Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:29 24.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Нумизматика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: Монета на Иван Шишман?нови [re: koleff]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано09.08.05 17:37



Вероятно не си разбрал правилно. Нито Йоан Шишман, нито друг цар освен Асен Втори не са секли златни монети. А Шишан дори и сребърни грошове почти няма....ако не броим ония полугрошове, дето нямат и половин грам тегло.
Бай дъ уей...коя е тая книга, за която говориш?



Тема Re: Ето снимканови [re: PAGANEO]  
Авторkoleff (Нерегистриран)
Публикувано09.08.05 19:22



Ето снимката, кажете какво мислите.





Тема Re: Ето снимканови [re: koleff]  
Авторkoleff (Нерегистриран)
Публикувано09.08.05 19:57



книгата е на Божидар Димитров "Разказ за историята на България"



Тема Re: Златната монета на Иван Асен ІІнови [re: kpacи]  
АвторИвaн Ивaнoв (Нерегистриран)
Публикувано09.08.05 22:25



Действително няма друга средновековна златна монета с името на български цар. Тази от снимката е медна на цар Иван Шишман и само изглежда като златна, но не изключено да е наскоро позлатявана. Прав е PAGANEO, че по времето на Иван Шишман няма грошове. В действителност неговите сребърни монети с тегло ок.0.5 g са аспри и нямат нищо общо с грошовете. Сребърното българско монетосечене през ХІV в. се осъществява в рамките на две монетни системи: аспрова и грошова. Грошовата система е характерна за западната половина на Балканския полуостров и по нея са сечени главно сръбски и византийски монети (восиликои). Освен монетите на цар Михаил Асен и на цар Михаил с царица Ирина, които са грошове, сечени в севорозападните български земи, всички останали сребърни български монети са аспри (виж: С.Авдев. Монетната система в Средновековна България през ХІІІ-ХІV в., С., 2005).



Тема Re: Ето снимканови [re: koleff]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано10.08.05 17:32



Мисля, че съвсем правилно съм постъпвал, като никога през живота си не съм си купувал книга на Божидар Димитров!
Да публикуваш в издание такава дивотия е меко казано глупаво! Това монетоподобно нещо първо е съвременна отливка на медна монета на Шишман, и второ вероятно дори не е златна отливка, а оловна позлатена дивотия за измъкване на пари от наивници! Ако въобще има злато в него, а не е някакъв излъскан пиринчен боклук!

а повярвай ми, истинските средновековни монети имат своята красота....но само истинските!



Тема Re: Златната монета на Иван Асен ІІнови [re: Ивaн Ивaнoв]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано10.08.05 18:24



Колега, навлизаш в една изключително дискутабилна сфера на българската нумизматика!
Теориите на г-н Авдев, поне засега, са приети единствено от него. Изобщо понятието "аспрова монетна система" не ми е никак ясно, а и извън книгите на Авдев не съм попадал на сериозна научна литература, която да разглежда такава система. Дори не зная какви са й тегловните и метрични характеристики, нито какви са връзките й с другите монетни системи.
Въведеният от Венеция "матапано гроссо", явяващ се първооснова на сръбските и българските "грошове", си има цяла поредица от сребърни монетни издания на Второто българско царство , заимстващи както сюжета, така и метричните му характеристики. Още повече, че теглото на българските грошове намалява пропорционално на намаленото тегло на матапаните във времето, и ако ранните матапани имат средно тегло 2.20 грама, то и първите български грошове имат аналогично /пр. екземпляри на Георги Тертер с тегло 2.15 - 2.34 г/, като с времето спадат до 1.40 при Йоан Александър. Същото важи и за сръбските грошове при последните Душани и техните наследници.
А дали късните Александрови издания, и най-вече монетите на Йоан Шишман и Йоан Срацимир ще наречем "полугрошове" или "аспри" според мен е повече въпрос на терминология. Да не говорим, че разполагам със сребърни монети на Срацимир с тегло 0.28г., което дори и "четвърт грош" ще е пресилено да го наречем!



Тема Re: Златната монета на Иван Асен ІІнови [re: PAGANEO]  
АвторИвaн Ивaнoв (Нерегистриран)
Публикувано10.08.05 20:39



Колега Panageo, прав си че въпросът за монетата система в Средновековна България е дискусионен. Ако трябва обаче да се дискутира, при това с желание да се стигне до истината, трябва да се говори и пише точно. Доколкото ми е известно няма друга книга на Авдев, освен тази от 2005 г. Няма и негови или нечии други статии по този въпрос. Доколкото спомената книга се появи преди няколко месеца, няма как специалисти да се изкажат по написаното в нея и да се съгласят или не с изводите на Авдев. Тъй като разбирам, че имаш тази книга, хубаво е да я четеш по-внимателно и по-задълбочено. Тя е доста богата от фактологическа гледна точка и изяснява сравнително разбираемо непонятните за теб въпроси. За мен е очевидно, че книгата на Авдев е сериозен научен труд и ми се струва, че не е хубаво да я отхвърляш така лековато!



