00:31



Бих открил окултизъм във всяка тема, криле, и бих я разгледал от окултна гледна точка



Окултизъм е онова знание, което е останало "скрито за народа" и което всъщност е общовалидно за всички, защото това са законите на вселената, които ние просто не осъзнаваме в цялостта им.



Тема Re: Да взема и аз да напиша тема :)))нови [re: iulii_]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано01.08.07 00:48



Определено!



Досега единствено един постинг, пуснат тази вечер много ме изненада...

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Тема Re: Да взема и аз да напиша тема :)))нови [re: lex]  
Автор kpилe ()
Публикувано01.08.07 01:23



след като би открил окултизма във всяка тема лекси, какво отличава клуб окултизъм от примерно АЕЦ Козлодуй? идеята на името на един клуб е да поставя ограничения върху съдържанието на темите в него. затова клубовете на дира са сигурно над 200, а не е един клуб за всичко.

основният аргумент за въвеждане на модератор е да се трият и заключват теми, които не са за клуба. за да бъде възможно това, трябва да се определи по-точно тематиката на клуба, иначе не е справедливо да се трият или заключват само теми, които не се харесват на някой модератор или съвет.

Редактирано от kpилe на 01.08.07 01:24.



Тема Re: Да взема и аз да напиша тема :)))нови [re: lex]  
Автор vret7 (walker)
Публикувано01.08.07 03:16



''Това, което е нужно е един нормален модетатор, който да се грижи да няма псувни и теми, които не са за този клуб. Може да сложи и една-две теми отгоре за обща информация и клуба да се затвори за анонимни, така и работата на модератора ще бъде минимална.''.....Абсолютно точно!!!А който иска нов клуб като Алекс да си го създаде, то и без това клуба се върти около егоцентричните му идеи.Старо окултно правило е че, когато искаш да промениш нещо....започваш първо от себе си, друго така или иначе не можеш да промениш, но...но

карай да е весело



Тема Re: Да взема и аз да напиша тема :))) [re: kpилe]  
Автор lex ()
Публикувано01.08.07 04:09



Естествено, съдържанието трябва да се спазва, а и добрия тон и маниери.
Аз лично бих затворил темата "Получих просветление".

Редактирано от lex на 01.08.07 04:19.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.