Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:04 03.07.24 
Мобилни оператори
   >> МТел
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
Тема Re: Обобщения... обобщения...нови [re: Hekф]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано23.07.03 20:23



Ти на радиото го обясни - то може и да те разбере
А ти мислиш ли, че е чувал цитирания от теб персонаж?

А относно софта на Нокия виж какво писах и експериментирах едновременно -


Като веднага подчертавам, че Моторола също използват 7-те цифри в алгоритъма си; преценили са, че статистически не е оправдано да сравняват целия номер. Обаче поне са доизпипали нещата с повтарящи се записи



Тема Re: Обобщения... обобщения...нови [re: Cтepн™]  
АвторHekф (Нерегистриран)
Публикувано23.07.03 20:24



Я ми кажи - тази Нокия 6610 като къф модел се води? Нов, вече не толкова нов, от по-старите или направо от каменната ера? Че нещо пак ми бяха по тъча мистър бистър 123 че уж 6610 било стар модел, а досега не ни е казал в прав текст кфа по-точно Нокия му е телефона всъщност.

Абе не знам - то дори 123 няма едно мнение по въпроса кое е по-интелигентното поведение - дали да разпознава стар номер или не. Един път е интелигентно, друг път - не чак толкова. Важното е, че Нокия никога не греши, пък чий софтуер е по-интелигентен си остава отворен въпрос.

Факт е обаче, че нито един от приятелите ми с Моторола не е викал за помощ при промяната на номерата - което говори, че или софтуера им е удобен, интуитивен и лесен за ползване или само интелигентни хора си купуват Мотороли



Тема Re: Обобщения... обобщения...нови [re: Cтepн™]  
АвторHekф (Нерегистриран)
Публикувано23.07.03 20:35



Ами не знам. Съмнявам се да е чувал кой е всъщност малкия Цахес (наречен още Цинобър) и точно тфа му е хубавото

Прочетох постинга и ти отговорих. И нямам нищо против този алгоритъм - в крайна сметка нали като цяло работи? Но да ми твърди Цинобърчо, че тфа видиш бил върха на сладоледа, че щом инженерите от Нокия не са измислили по-добър - начи няма такъф - е, не: тук вече не позна. И ще си го признае - няма къде да ходи. Ей го - почва вече да мрънка, че то може бииии, акооооо, ми то таковуууууу, той куту помислил и то такову.... можел май да измисли по-хубав алгоритъм... омекват му май коленцата...





Тема Re: Обобщения... обобщения...нови [re: Hekф]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано23.07.03 20:51



Ами 6610 не е топ модел; от мин.година е. В момента е около 650-700 лв в МТел, води се бизнес-модел, обаче няма никакви гласови команди и набирания, има IR, ама е адски скопен; има превъзходно ФМ в него, ама аз още не съм виждал бизнесмен да слуша радио на тлф си.
Иначе има някои куриози в него - например няма индикация с кой от набраните номера си говорил и с кой - не.
Както и по-дребни недомислия - когато получаваш повикване от номер от група екрана не светва; покрай смяната сега ми трябваше 2 пъти повече време за да сменя 50-ината номера - едно ровене из менюто за всеки следващ запис... (за сравнение - на Т720 смених за 20-ина мин. над 100 номера, обаче прехода към сл.запис става само с 1 натискане, а и самата корекция - с 2,3; аз затова и се отказах да ползвам РСто - щеше да ми отнеме > време); уж бизнес-тлф, а почти никаква възможност за персонализация.
Иначе 6610 е абсолютно същия като 7210, само фасоните им са различни.
В интерес на истината - дизайна спец. на 6610 е мн. готин - не е изкелиферчен, семпъл е, но е мн. красив; полифониите са читави (вярно звучащи и силни); цветовете са хубави (само не е и на скрийнсейвъра - не се вижда часовника, а и не можеш го смени); менюто е интуитивно.

