Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:45 24.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Нумизматика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: Златната монета на Иван Асен ІІнови [re: Varna]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано19.09.05 15:16



Досега са ми попадали трийсетина уникални средновековни български монети! и всяка една от тях ми е била "оценявана" и ми е коствала пари според познанията на продавача! Безценни стават после, защото веднъж попаднали в колекцията, могат да излязат от там само ако от уникалния екземпляр ми попаднат още няколко!...и престанат да са уникални! Е тогава вече почвам да се замислям над възможностите за размяна.... ще предложиш ли нещо в тая посока?




Тема Re: Златната монета на Иван Асен ІІнови [re: PAGANEO]  
АвторVarna (Нерегистриран)
Публикувано20.09.05 19:31



Ставаше дума за такива като "митичната" монета на Йоан Асен II.
За твоите "уникати" си търси други клиенти.



Тема Re: Златната монета на Иван Асен ІІнови [re: PAGANEO]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано21.09.05 18:47



по въпроса за автентичност на монетата всички ваши мнения са под съмнение . Спед като не сте държали монетата в ръце откъде тая убеденост?А ако сте толкова добри в експертизата по снимка то тогава бих желал да ви продам някой уникат.



Тема Re: Златната монета на Иван Асен ІІнови [re: aз]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано21.09.05 19:00



А според тебе фалшива ли е?



Тема Re: Златната монета на Иван Асен ІІнови [re: Varna]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано21.09.05 19:23



Упссс! Грешка в подхода!
Не търся клиенти!!!!! Аз съм клиент за интересните български монети!
И византийски такива!



Тема Re: Златната монета на Иван Асен ІІнови [re: aз]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано21.09.05 19:33



Естествено, че са под съмнение! Самият аз не съм убеден, просто изразявам личното си и касаещо само мен мнение, че монетата изглежда автентична. А то е изградено не върху замазан чернобял фотос от някоя "научна" книжка, а върху обстойното разглеждане на сканиранана монета , при това сканирана с огромна разделителна способност. И това, което видях, ме кара да мисля, че е автентична. Нищо повече!
Пък и.... всъщност какво лошо има да приемем, че е автентична, и кому ще допринесе полза, ако твърдим обратното?!? Нека оставим втората теза на вестникарчета, гонещи сензационни "събития"!
А хубаво копие бих си купил! Защото ако ми попаднеше втори оригинал, мястото му нямаше да е в моята колекция, а бих я подарил на музей с изричната уговорка винаги да стои в експозиция!



Тема Re: Златната монета на Иван Асен ІІнови [re: Tи]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано21.09.05 19:55



надявам се че е автентична но съм скептичен към уникатите.Още един реален екземпляр ще звучи по добре.



Тема Re: Златната монета на Иван Асен ІІнови [re: PAGANEO]  
АвторИвaн Ивaнoв (Нерегистриран)
Публикувано21.09.05 20:50



1.Цитат от книгата на проф.Юрукова и Вл.Пенчев. Български средновековни печати и монети, 1990 г., с.79: "Златното монетосечене на Иван Асен ІІ е извънредно рядко. От него е известен със сигурност само един екземпляр, който е част от колективна находка, намерена преди 50-60 години в района около Прилеп".
2.Втори цитат от същата книга на същата страница, бел.37: "Информацията за това дължа на покойния проф.Герасимов, благодарение на чиито усилия този уникален паметник, имащ извънредно голямо значение за историята на нашия народ, е бил придобит за фонда на Археологическия музей при БАН преди 50 години."
3.Изключено е Йорданка Юрукова или който и да е нумизмат да укрива информация за съществуването на златен перпер на цар Иван Асен ІІ. Според запознати, в българска колекция няма втори екземпляр от този вид. Има доста отдалечени от оригинала ментета, които вървят по 500 лв. парчето. Още по-безсмислено е да се пази в тайна съществуването на такава монета в чуждестранна колекция!
4.Както се вижда от втория цитат, златният перпер на цар Иван Асен ІІ е във фонда на Археологическия музей при БАН и преди години можеше да се види в изложбената зала на музея в центъра на София срещу Президенството (сега не знам). За сведение на незапознатите НИМ (Национален исторически музей с директор Божидар Димитров) е друг музей, който се намира в Бояна и в него няма перпер на цар Иван Асен ІІ.



Тема Re: Златната монета на Иван Асен ІІнови [re: kpacи]  
Автор peshokn (непознат )
Публикувано24.09.05 15:17




Редактирано от peshokn на 24.09.05 15:18.



Тема Re: Златната монета на Иван Асен ІІнови [re: Ивaн Ивaнoв]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано24.09.05 22:15



Цитатът не е от книга, а от личен разговор на проф. Юрукова с мой колега, проведен преди около 7-8 месеца. Т.е. 15 години след издаването на общия труд с Вл. Пенчев.
Доколко казаното в него съдържа истина - не се наемам да коментирам!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.