Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:09 04.07.24 
dir.bg
   >> Предложения за нови клубове
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Клуб Славянство  
Автор Гpaxчe (литл монстр)
Публикувано24.08.05 16:56



Здравейте на всички,

До сега не ми се е случвало да имам подобни просветления за откриване на нови клубове, но от известно време изучавайки културата и бита на славянските народи с нарастваща тревога забелязвам, че българите са почти напълно забравили своята славянска същност и практически не познават основните славянски културни традиции, празници да не говорим за славянския пантеон - повечето българи не знаят дори и един славянски бог. Не говоря за нещо повече а това е нещо, което не трябва да се случва.

Мисля, че ще е чудесно да има клуб, където хората да могат да поговорят и да прочетата повече за славяните, тяхната история, култура, изкуства, традиции, да научат колко много красота има в тях. Защото научавайки повече за славяните - старите, и тези, които са край нас днес, ние научаваме повече най-вече за себе си и това, което сме.

Ще бъда благодарна ако подкрепите идеята ми защото вярвам, че е за добро.

Поздрави и най-добри пожелания,
Грахче

Die! Resurrect! Die again!


Тема Re: Клуб Славянствонови [re: Гpaxчe]  
Автор lachistein (*V*еличество)
Публикувано24.08.05 18:30



Чудесно предложение. ЗА.

А славянският пантеон е наистина изумително богат и колоритен:)


Класа.

Тема Re: Клуб Славянствонови [re: Гpaxчe]  
Автор rpaдcko чeдo (briakenthas)
Публикувано24.08.05 18:36



Чудесна идея!
Определено ми се струва, че ще бъде полезен такъв клуб, най-малкото защото в представите на повечето българи славянството се изчерпва с Русия, а историята на славяните - с учениците на Кирил и Методий.



Тема Имаш моята подкрепа.нови [re: Гpaxчe]  
Автор 3eфиpнa плaмъчka (много докачлива)
Публикувано24.08.05 20:02



Но имай впредвид, че и аз съм от онези българи, които незнаят много за славянските празници....

Все пак искрено ти желая успех.


"Животът ни е пътешествие , идеите - пътеводител"-Виктор Юго

Тема Re: Клуб Славянствонови [re: Гpaxчe]  
Автор пaтpиoт бr (върховист)
Публикувано24.08.05 21:36



Против, ние не сме славяни а БЪЛГАРИ. Стига с тези комунистическоруски теории.

Сакар планина - перлата на Тракия


Тема Re: Клуб Славянствонови [re: rpaдcko чeдo]  
Автор Cимeoн (изследовател)
Публикувано24.08.05 21:58



ЗА!
Градско чедо, ти сякъш си първият от години, който напомня тази истина в БГ форумите.

---------------
(.'.) МИР (.'.)


Тема Re: Клуб Славянствонови [re: Гpaxчe]  
Автор бoйнa oвцa (блее)
Публикувано24.08.05 22:45



Ами това напомня клубовете Индия, Индианци и сега Келти - някак излишно ми се вижда, компетентните и интересуващите се са малко, темите набързо се изчерпват - общо взето са едни и същи, музика, бит, фолклор и после многоседмично мълчание.

Пък и не разбирам какъв е смисъла да се прави клуб за нещо, което някой си абстрактен трябва да научи - нещата не се учат по форуми, а чрез самостоятелно четене, сайтовете са хиляди, информацията е достатъчна - само желание да има.






Тема Re: Клуб Славянствонови [re: Гpaxчe]  
Автор nashenec (pure bulgar)
Публикувано24.08.05 23:40



...че българите са почти напълно забравили своята славянска същност...

Не си права с това! Българите имаме БЪЛГАРСКА същност! Само една 4аст от произхода ни е славянски, което ни вклю4ва в славянският клуб, но не ни прави 100% с такава "същност" народ. Съветската доктрина по въпроса явно е оказала своето влияние.
Погледни тук



Не съм съгласен

Македония е само едно географско понятие



Тема Re: Клуб Славянствонови [re: пaтpиoт бr]  
Автор Caбaзий (сабасианец)
Публикувано25.08.05 01:02



Ти си българин..ашколсун и сигурно хич не рабираш какво говорят руснаци, чехи сърби и др. ..
хахаха

VITA BREVIS ARS LONGA


Тема Re: Клуб Славянствонови [re: пaтpиoт бr]  
Автор rpaдcko чeдo (briakenthas)
Публикувано25.08.05 04:13



Абе, заеби го овой пещерен антикомунизъм, славянски езици има, което според мене си е достатъчно, за да има интерес към културата и историята на останалите славяни.
Колко знаеш за Полша или Чехия например?



Тема Re: Клуб Славянствонови [re: бoйнa oвцa]  
Автор rpaдcko чeдo (briakenthas)
Публикувано25.08.05 04:19



Ами хубаво, ама има клуб Русия, мисля, че клуб за всички славяни, вкл. зап. група би си спечелил поне толкова заинтригувани. В крайна сметка ние, българите, както в културно, така и в езиково отношение сме също част от най-голямата "етно"-езикова група в Европа.
+ отдавнашния довод в полза на всеки клуб - какъв е пък смисъла на клуб болонка?



Тема Re: Клуб Славянствонови [re: rpaдcko чeдo]  
Автор бoйнa oвцa (блее)
Публикувано25.08.05 07:40



Какъв е смисъла на болонка и ламборджини не смея да се опитвам да отгатна, нито пък какъв е смисъла на Ивет Лалова, Проекозакона за ел. търговия или пък Село Лозенец.

