Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:14 10.05.24 
Мобилни оператори
   >> МТел
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Re: Skype вече и за мобилни телефони - офтопикнови [re: Cпoмeниии]  
Автор Gallandro (орк-меланхолик)
Публикувано27.04.05 16:41



Ами ако си мислиш, че някога Скайп ще тръгне на MPx200... бе да не казвам голяма дума, но се съмнявам... това е все едно да пуснеш Doom 3 на компютър без хубава видеокарта, въпреки че на него върви Windows XP не е гаранция, че дума ще проработи...

На моя покет примерно имам няколко програмки, които искат по около 40 MB свободна памет, за да тръгнат... а пък MPx200 има всичко на всичко 32 MB памет и дори да качваш всичко на разширителна карта пак поне няколко от тях ще са заети от регистри, временни файлове, кеширани простотии, DLL-и и т.н. В случая това ще се окаже препъни камък... Доста програми пък не тръгват без тъчскрийн и т.н.




Тема Re: Skype вече и за мобилни телефони - офтопикнови [re: Gallandro]  
Автор Cпoмeниии (MetalMoto™)
Публикувано28.04.05 10:27



Е...логично, че няма как да тръгне)) Все пак има доста сериозни изисквания към хардуера)))
Но...има един български продукт, който има същата функция, и си върви на слаби машинки))) верно Symbian...но няма да се изненадам, ако се появи...или вече го има..не съм проверявал..за WM - амо тоя...дето е за "хилави" устройства. )))



Тема Re: Skype вече и за мобилни телефони - офтопикнови [re: Gallandro]  
Автор Илko ()
Публикувано29.04.05 01:40



Бъркаш !

Ситуацията с Windows мобилните устройства е следната :

1.Pocket PC
2.Pocket PC Phone Edition
3.Smartphone

1 и 2 работят под Windows Mobile, a 3 под Windows Mobile for Smartphones. Очевидно е че програмите писани за едната не вървят на другата така че Cпoмeниии е прав

Ето линк за инфо



Всъщност има и един четвърти вид който не е особено разпространен - мобилни телефони базирани на Microsoft Windows CE (примерно Neonode N1)

Та по въпросната статия - има грешки и в самата статия и в превода. В момента Skype има версии за Windows, Mac OS X, Linux, Pocket PC.
В статията пише Embedded Linux, Symbian and Windows Mobile. Linux и Embedded Linux не са едно и също, а на Windows Mobile мога още утре да ти покажа как работи (на MDA III с Windows Mobile 2003 SE) въпреки че според публикацията тази версия е в проект.
По принцип на сайта на Skype това е обяснено ясно ама явно човека предпочита да пише, а не да чете Моето мнение че статията е пълна боза и нищо съществено не казва та да и се отделя такова внимание...
Даже май я мернах и вдруг клуб ...

По въпроса дали Skype ще тръгне на MPx200 - очевидно че няма да тръгне но не защото "Моторола са орязали нещо", а защото той работи под Windows Smartphone 2002 ...



Тема Re: Skype вече и за мобилни телефони - офтопикнови [re: Илko]  
Автор Gallandro (орк-меланхолик)
Публикувано29.04.05 11:20



не защото "Моторола са орязали нещо"

Не че са орязали нещо, а просто хардуеъра е по-сал и от там и софтуеъра е компилиран за него с някои ограничения. Т.е. Windows Mobile for Smartphones е орязана версия на Winows Mobile, което е продиктувано от по-слабия хардуеър на тези смартфони.




Тема Re: Skype вече и за мобилни телефони - офтопикнови [re: Gallandro]  
Автор Илko ()
Публикувано29.04.05 13:20



Написал съм го в кавички защото съм те цитирал
Виж онези орязани простотии дето ги слага Моторола... са си орязани простотии

Значи основната причина за да не работи Skype на MPx200 е че версията е за Windows Mobile а телефона е с Windows Mobile for Smartphones. Пускал съм Skype и на доста по слаби устройства от посочените но под управление на Windows Mobile и той си работи перфектно в частта текстови чат. Проблеми има единствено ако се опиташ да направиш гласова връзка.





Тема Re: Skype вече и за мобилни телефони - офтопикнови [re: Илko]  
Автор Gallandro (орк-меланхолик)
Публикувано29.04.05 14:39



добре де... явно с теб говорим различни езици... Нали точно това се опитвам да кажа. Windows Mobile for Smartphones е орязана версия на Winows Mobile и за това е естествено приложения писани за едното да не вървят на другото понеже липсва част от функциалноста на ОС-а. Иначе и двете са базирани на едно и също ядро.

