Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:25 11.06.24 
Мобилни оператори
   >> МТел
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Алтернативните телекоми остават без връзка...  
Автор нaблюдaвaщ (просто гледа)
Публикувано11.11.03 15:06





вестник Капитал

Адио, Рио!

Алтернативните телекоми остават без връзка към мрежата на „Мобилтел“

Катерина Огнянова

„Мобилтел“ едностранно прекрати договорите си с всички български VoIP доставчици, пренасочващи международни обаждания към мрежата му. VoIP (Voice over IP) е технология, която позволява телефонните разговори да бъдат пренасяни през интернет среда и това драстично снижава разходите на оператора за тях. В края на миналата седмица най-големият мобилен телеком у нас обаче деактивира SIM картите, използвани от тези фирми за осигуряване на гласовите им услуги. Поне за момента това слага край на евтините международни разговори от чужбина към GSM-и, на които тези доставчици до голяма степен разчитат. Засегнатите компании никак не са доволни, някои от тях възнамеряват да съдят „Мобилтел“ за нанесени материални щети и пропуснати ползи.
От няколко години насам десетки фирми предлагат на българския пазар предплатени карти за VoIP телефония, чрез които се постига намаление при провеждането на международни разговори. Цената на разговорите е по-ниска благодарение на факта, че гласът изминава голяма част от пътя си през интернет. Технологията работи на следния принцип: потребителят се обажда през VoIP оператора. Операторът превръща звука в пакети от данни, които изпраща по IP мрежа към партньора си в търсената държава. Там партньорът трансформира информацията обратно и пренасочва обажданията към съответната им крайна цел. Пътешествието на гласа по интернет не струва на доставчика почти нищо.
Някои от по-големите доставчици на интернет телефония се заеха да предлагат подобни услуги и за мобилен телефон. За целта те закупуват от „Мобилтелеком“, дъщерна компания на „Мобилтел“, т.нар. GSM Gateways (гейтове). Устройствата работят със SIM карти и позволяват на доставчика да пренасочва разговори към „Мтел“-абонати и да плаща за това по тарифата за бизнес клиенти. Така обажданията, направени през някой от чуждестранните партньори на VoIP фирмата, стигат до нея по интернет. След това тя ги изпраща през гейта към мрежата на „Мобилтел“. От гледна точка на мобилния оператор това изглежда като обикновено повикване от някоя SIM карта в Gateway устройството.
Доскоро този механизъм даваше възможност да се водят евтини разговори от някои страни до български мобилни телефони. Преди известно време обаче всички VoIP оператори, работещи с гейтове, получават писмо, което ги уведомява, че

Извършват нелегална дейност

и договорите им ще бъдат прекратени в седемдневен срок. Причината - според Мартин Йорданов, адвокат на „Мобилтел“, VoIP фирмите „извършват нерегламентирано взаимно свързване“. Доставчиците от своя страна не намират, че правят нещо незаконно. Те са закупили техника от „Мтел“, сключили са договор с нея и прекратяването му е изненада за тях. Свързването през GSM гейт е услуга, която „Мобилтел“ предлага на корпоративни клиенти. Операторът обаче явно вече не одобрява използването и за терминиране на чужд трафик. Както изглежда, това е нова политика на телекомуникационния оператор, защото последните няколко години заниманията на VoIP фирмите са били мълчаливо толерирани.
В писмото-предупреждение, подписано от Николай Николов, изпълнителен директор на „Mобилтел“, се посочват няколко допълнителни причини за прекратяването на договорите. Една от тях е, че съсредоточаването на голям брой SIM карти на едно място натоварва мрежата там и пречи на компанията да обслужва абонатите си. Повечето от доставчиците обаче имат клетки, специално поставени в офисите им, за да обслужват само техни клиенти.
Друга причина е, че при обаждания от чужбина до мрежата на „Мобилтел“ нелицензираните VoIP оператори не могат да предоставят услугата CLIP. Toва значи, че потребителят или не вижда изписан номер, когато му звънят, или вижда номер от SIM картата, която се намира в гейта на VoIP оператора. А според новоприетия закон за далекосъобщенията „Мтел“ са длъжни да предоставят на абонатите си CLIP. Oсновното