Моторолите имат само един недостатък и то при първо ползване - малко им е объркано менюто, има неща, дето при други модели са на други места обичайно.
Обаче се свиква, а и имат най-гъвкавото меню - можеш да задаваш на всеки бутон опции, да сменяш вида на екраните, да задаваш къси пътища до функция (например, когато някой се бъзикне и ми смени езика на китайски, аз просто му казвам ЛЕНГ и ми го връща на англ. или натискам МЕНЮ-->7 в моята настройка; за целта кода при Нокия е 5-6 цифрова последователност, която и не можеш да смениш)



Тема Re: Обобщения... обобщения...нови [re: Hekф]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано23.07.03 20:57



Съмнявам се, че ще си признае; пък и ако почне с признанията...

Ти виж какъв шедьовър пак е сътворил...ама няма да ти казвам да му се насладиш сам

Пак прочете, нещо написано от теб и се изметна от предното си мнение тутакси; почва да ме кефи; никога не съм мислел, че простотията може да е забавна, но човек все научава нещо ново.
Дори няма да се намесвам, ще чакам с кеф какво си му отговорил...ама утре, че сега ми умря от студ мастиката



Тема Глупостнови [re: Hekф]  
Автор123 (Нерегистриран)
Публикувано23.07.03 21:48



Глей си работата. Доказвай сам на себе си. Няма никаква връзка колко души ти знаят номера, а колко различни те търсят. Ти да не би да получаваш по 15000 обаждания на ден от различни номера? Щото тогава има смисъл да смяташ по-точно вероятностите, че току-виж някое не съвпаднало с това, което ти си запаметил в адресбука си. О, ама твоя адресбук беше за... колко номера пазеше той, викаш? Аууу, ами какво ще ги правим останалите обаждания? Ами то няма да изписва имената, а само някакви си номера. Ужас!



Тема Глупост енови [re: 123]  
АвторHekф (Нерегистриран)
Публикувано24.07.03 02:31



тфа което казваш. Само не знам - наистина ли не разбираш кфо говоря или само се правиш, че не разбираш

Айде пак - имаш в телефона си запаметени някфи телефони. Обаче освен тфоите приятели и познати тфоя телефон го знаят още десет хиляди души. И съответно ти звънят - кой когато и колкото пъти си реши. Докато телефона ти изписва "непознат" на кой да е от тия десет хиляди - всичко е наред. Но както вече разбрахме - телефонът ти (а и абсолютно всички телефони с този алгоритъм) ще ти изпише "познат" ако ти се обади човек, чийто телефон съвпада в последните седем цифри с номер от фонбука. Е, питам те втори път (и надявам се последен) - все още ли вероятността тфа да се случи е едно на десет милиона?! Или може би все пак зависи от броя телефони във фонбука ти, от броя непознати хора, които ти се обаждат на ден и други фактори, които ама въобще не си отчел при смятането на вероятността. Айде - помисли още малко. Но тък като ти подсказах сега ще усложним малко заданието. Като сметнеш вероятността сметни ми средно колко пъти месечно ще се случва тази грешка при зададени брой телефони във фон-бука и броя хора, които средно ти се обаждат на ден. За начало ще приемем, че сто процента от всички обадили се са с непробвани досега номера, а после може и като параметър да го въведем.

И пак ти казвам - или не смятай като аматьор или изобщо не си играй с вероятности. Но най-вече - не говори наизуст. Един пример ще ти дам за да видиш, че тая работа с вероятностите е по-сложна отколкото си мислиш. А пък и ще научиш нещо интересно, с което можеш после да се фукаш. И така: кфа според теб е вероятността сред група от случайно избрани тридесет човека да се паднат двама родени на една и съща дата (ден и месец, без годината). Ето примерно спираш тридесет души на улицата и ги питаш кога им е рождения ден. Или тридесет човека от фонбука ти. Или взимаш кой да е биографичен справочник и взимаш рожденните дати на тридесет случайно избрани души. Или пък поредни. Или само мъже. Или всичките да са известни музиканти. Без да четеш по-долу се опитай наум да я сметнеш вероятността. Тридесет абсолютно случайни човека и триста шестдесет и пет дни - тфа като че ли прави по-малко от едно към десет. А при четиридесет? Малко над едно към десет как ти звучи?

