Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:22 28.05.24 
Мнения
   >> Вашето мнение
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Продавачи изнервят ли ви клиентите  
Автор TARA ()
Публикувано25.02.00 15:41



Продавачи и продавачки с кой въпроси и постъпки най-много ви изнервят клиентите? Имаме ли в България култура на пазаруване?.Задават ли ви клиентите въпроси лишени от всякъкъв смисъл? Мъчат ли се да ви докажат, че са нещо много повече от вас, вместо да спечелят симпатиите ви и с това да бъдат по-добре обслужени. Какво ви отговарят ,когато им кажете "Добър ден. Заповадайте. Какво обичате?" обикновено нищо или "ГЛЕДАМ ПРОСТО "забележете просто вместо "БЛАГОДАРЯ ВИ РАЗГЛЕЖДАМ" нали по-добре звучи? .А казват ли ви "Довиждане, благодаря, бяхте много любезни".Или се измъкват с въпросите "А днес до колко часа работите ?"като часът е 19.30 ч.,или "А утре работите ли?" като утрешният ден е вторник едва началота на седмицата. Много ще се радвам да чуя и вашите мнения пък може и мнения на клиенти да кажат и те какво желаят за подобряването на тяхнато обслужване.По-този въпрос се говори най-малко ,а мисля че е най- важен ,защото човек всеки ден пазарува по нещичко и в голяма степен от това зависи неговото настроение.

Тема дразнят ме досадни продавачки!нови [re: TARA]  
Автор Aurora ()
Публикувано25.02.00 16:10



Дразнят ме зверски! Влизам в магазина на Бенетон. Нося със себе си голяма торба, пълна с покупки ... Естествено като виждат това драгите продавачки се устремяват към мен. `Добър ден!` (усмивки до ушите, всичко точно)...И аз `Добър ден!`... Посягам към едно поло и веднага започва целия репертоар`Блаблабла...еди ква си вълна...блаббла...` Учтиво се усмихвам и продължавам по-натам...Идва втора продавачка със същите досадни заучени словоизлияния...Леко съм нервна, след третата такава продавачка в същия магазин, вече съм бясна и й казах, че се опитвам все пак да разгледам и да си избера нещо, тя от своя страна ми смутолеви някакво тъпо извинение...Досадни продавачки, това е то! Най ме дразнят, когато гледат надуто и говорят префърцунено (типично за марковите магазини)...Нима те могат да си купят нещо от въпросния магазин, в който просто продават с жалките си заплати, че да са толкова отворени? Не знам, но някак си е неприемливо и досадно, когато те затрупват с въпроси и коментари, най-тъпите от които са `Ей това сега вного се купува!`...на кой му пука, че много се купува някво златисто блузе, крещящо от кич? Ми обидно си е. Много рядко съм попадала на печени подавачки, от които да си купувам с кеф. Това е.

Тема Продавачи изнервят ли ви клиентитенови [re: TARA]  
Автор TaxPayer ()
Публикувано25.02.00 17:55



Тъй като съм от двете страни на барикадата ще се опитам да отговаря и като продавач, и като клиент. 1. Продавач /на услуги/. Интернет-кафе Липса на елеменатрна куртура. Влиза някой, минава покрай тебе, тегли ти едно рамо и започва да оглежда. Питаш го: "Какво обичате", а той/тя те поглежда като че ли не той ти влиза в заведението, а ти си му влязъл непоканен в къщата и процежда: "Търсим един човек", след което си излиза. Понякога успявам да ги питам кого търсят /аз си познавам 90% от клиентите/ и пак - никакъв отговор. Работното ми време е от 10 до 22 часа. Понякога някои имат желание да поостанат и след това. Тъй като "и Хасан е хора" след 22 часа работя с надценка, нещо като нощна тарифа, която е по-висока от дневната. Преди време един ми вдигна скандал, като каза, че нощно време трябва да работя на половин цена. Стана ми смешно, защото след като такситата возят на нощна тарифа, защо аз трябва да си късам от съня за по-малко пари. 2. Купувач /клиент. Най-ме дразнят некомпетентни продавачи. Един продавач, не казвам търговец, за не го е задължително, трябва да познава стоката, която продава. Когато незнанието е съчетано и с неучтивост.... нямам думи. И обратното. Влизам в един магазин за чай и кафе /аз съм любител на чая/. Оказа, се продавачът е познавач. Достави ми истинско удоволствие. И все оттам си купувам. Друг случай. Влизаме, бяхме на морето, в един ресторант. Ресторантът - празен. Оказа се, че не е случайно. Дойде една сервитьорка с намусена физиономия. Хвърли листа на масата и започна да почуква нервно с молива по тефтера. "Избрахте ли си?" Питаме нещо за менюто. "Не знам. Както го приготви готвачът." Побеснях. Станахме и повече не стъпихме там. Ами като не ти се работи тая работа, бе маце, защо си се хванала? И обратно. Има сервитьори, които са родени за тая работа. Та в общи линии това е! Стана малко дълго, но и темата е много обширна.

