Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:59 21.06.24 
Музикални
   >> Нова генерация
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Другите групи на Воев?нови  
Автор vogelfreiМодератор (el topo)
Публикувано18.01.07 20:18



Айде да видим дали ще се размърда форумчето. :)

Кажете си размислите и страстите за останалите проекти на Митко Воев. Кои и защо предпочитате? Кале, Воцек и Чугра, Парадокс, Вход Б... ? Art Generation и Абсолютно начинаещи тоже може да ги включим.

Това, че музиката на "Кукла" на Атлас е крадена от Фиш намалява ли силата на лириката на Митко? И т.н.



Тема Re: Другите групи на Воев?нови [re: vogelfrei]  
Автор dave (Not Knowing)
Публикувано19.01.07 23:29



Кале - ако бях вярващ, сигурно иконата ми щеше да е Кале. Не заради друго, ами щото си спомням някога как изтръпнах, като ми бяха изтананикани Чичо и Малко Момиченце + текстовете

. Нейде 88 май... Всичко, което не съм си представял за възможно в БГ.
Воцек - мястото където Митко си почива в правене на музика с добри приятели. Приятелите носят по-малко Митко. Няма я абсолютната симбиоза между текст и музика, като в НГ. За сметка на това - безпрецедентната единствена авангардна бг банда! Respect! "Бергология" е едно от най-хубавите неща, които съм слушал!
За сега толко...

Next One Is Real

Редактирано от dave на 19.01.07 23:31.



Тема Re: Другите групи на Воев? [re: dave]  
Автор vogelfreiМодератор (el topo)
Публикувано20.01.07 15:17



За Кале ми е сходна емоцията. Това е най-"култовата" група на Воев - оазис сред соц-посредственост. Идеологията на НГ е невъзможна без Кале. На мен пък "Епитаф"-а ми е голямата любов, толкоз болка и мъка има в тази песен, но по един директен, човешки начин - нито показно, нито префърцунено.

ВиЧ: е, аз не бих го нарекъл "почивка" в никакъв случай. С теб вече говорехме, за мен Воцек и Чугра е групата, където музиката най-добре подхожда на текстовете на Митко - авангардна, мътна, умна, с влияния от сериозната музика (прог, джаз, класика). Чуграта има комай най-добрият фалцет в българската музика. :) Онова, което свързва ВиЧ с Генерацията, е чувството за обреченост и нищо повече. Но дори и то е различно представено - при ВиЧ интровертно, при НГ - екстравертно.



Тема Re: Другите групи на Воев?нови [re: vogelfrei]  
Автор dave (Not Knowing)
Публикувано22.01.07 19:37



В отговор на:

музиката най-добре подхожда на текстовете



Музиката подхожда на текста най-добре там, където текста подхожда на музиката.
В това отношение, IMHO, НГ са абсолютния пример.
Текстовете на Генерацията имат двойно по-въздействащ ефект (ако това въобще е възможно) в комплект с музиката им.
Обратното важи със същата сила.
За това казах - симбиоза.

Защо казах, че ВиЧ е почивка -> Събират се трима, включват инструментите и правят нещо. След време се събират и правят друго нещо. Импровизация. Музика на момента. Текстове изпети на момента и за момента... Което разбира се не омаловажава резултата. Напротив!

Next One Is Real

Тема Re: Другите групи на Воев?нови [re: dave]  
Автор vogelfreiМодератор (el topo)
Публикувано22.01.07 21:26



Да, при НГ текстът и музиката са едно цяло, докато при ВиЧ са две различни енергии, които се вливат една в друга или пък се движат паралелно...

Ама аз точно затова възприемам ВиЧ като "пристан" за текстовете - защото при НГ музиката е функция на текстовете, а при ВиЧ - нещо съвсем отделно и по-пълноценно. И айде, ако текстовете са всеки за себе си, то да кажем, че Воцек като музика представят най-пълно светоусещането на Митко.

Жанрово НГ са пънчец с приставки. ВиЧ е джаз-авангард. Според теб кое от двете въплъщава личността Димитър Воев по-силно? Баш второто, мисля си аз. Най-малкото, че то е чисто оригинален продукт, докато Генерацията е прекалено силно повлияна от вейва.



Тема Re: Другите групи на Воев?нови [re: vogelfrei]  
Автор dave (Not Knowing)
Публикувано23.01.07 14:18



При НГ музиката е точно толкова функция на текстовете, колкото текстовете са нейна функция.

По отношение на светоусещането и личността на Митко можем само да гадаем...
Приказката ни е за текстове и музика, нали.
Вчера, провокиран от този разговор, за пореден път се зачетох из "Поздрави от мен боговете". Ами прекалено е субективно мерилото, за да изкажеш някакво обобщено мнение.
За мен примерно, творчеството на Воев не е образецът за изящна словесност или пък за зашеметителни стихотворни форми. Дори символите, които използва са по-скоро негова лична митология и не претендират за оригиналност и разнообразие.
Силата му е в огромната доза прямота и душевния ексхибиционизъм, който те кара чак да се чувстваш неудобно. Истина извира. И то от почти всяка дума.
Дали това е "пънчец с приставки" - не знам, но няма нищо общо с "джаз-авангард"-a.
И още нещо - джаз-авангард-а на ВиЧ е такъв само понякога. И то твърде рядко. Повечето неща са толкова неошлайфани и неглиже, че изобщо не можеш да ги сложиш там.
Това пък, че "Генерацията е прекалено силно повлияна от вейва", изобщо не означава, че не е точно толкова самобитна, колкото стилът повзволява. Ако се напъна мога и да намеря релации с други групи, но не се сещам за група, която да звучи по същия начин. Ти сещаш ли се?