Сега можеш да видиш кфа всъщност е вероятността (маркирай пространството между стрелките). Вероятността при тридесет души е ->седем от десет<- А при четиридесет: ->девет от десет<- Ако знаеш как са получени тези числа - искам същата методика да я приложиш и към изчисляване вероятността с телефонните номера. Ако не знаеш - прочети, ограмоти се. Но не бързай да казваш: едно на десет милиона. Най-малкото не ти подобава на претенциите за компетентност





Тема Re: Обобщения... обобщения...нови [re: Cтepн™]  
АвторHekф (Нерегистриран)
Публикувано24.07.03 02:46



Майстор на врътките е малкия Цахес. Ама то няма друг начин - при неговите скромни и повърхностни знания тряба да е доста въртелив за да се изкара компетентен. Ей ся наскоро просто уби всичко децко в мен - като нямаше кфо повече да каже в защита на алгоритъма със седемте цифри го изкара... как беше... "съвършенство от по-висш порядък". Мммм, красота...

Но да премериш "сили" с такъф талант на късия фантастичен разказ си е само по себе си интересно предизвикателство. Не че ми дреме за признанието му - аз знам кфа е истината и тя няма да се промени от тфа, че Цинобър не я признава, ама друго си е да се поизпоти малко. Пък и той нещо да научи от тъпаците като мен





Тема Re: Глупост енови [re: Hekф]  
Автор123 (Нерегистриран)
Публикувано24.07.03 04:35



Е, питам те втори път (и надявам се последен) - все още ли вероятността тфа да се случи е едно на десет милиона?!

Не, със сигурност вероятността е по-голяма, но въпреки това тя е нищожна. Зависи от много фактори, включително някои, които си изброил, както и други за които може би не си се сетил.

сметни ми средно колко пъти месечно ще се случва тази грешка при зададени брой телефони във фон-бука и броя хора, които средно ти се обаждат на ден

Това ще премине към платените услуги. Ако искаш направи си собствена сметка и ми я прати.

кфа според теб е вероятността сред група от случайно избрани тридесет човека да се паднат двама родени на една и съща дата

Това съм го учил някъде в първи курс още. Нищо ново не можеш да ми кажеш. Има си начин да се изчисли. Сега не ми се припомнят формулите, но ако много ме интересува, или ще си намеря формулите и ще го изчисля, или ще прочета отнякъде готовия отговор. Няма да ти чета отново лекции, за да ти доказвам какво знам, а още по-малко ще се вържа на плоския ти номер да ме изпързаляш, което явно е тайната ти мисъл. Теорията на вероятностите ми е едно от нещата, които добре разбирах още в 10-и клас, въпреки че по програма това не се учи в средното училище, доколкото ми е известно.

Аха, виждам, четейки надолу, че ти даже си дал и готовите отговори. Хитро. А ти като ми даваш тези резултати, в тях включил ли си вероятността датата да е 29 февруари? Бас държа, че не. Т.е. ти си закръглил резултата като мен. И резултата е закръглен не само поради невключването на датата 29.2. И аз ще те обвиня в неточност и манипулиране на общественото мнение, така както и ти правиш. Сега какво ще правим? Не си отдал необходимото значение на една много дребна подробност, а си дал груб отговор, на едро. По същия начин и аз съм дал отговор на едро, но даже още по- на едро от теб. Много добре знам, че изчисляването на вероятността не става по "бабешката система", която съм употребил на пръв поглед, а по сложни формули с взимане под внимание дали събитията са независими или не и т.н. Имаш само още няколко часа да задаваш безплатни въпроси и после приключваме.




