Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:41 25.04.24 
Мобилни оператори
   >> МТел
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема М-Тел случка  
Автор ohluva (DeeJay)
Публикувано17.01.08 12:18



Интересна случка с М-тел. За празниците бях в Испания и ми се случи нещо което явно се случва и на други, съдейки по мненията прочетени в този форум. Докато бях там си взех една местна предплатена карта и през нея ми минаваха част от разговорите. Та звъня аз на Вивателски номер в БГ, и си говоря без проблем, като на търсения му изписва испанския номер на картата от която звъня. След това звъня на М-телски номер в БГ и чувам следното в слушалката: "Сумата по сметката ви намалява, моля презаредете" (на български) и след това сигнал свободно, като на телефона изписва че го търси М-телски ноомер. Сами си правете изводите.

Ето още едно подобно мнение:





Тема Re: М-Тел случканови [re: ohluva]  
Авторrapan (Нерегистриран)
Публикувано17.01.08 12:33



по интересно е кой е voip провайдера





Тема Re: М-Тел случканови [re: ohluva]  
Авторshema (Нерегистриран)
Публикувано17.01.08 15:08



А каква е схемата? В случая се вижда, че ти се обаждаш на МТел и всъщност "звъни" друга прима, която ти поема разговора към абоната. Това не трябва ли да е организирано от оператора, от който излиза разговора? Тоест твоят испански оператор да има някакви VOIP отношения с някой в България, който да прекарва разговорите през интернет и gateway устройство?

Иначе аз мога да потвърдя, че разговорите между Глобул и Водафон в Испания са перфектни като качество и се вижда истинският номер.



Тема Re: М-Тел случканови [re: ohluva]  
Автор Coтko (Apple user)
Публикувано17.01.08 15:43



да не е имало пренасочване на номера на който си звънял ?

Think Positive !


Тема Re: М-Тел случканови [re: shema]  
Автор ohluva (DeeJay)
Публикувано17.01.08 16:49



Има логика в твоите думи, но според мен не е така. Ако е така както казваш, защо дадения испански оператор ще прекрва през интернет само разговорите към Мтел, а към Вивател и Глобул не? И съответно не само към този оператор се наблюдава случката, а и при други, и съответно пак само когато търсиш абонат на Мтел.



Тема Re: М-Тел случканови [re: Coтko]  
Автор ohluva (DeeJay)
Публикувано17.01.08 16:52



Няма пренасочване, защото аз проведох разговор с дадения човек, а и той не е на Прима. Иначе качеството си беше добро.



Тема Re: М-Тел случканови [re: ohluva]  
Авторshema (Нерегистриран)
Публикувано17.01.08 17:58



Ми кой знае колко пари иска МТел за терминиране на разговорите...





Тема Re: М-Тел случканови [re: ohluva]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано17.01.08 19:23



Сега ще ти кажа защо - защото е нормална и абсолютно законна европейска практика големите оператори да продават трафик на едро на посредници. Така операторите печелят от обемите и предвидимостта на продажбите си, а купуващите от тях трафик - от по-високата цена на продажбите на дребно. Дотук едва ли има нещо смущаващо, случва се в почти всички пазарни сфери.
Новото напоследък е, че с развитието на ИНет посредниците си отвориха гушите и вместо нормалната, не много голяма норма на печалбата от препродажбата на трафик на дребно, започнаха да вадят голяма норма, прекарвайки трафика през мрежата.
И се получава ти да инициираш разговор в исп.оператор, той го подава на посредника (по-скоро вече го е продал), той го докарва някак си до Бг (може през трасетата на Телефоника-Дойче телеком-бТК, примерно, може да има нает сателитен канал, може и през ВоИП) и го дава на тукашна такава фирма, с която има договор, а тя го праща на оператора за да го терминира.
Не съм в час с техн. страна на въпроса дали през целия този път може да се търкаля номера на викащия или е въпрос на допълнителни анекси това да се изпълнява, но съм абсолютно сигурен, че не е незаконно. За разни семкаджии-клипаджии е голям проблем, като в Бг не виждат номерата им и ги набутват...ОК, може и да е малко неетично да не виждаш викащия, но етиката и клипаджиите нямат общо с правилата

