Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:36 19.04.24 
Фен клубове
   >> Индия
* Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Индийска кухнянови  
Автор Rama (psychedelic)
Публикувано25.08.05 20:18



В тази тема - всякакви рецепти за индийска храна - споделен опит, впечатления и кулинарни съвети.



Тема Таматар панир малайнови [re: Rama]  
Автор Rama (psychedelic)
Публикувано25.08.05 20:18



тоест пържени домати със сирене - или Говинда, както аз си я наричам - хем за благозвучие, хем защото не я правя точно по оригиналната рецепта. Сега ще ви кажа първо моя начин (изпробван десетки пъти). Това е една от най-любимите ми манджи - прави се страшно лесно и е убийствено вкусно. Като бях студентка, след лекции у нас се изсипваше цялата ми група и им готвех почти по цял казан, който те омитаха (и досега понякога ме питат кога ще забъркам Говинда). Вегетарианска е, тъй като е ведическа кухня.

Продукти (за около 4 порции):

5-6 средни (към големи) домата
половин кило сирене
1-2 яйца
парченце краве масло
олио или гхи
кимион - 2 ч.л.
куркума - 1 ч.л. (или къри, все тая е)
сол (само ако сиренето е безсолно)
черен пипер

И така - първо нарязвам предварително доматите и сиренето на парченца да са ми готови. Подправките също си ги приготвям. Загрявам олиото (слагам го на око, колкото да покрие дъното).

Когато олиото се сгорещи, слагам кимиона и го пържа буквално няколко секунди, докато леко потъмнее. Тук е най-тънкият момент - защото ако се забавите малко и прегорите кимиона, се прецаква вкусът на цялата гозба. Затова трябва да се внимава и да се действа светкавично. Аз винаги държа в другата си ръка купата с доматите, за да не губя време и да ги метна веднага.

Значи след кимиона бързо слагам доматите и ги готвя известно време (като ги бъркам периодично), докато също поомекнат и потъмнеят леко. След това слагам сиренето и подправките - едно след друго, без много да бързам и продължавам да разбърквам.

Когато ястието е готово (на око го преценявам), добавям парченцето краве масло (за вкус) и двете яйца, като продължавам да бъркам, така че яйцата да се "слеят" с останалите продукти.

И готово, това е.

По желание могат и други подправки да се сложат сигурно, но не ви съветвам, защото кимионът придава много специфичен и хубав вкус, който няма смисъл да се "замазва".

В оригиналната рецепта не се слагат яйца и краве масло, а накрая ястието се залива със сметана и се поръсва с пресен магданоз или кориандър. Аз обаче досега съм я правила само по моя начин - този още не съм го пробвала.

Ми това е - успех, ако някой реши да пробва.



Тема Re: Таматар панир малайнови [re: Rama]  
Автор Sheetal (тъмна Индия)
Публикувано26.08.05 10:32



Темата е супер - и за самосите може да я качиш тук. Иначе със сигурност ще пробвам . Точно това не съм го яла така, както си го описала - нещо подобно съм яла, но беше с друго име, затова съвсем скоро ще го пробвам и ще споделя впечатления..

Лелелее, знаеш ли, сега много ме е яд, че не мога свястно да се включа в тая тема, че тетрадката с рецептите ми е в нас..но съвсем скоро ще дам и аз своя принос..оффф запланувала съм да ти изпратя и 9836486836483647836478 песни на пощата, ама да видим тая събота и неделя ще си я отделя за нет-уване
Аз си имам няколко любими мои хинди рецептички, които ще ви споделя да пробвате - не са и трудни даже .. Очаквам повече хора да се включат - тъкмо да си разнообразя и аз менюто :)))



Тема Re: Таматар панир малайнови [re: Rama]  
Автор DeProfundis (Отвъдна)
Публикувано26.08.05 12:58



Малко ми докарва на миш-маш. Кога ще ми направиш? И аз обещавам да изпрактикувам някаква индийска вкусотия, а не само теоретично да се информирам и да... преглъщам... Но ми е приятно да го приготвя за някого, а не за себе си.

De profundis clamavi ad Te, Domine!


Тема Абе...нови [re: Rama]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано26.08.05 23:03



Когато се говори за инд. кухня, обикновено се дават разни тестено-тревни истории. А индийската кухня има толкова ястия с месо... Наскоро гледах у една позната една дебела книга с индийски рецепти. Поне 2/3 бяха за манджи с мръвка.
Дайте някоя хубава индийска манджичка с месце... Ама без овнешко, моля!

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Абе...нови [re: Black Wolf]  
Автор Rama (psychedelic)
Публикувано28.08.05 10:24



Доколкото ми е известно, месото е включено в менюто на класическата индийска кухня (която е и много по-лютива и пикантна). Докато до момента тук сме обсъждали рецепти главно от ведическата кухня, която си е вегетарианска (Шийтал, поправи ме, ако бъркам). Впрочем смятам, че разликата между двете кухни е толкова драматична, че заслужават да им се обърне отделно внимание.