Просто впечатленията ми от клубовете са такива - можеш сам да надникнеш в Келти, Индия и Индианци и да видиш с очите си. Специално за Келти се бяха изказали ЗА към 50 души, а оживление няма. Изглежда мъртвороден. Щеше да се обсъждат точно същите неща, пак щеше да се говори за голямото им значение, обичаи и така нататък.

Нямам нищо срещу темата за Славяните, но чак пък клуб?






Тема Re: Клуб Славянствонови [re: бoйнa oвцa]  
Автор Гpaxчe (литл монстр)
Публикувано25.08.05 11:57



мисля, че просто не познаваш Граха ...
Граха рядко прави нещо, което не е премислила достатъчно и не е счела, че наистина си струва
Грах е тъп, но упорит

не искам просто някаква говорилня.иска ми се да наблегнем на действието. Стига с тези фобии и глупости. Поляците и руснаците не се обичат, но това изобщо не им пречи да се осъзнават като славяни, са се срещат и общуват именно в полето на общата славянска култура.

що се отнася до мнението, че ние не сме славяни а сме българи мога само да се изхиля и то не много културно. Това могат да го кажат само хора, които имат много ниска обща култура и не познават нито езика, нито традициите, нито фолклора на останалите славяни. Това, че сме българи никак не ни пречи да сме славяни. Двете неща са естествено съвместими. Същото важи наобратно в пълна сила.

Проблемът е в това, че губейки "славянството" си ние наистина губим ... и определено нищо не печелим.

Die! Resurrect! Die again!


Тема Re: Клуб Славянствонови [re: Гpaxчe]  
Автор Bидyp (gash)
Публикувано25.08.05 20:52



По принцип ЗА. Тва словените са готини хора , много по-готини от татари , чеченци и други "българи" хахаха



Тема Re: Клуб Славянствонови [re: Гpaxчe]  
Автор Bидyp (gash)
Публикувано25.08.05 20:54



Кое ти е като грахче ???
ООПС !! този въпрос не беше за този клуб I am sorry !!



Тема Re: Клуб Славянствонови [re: бoйнa oвцa]  
Автор rpaдcko чeдo (briakenthas)
Публикувано26.08.05 11:48



Вярно е, че доста клубове увяхват бързо след създаването си, но за разлика от индианската или келтската култура славянската все още съществува и също за разлика от другите изброени култури ние сме част от нея. Все пак става дума за половин Европа - дори само злободневни теми да се обсъждат, пак има материал за един клуб, мисля си поне.



Тема Re: Клуб Славянствонови [re: Bидyp]  
Автор Гpaxчe (литл монстр)
Публикувано26.08.05 15:23



В отговор на:

Кое ти е като грахче ???




ушите

Die! Resurrect! Die again!

Тема Аз съм ЗА клуб Славянствонови [re: Гpaxчe]  
Автор Mag (Highlander)
Публикувано27.08.05 00:05



Но при едно (може и да станат повече - ще го покаже изложението ми) условие(я):
Повече никъде да не се споменава (говоря за бъдещ клуб Славянство) доколко сме славяни и доколко не сме. Защото освен езика и някогашната ни съвместна принадлежност към "Обществото на народите", наречено "Византийска общност" (някои го наричат с думичката "империя") и официалната ни православна религия, с руснаците (а и с останалите другите "славянски" народи) имаме толкова общо, колкото елата и тополата. И двете са дървета. И приликата спира дотук. Освен сходството на езиците. Но нашият език е толкова далече от другите езици със славянски корен колкото разстоянието от Земята до Луната.

И ще кажа защо пиша това. Защото твоето мнение го считам директно за лична обида:
1. Не считам, че културата си за "ниска". Все пак сам не би трябвало да се квалифицирам. Не би било редно.
2. С история на славянските и/или попаднали под влиянието на славянството (макар и "неславянски") народи се занимавам откакто се считам за разумен човек.
3. Защото съм открил, че ние НЕ сме (само) славяни. А и не само аз. Къде-къде по-мастити (включително и руски) учени (вече) го признават.
3. Защото съм живял (не само минавал транзит) през славянски страни като Русия, Украина, Чехия, Бйеларусь, Полша. Не съм живял (повтарям - живял) само в страните от бивша Югославия.
4. Защото образованието си завърших в Полша. И именно от "парче свинско месо" считам, че под влияние на полската култура, станах това, което съм. За добро или за лошо.
5. Защото знам като роден език един славянски език (когато отида там започвам да мисля на този език а не на български) - полския. Защото първият език на който съм се научил да чета и пиша е не българският а руският. Защото знам сносно - идеално чета и разбирам като ми говорят, но не съм толкова добър когато аз пиша и говоря на още един славянски език - украинския. Защото с двама от моите племенници не усещаме кога си говорим на украински, преминаваме на полски и отново я докарваме на български.
6. И въпреки всичко това, което изброих, а може именно заради това, се считам за българин! Въпреки, че (както и всички останали българи) никога не забравям (И) славянското си (отчасти) потекло и корени.

И когато ти просто произнесе (написа и аз ги прочетох) тези доста непристойни думи направо изумях, Грахче.

Може и да не ме познаваш но аз тебе - да. Не е важно от къде. Ти ще се сетиш. И най-малкото имаме доста общи познати - има няма поне една дузина.
Казвам ти - просто нямам думи за изявление като това твоето, защото никога не съм допускал, че ще го видя от тебе точно: "що се отнася до мнението, че ние не сме славяни а сме българи мога само да се изхиля и то не много културно."

Въпреки всичко давам вота си ЗА клуб "Славянство". Но още в началото у мене остава едно "НО". И едно червейче на съмнението. Не желая да ми се "хилят и то не много културно". Просто не желая да ми се хилят. Защото си имам собствено мнение а ти знаеш от къде иде българската думичка "мнение", нали, славянска е по произход и иде от "мне", "на мене".

