Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:07 19.06.24 
Мнения
   >> Вашето мнение
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема не се прави бенови [re: с лаф]  
Автор АнаКонда ()
Публикувано14.06.00 18:53



Не се прави на тъп бе, такъв си е човека, заоблен ! (о; Аз съм чела и други негови бележки, все е гладък Ако не вярваш - ходи виж във "Вечни размисли" как си приказва сам със себе си, и какви бисери пуска хе хе хе

Тема Май историята за всички еднакво се върти...нови [re: Св. Скромни]  
Автор 100-te biri ()
Публикувано14.06.00 18:54



Хе-Хе - ами изпрати си децата обратно в БГ да са ти благодарни цял живот, че си ги спасил от Щатите ;-)

Тема Св. Скромни - Извинениенови [re: Св. Скромни]  
Автор 100-te biri ()
Публикувано14.06.00 19:17



Св. Скромни - извинявам се за предишното си изказване - доста рязко. Беше импулсивна идея - съжалявам. В Щатите и Англия обаче са разбрали, че е по-добре много и различни свободни малцинства отколкото 1-2 преследвани. Между другото аз съм живял в Англия и съм виждал 2 поколение индийци, които не се отличават по нищо от англичаните - даже и цвят, с изключение на факта, че са по предприемчиви. И не гласуваха за индийското движение за спасение на ориза, а за консервативната партия и т. н. По англичани от англичаните. Да не говорим, че при война май и в Англия и Америка само черните вече ходят да се бият - белите коментират по CNN ;). Та не знам какви малцинства имат, но май само на тях зависят, като опре ножа до гърлото и това доста протеворечи на твърдението, че тия хора не се мислят за част от нацията. Когато предпоставките са налице не е трудно да се подмлади една нация. Когато обаче и пенсионерите тръгнат да бягат...

Тема Изказването си беше точно.нови [re: 100-te biri]  
Автор Св. Скромни ()
Публикувано14.06.00 22:09



Не виждам днес децата ни да "бягат" в България. Но, примерно, дядо ми Христо Ушев, в 1922, не е виждал нужда да бяга от България - въпреки че като завършил Виенската Ветеринарна Академия е можел да работи където иска по света, вкл. в САЩ. А той се прибрал да си живее във... Враца. Или пра-дядо ми Васил Малев, и той от Враца, не е виждал нужда да се мести към САЩ - въпреки че е бил представител на Стандард Ойл в Северо-Западна България (преди Стандарт Ойл да бъдат разчупени заради Анти-Монополния Акт). Поръчвал си е шевролет от САЩ - но не е виждал за нужно да бяга от България. Виж, двадесет години по-късно много хора виждат за нужно да бягат от България. Включително вуйчо на баща ми, завършил зъболекарство във Франция (и прибрал се да работи в... Кнежа!), бяга обратно във Франция, чрез Чуждестранния Легион. После работил като зъболекар в Марсилия. Братовчед на баща ми, военен пилот в България, бяга в Швейцария, става адвокат, и никога не стъпва обратно в България. Братовчедка на баща ми, венчана за швейцарски българин, става швейцарска гражданска, чрез разбуденото швейцарско гражданство на съпруга си. Разбудено от комунистите, нали. Та виждаш за колко кратко време какви обрати стават в усета на хората, и то роднини, към една и съща държава! Нищо не се знае! Днес връщане в България на млад американски българин е идиотщина. Днес. А утре? Не е зле човек да има вратите отворени. Моята е затворена - аз съм изцяло САЩ гражданин и ИЗОБЩО нямам претенций, ако и да мога да имам, към българско гражданство. Но съпругата си пази нейното българско гражданство. Защо да затваряме тази врата за децата? От повече граждански бумаги никой не е страдал. Америка отива към комунизъм. Бавно. Но неотклонно. Справка шубето на правителството от мнозинството - и умилкването около малцинствата. Справка същата политика на комунистите в България - когато българин с долар в джоба отиваше в затвора, а в това време български евреи получаваха наем за имотите си в долари - от същите български власти. И когато лозето на дядо ми край Враца го орязаха с конфискаций - българин нямал право на повече от декар земя, а българските помаци си имаха частни свинеферми в Родопите - снабдявани с храна от същите български власти... Същите изгъзици се завъртват в САЩ. Българското мнозинство беше мачкано с помощта на малцинствата - до като стана на друго малцинство. Това вече е почти станало в САЩ. Има инерция от демокрация и материално изобилие - но тя няма да е вечна. А "подмладяването" на една нация взима точно... 9 месеца и косур. Съпругата ме е застопорила на 2 деца. Ама ако нацията, батей, има нужда - че се жертвам! Ако съпругата пак не дава - ще нагласим националния дълг някак, да? Гори парси, дром мангел; шокар бори кар мангел! Живо здраво!

