Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:19 26.09.24 
dir.bg
   >> Предложения за нови клубове
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
Тема моралните причининови [re: sos2]  
Автор Loretta (Stan)
Публикувано16.03.03 23:36



аз пък мисля другояче
мисля, че човекът е част от природата, и неговото развитие също е част от природата
еволюцията му до най-силния вид, който има възможност да потиска, експлоатира и унищожава други видове, също е част от природата (както коя да е еволюция е част от природните закони)
затова аз нямам никакъв морален проблем с убиването на животни, или с други думи, не смятам че е неморално да си отглеждаме животни за месо

има малко емоционални елементи намесени обаче, които, въпреки че не искам, ме вълнуват

от една страна, някое симпатично животинче е тъжно да бъде убито (но по същата логика е тъжно, че лисицата убива зайче да речем)

от друга страна, при отглеждането на животни за месо се прилагат методи, които си звучат откровено жестоко и дори извратено...
това с тъпченето на храна директно в гърлото... обездвижването, за да тлъстеят повече... обездвижването поради липса на място... (при което кокошки, отглеждани във ферма за яйца, в крайна сметка не могат да се държат на краката си и падат - защото клетката им е толкова малка, че нямат място дори да се обърнат, мускулите им закърняват и не ги държат... - това го знам от човек, работил в такава ферма... бррр)

ето тези неща са гадни и аз съм много доволна, че благодарение на това, че не ям месо, и като си купувам само яйца, снесени от свободно разхождащи се кокошки (без майтап, продават се такива, само дето струват с 50% отгоре на другите...), не спонсорирам тези зверства

From now on, I want you all to call me "Loretta"!


Тема Re: моралните причининови [re: Loretta]  
Авторsos2 (Нерегистриран)
Публикувано17.03.03 00:09



Skupa Loretta!
A mislish li naprimer che taka suzdaden ot prirodata ot MUJKI POL imam moralnoto pravo da te eksploatiram ili da razpolagam s teb kakto namerya za dobre samo za tova che sum ot po "silniya" vid?!Ili kogato se otnasya za teb e razlichno?



Тема Re: моралните причининови [re: sos2]  
Авторчyшkи и дoмaти (Нерегистриран)
Публикувано17.03.03 12:55



Попрочетох последните мнения. Аргументът че животните не мислят, не чувстват и т.н. е толкова погрешен и примитивен, че издава единствено, че много хора са крайно глупави. Животните притежават интелект и то много висок, да имаш телевизор и да можеш да си го пуснеш не е белег за интелект, както мнозина смятат. Това че лисичето изяжда зайчето също не е аргумент, но оборването му е малко по-различно и се боя, че мнозина просто няма да го разберат. Проблемът е друг, месото при някои хора е необходимост и неконсумирането му, може да причини отслабване на организма. Различните хора т.е. техните организми реагират различно. Интересно е как да се преодолее този проблем. С интерес бих прочел мнението ви.



Тема Re: моралните причининови [re: sos2]  
Автор Loretta (Stan)
Публикувано17.03.03 20:10



не си по-силен вид, защото имаш нужда от мен

но ако се случи така, че успееш да си уредиш надмощие над мен (както е било дълго време), ти дори не би се замислил дали имаш моралното право да упражняваш това надмощие (както също е било дълго време)

освен това, надмощието ти никога няма да бъде абсолютно - жената има своите, макар и различни, методи да упражнява власт

и накрая, не сме точни в термините... мъжът и жената не са различен вид, човече

From now on, I want you all to call me "Loretta"!


Тема Re: моралните причининови [re: чyшkи и дoмaти]  
Автор Loretta (Stan)
Публикувано17.03.03 20:27



не видях някой тук да е написал мнение, че животните не мислят и не чувстват
(ако ми се е изплъзнало от вниманието, дай линк моля те)

също така никой не твърди, че хората ядат животни, защото (хората) са по-интелигентни
(какво общо има интелектът тук?)

така че не разбирам срещу какво се бориш

контрааргументите ти срещу "лисицата изяжда зайчето" ги знам, но няма да ги коментирам, ако не решиш да ги изложиш

разкажи ми моля те повече за хората, които не могат да живеят без месо
за възрастова група ли говориш, за етническа ли, или за нещо като аномалия в техните организми?