Тема Продавачи изнервят ли ви клиентитенови [re: TARA]  
Автор BRAVEHEART ()
Публикувано25.02.00 19:31



Аз съм един клиент, който никога не се е държал грубо или надменно с продавачките и продавачите, но си признавам, че употребявам израза "само гледам" - Обещавам вече да го казвам по твоя начин. До сега просто не се бях замислил. И аз като Аурора не обичам прекалената "любезност". Искам като вляза в магазин продавачката да отлепи поглед от любовния роман, да стане, да ми каже "Добър ден" или "Заповядайте". От там аз ще отвърна с поздрав и ако я попитам нещо, тя с усмивка на уста да ми отговори, ако пък ли не - примерно започна да разглеждам тя отново да си седне, да не ме следи с поглед и да не ми обяснява за стоката, ако имам нужда от съвет ще го поискам.

Тема Продавачи изнервят ли ви клиентитенови [re: TARA]  
Автор IRA ()
Публикувано25.02.00 19:46



Клиентът според мен е наистина клиент ,когато е тръгнал да търси нещо целенасочено или просто е тръгнал да похарчи малко пари за удовалствие .Да зарадва себеси или близък човек.Във всички други случаи клиентите са истинска досада. Аз никога не се мотая по магазините безцелно,но има хора това им е хоби понякога им се чудя на акъла. Като се замисля по въпроса какви хора (не казвам клиенти) влизат в магазина ми мога да разделя на няколко групи.От дългогодишният ми опит вече още от вратата 50 % знам дали е клиент ,а след 2-3 въпроса вече ми е напълно прозрачен. 1-ва група най-голямата. "Да си убием времето".Без пукната пара в джоба- питат ,разпитват ,пипат, цапат и похабяват стоката от пробване и винаги ти доказват ,че нямаш това което търсят,все не им стояло както трябва ,щели да размислят дали да си го купят ,да пообиколят и на други места и темподобни лъжливи обяснения след тях обикновено редиш по 1 час и си вземаш домашна работа за вкъщи за пране ,защото докато е пробвана стоката някой я е ностъпил с кални обувки. Направих си експеримент давам стоката за пробване и в момента когато се отправи клиента към пробната най -токтично му искам стойността и .Изумих се какъв голям процент от тях бяха без пукната пара . 2 група :"Искат ама не им стиска" Имат парите ,ама не им се дават.Или се страхуват как ще бъдат посрещнати в къщи с покупката.Обикновено се измъкват е номера "ами аз ще доведа някой да ме види ,че сам не мога да взема решение".А ако може и този някой да финансира операцията..... 3. група "Опрял е ножа в кокала" В тази група обикновено влизат майки с деца който не разчитат на финансовата помощ на съпрузите си, а детето е съвсем оголяло и обосяло.Те са намръщени още от вратата в очите им се чете връждебно отношение към всички.Детето е също ядосано ,защото майка му му е дала да разбере, че ще купи това което тя реши и то не пее в хора.Най -мразя да обслужвам майки с тинейджъри те никога не са на едно мнение и не можеш на никой да угодиш.Обикновено такива случаи завършват със скандал или шамари . 4. Група