Тема нещо не разбрахнови [re: Св. Скромни]  
Автор Laura-Alessandra ()
Публикувано15.06.00 00:04



Св. Скромни, Нещо изтървах логиката на изказването ти. Първото, което не можах да разбера беше, че подмладяването на нацията продължава 9 месеца и половина. Може би вярно за Северна Америка, но не за българската нация. Толкова е времето, за да заченеш и родиш едно дете. Въпросът е, а после? Първо, за да се отгледа _човек_ са необходими години, пари, внимание от страна на родителите, добро училище. Да не прекалявам със списъка. В България пазарът на работна ръка е неразвит и изключително постен. Работа (хубава) можеш да си намериш, ако имаш "контакти". Това изобщо не е гаранция обаче, че въпросната фирма няма да хлопне кепенците след половин година. И тогава? При това мизерно предлагане? Второто, което не разбрах: ако аз съм в състояние с труда си и знанията си да си позволя живот в България, че да си поръчвам шевролет от САЩ, ами разбира се, че няма да искам да бягам. Или както казва народът - по-добре първи на село, отколкото последен в Рим. Последното: В цялото мнение проличава, че именно политическата обстановка или усещането за неминуеми политически промени е тласкало роднините ти да вземат едно или друго решение. В този ред на мисли, не виждам смисъл в :"Та виждаш за колко кратко време какви обрати стават в усета на хората, и то роднини, към една и съща държава!". Не е усета за България, не е в патриотизма или липсата на такъв, ами когато те подгони неволята, разсъждаваш далеч по-прагматично. А след 30 години, я камилата, я камиларя ...

Тема В подкрепа на казаното...нови [re: Св. Скромни]  
Автор Оптимист ()
Публикувано15.06.00 11:29



... искам да спомена и за други подобни явления на изток от Калифорния. Беше подхваната кампания в Тексас и Флорида, официалният език да стане испански вместо английски. ПРЕДСТАВЯТЕ ЛИ СИ? Кампанията се води няколко години. Безуспешно за Тексас, но успяха да си издействат всички щатски документи и формуляри да излизат на двата езика. По щатските офиси непременно да има назначени хора, които да знаят и двата езика, което елиминира само английско говорящите. Кметът на Сан Антонио е от мексикански произход а има градове, надолу към южната граница, населени изключително от мексиканци. Стигна се до там, на Тексас да викат "Тексико" а на южно тексаската кухня да викат "тексмекс". Последната кампания не успя съвсем, но за следващата - не се знае. Нещата във Флорида стоят малко по-иначе. Там успяха да постигнат признаване на испанският език за официален, наред с английският. За това спомогна кубинската емиграция. В Миами а и в останалата част на Флорида, има цели квартали от десетки хиляди хора, населени изключително с испански говорящи. След като и двата езика са официални, вече не е речено, че служителите трябва да знаят и двата езика. Знаейки само единият, стига. Това отваря вратите за всички испански говорящи, без да ги задължава да знаят английски. Съвсем не значи че там не живеят китайци, корейци, европейци, индуси, руснаци, българи, бразилци (португалски говорящи) и малко или повече хора от всички останали националности. Сега, представете си какви закони има в тази страна и как се форсират, за да може една такава смесица от националности да работят и живеят в унисон. Още не мога да се начудя на мъдростта на американските основатели от преди толкова години (създателите на конституцията), как са могли да създадат такъв документ!!! И да постигнат съгласие!!! И как никой от нашите празноглави ръководители не се сеща да хвърли едно око на американската конституция, белким извлече някаква поука. Още нещо за много националността на САЩ. В ранните години на държавата, когато са били само тринадесет щата, повдигнат е бил въпросът за това какъв език да бъде официалният! Преобладаващи езици по това време са били английски, немски и френски. Само няколко гласа не са достигнали на немско говорящите представители да се наложат и днес да имаме немско говорящи Съединени Щати.