Иначе лично аз не се смятам за вегетарианка по убеждение - просто не обичам месо и затова го ям супер рядко. Поради което нямам почти никакъв опит с готвенето с месо - но може би тук има хора, които знаят подобни рецепти и ще ги споделят. Всъщност ти самият навярно си по-напред с материала, щом познаваш притежателка на толкова дебела книга с индийски рецепти с месо.



Тема Сабджинови [re: Rama]  
Автор Rama (psychedelic)
Публикувано28.08.05 10:56



Това е чисто зеленчуково ястие, което аз страшно обичам и си го готвя вкъщи. Доколкото знам, тази манджа е типична за йога ашрамите - или поне аз открих рецептата в



Първо ще ви копирам оригиналната рецепта (въпреки че я има в горния линк), а после ще ви кажа лично аз как си я правя.

Основа на ястията:

Основата с подправки се използва за всички супи и ястия. Приготвянето им обикновено започва с нея.

За 6 души са необходими следните продукти:

- 1 ч.л. синапени семена
- 1 ч.л. смлени синапени семена
- 1 ч.л. кимион
- 1 ч.л. смлян кимион
- 1 ч.л. чили (или червен пипер)
- 1 ч.л. жълт корен (куркума)
- 4-5 глави кромид лук
- 6-7 скелидки чесън, ситно нарязани

Наливаме олио, колкото да покрие дъното на тигана. Щом олиото се сгорещи, сипваме изброените подправки, без смлените на прах, и веднага намаляваме на тих огън. Щом кромидът започне да добива златист цвят, добавяме и смлените подправки, разбъркваме и сваляме от огъня.


САБДЖИ

Сабджито е основна храна в ашрама. По принцип представлява ястие от картофи и зеленчуци (основно карфиол). Освен карфиол се добавят моркови, патладжани, тиквички , зелен фасул и др.

Зеленчуците се нарязват на парченца (2-3см) и се оставят във вода, докато приготвяме основата.

След като основата е готова, в нея добавяме картофите и захлупваме тенджерата, за да се задушат. След около 5 мин. добавяме и зеленчуците. След още 15 мин. добавяме една чаша възварена и леко посолена вода. Половин час след като сме сложили картофите, ястието е готово. Това може да се провери, като се разтрошат картофите с лъжица. Накрая може да добавим малко гхи и магданоз.


________________________________________

Аз обаче така и не успявам да следвам дословно рецептите, така че не го правя точно по този начин. Първо, за основа използвам значително по-малки количества, тъй като обикновено готвя за 1-2 души. Не слагам синап и чесън - от гореизброеното слагам кимион (на зърна и смлян) и къри (или куркума). Слагам обаче и черен пипер, а понякога и малко шафран.

Обикновено, за по-бързо, използвам замразени зеленчуци - в магазина до нас продават едни готови пакети с комбинирани зеленчуци. Аз най-често купувам смес от карфиол, броколи, моркови и грах. Понякога използвам сезонни пресни зеленчуци - чушки, домати, тиквички - каквото ми падне и имам подръка. Най-вкусно обаче става, когато има карфиол - по принцип комбинацията от картофи и карфиол ми е много любима.

Предварително си приготвям зеленчуците в една купа и картофите във втора. Ако използвам готова смес, предварително сварявам леко картофите.

После си приготвям основата. Покривам дъното на тенджерата с олио и слагам последователно накълцания лук, кимион на зърна, а накрая всичко останало (смлените подправки накрая). Внимавам да не ги прегоря. Понякога, ако много бързам, пропускам лука.

След това изсипвам зеленчуците с картофите накуп. Ако съм сварила картофите, изчаквам малко и тогава ги добавям - импровизирам според случая. По идея в началото всичко трябва просто да се задуши в основата, но да ви призная, обикновено загарят така (особено ако използвате готова смес като мен) - затова слагам и малко вода. И просто го оставям да си се сготви, като от време на време бъркам с една дървена лъжица. Ако преценя, че има нужда, добавям още малко подправки. И това е всичко.

Много питателна храна става - и лесно се преяжда, защото е много вкусно и на човек му се отваря апетит.



Тема Re: Абе... [re: Rama]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано28.08.05 15:18



Ами аз гледах снимките - не съм се задълбочавал в рецептите... А и познанията ми върху готвене на месо се свеждат главно до печене на скара, жар или шиш.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Абе... [re: Rama]  
Автор Sheetal (тъмна Индия)
Публикувано29.08.05 11:36



не бъркаш- така е, Рама, всъщност ведическата кухня е най-старата индийска кухня, която в основата си и по своя характер е изцяло вегетарианска. Едва по-късно, с нахлуването на татарите или монголите, по тия земи се разпространява обичая в ястията да се включва и месо. Така, че класическата индийска кухня се различава от ведическата. В северните части класическата кухня е по-разпространена, а в южните - ведическата..



Тема Re: Абе... [re: Sheetal]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано29.08.05 15:32



А предполагаемите носителите на Ведите - ариите, са имали вероятно богат избор от вегетариански храни...
В степите, както е известно, плодните дръвчета и зеленчуковите градини се прескачат...
Тези хора освен месо и мляко друго са имали само като ограбят някое земеделско племе. Не че не са си падали по грабежите де...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.