Съжалявам за откровеността си, но тя ми е присъща а ти ме предизвика.

П.П. Може би съм първият, който е прочел постинга ти за клуба. Изчаках да си дам мнението "ЗА". Очаквах подобни на твоята реакция в постинга ти, на когото отговарям в момента. Затова изчаквах.
Но да го чуя (видя) от тебе точно!... Е, те това не съм го очаквал (честен кръст, защото съм вярващ християнин).


"Красиви сме, но бодем!"


Тема Re: Клуб Славянствонови [re: Гpaxчe]  
Автор back_to_homeland (член)
Публикувано27.08.05 17:48



За!!!

Ние сме славяни точно колкото и русите, чехите, сърбите, горнолужиците...... и който твърди обратното е просто в заблуда. А който работи за идеята, че ние сме чисти чисти българи (че чак се доказват и тракийски истории от типа на "македонизма") и счита "славянското" у нас просто като приплод е доста далече от истината!

Нека никой не ме апострофира за написаното! Само ще кажа, че се усещам преди всичко "българин", после "славянин", "балканец"...... Враг съм на безумните теории от типа "Славянското море" до "Славяните са с български произход".

Не е нужно руският имперски панславизам да комплексира когото и да било! По същият начин трябва да реагира и на "Мегали идея"-та и "Стара Сърбия" и бабината му трънкина!

Дунавските българи сме (и) славяни, в което няма НИЩО осъдително, срамно или невярно!

Днес "Славянството" е лингво-културна общност! Етностният елемент е на доста задни позиции, което не значи, че не съществуват! А това, че сме рода, може да го забележи всеки, който попадне сред 50-60-70.... души от цяла Европа. Веднага се започва с "братко-мратко" и т.н. и след 2-3 дни "славяните" се обособяват като "група" с малко "западен примес"! И се чуди светът как така бързо се групираме и с толкова малко езикови усилия се разбираме чудесно!

Каквото и да си говорим "клуб Славия" (не футболен ) си има нужда от форум, а ако се привлекът славяни българисти, ще се получи нещо доста полезно и живо!

Клубът би се опорочил единствено, ако се навъди панславянско "племе" с фанатични разбирания, както и фанатици от другата страна на идейния полюс!!!

Изключи телевизора, включи мозъка!!!


Тема Re: Клуб Славянствонови [re: back_to_homeland]  
Автор Гaдeн пyxчo (Пухеста гадина)
Публикувано27.08.05 18:45



Категорично съм :ПРОТИВ!
Всяка капка в мелницата на панславизма е удар в гърба на нацията ни!И до ден днешен българи са тъпкани от Великоруския империализъм!Да не говорим до какво доведе Славянизирането в Македония!



Тема Re: Клуб Славянствонови [re: Гaдeн пyxчo]  
Автор back_to_homeland (член)
Публикувано27.08.05 20:32



"Капчиците" са когато се дава гъз под наем!!! В случая с това начинание няма подобна опасност!Ако се навъдят ибрикчии, няма да е първият клуб с такива, така че страшно нема Никой не говори за клуб "Биг брадър Раша".

"До какво доведе Славянизирането в Македония!" !?!? Ами до това, че 15 века там има и "славянско"! Виж като говорим за "сърбизиране" е друга работа и като цяло "славянството" не е заслужило обвинения! Ами за елинизирането пак ли е виновно славянството!?!??! А за ислямизирането!?!?

И на всичкото отгоре България е дала толкова много на славянството, че да се отричаме от него е лудост и безумие!

А ако се отречем от славянското в нас, ще замязаме на психясалите господа фиромци!!!

ПП- По твоята логика "удар в гърба на нацията ни" ли са катедрите по Славистика!?!?

Изключи телевизора, включи мозъка!!!


Тема Един въпрос и към тебе?нови [re: back_to_homeland]  
Автор Mag (Highlander)
Публикувано28.08.05 01:28



Ти лично славянин ли си или си българин?
Защото и руснакът не е славянин а е руснак и полякът не е славянин а е поляк...
Явно малко си запознат с "панславизма" за да говориш така лековато.
Обичам Русия и руснаците (с изключително голямо изключение на панславистките отрепки, защото такива все още ги има) колкото малко от тук писалите могат да си представят. Не мога да не обичам Украина след като племенниците ми са украино-българо-поляци. Не мога да не обичам Полша и поляците - обясних защо. Не мога да не обичам Чехия и Словакия и чехите и словаците след като имам толкова много приятели оттам. Като казвам "обичам" влагам в това цялото си сърце и душа.
Пропуснах да кажа, че голямата ми племенница е омъжена за Бйеларусин. И очаквам утре-вдругиден ще дъндуркам българо-полско-украинско-бйеларуско бебенце!
Моето семейство е такава мешаница от славянски националности!

Но от тези 2 неща ме е страх в един такъв клуб:
1. Че ще ме заклеймяват, че продължавам да се наричам българин! Ако за някого думата българин е толкова срамна "Прав му път, крива му пътека" (както казват у наше село) - да бега у Русията. Може и в Чукотка. А за изключителни приноси - може и в Чечня!
2. Че неминуемо ще се прокрадне мракобесническата идея на "панславизма". Ако някой ме убеди, че това няма да стане - продължавам с вота си "ЗА" клуб "Славяни". Или може би било по-добре да се нарече "СЛАВЯНСКО СЕМЕЙСТВО". Така евентуално разни панславистки тенденции ще бъдат секнати още в зародиша си. Дано!

