Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:24 25.09.24 
dir.bg
   >> Предложения за нови клубове
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема НАЦИОНАЛИСТИЧЕСКИ ФОРУМнови  
Автор Barabanchik (квестор)
Публикувано19.04.04 14:52



Здравейте!Имам едно интересно и,според мен,актуално предложение:в www.clubs.dir.bg да се създаде нов клуб под название"НАЦИОНАЛИСТИЧЕСКИ ФОРУМ" Надявам се идеята ми да се хареса на много хора и в най-скоро време тя да се осъществи,защото мисля,че няма причини това да не стане,защото:

Проявил се към края на XVIII век в интелектуалния и политически живот на Европа, национализмът се явява като общоевропейско културно и политическо движение, насочено към разкриване на националната самоличност, към нови социални структури и дори към нови форми на търговски и културни контакти между отделните райони, нации и държави. Това означава, че раждането на нациите – въпрос още нерешен напълно в световната историография - трябва да се възприема като политически, социален и културен процес, а създадените национални държави – като социално-етнически организми, които олицетворяват идеята за политическо единство и независимост. В областта на политическото действие идеите на национализма съчетават по-ранните схващания за необходимостта от създаване на единна централизирана национална държава с идеите за народен суверенитет и национална идентичност. Политическата доктрина на национализма провъзгласява, че всяка нация, веднъж изявила се като отделна етническа единица, има право на собствено, в смисъл на независимо, управление. Главната цел на политическия национализъм е постигането на политическо признание за дадена нация или държава и на нейните “естествени” граници. Обикновено това се свързва с представата, че границите на държавата трябва да съвпадат с етническите граници на преобладаващата народност, със стремежа към създаване на самостоятелна национална държава. Идеите на национализма не се ограничават с въпроса за географските граници на държавата, а включват и тези за политическите институции, историята, езика, културата, обичаите, самосъзнанието, за тяхното утвърждаване и защита.

На Балканите процесът на поява на новите идеи и на тяхното разпространение се ускорява от просветения патриотичен елит на християнските народи в балканските провинции на Османската империя и диаспората. Новите идеи се разпространяват сред ограничени кръгове от населението чрез книгите и училищата, а сред народните маси се предават чрез словото. Сред народа тези идеи се разпространяват от местните духовници и просветители, които стоят все още близо до народа по своя мироглед, култура и начин на живот. От новите идеи те възприемат само онова, което служи на националната кауза, и го приспособяват към особеностите на страната и народа. Това дава възможност на населението да осъзнае своя историческа съдба, позволява да се създаде единство на възгледите чрез свързване наново с миналото, но с поглед към бъдещето и освен това да се издигне народното съзнание до степен на колективно чувство за единство на принадлежащите към една нация хора, за единност на тяхната територия, език, култура и национални интереси, като отчетливо се открояват и различията между балканските народи, които така преоткриват своя историческа и национална самобитност.

В българската история процесът на проявата на новите идеи и на тяхното разпространение в основни линии съвпада с възрожденската епоха. Епохата на Българското възраждане обхваща сравнително малък, но изпълнен с динамика и прогрес период в българското национално развитие. Той се характеризира с прехода от Средновековието към Новото време – на първо място с трансформацията на феодалните обществено-икономически отношения на територията на Османската империя в капиталистически и появата и развитието на българската буржоазия. Промените в културно-духовната област намират най-ярък израз в този период в едно могъщо движение за българска светска просвета. Наред с това духовното възраждане се проявява в продължителна борба срещу гръцката духовна власт за национална еманципация. В съдържанието на възрожденската епоха се включват също така и продължителните борби за политическо освобождение. Историческият път на българското развитие в тези векове (XVIII-XIX век) намира своята опорна точка в една съвкупност от фактори с най-разнообразна специфика (икономически, политически, битови, културно-духовни, демографски и др.), които най-общо довеждат до “революция” в мисленето на възрожденския българин. Революция, която извежда на преден план национализма като обществено-политическо и културно-духовно явление. Хронологично това явление съвпада с общоевропейския процес на развитие на идеята за свободната нация.

