Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:47 09.06.24 
Мобилни оператори
   >> МТел
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Красимир Стойчев: България има нужда от четвърти G  
Автор123 (Нерегистриран)
Публикувано13.01.08 21:11



Искането на "Макс телеком" да получи GSM честоти се оказа силна провокация за останалите играчи на пазара. Очаквахте ли бързата реакция на "Мобилтел" и "Глобул", които на следващия ден също подадоха молби?

- Не мога да коментирам стратегията и плановете на "Мобилтел" и "Глобул", но за всеки, който наблюдава този процес, е странно как един ден след като ние поискахме от КРС да ни даде лиценз на 5-те мегахерца, които стоят свободни от памтивека, изведнъж двата мобилни телекома се сетиха, че ужасно много им трябват и на тях. Реакцията не е неочаквана, защото е ясно, че със зъби и нокти ще бранят своя пазарен дял. Озадачава ме това, че не вникват в нашия замисъл. Той не е да бъдем техни тотални конкуренти ("Вивател" показва, че е много трудно да конкурираш "Мобилтел" и "Глобул"), а да предоставим на WiMax клиентите си допълнително GSM

услуга, докато покрием напълно територията на България. Планът ни е да монтираме базови станции за 3G мрежа там, където засега нямаме WiMax покритие и да ги преместваме, докато покрием с WiMax страната. Тези 5 мегахерца не са ключови за никого, на никого не трябват. Но ако КРС прецени, че са изключително нужни на "Мобилтел" и "Глобул", ние ще се съобразим с нейното решение.

По всичко изглежда, че казусът за тези честоти ще затрудни КРС.

- КРС трябва да вземе едно решение - има ли нужда българският пазар от четвърти мобилен оператор. И то не четвърти мобилен по принцип, защото и "Макс телеком" ще бъде напълно мобилен през следващите месеци, а четвърти 3G (UMTS) оператор. Аз мисля, че на България й трябва. Тезата на председателя на КРС Веселин Божков за "дисциплиниращия ефект" на четвъртия е правилна. По Коледа и Нова година се видя, че мобилните оператори имат проблеми в големите градове - нито sms-те минаваха навреме, нито разговори можеха да се проведат, т.е. има запушване, което с четвърти оператор би могло да се избегне.

Очаквате ли интерес към GSM честотите от външни играчи?

- Изграждането на четвърти национален мобилен оператор е абсолютно безсмислено. Имаме два и един, който се задъхва. В тази ситуация четвърти няма да оживее. Няма бизнес смисъл да си четвърти само на този пазар. При нас логиката е друга - имаме авангардна технология, която допълваме временно с 3G. Няма да продаваме само GSM телефони и услуги, а пакет от услуги, и няма да се конкурираме с гигантите при чистата телефония. Ако някой дойде отвън, ще се изправи пред "Мобилтел" и "Глобул", които ще го смачкат.

Говорите за UMTS, но интересът към технологията намаля и се прехвърли към WiMax.

- Така е, но в момента WiMax няма аналог в текущите мобилни технологии и това, което ще предложи тази и другата година, ще се предлага от мобилните оператори от следващото GSM поколение (Long Term Evolution) чак след 4-5 години. Пак казвам, за нас 3G е само възможност да предлагаме услуга там, където нямаме покритие. Нищо повече. Какво получавате в момента през 3G? Все същият глас и sms-и. Кой ползва видеотелефония? Никой. Все още преносът на данни през 3G е скъп. Категорично не си купуваме фабрика на 9-и септември. Искаме клиентът ни винаги да се намира в комфорт и когато е в нашето покритие, дa ползва WiMax, а когато е извън него - GSM.

Дори конкурентите ви признават, че сте доста по-напред.

- Обадете се на всички WiMax оператори и ги помолете да ви пуснат услугата в офиса на "Дневник" и ще видите кой кога ще го направи. Ние ще го направим в следващия половин час. Истината е една - "Некском" и "Мобилтел", които имат лицензи с по-малък честотен ресурс, няма да могат да предоставят мобилен WiMax, особено в големите градове, защото честотите им няма да стигнат. Ние избрахме най-авангардната фирма в тази технология - "Навини нетуъркс", която е 18 месеца технологично пред останалите. Така че другите и да тичат, и ние да тичаме назад, пак не могат да ни стигнат. Не напразно "Сиско" си купиха "Навини" преди месец. Така наш доставчик вече не е "Навини", а "Сиско", която номинира "Макс телеком" и мен лично за един от 15-те си ключови клиента в света. Така че за мен не е важно какво мислят конкурентите ми, стига ми това, което мисли "Сиско" за мен.

Как ще коментирате варианта "виртуален оператор"?

- Ще дам пример с "Вивател". В момента компанията има мрежа, няма клиенти. Аз мога да поискам минути от тяхната мрежа. Изграждам цялото си централно оборудване, само ползвам техните минути. Това е виртуален оператор. Има го в цял свят и е логично. Защо да не сключа договор с "Вивател", след като самолетът им е полупразен, и да не си купя 2-3 седалки в него? Питайте "Вивател" защо не го правят. Тогава отпада необходимостта "Макс телеком" да взема четвърти GSM лиценз. В момента логиката на мобилните оператори в България е много изкривена. Разбирам "Мобилтел" и "Глобул", които имат заплюта територия и бранят крепостта, поливат с катран другите, хвърлят огньове, стрелят. Но "Вивател", при условие че куцука ...

И двете възможности ли обмисляте?