Сега защо към Вива не минава през Инет - имам предположения, базирани на комерсиалната част на въпроса - например едно от тях е, че Вивател няма договори с посредници да им продава трафик на едро - примерно защото искат сами да си печелят, но по-вероятно обемите им са толкова малки, че няма желаещи затова фирми...занимавах се известно време с това и знам какво говоря



А за Гл далеч не си прав - от глобулска карта ми звънят поне по 2 пъти седмично от цяла Европа - понякога виждам името, демек клипа минава, понякога - не, демек ВоИП. Същото е и при звънене от МТелска карта. И пак същото и при обаждания, даже още по-чести, от карта на T-mobile-GB.



Тема Re: М-Тел случканови [re: ohluva]  
Автор Чo :) (търси Дипл. раб)
Публикувано17.01.08 19:52



Испанския оператор е сключил договор с фирма за пренасяне на международни разговори.
Същите тези фирми прекарват трафиак през интернет и терминират входящия чуждестранен трафик чрез наши фирми от локални номера.
Естествено прибират разликата м/у междуанродния и локалния разговор.

Операторите ни въведоха клаузи за нетипичен трафик (разговори, които са предимно в едната посока: вхощяи или изходящи), с което карти на договор станаха неизгодни за подобни цели и се премина на предплатени.

Същата ситуация е и със спешния разговор до 112 в Унгария, който дойде в спешния център в софия от софийски номер.

Защо се ползват таквиа фирми може да отговори единствено чуждестранния оператор.

Това, което бихме могли да правим е да предаваме номера на такива входящи точки на оператора, за да ги спират.




Тема Re: М-Тел случканови [re: Чo :)]  
Автор motek (ombre)
Публикувано17.01.08 20:52



Аз мога само да се присъединя към изчерпателния отговор на Чо :) и също да апелирам към всеки да сигнализира на мобилния си оператор когато получава подобни обаждания.

Редактирано от motek на 17.01.08 20:53.



Тема E-e-e-e, прекали!нови [re: Cтepн™]  
Автор misto (неразбиращ)
Публикувано17.01.08 23:51



"За разни семкаджии-клипаджии е голям проблем, като в Бг не виждат номерата им и ги набутват...ОК, може и да е малко неетично да не виждаш викащия, но етиката и клипаджиите нямат общо с правилата"

Много ще ме извиняваш, ама не е "малко неетично", а е УЖАСНО НЕЕТИЧНО! И въпросът не е в семките и клипванията, а е принципен. Най-добре да забраним услугата CLIP и повече да не притесняваме оператора, а?
Ако ще минава роуминга през VOIP и няма да се вижда кой звъни, що не направят такта на секунда, а? Тогава едва ли ще има толкова недоволни, щото преди време за едно "Ало, а-а-а грешка" и отгърмях с 6 лв. без ДДС!



PS: Всички освен Стерн са семкаджии-клипаджии, да си знаете ей, паплач недостойна!

Редактирано от misto на 18.01.08 00:01.



Тема Re: М-Тел случканови [re: motek]  
Автор misto (неразбиращ)
Публикувано17.01.08 23:54



И какво прави мобилния оператор? - НИЩО! (случката е от преди 3-4 месеца... има я описана и във форума...)



