Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:41 11.06.24 
Мобилни оператори
   >> МТел
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Някъде прочетох за услуганови  
Автор Arient ()
Публикувано06.11.02 12:06



ама беше на много сложен (за мене) английски и не съм сигурен, дали правилно съм разбрал(и въобще какво съм разбрал). Става въпрос за следното - някои от операторите по широкия свят предлагали услугата "позициониране" на клиента (Намам предвид GPS въпреки, че е принципно същото). Звъниш (или изпращаш съобщение) на съответен номер и получаваш в отговор (или в съобщение) глобалните си координати (или позициониране по други признаци). Че е възможно технически, ми е ясно. Въпросът ми е - има ли при някой оператор услуга, така както я описах, и ако има такова "животно", има ли вероятност да се появи и при българските

You can take the horse to the river but You can't make him drink.


Тема Re: Някъде прочетох за услуганови [re: Arient]  
Автор mburg (член)
Публикувано06.11.02 12:18



az sym v geramny, operatora e O2 ( Interkom) , imat takava usluga "Handy finder", neshto e kakto go opisa, no nikoga ne sym chel kak tochno raboti.

Bulgaria forever


Тема Re: Някъде прочетох за услуганови [re: mburg]  
Автор Arient ()
Публикувано06.11.02 13:49



Благодаря. Чрез тази услуга, човек на когото са откраднали телефона (заедно с картата разбира се) би могъл да установи, без молби, полиции и т.н.т. къде му е в момента телефона и да предприеме съответните действия по възстановяване на собствеността си без молби, полиции и т.н.т. В главата ми нахлуват мисли за още много подходящи (за в България, а и не само) приложения.

You can take the horse to the river but You can't make him drink.


Тема LBSнови [re: Arient]  
Автор mryncho (Мрънкало...)
Публикувано06.11.02 14:27



LBS (Location Based Services) са услуги, които се предлагат от определени оператори. Това е едно комплексно решение, което се базира най- вече на специални SIM карти с преинсталирано на тях приложение. Ролята на това приложение е на определени интервали да замерва и триангулира сигнала от базовоте станции, след което във фонов режим да праща на системата на оператора пррз SMS данни за разположението си. Съчетано с GIS получаваш сравнително точно позицията на съответния телефон. В България операторите не предлагат и не позлват подобни решения.

Strength And Honor


Тема Re: LBSнови [re: mryncho]  
Автор mburg (член)
Публикувано06.11.02 16:54



znachi v Germany operatora O2 predlaga t.n. usluga "domashen telefon" - kazvash si adresa kydeti ziveesh, ili proizvolen drug, i s sistemata zasicha polozenieto na telefona. Kogato si v tazi "homezone" na displeq mi sveti edna kyshtichka . togava razgovorite se taksuvat po-evtino, edin vid ot domashen telefon. A i drugo - predlagat vtori nomer - na domashen telefon, taka poznatite te izbirat po evtino - cena na gradski razgovor. Tazi zona e pone pri men s radius naj-malko 1km okolo doma!

Bulgaria forever


Тема Re: LBSнови [re: mburg]  
Автор MuchachoМодератор (честен)
Публикувано06.11.02 18:22



За тази услуга съм чувал и аз - много готино звучи!

Човек обича желанието си, а не онова, което е желал!