Това е все едно да компилирам линукс кернела без подръжка на мрежа и да искам после да подкарам мрежови приложения(без зареждане на допълнителни модули). Това не го прави по-малко линукс, но просто е с отрязана функционалност. Тъй като при Windows Mobile for Smartphones е премахната доста важна, спрямо една PocketPC система функционалност се иска софтуеъра да се компира с неговото си SDK и не всяка програма може да бъде просто прекомпилирана без да се премахне функционалност(например подръжка на тъчскрийн). В основата си обаче това е една и съща ОС базирана на едно и също WIndows CE ядро.




Тема Re: Skype вече и за мобилни телефони - офтопикнови [re: Gallandro]  
Автор Илko ()
Публикувано29.04.05 15:07



Прочети какво се опитваш да убедиш Cпoмeниии - как нямало друга операционна система и всичко вървяло на Pocket PC

Причината доста приложения да не могат да тръгнат на някоя от Моторолите е, че не им стигат ресурсите(мегахерци, памет и т.н.) или се нуждаят от тъчскрийн. Т.е. ограниченията са от хардуеъра, а не от Winows-а. Софтуеъра, ако е правен с SDK-то за Winows Mobile не му дреме за кой от подържаните процесори ще бъде компилиран.

Става дума за друг клас устройства наречени Smartphones. За тях има различна операционна система която се казва Windows Mobile for Smartphones. Ако се хванем за думите ти ще излезе че нещо което е писано за смартфон версията ще работи и на другата защото тя го превъзхожда по ресурси. Няма да стане ...

Дано схващаш къде грешиш щото и примера ти с Линукса е сбъркан. Естествено че ако приложението изисква мрежова поддръжка тя трябва да му е осигурена Но ако не изисква едно и също приложение ще работи и на двете системи - и на тази със и на тази без. Аз се опитвам да ти кажа че дори да си приличат двете операционни системи са различни. Повтарям - това са различен клас устройства с различен клас операционна система.



Тема Re: Skype вече и за мобилни телефони - офтопикнови [re: Илko]  
Автор Gallandro (орк-меланхолик)
Публикувано29.04.05 16:17



Това беше казано по повод ARM процесорите... Виж какво съм казал и в предното изречение... Естествено, че нещо което е компилирано за различен процесор няма да върви(дори това да са два различни по възможности ARM процесора). Въпроса е, че ако съответния софтуеър няма някакви СПЕЦЯЛНИ изисквания към хардуеъра(включително и екстрите на процесора) то той може да бъде прекомпилиран и пуснат без промени, на която и да е от двете платформи, защото ядрото им е еднакво. Ако искаш опитай да направиш една програмка въ ввижъл студиото, която да изкарва един месидж уиндоу или нещо такова и я компилирай за двете платформи. Мисълта ми е, че ако един софтуеър използа САМО неща, които ги има и в двете то той може да се компилира и да върви и на двете. Т.е. програмите се преносими на ниво компилация, ако нямат изисквания към хардуеъра. Ако погледнеш по-нагоре ще видиш, че съм казал и, че по-старите програми за покет(а и сега голяма част от тях) се разпространяваха с байнарита за 3 различни процесора. Много ясно, че неподходящото байнъри няма да тръгне на неподходящия процесор.

Надявам се вече да си ме разбрал... защото наистина май и аз не се изразявам прекалено добре...


Редактирано от Gallandro на 29.04.05 16:52.



Тема Re: Skype вече и за мобилни телефони - офтопикнови [re: Gallandro]  
Автор Илko ()
Публикувано30.04.05 00:02



Мерси за разяснението но беше излишно - това се учи в училище
Ти как си мислиш че Скайп са пуснали версии за 4 версии платформи които нямат нищо общо.
За сега те не са изкарали обаче версия за Уиндоус Смартфон с което мисля да приключим спора. Мисля че ти изобщо не си знаел за съществуването им преди спора - поне така излиза от учудването ти в първите постове.


Странно как едина безсмислена тема може да предизвика толкова постове - добре че поне бяха в офтопик



Тема Re: Skype вече и за мобилни телефони - офтопикнови [re: Илko]  
Автор DTMF (фантом)
Публикувано30.04.05 04:01



Пускал съм Skype и на доста по слаби устройства от посочените но под управление на Windows Mobile и той си работи перфектно в частта текстови чат

Мто ако ще е за текстов чат ще си карам на Java версията ICQ JIMM ,работи и на прости несмарт телефони)) и може да си онлайн по цял ден и да ползваш телефона и за разговори)))




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.