Тема Re: М-Тел случканови [re: Cтepн™]  
Автор O!Sag (Dr. House)
Публикувано18.01.08 00:34



Приятел, ти до скоро не знаеше що е то воип и как работи (демонстрира го нагледно в клуб Вивател), а пък сега четеш предълги лекции... А сапри са ма :-)

--



Тема Re: М-Тел случканови [re: O!Sag]  
Автор Kurti_vleze (перде)
Публикувано18.01.08 00:52



Е,моята приятелка Стерн пак се обади и вие пак го навряхте в миша дупка.
Оставете момичето,нека показва нагледно че здравната реформа в България претърпя пълен крах





Тема Re: М-Тел случканови [re: Kurti_vleze]  
Автор O!Sag (Dr. House)
Публикувано18.01.08 01:08



покайвам се

--



Тема Re: М-Тел случканови [re: misto]  
Автор horror ()
Публикувано18.01.08 10:24



Това е една постоянна игра на котка и мишка. Оператора спира картите за които знае, че се ползват за терминиране на трафик. Фирмите, който предлагат услугата си купуват нови и така до безкрай. За момента няма как този трафик да се блокира по някакъв друг начин. бтв това не е само български проблем, случва и в други мрежи.

Error 113: Illegal operation. Brain not found. Process terminated.


Тема Re: М-Тел случканови [re: misto]  
Автор motek (ombre)
Публикувано18.01.08 11:02



Скептичен както винаги



Категорично мога да те уверя, че по всеки конкретен случай се взимат незабавни мерки. Много е важно да се подаде възможно най-подробна информация ( телефон, дестинация и т.н). Отделно от това се водят разговори с роуминг партньорите за прекратяване на договорни взаимоотношения с некоректните посредници.




Тема Re: М-Тел случканови [re: Cтepн™]  
Авторdddd (Нерегистриран)
Публикувано18.01.08 14:47



Не съм в час с техн. страна на въпроса дали през целия този път




Не само с техническата страна. Въобще ни си в час, но от друга страна по-смешен няма как да станеш.



Тема Re: М-Тел случканови [re: O!Sag]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано18.01.08 18:05



браво...брависимо...разби ме със съвършените си аргументи.
сега си направи една значка "Топ дознателя на дира" и си я забоди...знаеш къде.
Така ще си винаги прав.

В оная тема се видя кой колко отбира от материята...който умее да гледа - видя, другите плещихте, колкото да се изходите по темата...давайте, тук ви се е паднало. Подозирам, че вече са се наакали всички от онази тема, все така аргументирано.

ПП: Вече за трети път ти казвам, вземи го запомни - не съм ти приятел, нивото ти е ниско.



Тема Re: М-Тел случканови [re: Cтepн™]  
Автор O!Sag (Dr. House)
Публикувано18.01.08 18:09



Не си го казвал на мен. Обаче, сподели как се прави терминирането, щото да научим нещо ново :-)

--



Тема Re: М-Тел случканови [re: O!Sag]  
Авторizleze (Нерегистриран)
Публикувано18.01.08 23:21



Sega veche triabva da si razbral koi adjeba e forumniat shut i zashto stern[tm] taka iako zabavliava edna nemalka grupa potrebiteli na tozi forum. ;-)


Priemete moite iskreni izvinenia za latinitzata. Kredor ne raboti na mobilni browser-i.



Тема Идеянови [re: motek]  
Авторcмъpф (Нерегистриран)
Публикувано19.01.08 07:16



Интереса клати феса.
За едно благодаря няма да се занимавам да звъня на оператор за глупости. Обаче срещу половината от баланса на примата дето ще я спрете мога да ви давам по няколко номера на месец


Пак няма да да се преборите с нелегалния трафик, понеже причината ще си остане и вие я знаете къде е. Но поне като ми излезе мтелски номер при международен разговор ще се кефя вместо да псувам.