Тема Продавачи изнервят ли ви клиентитенови [re: TARA]  
Автор IRA 2 ()
Публикувано25.02.00 20:10



4-та група:"Да си погъделичкаме самочуствието" Това са този тип клиенти които дават оценка на стоката без да ги питаш и винаги негативна с цел да не унизят да те ядосат да тръгнеш да доказваш обратното ,а те да ти се подиграват насреща.Вече ги разпознавам и не им се връзвам,защото ми е предварително ясно как ще завърши разговора . А той е:"Аз като бях в Германия какви дрехи си донесъх........" Та целия разговор не е бил за стоката ,а за това че човека е бил в Гервания ЕХ--ЕЕЕ,а ние тъпите продавачки никъде навън не излизали стоим тук и им слушаме глупостити. Вторият вариант на завършека е след като ти е отнел половин част празни приказки: "Каква стока имаше едно време по КОРЕКОМИТЕ ,а сега.....купих си един панталон тогава и още го нося и вие немате такива. " Да могат да се погледнат отстрани да видят колко са смешни.В такива случай казвам "Да сте жив и здрав господине да си то износите"

Тема Продавачи изнервят ли ви клиентитенови [re: TARA]  
Автор IRA 3 ()
Публикувано25.02.00 23:56



6-та група клиенти.Наричам ги "Лъжеклиенти".Обикновено влизат със засилка ,първи те поздравяват и започват да ти правят комплименти."А-а-а какво хубаво и подредено магазинче!"В днешно време някой да те поздряви и да ти направи комплимент значи има някаква уловка."....и каква хубава стока имате ,аз трябва да доведа дъщеря ми тук да се облече.Ами я да видя това, я да видя онова" и така хубаво ти разхвърля магазина че язък за реденето,ама нали са ни учели С ПОЧИН КЪМ КЛИЕНТА щом си зад щанда ще търпиш.През цялото време си викаш айде стига толкова отваряй чантата да видим какво ще ми предложиш изплюй камъчето най -сетне.Предчуствието никога не ме е лъгало оказва се ,че е представителка на ОРИФЛЕИМ, ХЕРБАЛАИВ,Сладкарници НЕДЕЛЯ ,червен кръст, помощи за дома за сираци и т.н. и вообще не се интересува от стоката ми. И като ти се заредят няколко такива "артисти" ,накрая може и някой невинен да го отнесе.Защо е нужно да се хаби толкова човешка енергия на вятъра.Долни хора сме.

Тема Продавачи изнервят ли ви клиентитенови [re: TARA]  
Автор IRA 3 ()
Публикувано26.02.00 00:19



7 -ма група .Наркоманите.Природно бедствие.Познават се по очите буквално гледат през теб.Много са любезни и тънкообидни не си и помисляйте да ги изгоните ще ви извадят хиляди аргументи ,че трябва да се отнасяте с тях като с клиенти,даже ти казват да не се плашиш ,че ще ти откраднат стоката.Цялата политика е да ти спечелят доверието.Не ги оставяите да стигнат до там.Добра тактика ако сте сам и ви е страх е бързо още докато не са заговорили да се хванете за корема и да ги накарате да излезнат под предтекст че ви е прилошало и ви се налага спешно да затворите магзина и да посетите тоалетната.Така със сигурност си спестявате някоя кражба.

Тема Продавачи изнервят ли ви клиентитенови [re: IRA 3]  
Автор GOD ()
Публикувано26.02.00 01:18



Ira vsi4ki grupi ot 1 do 7 sa potencialni klienti. Rabotata na prodava4a e da prodava , ako ne ti haresva se otkagi ot tazi rabota. Ako na nqkoi ne mu haresva v magazina da mu vlizat hora ot 1 do 7 grupa da go zatvori. Tova e pologenieto. V nqkoi magazini se 4udqt kak da vkarat klientite vytre a tuk se oplakvat 4e ima poseshtaemost !!! Ami az kato trygna da si tyrsq drehi davam pari taka 4e e moe pravo da obikolq nqkolko magazina , da razgledam i 4ak togava da resha ot kyde da pazaruvam. Ti kato idesh na pazara da si kupish plodove(primerno) na pyrvata sergiq li se spirash ? S pozdrav, GOD :)