Българският възрожденски национализъм е с многостранни проявления във възрожденската история, стои в основата на всички процеси и събития, протичащи в българското общество: борбата за новобългарска просвета и култура, църковно-националното движение за независима църква и революционноосвободителната национална борба за политическо освобождение от властта на Османската империя. В революционноосвободителното национално движение се развива най-силно и последователно идеята за държавността, която обединява българския народ и насочва усилията му в една посока – борбата за национално освобождение. То със своите програмни документи, методи и средства за политическа борба като краен резултат от своята дейност допринася за освобождението на България от чуждата духовна и политическа власт. Българският възрожденски политически национализъм може да бъде определен като: “устойчива система от специфични ценности, идеали, исторически стремежи, осъзнати и рационално осмислени от личността или определена група хора, обединени от съзнанието за еднакво национална принадлежност, като начин на нейното активно и основателно обосноваване и отстояване, както и воля за това. Като идеология национализмът отстоява идеята за националната идентичност, националното единство, националният суверенитет, развива съзнанието за свободата и независимостта на отечеството, утвърждава върховенството на националната идея”. Националната идея надмогва местни, социални, икономически и културни различия и обединява всички социални групи и съсловия в една по-голяма и висша общност. Българската националната идея през Възраждането се изразява в стремежа да се постигне националната и политическа независимост на българският народ като се възстанови българската държава в нейните етнически и географски граници. Национализмът става идеология на възрожденските българи във вековната борба за духовно и политическо освобождение.

ЗА ВЯРА И ОТЕЧЕСТВО!


_______________________




Тема занови [re: Barabanchik]  
Автор gali (забързана)
Публикувано20.04.04 03:45



И аз, по други причини. смятам, че е крайно време да се осъзнаем като българи и да запазим корените си. да не говорим, че голяма част от населението не познава историята дори в най - общ план

Преди да направиш нещо, преброй до 20. усмихвай се по-често от другите


Тема Re: занови [re: gali]  
Автор Barabanchik (квестор)
Публикувано20.04.04 14:24



Благодаря за подкрепата!

_______________________




Тема ЗАнови [re: Barabanchik]  
Автор Taлиecин (Radiant Brow)
Публикувано20.04.04 19:11



Не ще съм кой знае колко активен, но е крайно належащ такъв клуб.

...would you choose to walk away...


Тема ЗА !нови [re: Barabanchik]  
Автор Barabanchik (квестор)
Публикувано20.04.04 22:58



Не ми се сърдете-аз просто бях забравил да упражня своя вот.Нали имам право .

_______________________




Тема Zaнови [re: Barabanchik]  
Автор Libertado (Gentleman)
Публикувано21.04.04 19:04



Nazionalizmut i patriotizmut v Bg se zarajdat otnovo pri mladite.Tvurdo za!


"Българите били свободолюбив народ. Понякога попадали в робство, но и тогава не работели."


Тема Re: НАЦИОНАЛИСТИЧЕСКИ ФОРУМнови [re: Barabanchik]  
Авторwaffen (Нерегистриран)
Публикувано22.04.04 23:08



Подкрепям.



Тема Подкрепям идеята!нови [re: Barabanchik]  
Автор File99 (Оперативна 1ца)
Публикувано23.04.04 21:57



Идеята е много добра и аз напълно я подкрепям!



Тема Ацка батканови [re: AC]  
Автор iosarian (от Параграфа)
Публикувано24.04.04 20:14



требеше да присъстваш на защита ....Щеха да го изадат Беобхтеро батнчика тез мити преподаватели.... Едвам го пуснаха горканчо....

Si vis pacem,para bellum.


Тема И да и НЕ... [re: File99]  
Автор iosarian (от Параграфа)
Публикувано24.04.04 20:21



Ако целта на подобен форум ще бъде създаването на здрав патриотизъм, на приниципа че всички родени в България са Българи и Бълггарин е нещо повече от етноним - съгласен съм. Ако обаче това се окаже форум само и единствено на дребнави псевдо -националистически бълнувания , като тези на тангриянците- моля считайте че съм казал не. Патриотизъм е едно - шовинизъм и расизъм е друго...Казвам го като бял , неюдей , нехристянин и немюсулманин , българин по произход ....писнами от тези жалки неонатсистчета навсякаде просто...


Si vis pacem,para bellum.



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.