П.П. И не прави нелепи аналогии с катедрите по славянска лингвистика (филология) в университетите, наречени за кратко Славистика.
Ако не си спомняш в СУ имаше катедра Романистика (Романска(и) филология(и)). Няма я вече поради разни тъпунгерски реорганизации. Но не там ми е въпросът - А къде да попадне изучаването на португалски и/или италиански език ако не в катедра Романистика?
Не вади такива нелепи доводи с катедрите по филология!

П.П. Един от най-големите русофили в нашата история, Патриархът на българската литература, Дядо Вазов, беше казал "Българче да се наричам първа радост е за мене!"
А някой ме упрекне, че съм трябвало да се наричам "славянин" а не българин, а съм му отпердашил една цветиста, от наше село (а там и мисирките се изчервяват га дедовците си казват некои неща правичката), дълбоколитературана приказчица.
Некои туканката си ме знаат откъде един таков друг клуб в Дир.


"Красиви сме, но бодем!"


Тема Re: Един въпрос и към тебе?нови [re: Mag]  
Автор rpaдcko чeдo (briakenthas)
Публикувано28.08.05 02:46



Не съм останал с впечатление някой от изказалите се ЗА клуб Славяни, да твърди, че сме първо славяни и после българи. Въобще такъв спор (доколко сме славяни) намирам за съвсем излишен в тази връзка: говорим ли славянски език - говорим; е ли славянството предимно езикова група - е. Тъй че наистина не схващам анти - българо=славяни -ския ти патос.
Това, че си запознат с останалите славянски народи е хубаво и мисля, че тъкмо ти би бил в състояние да осъзнаеш колко малко знаем за тях в България и колко много и интересни неща бихме могли да научим за тях.
А back_to_homeland навярно, както и аз, както и всеки българин, е както славянин (езиково, донякъде генетично и културно), така и българин, така че цветистите си ги пести за други...



Тема Re: Един въпрос и към тебе?нови [re: Mag]  
Автор back_to_homeland (член)
Публикувано28.08.05 10:19



"Ти лично славянин ли си или си българин?"
++++++++++++++++

Българин съм и то националист А това могат да потвърдят и братята ми славяни, с които съм се дружил.Някой ме намират за краен (най го чувстват като си говорим за Кирил и Методий, Македония и история изобщо) , но пък показва, че съвсем не съм панславист. И не намирам как моят национализъм пречи на чувството ми за "славянин" или "балканец"!?!? Просто не се кланям никому и така!

Пък и никъде не съм казал "Давайте да правим клуб "Панславизъм"! Напротив!

"Ти лично славянин ли си или си българин?"
++++++++++++++++

Ами славянин съм!!! Най-малкото, защото в група от славяни се чувствам свой и мога да ги имам като роднини, а сред група от португалци, испанци, французи, италианци не мога да кажа, че съм "свой" в същия смисъл!

"Защото и руснакът не е славянин а е руснак и полякът не е славянин а е поляк... "
++++++++++++++++
По-скоро да беше казал "Това че руснакът е славянин не значи, че поляк!" Съгласен съм с теб! Но никой не е тръгнал да прави "славянска нация"!!! И всеки един славянин: поляк, руснак, сърбин, българин, лужик е толкова славянин, колкото и другите! Ако някой може да ми покаже кои са чистите славяни към днешна дата да дойде да се обади! Славянството е толкова помешано с немци, маджари, романци и какви ли още не племена и народи в последните 1500 години, че ако говори някой за чисти славяни много ще му се радваме! От друга страна има толкова славянска кръв в турците и гърците например, че само като си го помислят на гърците им се изправят косите

" Че ще ме заклеймяват, че продължавам да се наричам българин! Ако за някого думата българин е толкова срамна ....."
+++++++++++++++
Не знам как ти хрумна, но ако се случи, двама с теб сме рамо до рамо в боя,а и с мнозинството тук ще сме в един отбор!!!

Славянската общонст е лингво-културна и в съвсем незначителна степен "етническа"! Клуб "Славянство", "Славянско семейство", "Славия" или "Славянско братство"........ няма да е клуб за българи русофили с нихилистични възгледи, пък и не вярвам да се пръкнат повече отколкото ще са българите националисти в него!

Айде със здраве!

Изключи телевизора, включи мозъка!!!


Тема Цитат:нови [re: rpaдcko чeдo]  
Автор Mag (Highlander)
Публикувано28.08.05 10:58



"що се отнася до мнението, че ние не сме славяни а сме българи мога само да се изхиля и то не много културно."

Точно това мнение на Грахчето, която я познавам (косвено) като един изключително сериозен човек ме "хвърли в тъч линията", образно казано. Ако преди "българи" беше поставила "само" или "предимно" и ако беше обяснила като какво разбира под българи - древните българи ли(тези на Аспарух и другите преди него, които са заселвали нашите земи, не само тези на Кубер а и преди това по време на хунските походи) МОМЕНТАЛНО се съгласявах с нея.
Защото нашата нация, българската, е конгломерат от племена и народи. Траки, готи, келти, древни българи (повтарям "древни българи" неправилно наричани "прабългари") и СЛАВЯНИ! А СЛАВЯНИТЕ са ни дали езика. И са послужили за спойка на този конгломерат.

Описанието на роднинските ми връзки и изобщо личните ми връзки с доста славянски народи (пропуснах приятелите си от Словения) беше не да се фукам а за да подчертая точно онова, което съм написал по-горе:
Славянофил съм! Изключителен русофил съм! Но никога няма да престана да се считам българин!

Ако дотук не съм станал ясен не знам повече какво да напиша за да бъда разбран!

