Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:10 04.07.24 
dir.bg
   >> Предложения за нови клубове
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | (покажи всички)
Тема Re: Кварцов...нови [re: Питekaнтpoп]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано04.09.04 19:17



готварската сол действа като флюс.при тая температуа стават разни реакций между фелезните окиси,натрия и хлора.да не забравяме,че цялото това чудо е във въглеродна среда.освен това солта,също както и кв. пясък правят нещо като глазура,която спира достъпа на кислород.на разни места споменават за разни прахчета,но никой не казва какви.



Тема Re: ЗАнови [re: Alexander]  
Автор Taлиecин (radiant brow)
Публикувано04.09.04 19:19



Добре заварил Дано да си прав.

No one remembers the singer. The song remains.


Тема Re: Кварцов...нови [re: Alexander]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано04.09.04 19:25



най-вероятно тук става въпрос за нещо подобно на това което правят японските ковачи с оризова слама.когато се нагорещи желязото,те го обвиват в стрита оризова слама и след това в глина.понеже кислорода обичал повече въглерода,железни окиси не се получавали.после отново в огнището и след това на наковалнята.става,само че заготовката за едина сабя е около 4-5кг, а след цялата тая процедура остава 1-1.5 кг.при дамаскта се използват някви соли и то най-вероятно от естествен произход.може би затова сваръчен дамаск се е правил само в отделни региони.



Тема Цевитенови [re: дядoБлaro]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано04.09.04 19:35



Да , цевите са се правели(а некаде още прават) сас ковачката заварка на стоманена лента около пръта , или две прости ленти , пак около прът, или пак нажижането (и ковачката заварка) на мек и твърд стоманени телове.Но тези цеви издържат само помалки налегания , предимно на чер барут.Иначе тюфекчиите от 1800те използжат вече сверлата за направа на дупките.

Колкото за брезата. Помня една дискусия на съработниците ми(минало вече 30 години оттогава) , които помнили как при изработката на панцерните дъски(2.св. война)хвърляли върху инготите снопчета на брезожите пръти за да се избегне оксидацията, беше некакъв стар ковачки трик , но незнам подробности.

НОрмално аз си ги обработвам остриета механически, но тази седмица реших , да си направя един опит за коването. Минало 25години , откакто с приятеля ми ковахме такива. Взех едно парче мека стомана и изковах доста готино острие и бех учуден как му се променили кацхествата след това , материъала остана мек , но инацхе листа стана като пружина. Мисля , чя доста средновековни мечове също от обикновена стомана(поне за простолюдието).Само е кофти , ако човек има само ацетилен/оксижен за подгреването.



Тема Re: ЗАнови [re: Taлиecин]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано04.09.04 20:42



Еми , Талиесин , гледай , че Дядо Благо дига дискусиите за коването и стари металургии , ще дойде времето за дискусиите за направата на лъкове и стрели,за обработката на кожите, за направа на историческите костюми , обуща, текстилни работи , грънчарството , и т.н.т.Може би ще почне изграждането на "селища", кадето хората ще си почиват , живейки в други епохи.Келти , траки , римляни , хайдути ,четници, каубойци и индиянци ?! Защо не ?



Тема Само...нови [re: дядoБлaro]  
АвторПитekaнтpoп (Нерегистриран)
Публикувано05.09.04 11:42



боракс ще е.
За друго просто не мога да се сетя. И тъй и инак все до боракс стигам. Окисите на различните метали се разтварят в разтопен боров анхидрид и се образува стъклениста маса (цветна или безцветна) която лесно се отстраняват непосредствено преди заварката (с очукване).
За това дали кавказците са разполагали с боракс? Според мен е възможно. В природата се среща като минерала - тинкал. Бируни го споменава в съчиненията си. Преди него пък египетските жреци са го използвали за трикове - оцветявали пламък в зелено. А от времето на Петър І има проучване за находища на природен боракс в Русия. Освен това в много от кавказките минерални извори има високо съдържание на борати. Така че според мен е съвсем вероятно да са имали възможност да получават и ползват природен боракс.
Тъй че май боракс ще е, както и в днешно време.
Мое лично становище по въпроса - използвали са като добавка - кварцов пясък, боракс и ниско въглеродна стомана (под 0.3% С). А вероятно майсторите не са се разпростирали много, много по въпроса, по простата причина че им занаят все пак, технологиите и днес ревниво се охраняват от всеобщ достъп.
П.



