Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:17 01.07.24 
dir.bg
   >> Предложения за нови клубове
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: Клуб Древен Римнови [re: Юлиaн Aвrycт]  
Автор last roman (LEG.XIII.GEM)
Публикувано31.05.05 18:20



И така до победата!

Dulce et decorum est pro patria mori!



Тема Re: Клуб Древен Римнови [re: last roman]  
Автор last roman (LEG.XIII.GEM)
Публикувано04.06.05 12:00





Dulce et decorum est pro patria mori!


Тема Такамнови [re: Taлиecин]  
Автор Taлиecин (radiant brow)
Публикувано09.06.05 21:02



... очевидно, ако не вземем мерки, клуб няма да има. А мерките в случая са смислени разговори, и то по темата. И тъй като от край време ме глождят някои въпросчета, мисля да дам начало...

... а то е свързано с едни събития от 4 в. и император Флавий Валерий Аврелий Константин, понякога наричан "Велики".

1. Полу-легендарен факт е, че през 312 г, по време на настъплението на войските на Константин към Рим (преди битката на Милвийския мост) той на няколко пъти сънувал кръст и думите "С този знак ще победиш". Силно съмнително е изобщо да е имало такова нещо, но ако все пак е имало, дали е "видял" кръст? Или...?

2. Каква е ролята на Sol Invictus в римския пантеон и доколко са явни приликите му с Митра? Въобще, тук е подходящ момент да се изяснят същините и на двете доктрини. Също така, коя религия е изповядвал всъщност Константин и има ли някакви доказателства (монети, портрети и тн.) за това?

3. Какво пише на арката на Константин, издигната след гореспоменатата битка, и споменава ли се изобщо там за Христос?

4. Кога точно се е покръстил Константин, и с каква цел и как всъщност е въведено християнството? Това при условие, че Миланския едикт от 313 нито отхвърля дотогавашните религиозни доктрини, нито утвърждава единствено християнството - той е едикт за търпимост.

5. Какво точно е станало на Никейския събор 325 и вярно ли е, че тогава се е била гласувала (?!?!) божествеността на Христос?

6. Каква е ролята на Константин в редакцията на библията и съставянето й във вида, в който тя същестува и до днес?

Надявам се да се получи смислена дискусия (ако изобщо се получи де)...

No one remembers the singer. The song remains.



Тема Re: Такамнови [re: Taлиecин]  
Автор last roman (LEG.XIII.GEM)
Публикувано10.06.05 00:14



1. Може да има нещо вярно в тая история - по Дискъвъри даваха един филм, обясняващ видението на Константин с разположението на звездите в едно съзвездие /във формата на символа/.
2. Митраизмът, наред с Християнството и Манихейството са определяли религиозната принадлежност на всички, които търсили начин на себеутвърждаване извън традиционните божества.... Християнството е взаимствало много от соларния култ /например 25 декември е езическият празник на зимното слънцестоене/... Ето тук обсъждахме темата:


А Константин си оставал митраист до самата си смърт /после на смъртния му одър го покръстили май - не вървяло да правят светец от един езичник.../
3. Не знам да се упоменава за Бог. Арката е строена в съкратени срокове и по нея има детайли от по-древни римски паметници.../кощунство/. Ако има някакви упоменания, те може да са и от по-късно време...
4. Християнството е въведено, за да унифицира империята и да предотврати разпадането й - един Бог, един народ, един император... Пък и християнството учи на смирение, а властта, "дадена" от Бога е неприкосновена..
5. Константин свиква Никейския събор, за да уреди дрязгите между християнското духовенство... Едва ли е бил наясно със същността на различните учения. Е както и да е, въстържествувало Православието, а арианството, монофизитството и несторианството били заклеймени като ереси. Въпреки това синовете на Константин изповядвали арианството...
Тая тема я има в клуб Християнство...

6. Не мога да определя, както казах едва ли Константин е бил тънък познавач на Християнството...

Dulce et decorum est pro patria mori!


Тема Re: Такамнови [re: last roman]  
Автор Taлиecин (radiant brow)
Публикувано11.06.05 16:42



1. Е това за съзвездията съм го пропуснал... Има едно съзвездие, казва се "Южен кръст", което си мяза точно на кръст, само че не се вижда от северното полу-кълбо. Въпросите остават... Защото я има и версията, че Константин всъщност е видял същият онзи Sol Invictus, а не кръст...
2. За християнството и соларния култ знам. То и Митра май беше роден на 25 декември и цялата история беше 1:1 с рождеството на Исус. Прочетох дискусията, ама пак имам неяности. Например това за Константин от какъв източник е? И има ли негови портрети със соларни символи?
3. И по-точно - от арката на Септимий Север са болшинството детайли... Ето надписите
MP · CAES · FL · CONSTANTINO · MAXIMO · P · F · AVGUSTO · S · P · Q · R · QVOD · INSTINCTV · DIVINATATIS · MENTIS · MAGNITVDINE · CVM · EXERCITV · SVO · TAM · DE · TYRANNO · QVAM · DE · OMNI · EIVS · FACTIONE · VNO · TEMPORE · IVSTIS · REM-PUBLICAM · VLTVS · EST · ARMIS · ARCVM · TRIVMPHIS · INSIGNEM · DICAVIT · LIBERATORI · VRBIS — FVNDATORI · QVIETIS
и отстрани:
VOTIS · X · VOTIS · XX — SIC · X · SIC · XX
Никъде не намирам никакъв намек за християнство. Да не споменавам, че и релефите, на които съм виждал снимки са си типично римско-езически. Но се надявах някой с повече информация да се произнесе.
4. Е, тук пак идваме до онова с покръстването на смъртно легло. И аз съм го чувал, но от източник, неподлежащ на абсолютно доверие.
Що се отнася до християнството и функцията му, явно наистина се е целяло унифициране, а и може би наистина да е било най-разпространената доктрина по онова време... Що се отнася до божествеността на императорите, заслугата е на Диоклециан и неговия "доминус" - нали той първи заменя с нея дотогавашното "принцепс". Ама и за Аврелиан има подобни индикации...
А за ученията на християнството и тн. направо не ми се коментира, щото съм лекинко предубеден и не им вярвам много-много, но и не искам кофликти на тази тема.
5. А, значи наистина е било с политически цели, както и предполагах... Само ми се ще да намеря и потвърждение за онова гласуване.
6. Е, въпросите остават

No one remembers the singer. The song remains.



Тема Re: Такамнови [re: Taлиecин]  
Автор last roman (LEG.XIII.GEM)
Публикувано18.06.05 17:26



Няма ли римляни тука, беееееее!!!

Captat non muscas aquila!



Тема Re: Такамнови [re: last roman]  
Автор Taлиecин (radiant brow)
Публикувано18.06.05 21:14



Ами явно са малко...

No one remembers the singer. The song remains.


Тема Re: Клуб Древен Римнови [re: last roman]  
АвторИ (Нерегистриран)
Публикувано22.06.05 08:32



Сега6ното ЕУ е не6то подобно на въzкръсване на Римската империя в по_големи ма6таби.Аz съм zа ЕУ,така,4е ако се с4итат и нерегистрирани съм ЗА.





Тема Re: Клуб Древен Римнови [re: Юлиaн Aвrycт]  
Автор varvarka (непознат)
Публикувано22.06.05 13:25



Гласувам "За" клуб "Древен Рим"!!



Тема Re: Клуб Древен Римнови [re: Юлиaн Aвrycт]  
Автор roxy (може би аз...)
Публикувано22.06.05 13:59



подкрепям!

I'll give you my freedom,
I'll give you my sorrow...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.