мислиш ли, че човек трябва да спре да яде месо, дори ако това застрашава здравето му?

From now on, I want you all to call me "Loretta"!


Тема Re: моралните причининови [re: Loretta]  
Авторчyшkи и дoмaти (Нерегистриран)
Публикувано18.03.03 16:04



Изнервена ли си или само така ми се струва? Не си прочела май други мнения освен своето. Както и да е, да си минем на въпроса. Работата е там, че ако месото изобщо липсва в менюто за продължителен период от време(няколко години например, а при някой може би и по-скоро) е нездравословно. Между впрочем редовната консумация на месо също е нездравословна(омагьосан кръг,а?). Тука не става въпрос за възрастова или етническа група. По скоро е индивидуално, в смисъл че при някой може ефектът да е по-бърз и по-изразен, но поне аз доколкото знам се отнася за всекиго. Въпросът, който ме интересува е дали съществува вегетарианска диета, която да задоволи нуждите на организма, без да е необходимо да се консумира месо. Това че рибата и пилешкото почти решават въпроса го знам, но то разбира се също е месо.



Тема Visokoto moralno nivo narecheno Vegetarianetzнови [re: чyшkи и дoмaти]  
Авторsos2 (Нерегистриран)
Публикувано18.03.03 17:47



Zdraveite !
Znachi purvo tryabva da vnesem yasnota v terminite koito se upotrebyavat !
Sushtestvuvat nyakolko tipa « Vegetarianstvo » :
1. Ovo-Lacto-Vegetarianstvo – ne konsomirame meso no priemame(hraneme se) jivotinski produkti(mlyako, yaitza,sirena,med)
2. Lacto-Vegetarianstvo - ne konsomirame meso i yaitza no priemame mlechni produkti
3. Ovo-Vegetarianstvo - ne konsomirame meso i mlechni produkti no priemame yaitza
4. Vegetalianstvo - ne konsomirame meso i jivotinski produkti(konsomirame izkluchitelno rastitelni produkti)

5. Fruitarianstvo : konsomazia izkluchitelno na plodove (izkluchva konsomaziata na vsichki jivi organizmi v t.ch. jivotni i rastenia)

Sushtestvuvat 3 tipa(kategorii) hranene :
Carnivore(mesoyadni) ; Herbivore(trevopasni) i Omnivore(smeseno hranene)
Schitaiki(spored ofizialnata nauka) che choveka proizliza ot “antropoidite”znachi po priroda sme “Omnivore” koeto shte kaje smeseno hranene vkluchaya i meso(samo za choveka)! (Grupata na antropoidite vkluchva: gorili, shimpanze, orangutan, gibbon koito se hranyat s plodove,lista, koreni a sushto i nasekomi!!) …..Vuprosut dnes e da sledvame choveshkata priroda i si ostanem “Omnivore” ili sledvaiki evoluziyata(v choveshkoto suznanie) preminem na po visoko nravstvenno nivo i stamen “Vegetariantzi”?! Az sum izbral vtoroto sledvaiki sobstvennoto si suznanie a i kakto otbelyazah vsichko e vupros na EVOLUTZIYA!!