П.П. Считам се за деен участник в Руски клуб. Още от началото поставих на всички ребром въпроси за доста неща (някои като тези, които поставих и тук). Постигнахме пълно взаимно съгласие. 100%. И в момента (мое мнение, все пак е отпускарски и ваканционен период и няма много голяма активност) всички членове на клуба сме в пълно съгласие с това, за което се договорихме. И клубчето се очертава като едно от най-толерантните. Даже (поради съгласието, че ще говорим и за всички народи от бившия Съветски съюз) сега се отпочва дискусия (обсъждане на мнение, спомени, информация) за Грузия.

"Красиви сме, но бодем!"


Тема Чети отговора минови [re: back_to_homeland]  
Автор Mag (Highlander)
Публикувано28.08.05 11:04



към градско чедо.
Той е отговор и към твоя постинг.

Радвам се, че сме на едно мнение. Пределно ясно обясних и не знам защо трябваше да пускам 3 постинга обяснения защо така "подскочих". Толкова ли не стана ясно още от началото?

П.П. А моя милост не само съм националист ами съм и член на на една патриотична организация (не я бъркай с "полуфашистите" от "атакуващите" на Воленчо ).

"Красиви сме, но бодем!"


Тема Re: Чети отговора минови [re: Mag]  
Автор back_to_homeland (член)
Публикувано28.08.05 16:18



Радвам се, че най-накрая си "плеснахме ръцете"

Единствено наистина не намирам смисъл в притесненията ти! Все едно като има клуб "Цигани-роми" ние предаваме България и работим за това да стане тя един ден "Дасиканипе" или клуб "Македония" да е клуб за развенчаване на българщината в "Македония".

Може да се каже, че клубът е "открит" под някаква форма

Има нужда от клуб "Славянство" и туй-то!!! Дай Боже да се случи!!!

ПП- Това че някой не се е доизказал, не е повод за големи притеснения!!!

Грахче, поздрав за идеята

Изключи телевизора, включи мозъка!!!


Тема Re: Чети отговора минови [re: back_to_homeland]  
Автор Гaдeн пyxчo (Пухеста гадина)
Публикувано28.08.05 18:16



Дано се не случва!



Тема Re: Клуб Славянствонови [re: Гpaxчe]  
Автор Бъдъмбa (инсектоид)
Публикувано28.08.05 20:36



По принцип съм против роенето на нови клубове, а по конкретната тема съм горе-долу на акъла на Маг. Не мислите ли, че клубовете История и Езичество би трябвало да свършат работа на нуждаещите се от славянотематични дискусии?
На История ще му дойде добре малко трезва мисъл, а Езичество така или иначе вегетира от доста време.




Тема Re: Клуб Славянствонови [re: Бъдъмбa]  
Автор rpaдcko чeдo (briakenthas)
Публикувано28.08.05 20:43



Pone az si mislq, che edin eventualen klub "slavqnstvo" bi imal ne samo ezicheska i istoricheska nasochenost. A v klub "istoriq" e syvyrsheno nevyzmozhno da se govori neshto normalno za slavqnite - neminuemo vsqka tema se izrazhda do neponosimost.



Тема Re: Клуб Славянствонови [re: rpaдcko чeдo]  
Автор Гaдeн пyxчo (Пухеста гадина)
Публикувано29.08.05 11:58



Щото няма за какво!А?



Тема Re: Клуб Славянствонови [re: Гpaxчe]  
Автор Гpaxчe (литл монстр)
Публикувано29.08.05 13:06



един приятел ми каза, че цялата работа ще избие на политика и мерене на пишки кой е по-българин и пр...
беше прав.
аз не се интересувам от политика и изобщо не желая да се занимавам с подобни казуси. интересувам се от култура, изкуство, добри приятели, пътешествия, реконструкция на стари обичаи, събиране на интересни легенди и приказки. интересувам се от неща, които те правят по-богат, правят живота ти по-пъстър и по-вълнуващ.
затова оттеглям предложението си. няма смисъл. ще измисля друг начин да търся, хора, които се интересуват от същите неща и имат желание да се занимават с културата на славянството за удоволствие и без да търсят под вола - теле.

Die! Resurrect! Die again!


Тема Re: Клуб Славянствонови [re: Гpaxчe]  
Автор Waserbundlai Ushtenheim (True Messiah*V*)
Публикувано29.08.05 13:34



бе не искам да слагам прът в колелата на такъв клуб или въобще на разни клубове....

нo не мисля че може да се каже нещо особено важно за славянските племена и културата им, която почти я няма ...освен някое и друго богче

Raziel-Champion of Free WIll



Тема Клуб "История" ли?нови [re: Бъдъмбa]  
Автор Mag (Highlander)
Публикувано29.08.05 16:19



Че този клуб е пълна порнография. Там пък стигат до други извратени крайности. Едва ли не древните българи са "прародители" на всички европейски племена и народи, едва ли не преди Памиро-Алтайската област древните българи са преселници от Шумер! Абе маани-маани! По-лошо е и от порнография. От порнографски снимки поне ще ти се покачи либидото.

От писаниците на някои люде в тоя "Клуб история" не само ми спада (либидото) ами и ми се повръща!
Този пишман клуб е завзет от няколко "порнографи", които ръсят нелепост след нелепост. И което е най-важното - сами си вярват на тия извратености. Като в някаква лудница.

Враг съм на крайностите! А явно Грахчето (и на мене ми става ясно) има съвсем друго предвид. Чети по-нагоре. Само дето с това си изказано-недоизказано изказване малко ме ядоса. Малко! Но ми мина. Мразя и другата крайност.