Тема Re: Идеянови [re: cмъpф]  
АвторMтeл (Нерегистриран)
Публикувано20.01.08 16:01



Пълни глупости!
Преди месец се бях издразнил заради поредния разговор, който успях да проведа от 3-тия път, нищо не се чуваше и пращеше, пращеше... Понеже колегата, който ме набира отвън ми се оплаква няколко пъти че такива разговори той ги плаща, звъннах аз на *88. Кифлата там ми обесни че се били борели много активно с тоя проблем. Естествено нямало какво да направят, аз като техен абонат мога само да стискам зъби и да чакам някое обаждане да мине като хората.
Предложих и да и давам номерата на такива карти, да ги спират и в крайна сметка да получавам това, за което плащам. След като те не могат да се оправят да вземем да помогнем, все пак аз ТРЯБВА да говоря, с това си върша работата. На ден във фирмата ни влизат сигурно по 50-60 разговора, обикновено всичко иде от Мтелски номера или скрити, независимо че е отвън.
Оная звънна някъде и след малко каза че единствения начин бил да им се обаждам и да им ги давам.
Айде сега:
1. Да събера номерата (никакъв проблем)
2. Да се обадя вечер на *88
3. Да обесня на поредния оператор за какво става въпрос
4. Да го изчакам да се обади някъде за да вдене какво се случва
5. Да диктувам 3-4 минути номера по телефона?!А що просто не ми дадете един мейл бе?!

Поразпитах аз, оказа се че този бизнес бил доста сериозен. И общото мнение е че се подпира от хора ВЪТРЕ В МТЕЛ. Аха мотек, някой колега май си е опекъл баницата.

Решил съм в момента в който ми остане малко време да се консултирам с адвокат и да подам жалба срещу Мобилтел АД за неспазване на договор. Има едни услуги CLIP и CLIR, които Мтел са задължени да предоставят на потребителите си. В момента в който не могат ще се наложи да плащат неустойки. На мен това ми пречи на бизнеса. И когато на цялата работа се даде малко повече интернет гласност съм убеден че ще събера няколко хиляди човека, получаващи международни обаждания от фалшиви номера. И пак съм убеден че в Мтел има хора на които за това им пука. Ако пък се окаже че няма, миииии - преносимостта иде.



Тема Re: Идеянови [re: Mтeл]  
АвторOff (Нерегистриран)
Публикувано20.01.08 17:56



Колко си убеден, че CLIP и CLIR са задължителни

Те изцяло зависят от мрежата, в която се роумингува, а там може да не се поддържат. Това първо... Второ тея две неща НЕ се тестват преди сключване на роуминг договора между операторите и трето, не се включват в самия договор... сиреч, ама изобщо не са задължителни.

Още нещо... Разберете, че провайдърите на българските оператори са читави, проблемите идват от мрежата, в която се роумингува... Или те рутират трафика през АйПи, или техните провайдъри. Единственото, което нашите може да правят е да ръчкат ония, тежко е, но става, стига да има подаден сигнал. Та за тва, алармирайте кол центровете и така... иначе няма от къде да се разбере...

Консултирай се с адвокат... И пиши пак



Тема Re: Идеянови [re: Off]  
Авторceдece (Нерегистриран)
Публикувано20.01.08 21:26



Чети по-внимателно, никой не пише за роуминг. Човека си получава обаждания от чужбина. CLIP и CLIR са задължителни, ходи на сайта на КРС.



Тема Re: Идеянови [re: ceдece]  
АвторOff (Нерегистриран)
Публикувано21.01.08 20:05



Хъх, цялата тема е за роуминг от началото още... Както и да е... Дори да не е роуминг, а международен, нещата са същите, оная централа може да не подържа CLIP или CLIR, не знам КРС кво пишат, пейстни тук, може пък да ми бяга логиката...

Впрочем, ако съм фиксиран някъде (дори в БТК...) към МТел тука и централката ми е неква аналогова допотопност за къв CLIP говорим?



Некак не може да е задължителна таа работа, не е технически възможно при всеки случай...



Тема Re: Идеянови [re: Off]  
Автор misto (неразбиращ)
Публикувано21.01.08 20:21



Пич, ти четеш ли? Става дума за обаждане от М-телския мобилен телефон на човека "А", който е в чужбина, на М-телския мобилен телефон на човека "Б", който е в България. "Б" не вижда, че го търси "А", ами вижда 0884хххххх некакъв си непознат номер.
Сега стана ли ти ясно? К'ви фиксирани, к'ви аналогови, к'ви пет лева???