Тема Re: LBSнови [re: mburg]  
Автор Arient ()
Публикувано06.11.02 18:45



В менютата на някои апарати си спомням, че съм виждал Home Zone и възможност за избор м/у Line1 и Line2 и явно, че чрез тях се осъществяват услугите, за които говориш. Очевидно е удобно да ги използваш но тук тези възможности малко ни топлят(скоро няма да ги има, ако въобще ги има). А и в момента ме интересува повече началния въпрос. Според мен за определяне на местоположението на апарата не е необходимо картата да е специална. Нали системата върши това за всички карти. Тези "специалните" карти за позициониране вероятно са специални заради допълнителното доплащане за услугата. Мисля, че не е възможно картата да носи специален програмен код, който да се изпълнява на процесора на телефона и да води до автономното определяне на положението(това обаче може да стане ръчно, ако сервизното меню на телефона дава показания за силата на излъчване на околните клетки и разбира се са известни координатите на три от тях), поради една проста причина - откъде картата предварително "знае" в какъв апарат (с какви процесорни инструкции) ще бъде поставена, че да изпълни алгоритъма с подходящ програмен код. По старите генерации апарати бяха с процесори приблизително производни на 8051, но не задължително и не винаги. А при днешните поколения нещата с процесорите са сигурно много по-сложни и разнообразни. Т.е. ако все пак програмният код за автономно позициониране се записва на карта, ще е необходимо да се подготви предварително голямо разнообразие от карти с програмни кодове за повечето модели телефони, което е нецелесъобразно(и едва ли са постъпили така). По-просто и по-лесно (софтуерно) могат да се организират нещата от страна на "централата". При добра мрежа всеки апарат е в обхвата най-малко на три клетки(което е необходимо за позициониране) и (доколкото си спомням от предишни теми) не телефонът а централата определя с коя клетка ще "контактува" телефона, т.е. тя проверява силата на излъчването му най-малко към три клетки, и с още малко софтуер може да изчисли и координатите и това така или иначе се прави в по-особенни случаи. При този вариант, какъв модел и с какъв процесор е телефонът вече няма никакво значение. Не зная как стоят нещата в действителност, но мисля, че разсъжденията ми са логични.

Всъщност втората (и по-голяма част) от "излиянията" ми беше насочена към mryncho.
You can take the horse to the river but You can't make him drink.

Редактирано от Arient на 06.11.02 18:49.



Тема Re: LBSнови [re: mburg]  
Автор Cтepн (любопитко)
Публикувано06.11.02 19:02



Чувал съм от познати (за съжаление техночески некомпетентни), че и в Швейцария има нещо подобно; най-общо описание - приставка към стационарния тлф, която прехвърля обаждането на него към мобилния, ако си някъде наблизо (примерно до 3000 м); както и обратното - набираш от мобилния, а се таксува като разговор през стационарния.
Първоначално помислих, че ми описват DECT-тлф, но казват, че извън този "домашен" обхват си работи точно като мобилен, какъвто всъщност е.
После реших, че нещо не са доразбрали, но щом като и ти казваш за такава услуга в Германия - явно има нещо вярно

"Всъщност мн.малко неща има,които наистина са невъзможни",мислеше сиАлиса


Тема Re: Първоначалното тинови [re: Cтepн]  
Автор Arient ()
Публикувано06.11.02 19:31



предположение не отпада, поради описанието на услугите на О2. Спомням си конкретно за реклама на Sagem (мисля, че беше 820) с приставка (майка), включена към телефонната линия. Апаратът може да стои на "майката" или да е отделен от нея и до определено разстояние да изпълнява функцията на безжична "слушалка" при позвъняване по кабелната линия и същевременно да получава повиквания като GSM апарат от съответния GSM оператор. При напускане на зоната на "майката", може да бъде използван само като GSM апарат. За изходящи повиквания, собственикът може да избира между "майката" (и кабалната линия) или GSM оператора. Тази допълнителна функция по никакв начин не зависи от GSM оператора, т.е. тя е апаратно осигурена от телефона, "майката" и наличието на кабелна телефонна линия.

You can take the horse to the river but You can't make him drink.


Тема ne, neнови [re: Arient]  
Автор zar (niama smisyl)
Публикувано06.11.02 22:24



niama nishto obshto s line1 i line 2
prosto kogato si w home zonata i niakoi ti zwani na domashnia nomer razgowora ti se prehwyrlia kym mobilnia, towa se wijda pri telefoni koito ti pokazwat koga priemash prenasochen razgowor, edin wid na aparata si polzwash samo mobilnia nomer, to za towa dori kogato si w home zonata i zwynish ti se izpiswa samo mobilnia nomer nishto che goworish na tarifite na domashnia ..
abe malko slojno go napisah ama karai

Видяла жабата, че подковават коня и си вдигнала и тя крака.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.