Недоволство на VoIP доставчиците

пък е заради внезапното, изненадващо спиране на услугата, което може да има сериозни материални последствия за тях. Повечето от засегнатите не са имали време да уведомят всички свои чуждестранни партньори и търпят загуби от сегашната ситуация. Освен всичко друго гейтовете на някои фирми все още не са се изплатили.
Част от доставчиците, които до момента са предлагали подобни услуги за терминиране на международни обаждания, имат лиценз, издаден от Комисията за регулиране на съобщенията (КРС). Тези фирми („Некском“, Източна телекомуникационна компания, „Нетплюс“) са в малко по-добро положение. Според закона за далекосъобщенията те така или иначе трябва да подпишат споразумение за взаимно свързване с „Мобилтел“ до края на 2003 г. Това ще им даде регламентиран до мрежата на мобилния оператор.
В бъдеще „Moбилтел“ няма намерение да работи с нелицензирани доставчици. По закон компанията не е длъжна да им предоставя достъп до мрежата си. Може да се очаква, че в близките месеци още VoIP фирми ще бъдат принудени прежалят 90 хиляди лева за лиценз.

Voice over IP (VoIP) - технология, при която звукът се дигитализира и се изпраща по IP мрежа (интернет например).Internet Protoco· (IP) - интернет протокол. Стандартът, благодарение на който работи глобалната мрежа. Определя как да се раздели информацията на пакети, а също и какъв адрес да има всяка машина в интернет.





Тема Re: Алтернативните телекоми остават без връзка...нови [re: нaблюдaвaщ]  
Автор mf (смешко)
Публикувано11.11.03 16:34



ami to se u4akvashe



Тема Re: Алтернативните телекоми остават без връзка...нови [re: mf]  
Автор C_H (непознат )
Публикувано11.11.03 18:17



Много хора ще загубят от това и най вече тези които трябва да бъдат търсени от чужбина... Надявам се само занапред качеството значително да се подобри зашото и сега при г-бул и м-тел качестовото рядко е на ниво



Тема Re: Алтернативните телекоми остават без връзка...нови [re: C_H]  
Автор buddah (enlighted)
Публикувано11.11.03 21:42



бързичка забележка,
качеството беше не на ниво, защото до момента "алтернативните" оператори нямаха възможност, пък и мобилните не предоставяха такава, да са свързани както би трябвало да бъде един interconnect - по Е1, сигнализация SS7. Обикновено се купуваше един професионален GSM gateway и трафика се терминираше "по въздух". Е, няма как да е качествена връзката...



Тема Re: Алтернативните телекоми остават без връзка...нови [re: buddah]  
Автор C_H (непознат )
Публикувано12.11.03 11:40



Това можем ли да го разбираме като предизвестие, че скоро време самата компания ще предлага такива услуги (VoIP) на преференциални цени?
Ако да - чудесно. Иначе сега просто не виждам смисал от ГСМ когато някой извън БГ те търси не може да се свърже с тебе.



Тема Re: Алтернативните телекоми остават без връзка...нови [re: C_H]  
Автор buddah (enlighted)
Публикувано12.11.03 13:55



Нека да ти отговоря с една алегория... Ако имаш крава, която дава 100 л. мляко на ден, би ли я сменил с друга, която яде по- малко, но дава 30 л. на ден?



Тема Re: Алтернативните телекоми остават без връзка...нови [re: C_H]  
Автор нaблюдaвaщ (просто гледа)
Публикувано12.11.03 14:04



Иначе сега просто не виждам смисал от ГСМ когато някой извън БГ те търси не може да се свърже с тебе.


Спокойно, никой не е спрял международните разговори към абонати на МТЕЛ. И никой няма и намерение да ги спира.

За друго става дума...



Тема Re: Алтернативните телекоми остават без връзка...нови [re: нaблюдaвaщ]  
Автор Gingerly (непознат)
Публикувано12.11.03 15:30



Tova samo shte povishi kachestvoto na vryzkata... nishto drugo... A alternativnite, koito sa s licenz po zakon trqbva da sa svarzani s Operatorite. Izkljuchvata se "alternativnite" MKlasa klienti koiti sa uj na "biznes" abonament a vsushnost preprodavat po-niskata tarifa, kojato polzvat i terminirat traffik prez internet, kojto e s izkl. losho kachestvo. Imam predvid che ZAGLAVIETO e leko podvejdashto



Тема Re: Алтернативните телекоми остават без връзка...нови [re: нaблюдaвaщ]  
Автор C_H (непознат )
Публикувано12.11.03 19:03



Нещо не ми е ясно в такъв случай - когато някои от чужбина ( по-конкретно за САЩ ) ме потърси и използва предплатена карта ( ) разгово си минава през Интернет нали? И чак в БГ разгора точно чрез тези алтернативни телекоми се прехвърля разговора към моя номер? И сега как ще става това обаждане - през каква централа/гейт или каквато апаратура се изисква?