Къде пък в клуб "Езичество" ще вместим многопластовостта на културите на славянските и повлияни от славянството народи? Ти вярваш ли си? Че за клуб Славянство само за езичество ли ще се говори. Или може би идеите на един поляк-руснак Циолковски, вече реализирани в космонавтиката ще обсъждаме там? Или може би в "Езичество" ще говорим за Института в Дубна?
Ти ме хвърли в "тъч линията".

Къде в "История" а пък още по-малко в "Езичество" ще говорим за Пушкин, Лермонтов, Сйенкевич, Иво Андрич, Карел Чапек, Йордан Радичков? Басимамата!
Къде във въпросните два "квазиклуба" ще говорим за Вйенявски, Дворжак, Шопен Мусоргски, Чайковски, Пендерецки? Второ "басимамата".

Не си разбрала ни на йота, ама ей тоненко дори какво съм искал да кажа. Прочети още веднъж! Ама мноооооооого добре!

П.П. Казвам го пак - опасявах се, че ще се промъкнат идеите на великоруско-имперския "панславизъм". Считам вече, че опасенията ми са били безпочвени! Дай Боже!
Тази мракобесническа теза и идея така опропасти истинското обединение на славянските народи, което всъщност трябваше да предшества обединението на Европа и Европейския Съюз! Разбираш ли - трябваше да го предшества! А заради нея и против нея настрои всички славянски народи в другия край на полюса!

Навремето баща ми ми купи едно проекторче за филмчета, бях на 5-6 години. Ама забравил да ми купи филмчета!...
Порови в една кутия за агитационни материали и ми измъкна едно филмче за Сръбско-българската война! За Братоубийствената война!
Бях потресен! Едно дете на 5-6 годинки! Много меко казано е "потресен". Усещаш ли ми "тенкиот намек"?
Именно ако не беше "панславизма" на имперска Русия а идеята на едно наистина братско - културно-историческо, не само езиково, наистина братско обединение на славянските народи, по примера на обединението на кантоните в Швейцария, нямаше да се стигне до Сръбско-българската война! А може би и последващите 2 Световни войни! Панимайш?
И колко много други неща щяха да изглеждат съвсем иначе на картата на Европа.

Така, че последната ми дума! Аз съм твърдо ЗА клуб СЛАВЯНСТВО!

П.П. Не съм прочел още постинга на Грахче.

"Красиви сме, но бодем!"

Редактирано от Mag на 29.08.05 16:35.



Тема Не съм съгласен с отводанови [re: Гpaxчe]  
Автор Mag (Highlander)
Публикувано29.08.05 16:28



Прочети какво съм писал на Бъдъмба за да не се повтарям.
А ти бъди така добра по-добре да си изразяваш мислите!

Не съм търсил "под вола теле". А това, че има "против" не е лошо. Както се казва в една поговорка "Нека неприятелят ти е пред тебе а не да диша във врата ти".
Единственото ми опасение беше, че може да се прокраднат идеите на "панславизма". Единственото.
Явно и ти не си ме разбрала а го казах толкова простичко още в началото (отговорът ми на твоето "онова" изказване).
И трябва да ти кажа, че така, както мене би реагирал практически всеки поляк, сърбин, чех, словак, хърватин, словенец... Не дай Боже да споменеш това на някой украинец или бьеларус. Хеле пък украинец.
Да му кажеш "Ти не си **** а си славянин". Лелеееееееее! Не ща да съм на твое място!

П.П. Ял съм им попарата на съвременните руски "панслависти". Защото може и да са 1% от руската нация но ги има. И то уж образовани хова. Добре,че има и такива като академик Лихачев.
Веднъж един такъв "панславист", след уж културен диалог на тая тема, (преди да се напие) и след порядъчно изпито количество водка, решил, че го обиждам жестоко, се нахвърли да ме коли с кухненски нож. Слава Богу, че го озаптиха!
Пък твоя си работа за "отвода".

Но ще ти разкаже една друга една случка с мене. В Прага. Едно от първите ми ходения до Чехия. На Вацлавкйе Намйести виждам, че са ми свършили цигарите. Влизам в едно бистро да си купя БТ (чехите им викаха галено "бетечки" - почти всеки втори чех-пушач пушеше от тогавашното БТ).
И аз, идиотът му с идиоти, вместо на някакъв, какъвто и да е друг, език почвам да му говоря на полски на бармана-собственик. Оня се прави, че не ме разбира или, дори, че не ме чува. Оформи се опашка зад мене. Видиотих се още повече и минах на руски. Изскочи жената на собственика иззад някакъв тезгях със заплашително (поне така ми се стори) вдигнати ръце. И като почнаха и двамата да си ме ругаят на чешки и почнаха да ме гонят с викове, че "бетечки" нямали, не съм ли бил разбрал, защо съм създал такава опашка... Разбира се все пак възпитано и културно прогонване.
Аз си тръгнах към изхода. Ама душа юнашка... Обърнах се към собственика и му отперих една дълга и цветиста българска попръжня!
Леле на тоя човек как му светнаха очите! Като че ли беше го благословил самият Папа. Че като се затича да ме спира! Че като ме хвана подръка. Не само "бетечки" намери ами ме черпи и едно кафе "от фирмата". И все се извиняваше "Абе, човек, защо не каза, че си българин?"
Виждаш ли докъде я бяхме докарали. И най-вече руснаците.
Случката се развива пред 1973 година. Не бяха минали и 5 години от злокобната 1968 година. Точно пред тяхното бистро се беше самозапалил Ян Палах!


"Красиви сме, но бодем!"

Редактирано от Mag на 29.08.05 17:11.



Тема Много е хубаво,нови [re: Waserbundlai Ushtenh]  
Автор Mag (Highlander)
Публикувано29.08.05 17:28



че от време на време виждам такива неграмотни писания та да ми се вдигне самочувствието.
Щото освен с дългия си и безсмислен ник май няма с какво друго да с похвалиш.