Тема Продавачи изнервят ли ви клиентитенови [re: GOD]  
Автор TaxPayer ()
Публикувано26.02.00 12:37



God, прав си за групите от 1 до 4 включително. Клиенти са, а клиентът има право. Петата група не я видях, нещо ми е убягнала. За шестата - не знам, защото такива тайни агенти не съм виждал. Обикновено представителите на фирми с директни продажби влизат направо и веднага си предлагат стоката. Понякога купувам някоя джунджурия, понякога те пият кафе при мен. И така всеки си гледа бизнеса. Виж за наркоманите, не си прав. Тях ти ги харизвам, ако искаш. Скоро двама такива обраха един магазин за хранителни стоки наблизо. Влезли, поискали някаква стока от рафта зад продавача, той се обърнал да я вземе и те го халосали по главата. Човекът е със комоцио.

Тема Продавачи изнервят ли ви клиентитенови [re: TARA]  
Автор FonManiac ()
Публикувано26.02.00 21:12



TARA, ти май не работиш в собствен магазин ами някой непознат ти плаща заплатата?? И ти смяташ, че за мизерните пари които получаваш не си длъжна да търпиш прищевките и капризите на купувача? Ако греша и ти въртиш собствен бизнес, явно някои основни неща ти се губят. Те тия глупавите американци, взели че измисляли някакви правила, от рода на "Клиентът винаги е прав". И е така. Наркоманите ги слагам в категорията на крадците, не на клиентите. Но всички останали групи (според класацията на IRA) са клиенти. Не е важно че няма да купят сега. Важното е така да ги прикоткаш че да се върнат отново. Когато пазарувам в квартала пазарувам задължително от едни и същи хора. Когато си купувам части за компютъра пазарувам от една фирма. И през цялото време само чакам нещо да не ми хареса, някои да реши че му досаждам и се махам завинаги (говоря конкретно за компютрите). Смених 3-4 фирми, а на последната досега лично или за приятели съм направил поне 4000-5000$ оборот. Ако са достатъчно глупави да ме изпуснат, ще си давам парите другаде. Клиентът е човека с парите, а вие трябва да му ги измъкнете - не е лесно, но който го може... Нищо че няма пари в момента, ако му хареса ще се върне! И много, ама много мразя някой да ме пита какво обичам докато гледам. Достатъчно е с усмивка да ми каже добър ден и с усмивка да ме изпрати ако нищо не харесам. Имам си уста, мога да попитам ако нещо ме интересува. Имаше един такъв на Славейков, само чака да се загледаш на сергията и започва да ти сваля звезди от небето и да те агитира. Веднъж ме излъга така да купя един боклук и оттогава като минавам само му се усмихвам и пазарувам от другаде. Накратко: Купувача е шефа а продавача е подчинения. Никак не върви подчинения да прави фасони, защото иначе ще остане без работа.

Тема Продавачи изнервят ли ви клиентитенови [re: TaxPayer]  
Автор GOD ()
Публикувано26.02.00 22:42



Za narkomanite si prav. ama kakvo da se pravi , tova si e 4ast ot riskovete na profesiata. A 5 grupa mai nqma.Greshkata e na IRA.Ot 4 grupa e otishla na 6 dori i az se zabludih. A imali 5 grupa , i koq e tq shte si ostane zagadtka :) S pozdrav , GOD

Тема Продавачи изнервят ли ви клиентитенови [re: TARA]  
Автор IRA 5 ()
Публикувано26.02.00 23:19



Първо аз съм ви безкрайно благодарна за мненията ,които изказахте макар да са доста малко за сега -надявам се да има и други.А за петата група сте прави пропуска е мой ,за което моля да ме извините.Това че сте го забелязали може само да ме радва, защото разбирам ,че четете внимателно и най -вече се замисляте върху това което четете. Та 5-тата група това са РЕКЕТЬОРИТЕ. Влизат в магазина четирима бабанки пазаруват за 130 лв.Подхвърлят ми 100 DM и като поисках останалите пари ми казаха ,че това било достатъчно и офейкаха с едно BMV .Добре поне ,че не се оказаха фалшиви. Случаите с фалшивите банкноти просто не искам да ги коментирам ,че са много и не искам да ви отегчавам.