П.С.
Лични наблюдения: качеството е адски гадно на моменти, но дръг път е долу горе. Имам и Г-бул -ска карта, там нещата са сравнително по-добри макар и да има изненади.



Тема Re: Алтернативните телекоми остават без връзка...нови [re: C_H]  
Автор denethor (минаващ)
Публикувано12.11.03 20:17



Ами в този случай вече няма да може ползва тази карта или съответния оператор, който му предлага услугата, ще трябва да сключи договор с някои от лицензираните в България оператори.



Тема Re: Алтернативните телекоми остават без връзка...нови [re: C_H]  
Автор нaблюдaвaщ (просто гледа)
Публикувано12.11.03 21:22



Ако някой иска да терминира трафик към абонати на МТЕЛ ще трябва да сключи договор с МТЕЛ за това. И това ще стане скоро валидно и за останалите големи оператори в България.

Досещате ли се, какво следва по-нататък?




Тема Re: Алтернативните телекоми остават без връзка...нови [re: Gingerly]  
Автор mf (смешко)
Публикувано13.11.03 10:07



Izkljuchvata se "alternativnite" MKlasa klienti koiti sa uj na "biznes" abonament

Abe i te sa spreni da ti kaja az



Тема Re: Алтернативните телекоми остават без връзка...нови [re: нaблюдaвaщ]  
Автор Mopфиyc (матричар)
Публикувано13.11.03 10:18



Ne, kakwo sledwa ?

Welcome to the real world


Тема Re: Алтернативните телекоми остават без връзка...нови [re: denethor]  
Автор C_H (непознат )
Публикувано13.11.03 13:06



"вече няма да може ползва тази карта или съответния оператор" - това е доста недобмислех ход, потребителите ( клиентите ) остават без връзка! тогава?!



Тема Re: Алтернативните телекоми остават без връзка...нови [re: C_H]  
Автор Cenzor (Мародератор)
Публикувано13.11.03 13:18



Кои клиенти остават без връзка?



Тема Re: Алтернативните телекоми остават без връзка...нови [re: C_H]  
Автор denethor (минаващ)
Публикувано13.11.03 14:13



Проблема е на оператора издал съответната карта. Негово задължение е да осигури не само основно, но и алтернативно трасе чрез което да обслужва клиентите си. Ако не го е направил проблема си е изцяло негов.



Тема simple exampleнови [re: C_H]  
Автор нaблюдaвaщ (просто гледа)
Публикувано13.11.03 15:06



Представете си лифта от с. Симеоново до х. Алеко. Лифта вози пътници, които си плащат билети по 2 лева.

В един момент при собственика на лифта идва един хижар и казва: "Може ли аз да си направя междинна станция до моята хижа и гостите на моята хижа да ползват лифта, като аз ще им продавам билетчетата? За всеки пътник, аз ще ви плащам по 0.20 лева."
Собственика на лифта си прави сметката колко човека годишно ходят в тази хижа и че лифта му може да поеме този допълнителен товар. Пък и защо да не вземе някой друг лев допълнително. И се съгласява.
Собственика на хижата си прави сметката да продава билета по 1.00 лева и да реализира печалби.
Дотук нищо лошо и всичко е точно.

В следващия момент хижаря наема 100 линии от градския транспорт до неговата хижа. Като слага доста от първоначалните спирки близо до Симеоново. И пуска навсякъде реклами: "Елате при мене и се возете до върха за по-малко пари."

И какво се получава:
за пътниците става по-изгодно да платят 0.40 лева билетче за градски транспорт до хижата и после да се возят на цена от 1.00 лева, отколкото да платят 2.00 лева за лифт. Пътниците са доволни.
Хижаря печели по 0.80 лева на всеки пътник и е още по-доволен.
На градския транспорт му е все едно. Неговата цена си е 0.40 лева на пътник и той си я получава.
Ама собственика на лифта не е щастлив. Той вижда как лифта му се товари значително по-вече, а доходите даже са му намалели.

И в даден момент забранява на своите кабинки да спират на междинната станция на хижаря.

И започва вой: това е доста недобмислех ход, пътниците остават без превоз! и всички почват да плюят собственика на лифта и да искат да го съдят. Ама той не е обещал да вози куцо и сакато от междинните спирки. Той има договор само за гости на хижата. Пък и той продължава да си вози своите пътници от началната спирка до върха. Срещу два лева.