*Po vuprosite koito postavya "Loretta" moga samo da kaja che umishlenno byaga ot sushtestvennoto v debata a imenno “ vzaimootnosheniya-protivorechiya” mejdu vidovete. Primera koito dadoh s polovete e da pokaja vruzkata mejdu problemite koito sushtestvuvat v choveshkoto obshtestvo s t.n. “seksizum”(diskriminatziya na jenskiya pol) i diskriminatziyata na vida “CHOVEK” nad drugite vidove” specisma”! Tvurdeniyata i che, tzitiram: “еволюцията му(na choveka) до най-силния вид, който има възможност да потиска, (mu dava pravo?!) дa експлоатира и унищожава други видове “!!!…..i oshte: “ затова аз нямам никакъв морален проблем с убиването на животни, или с други думи, не смятам че е неморално да си отглеждаме животни за месо “…za men sa meko kazano nedoobmislenni i se duljat na navika da otgovaryame s ”ami, taka e zashtoto e taka”?! Ot druga strana fakta che ne konsumira meso dokazva che e na dobur put(moe vijdane)!!
**Tvurdenieto che:” месото при някои хора е необходимост и неконсумирането му, може да причини отслабване на организма” e absolutno pogreshno! Za da sushtestvuvame e neobhodimo da priemame s hranata neobhodimoto ni kolichestvo proteini, vitamini, glusidi, lipidi, minerali i t.n. Osnovniya vupros koito si postavya “kandidat vegetarianeza” e : Ako ne konsomiram meso shte moga li da si nabavyam neobhodimoto kolichestvo proteini? Proteinite sa nai vajniya element. Edin protein e sustaven ot 23 aminokiselini. 8 ot tyah sa osnovni(sushtestveni) i mogat da budat preraboteni chrez organizma i snabdeni samo s hranata. Proteinite koito sudurjat jivotinskite produkti(yaitza, mlechni produkti) sudurjat vsichki osnovni aminokiselini. Zelenchutzite sudurjat aminokiselini no ne vsichki za da obrazuvat tzyalosten protein.Drugi kato jitnite kulturi sudurjat tiya koito lipsvat, zatova kombiniraiki tiya dve sustavki mojem da dobiem neobhodimite proteini. Primer : Oriz- Leshta, Tzarevitza – Bob, Spageti – Sirene ili prosto Hlyab _ Sirene i t.n. Zatova dnes pri edin dobur ekvilibar suobrazen s neobhodimosta na vseki individ mojem spokoino da otkajem konsomaziyata na meso i riba i da se pokachim na visokoto moralno nivo narecheno VEGETARIANSTVO !
P.S. Daleko sum ot misulta che pisha nauchen trud, neka tezi pisaniya se schitat za moe gledishte po vuprosa vegetarianstvo. Izvinyavam se na tezi koito bih zasegnal volno ili nevolno. Tzelta vsushtnost e chrez tozi forum(ideyata za klub vegetarianstvo) da pomognem na vse poveche hora da nameryat verniya put i da se priobshtyat kum moralnata kategoriya narechena « Vegetarianetz ». Molya tiya koito sa kompetentni da ni izyasnat koga i kak moje da bude registriran kluba. Ochakvam oshte mneniya po vuprosa za koeto shte sum vi bezkraino blagodaren.






.








.



Тема Re: моралните причининови [re: чyшkи и дoмaти]  
Автор Loretta (Stan)
Публикувано18.03.03 23:45



не съм изнервена бре, обсъждаме си просто

значи, по въпроса за здравословността: не съм лекар и не разбирам особено от хранене, затова, като спрях да ям месо, направих най-лесното нещо, което ми хрумна, а именно, консултирах се с моя лекар :)

той ми каза, че месото спокойно може да се отпише от менюто някъде от 25-годишна възраст нататък, но дотогава подрастващият организъм все още има нужда от него

това е всичко, с което мога да съм ти полезна на тази тема

From now on, I want you all to call me "Loretta"!


Тема "на добър път" [re: sos2]  
Автор Loretta (Stan)
Публикувано19.03.03 00:15



хич даже не съм на добър път, ами си правя просто каквото си искам! :)

но да те питам, по повод на класификацията
има ли термин за тези, които не ядат месо, но ядат риба и морски дарове?
аз съм такъв човек, затова и умишлено досега никъде не съм нарекла себе си "вегетарианец", а използвам само израза "аз не ям месо"

освен това, нр.4 не се ли нарича "веганство"?

що се отнася до "така е, защото е така", това е мое дълбоко разбиране за целия свят, не само за яденето на месо
така че ако ще го обсъждаме, дай да се пренесем във "философия"

From now on, I want you all to call me "Loretta"!


Тема Re: "на добър път"- "IDEM" [re: Loretta]  
Авторsos2 (Нерегистриран)
Публикувано19.03.03 10:17



Ako shte prevrushtame tozi forum v "zayajdane" kakto go nareche nyakade, az se otteglyam. I za da spazya tona mojesh spokoino da se prenesesh v klub 10-15 a ne vuv "filosofiya" kakto predlagash!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.