Тема Малко кривина в правината, или обратното...нови [re: Оптимист]  
Автор Св. Скромни ()
Публикувано15.06.00 18:21



Това за германския като учредителен език (за "официален език" не му е било времето да се говори, значи не са смеели) - щял е да бъде. От началните имигранти в Американските Колоний, германците, като цяло, са били най-образовани и културни. Което си проличава и в обществения живот. Примерно, първият вестник в Колонийте е бил германски. Англо-саксонците не са харесвали германското превъзходство. Ако не по други причини, то от човешка завист. Но гола завист не бута държавно развитие. Дузпата на германското влияние я бие британското правителство, със слуховете (уж сериозни предложения) в Американските Колоний да бъде смачкана идеята за независимост и да бъде въведен ред чрез германски наемници, на британска служба. Колко са били сериозни тези планове за докарване на германски наемници - не знам. Но помагат на британците в смисъл че "ако и да са изпуснати - поне да са наши изпуснати", в смисъл запазване на англо-саксонски характер на евентуално "изпуснати" независими САЩ. Защото привеждат германските колонисти под съмнение за симпатизиране към чужди интереси. Та до като дойде време да се гласува за учредителния език на ново-независимите САЩ, германските американци вече са виждали зор. Но пак германският е имал мнозинство. И какво правят нашите честни и почтени англета? Ами, на една от каруците на про-германски делегати нещо поправили в осите... Демек каруцата се счупила и делегатите в нея не могли да пристигнат на събора и не могли да гласуват. Което дало мнозинство на англо-саксонците. С няколко гласа, да. Може историята със съботажа на каруцата да е преувеличение, но липсващите про-германски гласове вярно са наброявали една каруца делегати! Та това е. Ако не беше счупената каруца, през последните 200-плюс години САЩ да са клонели по-малко към колониалните господари, значи Германия е нямало да бъде унижавана и рязана на парчета в две световни войни, и България е нямало да има половината си територия под окупация от гърчоляш, турчоляш, и сърболяш... Както е днес. Но няма нищо! Следваща Световна Война ще опънем българо-германската граница на юг от Париж!

Тема Благодаря за уточнениетонови [re: Св. Скромни]  
Автор Оптимист ()
Публикувано15.06.00 19:27



Амин!

Тема Do Lady Lauraнови [re: Laura-Alessandra]  
Автор Borislav ()
Публикувано16.06.00 02:54



Po-dobre procheti malko poveche predi da pishesh. Prez 1944 po ofitsialni danni v BG e imalo okolo 3000 komunisti. I te sa bili pochti pred izchezvane. Tova, koeto sa te uchili za "partizanite" e nishto poveche ot shepa kelemeta trugnali da obirat mandrite. BG beshe prodadena na USSR ot USA i Anglia. Ako ruskite voiski ne vliazoha v BG, nie nikoga niamashe da sme pod komunisticheskia botush.

Тема ??нови [re: Оптимист]  
Автор Borislav ()
Публикувано16.06.00 02:59



V podkrepa na Optimista. Prez 1934g. po oficialni danni BG e imala po-visoko jizneno nivo ot Shvetsia. Tova da vi govori neshto ? Samo niakolko godini sled Osvobozdenieto (ot Turcia), BG e bila veche po-napred ikonomicheski ot Gurcia i Yugoslavia.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.