Изход: собственика на лифта сключва с хижаря малко по-особен договор, който позволява той да качва на лифта не само посетителите на своята хижа, ами и всички останали без ограничения. Но вече да дава на собственика на лифта 0.80 лева на пътник. И всички пак са доволни (e, някои не пак толкова). Но печалбите вече се разпределят по-справедливо.

Сега заместете собственика на лифта с МТЕЛ, хижаря с алтернативен оператор, и градския транспорт с интернет.
В бъдеще се подгответе да заместите и другите собственици на лифтове с другите телекомуникационни оператори в България. И се настройте за това, което ще се случи като техните кабинки спрат да спират по съответните мединни станции.

По ясен, да не кажа прост пример не можах да измисля. Ама мисля, че е горе-долу точен.




Тема Re: simple exampleнови [re: нaблюдaвaщ]  
Автор ommbre (познат)
Публикувано13.11.03 15:16





спокойствие и силна храна


Тема Re: simple exampleнови [re: нaблюдaвaщ]  
Автор C_H (непознат )
Публикувано13.11.03 15:32



Поздравлвния за аланалогията!
Но нека се опитам да се включа и аз.
Мой голям приятел/бизнес партнйор иска да доиде до върха да ме види. Но тои си има карта за градския транспорт ( карта за VoIP ). Собственика на лифта получава пари един път от мен за това че ми доставя всякакви стоки до върха и втори път от цената от хижата до върха.
Какво ме интересува мен че лифтаджията е станал по алчен след като не задоволява мойте нужди на 100% ? Моя приятел си плаща да ми доиде на гости - него не го интеесуват неуредиците на никой( да речем не е българин ). Мен също не ме засяга - аз не мога да рискувам да не получа желаната услуга: от това зависи бизнеса/живота и т.н. ... така че Мтел да ме извиняват ако ще едно пропуснато обаждане на 2 000 000 клиенти да има - това си е тяхна голяма грешка



Тема Re: simple exampleнови [re: нaблюдaвaщ]  
Автор Mишo Шaмapa (най-добрия)
Публикувано13.11.03 16:11



Логиката ти е дълбоко грешна.
Воип операторите плащат на ментел трафика по бизнес тарифата. Тоест се ползват със всички права както и ти когато си звъниш на леля и вуйчо. Плащаш - говориш. И изобщо не е работа на куртел да се меси на кой какво прави преди това. Щото утре, ще ти кажат и на тебе, ти си бизнес абонат и правиш пари през нашата мрежа - аре сега плащай повече.

Алчните копелдаци обаче не могат да свикнат с мисълта, че не са сами на пазара и правят сечено на всички останали. само се замисли, колко ли пари получава ментел от БТК, когато някой от австрия се обади по стационарен телефон до гсм? гаранция по-малко отколкотоот тоя гсм гейт на фирма вуйчо и ко.

...чики на, чики на-на-на


Тема Re: simple exampleнови [re: Mишo Шaмapa]  
Автор Cenzor (Мародератор)
Публикувано13.11.03 16:42



Всеки е прав да си пази интересите нали. Ако им е изгодно VOIP ще отидат при Глобул, не мислиш ли?


"Щото утре, ще ти кажат и на тебе, ти си бизнес абонат и правиш пари през нашата мрежа - аре сега плащай повече. " Ама на тях не са им искали повече- просто са ги отрязали.



Тема не бъркайте ебането с политикатанови [re: Mишo Шaмapa]  
Автор buddah (enlighted)
Публикувано13.11.03 17:03



...както казваше един класически виц
Нямам никакво намерение да бъда адвокат на Мтел, но тъй като имам (както и наблюдаващ) някакви ...интереси в тази индустрия като цяло, само да ти кажа няколко нещица.
Първо, няма оператор (телеком, не VoIP бозаджийски истории) в света, който в договорите си за взаимно свързване да позволява "несанкциониранo" терминиране на транзитен гласов трафик. Просто няма. В момента MCI и AT&T се съдят за доста сериозна сума за търкаляни през по- малки оператори минути към Канада. И в това, че Мтел си защитава интересите няма нищо лошо. Ако Мтел беше публично дружество а ти акционер в него, щеше да си също на това мнение.
Второ, GSM gateways са за терминиране на трафик от мрежите на алтернативните оператори в мобилната мрежа на Мтел/Глобул. Никой не ги е оторизирал да терминират международен трафик в тях, capisci?
Трето, ей, много се нервя когато говорите на първа сигнална бе пичове. Господ ви е дал и втора сигнална, не я използвайте само за да обяснявате действията на първата!



