Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:02 12.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Нумизматика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Железни левове.нови  
Автор Bushman (maYJor)
Публикувано15.06.09 08:31



Да питам разбирачите за акъл.
Паднаха ми доста монети на куп, български от 1881 до 1943, медни, железни, мед-никелови, цинкови, алуминиеви - от всички. Обаче по неразбираеми за мен причини човекът ги е държал в кутия от халва на двора си. Бяха се спекли на буца. Реших да видя дали не може да се спаси нещо, защото имаше някои доста запазени, даже с матричен гланц.

Първо ги разделих по видове, мед-никеловите накиснах в оцет. Чудих се какво да правя с железните без покритие, естествено че бяха ръждиви. Накиснах ги в спирачна течност и след денонощие започнах да ги пробвам с една месингова четчица. И ето резултата:





Отдолу са левове от 1941-ва. Монетата от 10 лева е тотално съсипана, въпреки че преди почистването имаше лъскави участъци на аверса. Другите две също имат дефекти. Отгоре са 2-левки от 1943-та, средната беше намазана с нещо като много гъста грес. След изчистването се оказа доста добра, има само един малък дефект на външния крак на левия лъв.

Искам да питам дали има друг начин за почистване на железните монети (например с фосфорна киселина) и след почистването как ги съхранявате? Аз ги държа в пликчета, намазани с моторно масло. Чух за някакво парафиниране, това ще има ли ефект и как се прави?

Искам да пипитам и за почистването на другите монети. Медните са патинирани, но по тях има окиси от другите, особено от железните и цинковите. От цинковите има някои добри. Вече съсипах една и установих, че не трябва да се киснат в оцет. Вечерта я сложих в чашката, а на сутринта кипеше и беше останала половината... Явно се получава някаква реакция. Изобщо ще съм благодарен за всякакви съвети за почистване и съхраняване на монетите.

Успехи на всички!

The storm is coming...

Редактирано от Bushman на 15.06.09 08:39.



Тема Re: Железни левове.нови [re: Bushman]  
Автор bgeorgiev74 (непознат )
Публикувано16.06.09 18:14



Здравей,всички монети без железните,могат да се изчистят с мокро памучено парцалче намазано със сода за хляб,Пробвал съм на сребърни и медни и стават лъскави и много по хубави като нови.А другият метод по лесен е,да сложиш 2-3 монети на дъното на кофичка с кисело мляко така,че монетите да се покрият,след което захлупваш кофичката и я оставяш някъде да стои така един ден и също стават добре.Ето например вчера сложих 1ст. от 1912г.,10ст.от 1913г. и 1 лев от 1990г. и 1 лев от 1962г. и днес наобяд като ги извадих бях доста учуден от ефекта.Едната стотинка от 1912г. беше станало почти като нова,с много добър блясък,двете еднолевки също много добре блестяха,а 10ст. които бяха много потъмняли бяха взели на места да избеляват и за това тази вечер ще повторя само с тях процедурата.Успех



Тема Re: Железни левове.нови [re: bgeorgiev74]  
Автор Bushman (maYJor)
Публикувано17.06.09 08:47



Да, със сода почиствам мед-никеловите монети, но преди това ги кисна в оцет, за да се разтворят замърсяванията. Значи, ако те разбирам правилно, накисваш медните, бронзовите и мед-никеловите монети в кисело мляко за 24 часа? Ами предполагам, че ефектът е подобен на оцета... Във всеки случай ще пробвам твоя метод, благодаря за информацията.

Имам стотинки от 1881 година с добър релеф и патинирани, но с някакви налепи (вероятно окиси от други монети) по тях. Мисля да пробвам да ги почистя с по-твърда четка за зъби и паста, може да добавя и малко сода към пастата. Ако стане, ще пробвам и с цинковите по същия начин. За железните (без покритие) освен месинговата телена четка друго не съм пробвал. Все си мисля, че фосфорната киселина киселина ще махне ръждата, но за момента не съм намерил такава.