Такива като тебе с напълно липсваща им безвъзвратно изчезнала за наваксване обща култура (ако изобщо тя може да се навакса) малко ме разсмиват ама и малко страшничко ми става.

П.П. На такива като тебе им викам "Ти искаше нещо да кажеш или само се оригна?"

"Красиви сме, но бодем!"


Тема Re: Много е хубаво,нови [re: Mag]  
Автор Waserbundlai Ushtenheim (True Messiah*V*)
Публикувано29.08.05 21:18



мойта обща култура страни от славяните, защото не ги харесвам и не ме интересуват, въпреки че съм попрочел нещо за безинтересната им култура, предпочитам по-древните и все още съществуващи култури, отколкото мъртвите и несъществуващи постни.

никът ми е много смислен, но ти няма как да знаеш смисъла му защото не си запознат с корените му явно, в това няма лошо - не си длъжен.


това което имах да казвам е, че ми е все едно дали ще има такъв клуб, но би бил интересен само за хора, които си губят времето с безсмислени разговори за несъстоятелни култури.По- добре се занимавайте с медитация или идете да пиете бира в някой пъб

Raziel-Champion of Free WIll



Тема Уф, пак не се разбрахме с тебе...нови [re: Mag]  
Автор Бъдъмбa (инсектоид)
Публикувано29.08.05 22:23



... ама то при нас е традиция Още помня с умиление споровете относно "Последния лов на хана"!

За клуб История съм много съгласна и с теб, и с градското чедо. Точно затова писах, че там ще дойде добре малко трезва мисъл. На вас обаче явно не ви се занимава с това - добре! Все пак дира служи за разтоварване.

Признавам си честно, че от историята предпочитам по-древната, а от древните славяни ми е интересен комай само езическия пантеон, затова и предложих съответните клубове. От първия постинг на Грах останах с впечатление, че и тя има впредвид същото. Явно не съм я доразбрала.
Също честно си признавам, че славяните не са ми кой знае колко любима тема и макар да заслужават внимание, според мен нямат нужда чак пък от собствен клуб. Това си ми е личното мнение и не разрешавам да ми скачаш така за него! Пък!!!


Айде със здраве!




Тема Re: Клуб Славянствонови [re: Гpaxчe]  
Автор Бъдъмбa (инсектоид)
Публикувано29.08.05 22:27



Абе бих ти предложила да заповядаш в "Цивилизации и исторически възстановки", ама като гледам Пуха как се е наежил...

Между другото в Езичество периодично се появява един руснак, който пуска снимки от разни там техни фестивали с възстановки на старинни обичаи. Май Святозар му беше ника




Тема Re: Клуб Славянствонови [re: Бъдъмбa]  
Автор Гaдeн пyxчo (Пухеста гадина)
Публикувано31.08.05 18:15



Хич не съм се наежил!Впрочем,да знаете случайно кога през вековете се пръква термина славянство и къде?



Тема Re: Клуб Славянствонови [re: Гaдeн пyxчo]  
Автор back_to_homeland (член)
Публикувано01.09.05 17:59



Ако е през 19-ти, да не кажем и малко по-рано, в Русия.... няма да се учудя

ПП- не знам дали си се наежил, но какво мислеш по-въпроса, че говориш на славянски език
Само не ми казвай "ама той не е славянски"!!!

Изключи телевизора, включи мозъка!!!


Тема Re: Клуб Славянствонови [re: back_to_homeland]  
Автор Гaдeн пyxчo (Пухеста гадина)
Публикувано01.09.05 18:24



ААААААААААААААААААА!Как НЕ! И дума да не става!Говоря си на български!Ама от теб научих,че има Славянски език.Бях чувал за полски,чешки,хърватски,украински и още кви ли не.Една амбициозна империика налага определен термин и поради временна липса на доводи някои "капацитети" угоднически я приемат!Панславизма е толкова вреден за българите,колкото и пантюркизма.Пак повтарям-такъв клуб не трябва да съществува!



Тема Re: Клуб Славянствонови [re: Гaдeн пyxчo]  
Автор back_to_homeland (член)
Публикувано01.09.05 19:07



хахахахаха
сега кажи, че българският не е балкански език и съм те признал

Ти не разбра ли, че тук сме националисти(мнозинството), а не панслависти

ПП-Бях чувал за полски,чешки,хърватски,украински и още кви ли не... славянски езици

"Бях чувал " - те това обяснява много работи. Има още диста за чуване, но ще го чуеш в клуб "Славянство"

Изключи телевизора, включи мозъка!!!


Тема Re: Клуб Славянствонови [re: back_to_homeland]  
Автор Гaдeн пyxчo (Пухеста гадина)
Публикувано01.09.05 19:27



Едва ли!



Тема Re: Клуб Славянствонови [re: Гaдeн пyxчo]  
Автор Гpaxчe (литл монстр)
Публикувано02.09.05 12:24



В отговор на:

ААААААААААААААААААА!Как НЕ! И дума да не става!Говоря си на български!Ама от теб научих,че има Славянски език.Бях чувал за полски,чешки,хърватски,украински и още кви ли не.Една амбициозна империика налага определен термин и поради временна липса на доводи някои "капацитети" угоднически я приемат!Панславизма е толкова вреден за българите,колкото и пантюркизма.Пак повтарям-такъв клуб не трябва да съществува!




Уважаеми младежо,
четейки мнението ти трябва да призная, че наистина впечатлява размаха с който демонстрираш невероятната си некомпетентност по въпроса или по-просто казано изобщо не се срамуваш да покажеш на всички, че си яко прост.