Тема Re: Идеянови [re: Mтeл]  
Автор O!Sag (Dr. House)
Публикувано21.01.08 21:40



Извинявай, ама ако осъдиш мтел за това че някой ти е звъннал през тяхна карта, ще те кандидатирам за кмет, министър председател и президент наведнъж :-)

--



Тема Re: Идеянови [re: misto]  
Авторцeцe (Нерегистриран)
Публикувано22.01.08 16:42



А дали ти четеш?
в поне 5-6 поста се обяснява, че обаждането на "А" от чужбина достига до "Б" преминавайки поне през един роуминг партньор. който може и да не поддържа клип в мрежата си.

та к'ви пет лева??? или просто си пишеш, че и остроумничиш, а явно и за 2 кинта акъл нямаш



Тема Re: Идеянови [re: цeцe]  
Автор misto (неразбиращ)
Публикувано22.01.08 17:07



Приятелю ЦЕЦЕ, изобщо не ме интересува през колко роуминг партньора ще минава връзката, щото аз имам договор с М-Тел и с никой друг, капиш? Ако искат и през десет партьора да минава, на мен ми трябва пълнокачествена услуга!

Най-добре ще бъде, М-Тел да проверява партньорите си дали поддържат CLIP и да го изисква от тях ако трябва.

Вместо да викаш "осанна", по-добре си задай въпроса ТРЯБВА ЛИ винаги да те цакат? Виж, ако това те кефи, въпросът е съвсем друг и няма смисъл да се коментира дори.

А за акъла ми не се грижи. Хайде със здраве!

ПП: И вземи да се логнеш.

Редактирано от misto на 22.01.08 17:15.



Тема Re: Идеянови [re: cмъpф]  
Автор motek (ombre)
Публикувано22.01.08 23:24



Това за интереса и феса е ясно, но се съмнявам, че ще те огрее

.

Пак няма да да се преборите с нелегалния трафик, понеже причината ще си остане и вие я знаете къде е.

Ще видим



Тема Re: Идеянови [re: misto]  
АвторOff (Нерегистриран)
Публикувано23.01.08 07:26



Аз пиша за роуминг, седесе-то казва, че не е роуминг и ме пита дали чета. Аз обяснявам и за не-роуминг, сега мисто-то пак ни връща към роуминг случая, но пак пита дали чета... Ебаси, май само аз чета наред, ахахах



Пич, за ен-ти път ти казвам, CLIP не е функция, която е задължителна, защото не е задължително да се подържа от другата мрежа... Аз предпочитам като съм в Танганайка да се обаждам и да говоря, нищо, че може да не ми видят номерчето...

А теминирането на трафик е гнусотия, но и огромен бизнес. Успех на борещети се, хаха



Тема Re: Идеянови [re: Off]  
Автор misto (неразбиращ)
Публикувано23.01.08 12:02



Пич, аз също предпочитам да говоря, когато ми е необходимо. Но не държа да ме правят на бълък! Щото нито в Австрия, нито във Финландия на мобилните им мрежи им липсва CLIP... за Танганайка не знам...

надявам се да имам възможност да проверя и от там някой ден...
Аз само се постарах да обясна с думи прости най-обикновения и масов случай в който липсата на CLIP-а вбесява потребителите.



Тема Ето ти малко номера!нови [re: motek]  
Автор aruba_man (Euro Kinder)
Публикувано25.01.08 03:13



Жената като ме търси от Германия и никога не излиза реалния номер! (Набира ме от фиксиран на ДТ с някъкъв код 01ХХХ отпред, ако има значение де!)

088 4309849
088 8133365
088 8017290
088 8013543
088 8116875
088 4981808
088 4981579


Тези бяха в регистъра ми, а той помни до 10 приети повиквания!
Ако пуснете някакви бонуси, на седмица мога да давам минимум 20-30 номера!



Muenchen is mein Heim!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.