Тема Re: Златната монета на Иван Асен ІІнови [re: Ивaн Ивaнoв]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано11.08.05 16:55



Колега "Иван Иванов /нерегистриран/", още от предните Ви постинги си имах наум, че зад този превдоним може би наистина се крие самият г-н Авдев, когото нямам честта да познавам лично. Освен ако Иван Иванов е истинското Ви име и сте директорът на .... Вие знаете на какво?!
Без да питая каквото и да било негативно отношение нито към г-н Авдев, нито към Вас самият, ако сте различен от него, а напротив - приемайки Ви за един от малкото хора у нас, които се интересуват от българската средновековна нумизматика, искам да кажа следното:
Не, не съм притежател на книгата на г-н Авдев, въпреки, че три пъти я разглежах внимателно, поради простата причина, че не видях за себе си нищо в нея, което да обогати познанията ми в интересуващите мен самия области на нумизматиката, а смея да твърдя, че имам цялата българска библиография на тая тема.
И второ - чел съм всичките огромни статии на г-н Авдев в нумизматичната периодика, независимо, че продължават от брой в брой, от двайсетина години насам, и по никакъв начин не съм бил убеден в голяма част от неговите теоретични разработки. И не само аз, бидейки любител-нумизмат и неисторик по образование, но и ред други професионалисти, чието мнение също уважавам.
А изразът Ви ,че "изяснява сравнително разбираемо непонятните за теб въпроси" може само да ме развесели!!! Дано, след нейното неколкократно препрочитане, за Вас да са станали поне малко по-ясни проблемните въпроси от българската нумизматика и да сте получили готов и смлян отговор на някои от тях! Мен готовите и предрешени отговори не ме блазнят, и предпочитам сам да се уверя в истинността на всяка теория. Лично на мен тази книга не ми дава нищо ново, мога доста аргументирано да оспоря поне половината тези в нея, а и....но това едва ли ще го разберете - през собствените ми ръце са минали такива купища средновековни монети, имам толкова богати наблюдения и замервания, толкова редки и още неописани от науката типове и варианти, че .... на "книжните" изследователи мога да им завидя само за упоритостта, с която години наред пишат, и пишат, и пишат.... в доказване на недоказуемото!

Поздрави!



Тема Re: Златната монета на Иван Асен ІІнови [re: PAGANEO]  
АвторИвaн Ивaнoв (Нерегистриран)
Публикувано11.08.05 19:49



Здравейте колега PAGANEO. Отнасяш се непочтително към труда на другите и същевременно демонстрираш самочувствие, което не зная на какво се основава, но със сигурност не е свързано със сериозната нумизматика. Аз също не съм историк, но съм се занимавал с наука и мога да преценя кое струва и кое е не. Ако смяташ, че притежаването на някоя монета от неизвестен тип или вариант е голямо постижение, просто не си струва да се спори с теб. Ако пък действително искаш да бъдеш полезен на колегите си, вместо непрекасното да пишеш "пет за четири" и да бъдеш "на всяка манджа мерудия", публикувай в научния печат твоите редки и още неописани от науката типове и варианти. Ако приемеш този мой съвет, бъди сигурен, че поне самочувствието ти ще бъде подплатено с нещо полезно. Накрая искам да ти се извиня за острите думи, но напълно си ги заслужаваш.



Тема Re: Златната монета на Иван Асен ІІнови [re: Ивaн Ивaнoв]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано12.08.05 18:24




Здравейте, колега Иванов!
Явно за Вас спорът задължително включва обидни обобщения и квалификации, затова мисля да го спра до тук, независимо дали ще отговорите на този постинг и в какви още "престъпления" ще ме набедите!
Ако си направите труда да прочетете предните ми реплики, ще се убедите сам, че никъде не съм се отнесъл непочтително към нечий труд, нито към нечии публикации. Това, което свързва в едно репликите ми е, че СПОРЕД МОИТЕ ВИЖДАНИЯ ЗА СРЕДНОВЕКОВНАТА БЪЛГАРСКА МОНЕТНА СИСТЕМА НЯМА УБЕДИТЕЛНИ И НЕОСПОРИМИ ДОКАЗАТЕЛСТВА, ЧЕ ТЯ ТРЯБВА ДА СЕ НАРИЧА И РАЗГЛЕЖДА КАТО АСПРОВА. И толкова! Несъгласието ми с теорията на г-н Авдев не е нито обидно, нито неуважително! Тя е само една теория и по нея МОЖЕ И ТРЯБВА да се дискутира. Това, че вашата оценка за книгата и теорията му се различава от моята и на още редица професионални историци и специалисти по средновековна нумизматика, не Ви дава абсолютно никакво основание да пишете дивотии за това как "щял съм да проумея нещо" ако си я купя и прочета! Напротив - сляпото възприемане на всяка една теория, само защото е издадена на книжно тяло, говори достатъчно за вашия капацитет и неспособност да разсъждавате самостоятелно.
Колкото до самочувствието ми като нумизмат, то се базира не на събраната огромна колекция, а първо на това, че цял ред водещи специалисти у нас стотици пъти са консултирали с мен своите виждания и предположения по множеството спорни въпроси от българската нумизматика, и второ - на факта, че тези уникални монети съм ги открил, ровейки се из купчини с хиляди "корубки", в които вие сигурно не бихте видяли нищо повече от изкривени медни ламаринки!
А дали "непрекаснато пиша пет за четири" или в момента подготвям максимално пълно издание на типовете и разновидностите български монети и дали там ще се коментира обосновано тегловната им и нуминална система, и дали скоро в нета ще е факт първият каталог на средновековни български монети на български и английски език - това вие не можете да коментирате, защото не сте обременен с никакви познания по въпроса!
Желая ви успех в последващите квалификации и определения към мен! Понеже темата ми доскуча - аз съм до тук!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.