Тема Re: Глупост енови [re: 123]  
АвторHekф (Нерегистриран)
Публикувано24.07.03 13:17



Да не съм си намерил парите на улицата за да ти плащам за да пишеш глупости? А че точно такива пишеш само след малко ще го докажем абсолютно неопровержимо. Но иначе много добре си го измислил тфа с плащането - няма да ти плащаме и ти ще спреш да дърдориш дивотиите си. Благодаря ти от мое име, предполагам, че и останалите ще ти се изредят

За последно обаче да ти нашокам празната репичка която ти служи за глава, пък ти ако щеш отговаряй безплатно. Начи вероятностите които съм ти дал наистина не са абсолютно точни. Закръглени са до първия знак след десетичната запетая - не исках да те тормозя с точните стойности, че току-виж съвсем се комплексираш. Но с грешка по-малко от един процент резултатите са верни: 0.7304546 за група от 30 души (0.7294589 и със 29 февруари), 0.9031516 за група от 40 души (0.9025071 заради 29 февруари). Както можеш да видиш "неточността" заради 29 февруари е от порядъка на четири знака след запетаята. А можеш ли сам да прецениш дали тфа драстично променя дадените от мен стойности? Стотни от процента?

Но да оставим тфа, който трябваше да ти бъде като пример като как да сметнеш вероятността. Вероятността да се случи "невъзможното" - т.е. Нокията да се обърка и да ти покаже номер от фонбука вместо да ти покаже "непознат" е точно 1 към десет милиона единствено и само когато абсолютно всички вариации на десет цифри в седем разряда са валидни телефонни номера, имаш само един телефонен номер във фонбука си и за целия живот на телефона ти се обади един-единствен човек.

На практика не всички вариации са валидни номера - и при най-добро желание не надхвърлят един-два милиона. Но щот съм пич ще приемем тфоя вариант - т.е. нека са десет милиона. Ти във фонбука си казваш, че имаш поне 125 номера - да приемем тфа число за брой телефони във фонбука. Аз ти предлагах при всяко следващо обаждане да се пробва с нов, непробван още номер, но нека сме максимално коректни - правим десет хиляди абсолютно случайни независими опита с непознати номера (т.е. не изключваме номерата да се повтарят). Вероятността да ти се случи съвпадение с някой от телефоните във фонбука с точност до седмия знак е 0.1175038 (закръглено едно към десет), което пък е един милион пъти по-голяма стойност от тази която ти даваш. Некфи си нищожни сто милиона процента грешка си допуснал, а? Но сигурно ти се струва, че десет хиляди опита са твърде голямо число. Ок, нека са хиляда тези опити - тогава вероятността е 0.0124223 или приблизително едно към сто. Или пак - около сто хиляди пъти по-висока стойност от тази, която ти даваш. Но нека да закова и последния пирон в ковчега на непоклатимата ти компетентност - нали в по-предния си постинг некфи варианти предлагаше и некфи вероятности сравняваше? Ами да сметнем и кфа е вероятността във фонбука си да имаш/да попаднат два еднакви (по последни седем цифри) номера. Я? Кфо получаваме? 0.0012492? Едно към хиляда? Я сега пак да сравни тфоите варианти - кое излиза че е по-вероятно? Тфа което казваш? Ами май не. Май е точно обратното на тфа, което казваш. И къф тогава извода касещо алгоритъма със седемте цифри като цяло и опитите на Нокия да го подобрят в частност? Ами при така получените данни излиза, че Нокия са се занимавали да оправят случаи, които се случват по-рядко.

Определено тфоите знания по теория на вероятностите не ме интересуват. Може да можеш, а може и да не можеш да си сметнеш сам тия резултати. По-важното е, че всеки поне малко по-грамотен от теб в теорията на вероятностите може сам да провери коректността на числата и методиката по която са получени. Но ако много ми се помолиш може пък и да ти дам и алгоритъмчето, с което съм смятал - даже за Word мога да ти го подготвя да работи.

И така - надявам се не съм те оттегчил с цифри и факти. Коментарите кой е празноглавеца, който говори глупости без да мисли (а хем те предупредих да помислиш за да не се излагаш) са повече от излишни... е, специално за теб уточнявам: да, драги ми 123, Празноглавеца с главно П си ти.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.