Имам и стотинки от 1888 с чудесен релеф, обаче са поразени от някаква корозия и са станали кафяви. Много ме е яд, киснах ги в оцет и даже ги варих в оцета около час, после ги търках със сода, обаче почти няма ефект. Ще пробвам тоя номер с киселото мляко, но нямам големи надежди. Накрая ще ги почна с телената четка и или ще се изчистят, или ще бъдат за боклука. Иначе гато ги гледам с лупата, отзад се вижда всяка чертичка по гривата и опашката на лъвчето, и коронката му, а по ръбовете на цифрите отпред можеш да се порежеш, мамка му и късмет ...

...

The storm is coming...

Тема Re: Железни левове.нови [re: Bushman]  
Автор bgeorgiev74 (непознат )
Публикувано17.06.09 12:28



Ами пробжаи и с киселото мляко,може и да има някакъв ефект.Аз вчера пробвах пак с киселото мляко да изчистя 10ст. от 1913г.,които са много тъмни,да не кажа ръждясали,но имаше съвсем слаб ефект.След това ги търках с една влажна гъба със сода,но осжен 4е на гърба се надраскаха,нямаше друг резултат и ме е яд,че при тези стотинки герба и надписа са обърнати на 180 градуса,което я прави ценна.Ако решиш да хвърляш някои монети,ми пиши и може да ги спазарим за нещо.



Тема Re: Железни левове.нови [re: bgeorgiev74]  
Автор Bushman (maYJor)
Публикувано17.06.09 16:02



Да ти кажа, имам цял плик с монети, които НАИСТИНА за нищо не стават, всъщност върху тях изпробвам разни методи за почистване. Стотинки от 1912 и 1913 имам много добри и мога да ти дам, ако искаш. Разбирам, че твойта е обърната, това означава, че короната на лъвчето и надписа отпред са в една посока (не знам дали се изразих правилно), така ли? Аз мойте не съм ги проверявал, довечера ще ги прегледам. Изобщо, ако те интересуват някави български монети, казвай. Или пиши на

Bushman@abv.bg

Да те питам, понеже явно и ти се занимаваш със същите глупости:

1. Как съхраняваш железните левове (без покритие)? Ако просто ги наредя в класьора, няма ли пак да ръждясат? Чух за някакво парафиниране, ти имаш ли представа какво представлява това? За момента ги държа намазани с машинно масло в найлонови пликчета, но трябва да има и друг начин...

2. Взимаш ли някакви специални мерки за съхраняването на цинковите стотинки от 1917-та. Четох за някаква "цинкова чума" и имам доста такива, които буквално се разпадат на прах. Но имам и много хубави, как да ги консервирам? Дали да ги омасля леко? Имаш ли някакви идеи?

3. Имаш ли алуминиеви левове от 1923-та? Аз нямам от тях, ако ти се намират повече - предложи някаква замяна. Прегледах какво се продава в Auction.bg, лично аз бих се срамувал да подаря на някого такива "монети", не да ги продавам...

4. Ако ти се намират някакви железни левове от 1941 и 1943, пак кажи и можем да обменим. Моите са доста зле, както се вижда от снимките...

The storm is coming...


Тема Re: Железни левове. [re: Bushman]  
Автор bgeorgiev74 (непознат )
Публикувано17.06.09 16:55



Ами аз ги съхранявам направо в класьор,и за сега са си добре,държат все още,но незнам до кога.Имам 5 и 10 лв. от 1940г. и 1943г. и мога да ти дам,т.е. да разменим,ако си съгласен.И ако тези монети кудето казжасх,4е не стажат за нисхто не ти трябват,на мен ще ми послужат все за нещо.А що се отнася до 10 ми стотинки и надписа и герба са обърнати в една посока на 180 градуса и това я прави ценна,стига да е в добро качество,но моята не е


Ако искаш ми пиши на е-майла: bgeorgiev@start.bg или на скайпа: bgeorgiev747
и ще е добре да поддържаме връзка,все пак и двамата се занимаваме с такова хоби :)



Тема Re: Железни левове.нови [re: bgeorgiev74]  
АвторBeнци (Нерегистриран)
Публикувано18.06.09 12:46



Здравей, колега

Повечето български монети от Освобождението до 1943 година са сечени по Латинския монетарен стандарт, при който едната страна с номинала (аверса) е разположена на 180 градуса спрямо другата страна с герба (реверса).