Славянски език естествено има, фактът, че ти не си чувал за него предполагам не би трябвало да учудва никого. Именно на базатата на този език са възникнали както българския, така и полски, руски, чешкия, сърбо хърватския, словашкия, горно и долно лужишкия. Даже, ако имаш желание да чуеш как горе-долу е звучал можеш да направиш това, като влезеш в някоя православна църква по време на служба.

Всички изброени от мен по-горе езици се обедняват в едно "езиково семейство" именно по този признак. Освен славянско има и германско езиково семейство, където влизат освен немците, датчаните, шведите, норвежците и даже англичаните /и други/, което изобщо не означава, че някой от англичаните е немец а шведът е датчанин. Същото важи с пълна сила за романското езиково семейство, където португалците не са французи и едва
ли някой би спорил по въпроса. А в света има още много, ама наистина много други езикови семейства и още повче народи и езици, които влизат в тях.

Както виждаш си тотално неподготвен по въпросите и се изказваш по работи, които изобщо не разбираш. Затова, моят прителски съвет към теб и подобните ти, напоследък нароили се "познавачи" с компетентни мнения е да четете повече и говорите по-малко, та да не ставате постоянно за смях.

Die! Resurrect! Die again!

Тема Re: Клуб Славянствонови [re: Гpaxчe]  
Автор Гaдeн пyxчo (Пухеста гадина)
Публикувано02.09.05 18:47



Скъпа,изписала си толкова редове само и само да стигне- до мъдрото закл-чение,че другите трябва да четат повече и т.н.
Явно от много четене на какво ли не разни варива здраво са се разварили.
До преди само стотина години и в северната ни съседка се е служило на старобългарски,но какво от това?Били са по-невъзприемчиви от някои други племена.Племена,крали от историята на други(Кирил и Методий са руси).Примери много,но отивам да купонясвам и не ми се губи ценно време!
Благодаря за комплемента!Само дето годинките понатежаха.
P.S. Повече ми харесваше при толкинистите-там определено ти е мястото!Знам,че си "градска" и някой слънчев ден може да поприказваме.И пак повтарям-такъв клуб е вреден за българина!



Тема А "Руски клуб"?нови [re: Гaдeн пyxчo]  
Автор Mag (Highlander)
Публикувано02.09.05 22:29



Влизал ли си там? Жестоко се съмнявам.
Влез и ще видиш. Никакъв панславизъм.
Просто ни свързва любовта и привързаността към най-голямата култура на Славянството. И никакви прокрадвания на тема панславизъм.

Ужасно съжалявам за първото си мнение, в което изразих опасенията си, които се оказа напразни. Но разбуних страстите.

И тук искам да кажа: Мненията ПРОТИВ изобщо не трябва да се броят. Просто се игнорират. Защото тези люде (никове) като тебе ще бъдат така добрички да не стъпват в един бъдещ клуб Славянство.

"Красиви сме, но бодем!"


Тема Re: Клуб Славянствонови [re: Гaдeн пyxчo]  
Автор back_to_homeland (член)
Публикувано03.09.05 02:30



Пухчооо!!!
не знам що , ама ми приличаш на ФИРОМец
Истите похвати во дискусията
Но като дойде новиот клуб "Славянство" ке разбереш, дека не се бугарите криви дека се славяниhahahahahaahahahahaah

Ajde, nemoj da se ljutis, bice bolje svima

PS- Ajde reci sad da ce se napuniti ovaj klub srbomana

Puno pozdrava, bato

Изключи телевизора, включи мозъка!!!


Тема Re: Клуб Славянствонови [re: Гpaxчe]  
Автор back_to_homeland (облЪчен Ганьове)
Публикувано05.09.05 03:37





Момци, ако са ви омразни изкуствените еврейски езици, ето ви тука една гавра със Славянството!!!!

В началото на годината като попаднах, ровейки из нета, на тази помия доста се смях

Написах в импровизирания им форум да не се занимават с глупости и че е по-полезно да научат по един славянски език от трите групи, така няма да имат проблем да общуват с когото и да било от славяните! Препоръчах им българския вместо да търсят изкуствени аналитични славянски езици и т.н.

Явно обаче "пощата" минава през цедка и посланието ми не стигна до западняшките абдали! Леле такива загубени мнения се появяват, не е истина

Ако имаме клуб "Славянство" можем да се борим дружно срещу подобна поквара!!!

Айде, дано ви "хареса" тази изцепка!!!

Изключи телевизора, включи мозъка!!!

Тема Такава глупотевина,нови [re: back_to_homeland]  
Автор Mag (Highlander)
Публикувано08.09.05 23:21



такъв бълвоч.... отдавна не бях виждал!
Чудех се да плача ли или да се смея.
Абе тия прошльовци защо поне не вземат старобългарския (наречен още "църковнославянски"). На този език през 9-10 век са говорели (все още) всички славяни.
Вярно - "мъртъв" език е ама не са ли "мъртви" езици латинския и древногръцкия?

"Красиви сме, но бодем!"


Тема Re: Такава глупотевина,нови [re: Mag]  
Автор back_to_homeland (облЪчен Ганьове)
Публикувано09.09.05 10:48



Анджак, Магеснико
Аз също много съм си мислил за един такъв славянски "катаревус", естествено модернизиран!!! Но като се замисля, демократична Европа ще убие в зародиш подобно начинание

А "езикът" Словио е повърня отсекъде

ПП- абе как става "създаването" на клуб!?!?

Изключи телевизора, включи мозъка!!!


Тема Re: Клуб Славянствонови [re: Гpaxчe]  
Автор malKATA DupKa (veseliak)
Публикувано09.09.05 11:57



за




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.