Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:35 21.05.24 
Религия и мистика
   >> Окултизъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
Тема За мисленето...нови  
Автор Maйcтopa и Maprapитa ()
Публикувано29.06.02 13:42



...доста често срещам тук мнения, в които "мисленето" се изтласква на заден план...че едва ли не "мисленето" е нещо, което ни пречи да възприемаме светът, такъв какъвто
е...

Айрис Мърдок е казала едно много мъдро и вярно нещо..."Най- голямата човешка свобода е мисленето"...

Чудя се защо повечето "езотерично" настроени тук хора така лекомислено се отказват от свободата си...


... С Непукист си говрихме в друга тема за мисленето и Битието като 'състояние'... На мен се явява асоциация от рода на 'динамика - статика', която разбира се не е съвсем точна, защото Битието не е в никакъв случай статично, но все пак то Е, докато мисълта е подвижна, свързана с пространството и времето...
Мисълта има силата да ПРОМЕНЯ. Като в случая не си говорим за мисловната дейност, която извършваме, когато си подаваме данъчната декларация, а за тази, която е свързана с Намерението.
Спомнете си Чайката Джонатан Ливингстън, спомнете си Карлос Кастанеда. Общото между тях е това, че умеят да възнамеряват. Да постигат нещо, използвайки намерението. Не със 'стандартно' мислене, но посредством разума си. Какво ще кажете за силата на мисълта?


Who does not love too much, does not love enough - Pascal


Тема Re: За мисленето...нови [re: Maйcтopa и Maprapитa]  
Автор Sinaya (yonik)
Публикувано29.06.02 16:11



умеят да възнамеряват Не със 'стандартно' мислене, но посредством разума си.
Това не го разбрах нещо. Какво е това 'стандартно мислене'?
Всъщност, не стигнахте ли до извод, че състоянието влияе на мислите?



Тема Re: За мисленето...нови [re: Sinaya]  
Автор Makcим (Майстора и...)
Публикувано29.06.02 16:24



...един от изводите, до които съм стигал е, че мисленето влияе на състоянието..:-)))))))



Тема Re: За мисленето...нови [re: Makcим]  
Автор Lucid (Маргарита)
Публикувано29.06.02 16:27



Е... това е наистина като за кокошката и яйцето - влияят си взаимно... а?

Who does not love too much, does not love enough - Pascal


Тема Re: За мисленето...нови [re: Lucid]  
Автор Makcим (Майстора и...)
Публикувано29.06.02 16:35



..Не мисля..:-))

При мен мисленето не зависи от състоянието ми...

Моето съзнание определя моето битие...:-))



Тема Re: За мисленето...нови [re: Sinaya]  
Автор Lucid (Маргарита)
Публикувано29.06.02 16:42



'Стандартното' мислене е процесът, който протича, когато решаваш задача по математика, четеш книга, обработваш информация. То е свързано с някакви условности, примерно с това, че 2+2 е 4, със знание, коато всече си натрупала, за да можеш да анализираш новопостъпилата информация.

Чела ли си Джонатан? Той 'възнамерява' да се придвижва със скоростта на светлината - и го прави. Ако започне да мисли според условностите, ще си каже - това е невъзможно, аз съм птица, тежа едни колко си, развивам еди каква си скорост... физиката ще му попречи да опита дори.
Само че там имаше едно много мъдро изречение - някой да ме поправи, че не ми е подръка книгата - за да постигнеш нещо, е достатъчно да го пожелаеш с цялото си същество...

На езика на Дона това означава да възнамериш, да се свържеш със стремежа. Да си го помислиш. Но не 'Искам да летя със скоростта на светлината', а 'Аз вече се намирам кацнал на онази скала отсреща'... Да възнамериш резултата и той се случва... Нещо такова.
Съвсем ли те обърках сега?

Who does not love too much, does not love enough - Pascal


Тема Re: За мисленето...нови [re: Makcим]  
Автор Lucid (Маргарита)
Публикувано29.06.02 16:45



Ще ти го припомня следващия път, когато наблюдавам обратното.
Макар че принципно си прав. Но за това се иска много осъзнатост и сила. ТИ в повечето случаи успяваш да подчиниш битието на съзнанието си. Но това далеч не е така с всички...

Who does not love too much, does not love enough - Pascal


Тема Re: За мисленето...нови [re: Makcим]  
Автор Sinaya (yonik)
Публикувано29.06.02 16:45



ако помислиш обратното може и да стане
а какво определя съзнанието ти?



Тема Re: За мисленето...нови [re: Sinaya]  
Автор Makcим (Майстора и...)
Публикувано29.06.02 16:48



...ами съзнанието си е даденост...
това да мислиш е в природата ти...
а това какво ти е съзнанието и как мислиш е вече въпрос на Качество...



Тема Re: За мисленето...нови [re: Lucid]  
АвторДoнa (Нерегистриран)
Публикувано29.06.02 16:49



Не всеки възнамерен резултат се случва-иначе щяхме да сме в рая...или в ада...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.