Тема Продавачи изнервят ли ви клиентитенови [re: TARA]  
Автор IRA ()
Публикувано27.02.00 00:07



8-ма група клиенти "Купена къща .( без НЕ ).се връща"-това явно е техния девиз.Купуват стоката и след няколко дена идват в магазина и те задължават да им върнеш парите или да им я смениш ,защото някои не ги харесал и т.н.без да има фабричен дефект ,изключвам тези случаи.Тогава продавача е длъжен да я замени. В началото правех тези услуги,но в последствие се убедих ,че клиента просто не заслужава.Заменяха ми блузи вмерисани на цигарен дим ,парфюми или пот -явно носени. И така всеки ден са с нова дреха. Чашата преля ,когато ми се случи много елегантен мъж да попадне на размер бяла риза ,която пак така от добра воля бях сменила предния ден на един клиент под предтекст ,че жена му казала в никъкъв случай ризата да не е бяла ,а цветна.Какво се оказва? Ризата беше носена ,но понеже ми я върна пакетирана не съм и предположила този вариант.Елегантният господин забеляза това и най- токтично ме помоли да му я замяня с друга ,че е напрашена на яката ,явно не му беше удобно да не ме обиди да каже че е ползвана.В този момент ми идваше да потъна в земята от срам.

Тема Продавачи изнервят ли ви клиентитенови [re: TARA]  
Автор IRA ()
Публикувано27.02.00 00:53



GOT с погрешно впечатление си останал ,че не си обичам работата и наистина бих напуснала ,ако я нямаше 9-тата група ,за която работя с желаниене и давам всичко от себе си ( не я търсете и не си мислете, че съм я пропуснала).Просто така беше поставена темата и аз гледам да се придържам към нея.А ако Ви интересува коя е тя може да отворите нова тема:"КОЯ Е 9-ТАТА ГРУПА КЛИЕНТИ И ПОТЕНЦИАЛНИ КЛИЕНТИ И С КАКВО ТЯ ВИ ПЕЧЕЛИ СИМПАТИИТЕ?" Има още много групи по-малобройни за които не споменах по-горе напримар една от тях е : 10-тата група. "НЕКОРЕКТНИ"-"Запазете ми го ,че сега не нося пари" и не се вестява повече.В такива случаи ,ако наистина е клиент сам изявява желание да остави някакво капаро за стоката или поне да каже кога му е възможно най-рано да дойде да я плати.Все пак и той трябва да поеме някъкъв ангажимент, а не само продавача да си задържа стоката излишно. Та има и някои ,които без всякъкъв ангажимент ти нареждат: "Я ми го скрий , ей тука под рафта!"Преставяте ли си да сложа костюма под рафта за да се измачка? Кой е той да ми нарежда къде да си подреждам стоката? Във всеки магазин си има ред и правила и клиента не е този който да ги определя .Има си управители за тази работа.

Тема men me iznerwjat prodawachite..нови [re: TARA]  
Автор eliten ()
Публикувано27.02.00 01:12



..ponjakoga. koga shte se nauchite (prodawachite pitam), che klientyt winagi ima prawo? e, moje i da ne e winagi, no wse pak toj e tozi, kojto wi plashta zaplatite pyk bili te i mizerni. njamam dumi za kategoriite na ira- po-golqma glupost ima li? izliza,che za da si "dobyr" klient trjbwa da wlezesh w pyrwiq magazin da si haresash bilo to i naj-golemija bokluk i da go kupish na miga za da ne obidish negowo welichestwo prodawacha, che toj mnogo se zasjaga ot tezi neshta. p.s. ne wijdam koe mu e loshoto na "prosto gledam". mislqa, che u nas po-chesto prodawachite se dyrjat newyzpitano otkolkoto klientite.

