Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:04 26.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Нумизматика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Златната монета на Иван Асен ІІнови  
Авторkpacи (Нерегистриран)
Публикувано09.10.03 23:08



Далеч съм от библиотеката си затова не помня къде съм го чел, но:

Вярно ли е, че монетата е само една?

Вярно ли е, че в Загреб има още екземпляри?

Вярно ли е, че е софийската е фалшификат?

Ако някой е пурист, с удоволствие ще призная, че Иван е всъщност Йоан и няма да споря за това.



Тема Re: Златната монета на Иван Асен ІІнови [re: kpacи]  
Авторmenpoc (Нерегистриран)
Публикувано10.10.03 12:29



....една е! няма други екземпляри!
А дали е оригинална, или проява на национална еманация, изразена в издаването на съвременна монета от времето на Велика България /1940/ - това май вече никой не може със сигурност да каже!
/между другото - един колекционер твърди в сайта си, че я има още една и я притежава, но дали...?!/



Тема Re: Златната монета на Иван Асен ІІнови [re: menpoc]  
Авторdaniele (Нерегистриран)
Публикувано10.10.03 14:19



edva li e pritejeva



Тема Re: Златната монета на Иван Асен ІІнови [re: kpacи]  
Автор peshokn (непознат )
Публикувано03.03.05 05:02



Къде може да се види тази монета - само в музея ли? Има ли я в интернет пространството?



Тема Re: Златната монета на Иван Асен ІІнови [re: peshokn]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано03.03.05 14:45



На вниманието на г-н Божидар Димитров! Носят се слухове, че в момента търси реализация ОЩЕ ЕДНА ЗЛАТНА СКИФАТА на Йоан Асен II !!!
За съжаление единственото, което чух по въпроса е, че й търсят 60 000 евро!!!
А аз чак толкова не бих дал!



Тема Re: Златната монета на Иван Асен ІІнови [re: PAGANEO]  
АвторИвaн Ивaнoв (Нерегистриран)
Публикувано04.08.05 23:34



Монета е придобита за Археологическия музей в София през 1933 г. чрез размяна. Била открита някъде в Македония и по-късно е попаднала в някаква югославска колекция. Пубрикувана е през 1934 г. от проф.Т.Герасимов. Сред учените нумизмати тя се смята за възпоменателна монета, отсечена в Солунската монетарциа в 1230 г. Съмнения за нейната автентичност същестуват отдавна сред колекционерите главно поради неясните обстоятелсто на нейното намиране и факта, че е известен само един егземпляр. В един от последните броеви на сп.Минало за 2004 г. Г.Гълъбов се опита да докаже, че тя е съвременен фалшификат. За успокоение на патриотите, трябва да кажа, че всички аргументи на Гълъбов са лесно оспорими.



Тема Re: Златната монета на Иван Асен ІІнови [re: Ивaн Ивaнoв]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано05.08.05 15:20



Златната перпера на Йоан Асен II си е истинска отвсякъде!!!
Поне снимките й, които съм гледал, и многото ми години занимания със средновековна нумизматика, категорично формират това мое мнение. Независимо от нейната уникалност и факта, че на официалната наука е известна само в един екземпляр.
Не зная какви са доводите на тоя юнак Гълъбов, но според мен всяка подобна вестникарска дивотия е единствено с цел добиване на евтина популярност.
А дали монетата е в един екземпляр - един Господ знае. Чувал съм, че я притежава поне още един частен колекционер, а и в предния пост писах за слуховете за трета, намираща се в продажба, но и в двата случая това са само слухове, докато не ги видя с очите си.
А ако единичността е критерий за "неавтентичност", тогава и сребърният грош на Йоан Тертер трябва да е фалшификат, и големият грош на Йоан Шишман / а него поне съм го виждал лично и съм убеден, че всички останали монети "от този тип", публикувани досега по българските нумизматични книги, са също фалшификати, вкл. и тия в книгата на Радушев!!!/....да не говорим за поне няколкото още неописани досега типове български монети, които са известни също в по един екземпляр, и, за щастие, се намират в частни колекции, т.е. в сигурни ръце!
Изобщо....въпросът не е в автентичността на Асеновата златна монета, а в реалната възможност , бидейки в държавен музей, да бъде подменена с фалшификат, както вече се е случило с хиляди монети из нашите музеи, и най-вече с тракийските....да е жив и здрав профилът на проф. Юрукова в Яху и да се плодят продажбите й!



Тема Re: Златната монета на Иван Асен ІІнови [re: kpacи]  
АвторИвaн Ивaнoв (Нерегистриран)
Публикувано05.08.05 22:08



За други екземпляри от перпера на цар Иван Асен ІІ се пише от много години, но до сега няма никакви доказателства, че те съществуват. По повод на слуховете, че се в момента са предлага такава монета, статията на Г.Гълъбов в списание "Минало" (кн.4 2004) би била много полезна на потенциалните купувачи. Там има илюстрация на съвременен фалшификат на този монета, която според автора е била отсечена пред очите му. Вероятността да се намерят още перпери на Иван Асен ІІ не е много голяма. Тези монети са били отсечени в солунската монетарница, която по това време (1230 г.) не е секла златни монети и затова емисията на Иван Асен е едно изключение в много малък тираж. Доколкото и повечето билонови монети на Иван Асен се намират в Македония, появата на перпер с неговото име ще трябва да очакваме от югозападните български земи. За съжаление находките с перпери от ХІІІ век, намерени в Македония, са много редки, а в Солун няма нито една.



Тема Re: Златната монета на Иван Асен ІІнови [re: Ивaн Ивaнoв]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано08.08.05 15:16



та последно....отсечена ли е тази емисия в Солун или не , според капацитета Гълъбов? Или е плод на патриотичен изблик от третото българско царство?!?
Вярно е, че Тесалонишката империя не сече златни хиперперони! Но е също толкова вярно, че медните скифати на Йоан Асен Втори са сечени там, и са работа на тамошните майстори. И че изработката на златната по нищо не се отличава и не им отстъпва! Дори типологията й е очевидно тесалонишка, и, като изключим славянските букви - е неотличима от другите византийски монети.
Друг въпрос е, че медни скифати на Асен се откриват из цяла България, макар и рядко. И в Търново, и край Несебър, и още къде ли не! А дали са редки находките в Македония...също е въпрос на информация.Аз поне зная достоверно за находка от 12 такива, изкарана миналата есен там.
А защо е от злато...и дали е имало кой да отсече такава през 1230 г.
..нямам отговор, но ако поразгледаме безкрайните количества хиперперони на Йоан III Дука Ватаци....и почти толкова безкрайните теории къде точно на Балканите са отсичани различните емисии.....според мен технически проблем да се отсекат емисия златни монети в Солун изобщо няма!



Тема Re: Монета на Иван Шишман?нови [re: kpacи]  
Авторkoleff (Нерегистриран)
Публикувано09.08.05 10:22



Искам да ви питам нещо малко встрани от темата - като стана въпрос за български златни монети от 2-ро българско царство, видях в една наскоро излязла книга снимка на златна монета, за която пише, че е на Иван Шишман. Има ли такива монети? Или това е някаква фалшификация? Доколкото знам златна монета е известна само от Иван Асен II.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.