Next One Is Real


Тема Re: Другите групи на Воев?нови [re: dave]  
Автор vogelfreiМодератор (el topo)
Публикувано23.01.07 15:36



В отговор на:

Ако се напъна мога и да намеря релации с други групи, но не се сещам за група, която да звучи по същия начин. Ти сещаш ли се?




Сещам се поне за две - Систърс ъф Мърси и Минимал Компакт. Пост-пънк уейв, който хем държи една здрава връзка с рока (не избива в синт-поп), хем омешва композицията с разни авангардни трикове.

За НГ: не съм съгласен за музиката и текстовете. При явлението "Нова Генерация" първо идва лириката и след това музиката. Музиката е силно повлияна и прилича твърде много на британските образци (за разлика от оригиналната лирика на Митко). Естествено, това не значи, че не е страхотна и че не подхожда на текстовете, но Генерацията е невъзможна без текстовете, а не без музиката. Само помисли - защо Генерацията е толкова важно и влиятелно явление, а Клас (които са кажи-речи 1:1 откъм музика, макар при тях влиянията да са си чисти подражания) - не? Да не би през ония времена феновете на НГ да сте/са се влияли толкова от музиката, колкото от лириката? И в крайна сметка не са ли НГ преобладаващо социологическо, а не музикално явление?

За ВиЧ говоря в общия случай, то целият авангард има свойството да се мени и композициите да не си приличат ни най-малко една с друга. По същия начин можем да подходим към Тъксидо. Как да повярва човек, че "Holy Wars" и "Ghost Sonata" са албуми на една и съща група? А впрочем, "неглижето" е също често срещано при отделни авангардни артисти. Запа не е ли неглиже? Сид Барет? Фауст?

Иначе е факт, че Митко привнася една по-естествена (пънкарска ;) емоция в групата, обаче като цяло ролята му там е далеч по-различна от тази в НГ. Крещящият пролетарий от Генерацията се е превърнал в изискан декадент. Почитателят на Депеш се е превърнал в почитател на Кримсън. И т.н. Сравни как в песента адаш (Cadaurus :) той говори в женски род и като някаква митологическа фигура и от друга страна, напълно актуалното и простичко "Мръсно ми е/в душата ми!". И т.н.



Тема Re: Другите групи на Воев?нови [re: vogelfrei]  
Автор dave (Not Knowing)
Публикувано23.01.07 16:23



От къде измъкна 1:1 между Систърс, Минимал и Клас и Генерацията не се сещам.
Ама изобщо.
Ако искаш, можем да ги разчепкаме една по една, ама си предварително загубил.
Клас обаче мога да ги шляпна 1:1 с доста банди. Ето ти разлика.
Генерацията са точно колкото социално, толкова и музикално явление.
И правят точно толкова самобитна музика, колкото останалите образци от жанра. А релации - да, доколкото има такива между Систърс и Минимал. Те повтарят ли се?

И на времето и сега въздействието на Генерацията винаги е било и в двете посоки - и като текст и като музика. Актуално и простичко "мръсно ми е в душата ми" с актуални и простички 3 акорда, които те сграбчват и няма пускане...

П.П. Като каза за влияния - ВиЧ ту се влияят от Кримсън - ту от Тъксидо. Оригиналността им иде от непрофесионалността, мен ако ме питаш.

Next One Is Real


Тема Re: Другите групи на Воев?нови [re: dave]  
Автор vogelfreiМодератор (el topo)
Публикувано23.01.07 16:42



Ок, приятен спор ще е, почни ти. :)

Ясно е, че Генерацията е по-самобитно явление от Клас, но това съвсем не значи, че музикално няма групи, с които те да се идентифицират. Забележи - музикално. Ясно е също така, че всяка група, повлияна от уейва, по някакъв начин прогресира отвъд него, защото уейвът е изначално прогресия на пънка. НГ също го прогресират по свой начин, който обаче не излиза извън уейв-парадигмата. По същия начин мога да запитам с кои групи и защо идентифицираш Клас. А мога и да запитам дали лириката на Митко може да я идентифицираш с нещо и отговорът ще е категорично не. И т.н.

Тц, НГ е ПЪРВО социално и след това музикално явление. Талантът им като музиканти е немалък, но той обслужва талантът на Митко като поет. Не обратното.

Непреходното, абсолютното, различното, уникалното в Генерацията - то е в тяхната "искреност в позата", в поведението и отношението им към света. Как е стигнало то до нас? Чрез текстовете и след това чрез музиката, която колкото и великолепна да е, изпълнява ролята на обвивка. Форма и съдържание.

За ВиЧ - оригиналността е в това, че те са истински, чистокръвен авангард. А истинският, чистокръвен авангард е винаги оригинален, той не принадлежи на течения, не подражава на никого и се движи сам в собствена писта. Непрофесионалността - да, тя неглижира нещата и отдалечава ВиЧ примерно от джаза. Обаче това далеч не важи за "Бергология", която е всичко друго, но не и неглиже. Единственият бг прогресив албум, както съм казвал.





Тема Re: Другите групи на Воев?нови [re: vogelfrei]  
Автор dave (Not Knowing)
Публикувано23.01.07 17:25



"Ок, приятен спор ще е, почни ти. :) "
Ми предпочитам да го изспорим другаде - няма да се отървеш

.

И за да не започнем да се повтаряме и да не отегчаваме другите, аз ще заема леееко компромисна позиция.
Добре - НГ - музика и текст -> форма и съдържание. Най-правилната и отговаряща на съдържанието форма. И най-съответстващото на формата съдържание.

П.П. За Бергология си абсолютно прав. Въпреки, че там много, ама много мирише на Тъксидо.

Next One Is Real


Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.