Тема Продавачи изнервят ли ви клиентитенови [re: IRA 3]  
Автор Alfa ()
Публикувано27.02.00 02:06



Ti si targovec samo v mechtite si priatelu. Samo se mislish za takav. Ne mozesh da ochakvash ot horata t.e da uvazavash teia kotio ste vliazat pri teb i zadalzitelno ste si kupitat i ste te napraviat stasliv. 90 % ot teia koito izbroi po gore sa tvoi potencialni klienti, vapreki che niamat pari v momenta ili prosto ziapat. Ako hvanesh i 5 % ot tia koito ti opredeliash samo za ziapachi cena niama da imash. Pri taia konkurencia i bezparichie ti ako si targovec bi triabvalo da badesh dalech,dalech po toleranten. Az ot opit znam che vanshnia vid na chovek uzasno mnogo laze. Bil sam svidetel na mnogo mnogo podobni sluchaia, kogato zle izglezdasht na vanshen vid chovek ot koito nisto ne ochakvash da ti napravi oborot ot koito ste si legnesh stasliv.I obratnoto e viarno. Mnogo idealistichno razsazdavash kato mislish che chovek stom e izliazal po magazinite triabva da e tragnal s pachkata i da iska da si pazaruva na volia i ne go interesuva cenata ( i kachestvoto ) i to ste si kupi tochno ot teb inache e ziapach i samo ti gubi vremeto. Ne zabraviai che ti si tam tochno za tova da prodavash i da obiasniavash taka che toi ne ti gubi vremeto a prosto ti go zapalva. Takiva ima no sa riadkost, Ako razchitash na tiah ..... neznam . napravi si preocenka. T.e kakto iskash za stashtie ima konkurencia.

Тема Продавачи изнервят ли ви клиентитенови [re: IRA]  
Автор BRAVEHEART ()
Публикувано27.02.00 02:10



Знаеш ли Ира, ако кажеш къде ти се намира магазина, никога няма да стъпя там. Дори започвам да се чудя дали да пазарувам от тук нататък(естествено ще ми се наложи за съжаление). Не знаех, че продавачките ми правят такъв психо портрет след като вляза в магазина и от сега ще се чувствам наистина притеснен, че докато разглеждам ще ме класифицират в някакви си групи. При това не забелязах да принадлежа към нито една от тях. Извинявям се на всички продавачи в клуба, но когато си търся яке, обувки и други неща, които трябва да нося две, три години нито мога да ги купя от първия магазин, нито да ги взема без да ги пробвам. А сега, тъй като така и така двете групи сме започнали да се оплакваме едни от други, искам да кажа, че нося 46ти номер обувки и съм страшно затруднен при намирането на такива. Срещат се в един от десет магазина и обикновено са най-дървените модели. Та се обръщам специялно към собствениците с препоръката да изкарат поне един кратък курс по икономира и да се запознаят с понятия като маркетингово проучване. В случая става въпрос за маркетингово проучване по демографски признак. С всяко поколение хората стават все по-високи и следователно с по-големи крака(може и да е от Чернобил:-) Разбрах, че не ти харесват клиентите, които сравняват магазинчето ти с германските стандарти. Е, аз не съм го правил никога по такъв просташки начин, но мисля, че тук и сега мога да си го позволя(след като ме нарекоха какво ли не при горните публикации в качеството ми на клиент). Та като бях в Германия там явно бяха направили хората маркетингово проучване и навсякъде имаше 46ти и по-големи номера. Е, върнах се с три чифта обувки, но беше ли нужно да храня немците, вместо да си оставя парите тук? Нужно или не, вие некадърните "продавач-предприемачи" ме принудихте. Сега мога да кажа само едно: СЛАВА НА ТЕБ, ЛЮБО ГАНЕВ! П.П. Сетих се за един виц очаквайте го в следващия ми постинг.