Тема Re: simple exampleнови [re: C_H]  
Автор нaблюдaвaщ (просто гледа)
Публикувано13.11.03 22:11



Но нека се опитам да се включа и аз. Мой голям приятел/бизнес партнйор иска да доиде до върха да ме види. Но тои си има карта за градския транспорт (карта за VoIP ).
В случая той има карта, но тя не е за този град. Неговия град свършва до оградата на хижата. Я си извади карта в Пловдив и се качи с нея в софийски трамвай. Ще те свалят точно по този начин, по който него го свалят от лифта.

Или казано по-иначе: той има карта само за IP-то (градския транспорт), но не и за Voice-а (лифта). Просто хижарят му е продал услуга, която не е имал право да продава. Той може и да се е договорил с автопревозвача, но договора му с лифтаджията не включва възможността да качва на лифта хора, които не са му гости на хижата.

Собственика на лифта получава пари един път от мен за това че ми
доставя всякакви стоки до върха
и това са единствените пари, които ти му плащаш. ако са ти много - има и други лифтове.

и втори път от цената от хижата до върха това вече ти не го
плащаш. Плаща го този, който се вози в този участък.

Моя приятел си плаща да ми доиде на гости - него не го интеесуват
неуредиците на никой
а би трябвало. Ти като плащаш за жилище, да не би да не те интересува дали то не е ипотекирано? И ако си купиш ипотекирано жилище, същото ли ще кажеш какво ме интересуват неуредиците на този, дето го е ипотекирал. ами тези неуредици вече са си твои.

така че Мтел да ме извиняват ако ще едно пропуснато обаждане на
2 000 000 клиенти да има - това си е тяхна голяма грешка
Бъди сигурен,
че изобщо не им пука и за няколко стотин обаждания, ако са на загуба
от тях.



Тема Re: Алтернативните телекоми остават без връзка...нови [re: нaблюдaвaщ]  
АвторGingi (Нерегистриран)
Публикувано14.11.03 18:40



Ne s Mtel, a s BTK ili s oficialen Licenziran Telekom...



Тема Re: simple exampleнови [re: Cenzor]  
АвторGigi (Нерегистриран)
Публикувано14.11.03 18:47



Ama GloBul gi e sprjal otdavna i ne si pravi PR s tova... stot se e svetnal 4e wmesto 15ste stotinki na "Biznes abonata" e po dobre da vzeme gore dolu syshtoto ot BTK, no za smetka na normalno ka4estvo ...

Vsichki tuk greshite. Polzata e samo v po dobroto kachestvo, zashtoto pri segashnoto polojenie ima ujasni meshavici pri roumng vryzkite VERVAJTE MI

Nikoj ot operatorite ne go e grija dali Vujcho i Ko pravjat Pari 4rez preprodavane na trafik, koeto po pprincip ne e pravilno.
|Biznes" abonatite skljuchvat dogovor za izpolzavane na Glasova usluga pri preferencialni uslovija, a ne za Tyrgovski celi. Za tjah Dyrjavata iska syotvetnite licenzii i taksi.



Тема стана интереснонови [re: Gigi]  
Автор нaблюдaвaщ (просто гледа)
Публикувано14.11.03 21:11



Vsichki tuk greshite. Polzata e samo v po dobroto kachestvo, zashtoto pri segashnoto polojenie ima ujasni meshavici pri roumng vryzkite VERVAJTE MI


я кажи, как успя да вместиш и роуминга в описваната досега ситуация. Ако успееш, си върха.

Biznes" abonatite skljuchvat dogovor za izpolzavane na Glasova usluga pri preferencialni uslovija, a ne za Tyrgovski celi. Za tjah Dyrjavata iska syotvetnite licenzii i taksi.


А това ти е друг бисер
Горките бизнес абонати. Колко ли лицензи и такси са платили на държавата.



Тема Че е направил грешки, така е... Обаче:нови [re: нaблюдaвaщ]  
Автор AlexBG (CM4 Maniac)
Публикувано15.11.03 18:35



Много е прав като казва, че качеството на връзката е в пъти по-лошо при ВоИП-а. Примери в МТел съм сигурен, че имат много - кеф ти Норвегия, кеф ти Италия и т.н.

А иначе, наистина не става въпрос за "роуминг", а за международни разговори и то входящи.
Сигурно има предвид "корпоративни" и подобни на тях, а не "бизнес"...



САПАРД за българския футбол

A journey of a thousand miles begins with a single step



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.