Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:21 03.06.24 
dir.bg
   >> Предложения за нови клубове
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Клуб Латиницанови  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано01.06.05 04:20



Защо не един практически клуб , посветен изцяло на транскрипцията на български език на латиница , и то в найинтелигентна и практическа форма ,
за да се уедини способ на писането на български език с латински букви , ако така се наложи. Целта е едина БУЛГАРИЦА , която да е лесно четаема и за чужденците (предимно англоезичните , тъй като английски е световен език
нумеро уно ). Забелязах , че има много способи на писането с латиница по клубовете , време е дошло за стандартизацията и дискусия по
тази тема .



Тема Re: Клуб Латиницанови [re: Alexander]  
Автор last roman (LEG.XIII.GEM)
Публикувано01.06.05 10:41



Азбуката ни е уникална и неповторима!
Имаме възможност да пишем на нея, а не като чехите и поляците - с чужди букви!
Против!

Dulce et decorum est pro patria mori!



Тема Re: Клуб Латиницанови [re: Alexander]  
Автор jove ()
Публикувано01.06.05 11:46



Ползването на латиница е резултат от няколко негативни качества на потребителя - липса на самоуважение, ниско ниво на грамотност, мързел...
Май няма смисъл да изброявам повече.
Има достатъчно технически средства, позволяващи на повечето потребители да използват БЪЛГАРСКАТА азбука.
Усвояването на десетопръстна система на задоволително ниво при произволно подреждане на клавиатурата е въпрос на добро желание, малко усилия и редовни упражнения в продължение на не-повече от три-четири месеца.

А кой чужденец, незнаещ български, може да прочете наш текст, пък ако ще да е написан и на латиница? Ако пък знае български, то нашата азбука едва ли би го затруднила!

Какви са тези "булгарици", "методиевици" и прочее бля-бля? Няма нито един СЕРИОЗЕН аргумент за използването на друга азбука освен БЪЛГАРСКАТА, при писането на БЪЛГАРСКИ език!



Тема Вие двама патриотинови [re: Alexander]  
АвторAлekcaндъp (Нерегистриран)
Публикувано02.06.05 00:19



Нещо никовете ви са на кирилицата, а ? Вие четохте ли ми постинга внимателно ?Ако не , защо коментирате тъпо ?



Тема Re: Клуб Латиницанови [re: Alexander]  
Автор Kpъr ()
Публикувано02.06.05 02:08



Няма да е зле да има такъв клуб , и ползващите "методиевица" да могат да пишат само в него... В останалите да действа нещо като автоматичен Кредор.



Тема До Кръгнови [re: Kpъr]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано02.06.05 04:47



Виждам , че разбираш , каква ми е била мисъл. Не е заместване на "руската гражданка " ( наща кирилица са некакси ликвидирали след войната ) , с която днес си служим- а практическо нещо , когато се налага препис на български с помоща на латиница. Това се отнася и например за наще задгранични паспорти , когато е доста важно , името даже да изглежда добре написано, и
четаемо от чужденци, за да неизлизат некакви глупости. Игнорантите , които се пишат патриоти , вече са направили толкова беля , та знае ли се. Също така , интелигентните българи , ако имат превод на книгата на задграничния автор , би требвало и да са в състояние , да четат например чужди имена в техния оригинален вид , че фонетичното преписване , например от английски на български е доста неправино. Защо например Толстой , в романите си , цели изречения оставя в техния оригинален френски вид? Понеже предполагал , че ще ги четат интелигентни хора. Сега , да сме наясно : Аз съм много зле с българската граматика , понеже повече от 50 години неживея в българия нито имам българско училище. Но знам което е писано от интелигентен човек , а което е писано от простак , колкото и той да е завършил този или онзи факултет. Надявам се , че хората интересуващите се от стандартизирана форма на латинската писана форма на българския , да си
постнат мнениета.
Практичност ? Еми , например пътните и информационните табели. Писани на кирилица и с латински букви лесно читаеми както за самите българи , така и за посетителите на България. Представете си пътуващ бизнесмен , който неможе да прочете имена на улиците.Или просто обикновен турист...



Тема Re: До Кръгнови [re: Alexander]  
Автор last roman (LEG.XIII.GEM)
Публикувано02.06.05 17:54



Хайде сега, ще се обиждаме значи... В България вече /във връзка с предстоящото ни влизане в Евросъюза/ наименованията на булевардите /поне в София/ се пишат и на кирилица и на латиница... Проблемът е, че повечето млади хора пишат вече на SMS-ица и тотално забравят писмеността ни съхранена дори под 500 години робство....
Не трябва да забравяме културната си идентичност /на мен кирилицата си ми харесва най-много/!

Dulce et decorum est pro patria mori!



Тема Re: До Римлянина [re: last roman]  
АвторAлekcaндъp (Нерегистриран)
Публикувано03.06.05 04:57



Писането на латиница употребвявайки 6 , като ш-то и 4 , като ч-то, е забавно , но едва ли е сериозния препис на българския , ползвайки латиница. Аз , твърдо защитавам потребата на българите да се учат и ползват кирилицата примарно , но да имат своята латинска писмена форма. Интелигентни хора сме. Латинската форма на българския би могла също да улесни изучаването на българския ( ако е тази форма близко до английския) , от чужденци , или пък втора трета и четвъта генерация българи. Тези , които ще намекнат че емигрантите би трябвало да учат децата български , тези хора разбират грънци от живота на емигрантите. Често първата генерация полага такава "борба за чорба ", че неостава много време за изучаването .
Децата също полесно им е на английски. Те честознаят родния си едзик , тъй като родителите им говорят на български , но знанието на език е ограничено.
Същото е до кирилицата.Така че чрез четенето на български теьтове на латиница би се върнал и интерес към кирилицата. Знам , че например украинците , четвърта , пета генерация , говорят помежду си само на английски , но това не им пречи , да не се сметат за украинци , и то честа тази
техна "украина " е тази идеална , каквато даже в истинската украина я немат.
Но тук малко се дръпнах от основната тема , която е -Българската латиница.



Тема Re: До Кръгнови [re: Alexander]  
Автор Kpъr ()
Публикувано03.06.05 07:01



Здравейте!

Значи виждаш, моето мнение е по-скоро хумористично.
Относно имената - и сега по списанията като "Егоист" примерно пишат специално имената на латиница, докато останалия текст е на кирилица. Кое наричаш "руската" не разбрах обаче?
Според мен за всеки българин който е свикнал да чете много четенето на кирилица е по-лесно и по-бързо, това е удобство.



Тема Темата не е нованови [re: Aлekcaндъp]  
Автор jove ()
Публикувано03.06.05 07:06



Драги Александре,
Темата, която си подхванал не е нова и е дискутирана много. Като пример погледни това

.
Едно е транскрипцията на указателни табели на обществени места, друго е изписването на чужди езици на пояснителни надписи, а съвсем трето - използването на латиница за изразяване на български език. За първото съществуват що-годе общоприети правила. Как се спазват е отделен въпрос. За второто е необходимо култура, желание и грамотен преводач. Докато точно за третото става дума в предишния ми постинг.
Определено защитавам мнението, че специален клуб, където да се бистри използването на латиница за писане на български не е необходим. Ако пък толкова е належащо изясняването на някое правило за транскрипция, то за тази цел е най-уместно да бъде поставена тема в клуб "Лингвистика".
Бъди здрав и не се поддавай на емоции!




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.