И двамата ви съветвам да не ползвате за почистване на монетите сода за хляб, т.к. тя има съставки с абразивно действие и драска съответната монета на ниво, незабелецимо с просто око без лупа.
За медни и медно-никелови монети са подходящи почистващи разтвори на немската фирма Numis от техния сайт:
http://numis.bg/productby.aspx?l3grp=-1&grpid=1&sgrpid=9

Колега Bushman, с използването на телена четка само ще увредиш допълнително и без друго недоброто състояние на стотинките от 1888 година и другите, за които си писал. Съветвам те да ги оставиш както са, защото иначе другата алтернатива е като се повредят допълнително да ги изхфърлиш.

Поздрави,





Тема Re: Железни левове.нови [re: Beнци]  
Автор Bushman (maYJor)
Публикувано18.06.09 13:15



Ясно колега, мерси за информацията. Ние сме наясно, че содата бикарбонат има абразивно действие, но монетите така или иначе вече са увредени и затова изпробваме различни варианти за почистване. Телената четчица я разглеждам като наистина последен метод, просто като експеримент. Ясно е, че мед-никелова стотинка, чистена с месингова телена четка, не може да има колекционерска стойност. Аз виждам, че в Аукциона се продават монети със същата корозия, но за мен това състояние е неприемливо, не мога да наредя такива монети в класьора си. Освен това повече ми е кеф, ако намеря ръждива стотинка и успея сам да си я изчистя, отколкото да броя колко плюса е написал поредния търгаш след "EF" в Аукциона...

The storm is coming...


Тема Re: Железни левове.нови [re: Bushman]  
Автор emnick (непознат )
Публикувано18.06.09 17:23



аз лично се заиграх с електролизата...
Перфектна за сребърни монети - в никакъв случай за мед,бронз и цинк.
За желязо нямам идея досега не съм пробвал.
Метода накратко е описан тук http://gometaldetecting.com/electrolysis_cleaning.htm

Успех и внимавай да не ги "превариш" ;)

п.п.Навсякъде кават че е хубаво да се използва 12волта и дори 18 волта но според ме мнение едно стабилно зарядно от 3 волта "пипа" много по-нежно от бруталните му събратя..вярно е че трябва малко повече време но... все сам си преценява. Ефекта не е лош и в двата случая.

И да помним! НИКОГА не чистете монети които имат по-сериозна стойност.



Тема Re: Железни левове. [re: emnick]  
Автор Bushman (maYJor)
Публикувано19.06.09 08:41



Хей, това с електролизата е много интересно и изглежда лесно за реализация. Мерси за информацията, непременно ще го пробвам. Казваш - само за сребърни монети, не става за мед-никелови, така ли? Аз пък нямам сребърни със сериозни замърсявания, всъщност имам само една 5-левка от 1885-та с някакво петно, ще го изпробвам номера непременно.

Слушайте оня ден какво измислих за почистване на ръждиви монети. Значи намираш парче меден многожилен кабел, за предпочитане по-дебел, примерно 5 квадрата. Отрязваш го равно и забелваш изолацията да кажем на 5мм от края. И се получава мека телена четчица. Междувременно си накиснал монетата в оцет, вадиш я върху кърпа и търкаш с четчичата. Направо ще се учудите на ефекта, колко бързо и чисто пада корозията. Може да се пробва с различни кабели - по-дебели и по-тънки, с по-фини жила (нишки) или с по-дебели. Може също да варираш с дължината на нишките (докъде е забелена изолацията) за да получиш по-мека или по-твърда четчица. За засилване на абразивния ефект може да се добави сода на каша, а за намаляване - може да се капне машинно масло върху монетата. Трябва само търпение и от време на време да изправяш "космите" на "четчицата" с нокът.

Ако имате монети с корозия - пробвайте и кажете какво става.

The storm is coming...



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.