Тема до елитеннови [re: eliten]  
Автор IRA ()
Публикувано27.02.00 02:35



Не забравяйте елитен ,че аз съм не само продавачка ,а и клиентка и съм свикнала да виждам нещата от двете страни.Докато Вие с двете ръце мога да се подпиша сте или само клиент или нямате преки взаимоотношения с клиенти и имате подчинени работници .В противен случай вашето мислене би съвпадало с моето макар и само по някои точки.Въпросът както казва ТАРА опира до културата на пазаруване.Аз бих го нарекла култура във взаимоотношенията между хората.Какво значи клиента винаги има право.Може ли да се държи ерогантно само защото е клиент.Както TaxPayer каза "тегли ти едно рамо......" това беше при Тошово време когато всичко беше държавно и се ширеше изразът "Да не е на баща ти?,е сега може и да е на баща му ,може да е и негово така ,че клиента все едно отива на гости .Там пък има друга приказка "Чуствай се като у дама си ,но не забравяй ,че си на гости".Та времената много се измениха и е време да си промениме и мисленето.Клиентът имал право ,защото той си дава парите. На кого? На продавача (собственика) и той трябва да го уважважава и да му лиже подметките .А защо не обратното.Собственикът е вложил много повече пари и труд от клиента за Интернет кафето ,а клиента се ползва от това само сещу стойността на едно кафе от 20 ст.Е, кой има право ?

Тема Продавачи изнервят ли ви клиентитенови [re: TARA]  
Автор BRAVEHEART ()
Публикувано27.02.00 02:53



Ето го и вица: Младеж пристига за първия си работен ден като продавач в огромен универсален магазин в щатите. Неговият шеф набързо му обяснява основните принципи в работата и му пожелава приятен ден. В края на деня шефът идва да види как стоят нещата: -Е, колко продажби направи? -Една. -САМО ЕДНА!!! - крещи шефът - повечето правят по 20-30 през първия работен ден. И на каква стойност беше? -Ами всичко на всичко 678 400 долара. -КАКВО? Направил си продажба за над половин милион долара? Как? -Ами дойде един клиент и първо му продадах малка, средна и голяма кукичка за риболов. След това му предложих да си вземе и малка средна и голяма въдица, за да му вървят в комплект. Той се съгласи и ги взе. След това му казах да си вземе малка, средна и голяма мрежа, за да му е сигурен уловът. Той естествено се съгласи. След това му казах "Е добре де, като имаш вече толкова пособия за риболов, къде ще ги носиш като ходиш на риба?" и така го накарах да си купи и скутер. След това се оказа, че няма с какво да закара скутера до океана, защото колата му била стара. Веднага го заведох до щанда с колите и му продадох един огромен джип. -Леле, направил си оборот 678 400 долара от човек, който е дошъл да си купи кукичка? -О, не! Той беше дошъл да купи тампони за жена си, а аз му викам: "Абе така и така уикендът ти е провален, що не вземеш да отидеш на риба?" Естествено историята е преувеличена, но добрият продавач може да постигне подобен ефект. Разбира се това е изключено, ако е толкова предубеден и враждебно настроен към клиента като Ира.