Тема Re: Klub historia stana klub "histeria"нови [re: Alexander]  
Автор Koмap (честит)
Публикувано05.09.04 14:50



Александре, позволявам си да ти отговоря късно, но причина за това е, че не бях в България. А и като един от модераторите на клуб "История" се чувствам длъжен да ти отговоря.

Първо, клубът никога не се е казвал "Хистория" независимо как и на какъв език го четеш и спелуваш.
Второ: Арияварта съществуваше и най-добре го знам аз, който не съм спал няколко нощи заради него и глупостите му (което лесно се вижда от часа на постингите му). Твърдя, че имам нормална работа, която започва от 9.00 ч. и с не особено голяма радост съм трил спам и съм му отговарял между 2 и 3 ч. по сутрините.
Трето: Клубът е затворен за нерегистрирани, което значи, че всеки регистрирал се може да участва, включително ти, Питекантроп, Арияварта и който намери за добре. Така, че никой с никого не се е затварял в клуба и Зиези като регистриран потребител на общо основание може да пише в клуба, без значение дали написаното ми харесва или не.
Четвърто: Отправих лична покана до теб, Питекантроп и другите напускащи да останат. Да ти припомня ли какви бяха отговорите ви? Нека е друг път! Това, че някой от вас по-скоро ще умрат, нежели да се регистрират не е мой проблем, а само на нежелаещите да го сторят.
Пето: Това, че някой се радва, че те (ви) няма е невярно и няма на какво да се облегнеш за да го потвърдиш.

Въз основа на по-горе написаното ще те моля за по-голяма умереност в изказванията ти и по-малко лични и общи нападки, което беше и единствената цел, която се търсеше с затварянето на клуба.

Комар



Тема Re: Melissa ,нови [re: Alexander]  
Автор Koмap (честит)
Публикувано05.09.04 15:10



Чичо Санде, за половин година твое пребиваване в клуб "Хистория" се начетох на латиница, а сега благоговея пред твоята кирилица. Ако обещаеш да напишеш следващия постинг на суахили ще отворя клуба за нерегистрирани.


Комар



Тема Re: Само...нови [re: Питekaнтpoп]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано05.09.04 20:26



и аз си мислих за нещо подобно,защото използвам боракс и то без помоща на кварцов пясък,но не съм търсел дали го има като природно съединение.почти чистото желязо се използва в сваръчния дамаск за по-добра заварка,но аз лично съм правил и дамаск със стомана с минимално съдържание на въглерод - 6%(другите са над 6%).желязото се използва най-вече при изработка на по-дълги остриета.там като цяло съдържанието на въглерод е по-ниско за сметка на гъвкавостта.



Тема Re: Цевите [re: Alexander]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано05.09.04 20:48



ако си фен на коването мога да ти кажа един прост начин да си направиш огнище: взимаш една желязна тръба с диаметър около 4-5см и дълга до 40-50см.от единия краи я запушваш,а по продължението и от едната страна правиш дупки с диаметър 5-6мм през равни интервали от 4-5см.взимаш една кофа с елипсовидна форма(има такива от разни бой - метална или пластмасова няма значение)пробиваш една дупка на около 10 см от горния и край толкова колкото да влезе тръбата.пълниш кофата до тръбата с пръст или гипс по избор.от горе замазваш с малко глина,така,че да стане нещо като корито и да се виждат дупките на тръбата.после взимаш прахосмукачката на жена си,вкарваш маркуча в тръбата дето стърчи от кофата(не забравяш да обърнеш цикала и така,че да духа),взимаш дървени въглища за барбекю и си готов.трябва ти едно масивно желязо за наковалня и мерак.такова огнище развива около 1000 градуса,че и малко повече.така може да си ковеш и по-твърди стомани.средновековните мечове са били от мека стомана(поне до определено време).често след стражение са се нащърбвали,огъвали и т.н.понякога воинът сам е поправял меча си с чук и това нещо дето се забива в земята и се клепат косите на него.това също е вид закалка - коването на студено желязо и се използва ,при косите,при някой ятагани и ножове от по-мека стомана.някой му викат клепане.а това за брезата дето ми разправяш - сигурно се използва сокът на клонките,но всичко зависи от температурата на стоманата.




Страници по тази тема: << 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.