- За мен и двете възможности - лиценз за GSM телеком и виртуален оператор, са реални. Мога да реализирам и едното, и другото. Въпросът е КРС да реши какво иска. Ролята на регулатора е да стимулира конкуренцията и да сваля цените за потребителите. Това може да се изпълни най-вече с четвърти оператор, включително виртуален, и с регулация на цените за терминиране между мрежите на операторите. Това е особено важно за България, където мобилният интернет е на толкова ниско ниво. Никой не знае колко е този пазар, защото извън един неголям дял на БТК с ADSL се появихме ние. В момента нямаме нито едно устройство на склад. Всичко се разграби покрай Нова година. Не знам дали да се смея, или да плача - продажбите скочиха, а ние не предвидихме това и сега със сетни усилия се опитваме да докараме от Франкфурт нови количества.

Давате заявка за излизане на борсата. Кога ще стане това?

- Ние не даваме заявка, а големите борсови и инвестиционни посредници в България ни съветват да излезем на борсата. Имаме няколко избора - да продължим малко по-бавно по пътя, по който вървим в момента, да привлечем (тъй като всеки ден чукат на вратата ми) инвестиционен фонд, който да вземе 20-30% от компанията, и да отидем на борсата. За мен борсата е много привлекателен вариант, защото не само дава възможност за привличане на допълнителен капитал, но влияе дисциплиниращо върху компанията. Има и друг важен елемент - ключовите служители в "Макс телеком" ще получат опции върху акции в компанията, което ще ми позволи да задържа и стимулирам ключовия персонал. Освен това след излизането на БТК от борсата "Макс телеком" ще бъде единственият телеком там. Това означава, че който и да е инвестиционен фонд или инвеститор, ако иска да стъпи на телекомуникационния пазар в България, ще го направи през нас.

Кога все пак планирате излизането си?

- Имаме кратък списък от инвестиционни посредници, оценяваме техните оферти, до две седмици ще изберем един от тях и ще преценим дали да натиснем зеленото копче и да стартираме, или да преоценим опциите си. Към момента почти е сигурно, че ще излезем на борсата. Ще го направим с ускорено темпо, което означава, че според работата на посредника, подготовката на проспекти и т.н. дейности, които продължават 3-4 месеца, веднага след това ще излезем на борсата. Разбира се, ако тя се развива добре. За момента все още няма балонизация, но България се влияе много от процесите в чужбина, а борсата - от пазара на недвижими имоти.

Какъв капитал очаквате да привлечете и къде ще инвестирате?

- Ако КРС прецени, че ще има четвърти мобилен оператор, една сериозна част от средствата от борсата ще инвестираме за развитие на 3G мрежата. На базата на оценките и съветите на инвестиционните посредници очакваме да наберем 10-12 млн. евро, които незабавно ще вложим в изграждането на мрежата си. Бюджетът ни за 2008 г. е между 15 и 20 млн. евро, които отново ще бъдат вложени в инфраструктура. Една голяма част от тях ще дойдат от финансиране от доставчиците на оборудване, друга - от увеличението на капитала, и трета - от собствени средства. Така че с борса или без, ще вложим тази година 15-20 млн. евро. Но ако привлечем средства през борсата, ще инвестираме с по-бързи темпове.

Можете ли сега да кажете какъв ще бъде обемът на свободно търгуваните акции на компанията?

- Трудно е да се каже, но посредниците ни съветват за обем от 20-25% от компанията. Това ще се реши в последния момент в зависимост от това какво е движението на борсата, но ако искаме да дадем възможност на един по-голям сегмент от инвеститори да получат експозиция към телеком пазара, очевидно е, че обем под 15% е безсмислен.

Какви финансови резултати сте заложили в бизнес плановете си?

- В края на годината ще завършим на текуща печалба, но имайте предвид, че сме в края на 3-годишен инвестиционен период. "Брейкивън" за нас няма да има тази година. Но нашият бизнес план е базиран изцяло на интернет и услугите, които в момента предлагаме. Появата на WiMax телефоните ще донесе нова динамика в развитието ни. Не знаем кога точно ще се случи това, но то ще се отрази сериозно на финансовите ни резултати. Предпочитаме да сме песимисти, не се надяваме на чудеса. Колкото по-рано се появят телефоните и лаптопите с вградени WiMax чипове, което се очаква да стане през юни, толкова по-добре. "Асус" вече показа уникален ноутбук, в края на годината "Епъл" ще пусне WiMax чип за iPhone. Така че бизнес планът ни сега е консервативен.

Около скандала за училищния интернет беше намесено и вашето име. Имате ли интерес да доставяте интернет на училищата и предложи ли ви ДАИТС това?

- Разговор с ДАИТС по този въпрос не сме имали. Агенцията е искала мнението ни за развитието на широколентовия интернет в България. Ако говорим за училищата, според мен да ги дадете всички на един доставчик, е глупаво. Ние не го искаме. Защо всяко училище, община, град не реши кой да бъде неговият интернет доставчик? "Макс телеком" може да поеме училищната мрежа и не само да предоставя интернет, но всяко дете да получи имейл с 5 гигабайта поща, безплатен софтуерен пакет, който замества пакета на "Майкрософт", и т.н. Ако държавата пусне нова поръчка, сигурно е, че ние ще я спечелим. Няма кой друг да даде тази евтина цена. Принципно обаче не виждам логика да се работи по стар социалистически план - всички училища на един провайдър. Това не е разумно и смятам, че е било направено с други цели.



Тема Re: Красимир Стойчев: България има нужда от четвърнови [re: 123]  
Авторrapan (Нерегистриран)
Публикувано17.01.08 12:38



тя от много други неща също има нужда но няма от такива тарикати като него




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.