Тема ира,нови [re: IRA]  
Автор НеОНеЛ ()
Публикувано27.02.00 04:32



къде? и кой? е магазинът, в който продаваш моля те, кажи ми! много бих искала кракът ми да не стъпи там никога. :) но, от друга страна - искрено се забавлявах с написаното от тебе. защо? не опиташ да си изкарваш прехраната по някакъв такъв начин явно не те бива за продавачка... обаче - даваш ли си сметка, че прочетох 7 неща, само в 1 тема, написани от тебе, без да ми омръзне? все нещо означава това, нали така? :) като ти казвам тези неща - не бързай да се ядосваш, ако е възможно. говоря ти така, защото зная. неведнъж ми се е случвало да показвам нагледно на някоя моя продавачка в какво точно се състои тази работа - да бъдеш продавач. това не е човек, който задължително гледа да продаде нещо на всеки, който влиза в обслужвания от него магазин.(забележи думата - обслужван) това е човек, който е поставен на това място, за да спомогне вещта да стигне по-плавно до потребителя, а потребителят да стигне по-лесно до необходимата му вещ. хляб и кисело мляко се продават лесно. обаче други неща? застраховки (незадължителни), парфюм, книга, бижу или просто дрънкулка? на тебе не ти ли се е случвало да отидеш да си купиш нещо просто защото си в безобразно настроение и ти се ще да се самозарадваш малко? и като попаднеш на някоя продавачка като тебе самата - как се чувстваш после? като сдъвкана от магаре, ето как. и даже продавачката не е виновна. и ти не си. и никой не е. само дето ти е криво. ами да - има недобросъвестни магазинопосещатели. но далече не всички, които не купуват са такива. някои просто биха искали някой, па макар и непознат, да ги зарадва... нещо, което явно ти е дълбоко несвойствено. ех, ира... напомняш ми за една моя позната акушерка, която ми се оплака в една неделна утрин:"ама като са зараждали тия жени в неделя рано сутринта..." вместо да я оставят да си се наспи на мушаменото диванче в дежурната стая :))) много ме засмя тогава това нейно изказване, ама направо не ми беше смешно, да ти кажа. е, добре, все пак, че човек не влиза в клиентско-пациентски отношения с медицински лица толкова често, колкото му се налага да пазарува, де... и добре, че сме сравнително здрава нация, да не чуе дявол... бъди здрава, ира, и усмихната с клиентите си! :)

Тема до елитеннови [re: IRA]  
Автор tt ()
Публикувано27.02.00 05:37



Ami da zapochna s glupostite.Ubii me ne znam da ima i-net kafe w koeto da se polzwa net na cenata na ednoto tam kafence koeto dave nikyde ne struva pod 0.50st. Ti obache shte me nakarash predi da wlizam w magazin da si mislq taktika s koqto da ne popadna w "TOP 10 na prodawacha". Molq wi wsichki bydete po-dobri klienti wse pak ne trqbwa da karame myrzeliwite prodawachki da razmyrdwat myrzeliwite si zadnici i da hybqt izmychenite si usmiwki samo zaradi was gadnite klienti. Zasramete se klienti!!!!!!!

Тема Продавачи изнервят ли ви клиентитенови [re: BRAVEHEART]  
Автор TaxPayer ()
Публикувано27.02.00 14:09



Браво! Вицът ми хареса. Поводът за публикуването му - също.

Тема до Иранови [re: IRA]  
Автор TaxPayer ()
Публикувано27.02.00 14:16



Чакай, чакай! Не съм казвал, че някой някому трябва да лиже подметките. Иначе за взаимоотнощенията мегду хората си права. Трябва да има толерантност. И от страна на купувача към продавача и обратното, а и въобще в отношенията между хората.

Тема до ttнови [re: tt]  
Автор TaxPayer ()
Публикувано27.02.00 14:26



Ами вярно са глупости! Първо, при мен например кафето е 20 ст., както впрочем и навсякъде наоколо. Второ никой не е казвал, че интернет се ползва на цената на кафето. Това което Ира има пред вид е, че някой може да влезе да пие само кафе за 20 ст. и да направи поразии за 100 лв. Но това са рисковете на професията. И трето, ако мислиш само как да не влезеш в Топ 10 на тоя или на оня, можеш да се гръмнеш. Винаги някой някъде ще те вкарва в някаква класация, ще те категоризира. Това няма никакво значение, стига сам да не се вкараш в класацията си. Не е важно дали ще се харесаш на продавачите, шофьора на таксито, сервитьора, пиколото в хотела, стюардесата. По-важно е да има взаимно уважение защото сме Хора /с главна буква/.

Тема истината право в очитенови [re: Alfa]  
Автор IRA ()
Публикувано27.02.00 14:35



Уважаеми ,НеоНел,Вие никога няма да разберете, къде работя дори да се видим очи в очи. Аз се държа с клиентите си както подобава и с нищо не се опитвам да блестя.Продавачът трябва да е скромен.За съжаление не срещам винаги разбиране. Това, което написах не е само мое мнение ,а мнение на много търговски работници, които никого не биха Ви го казали право в очите ,но аз имах смелостта да го публикувам. Така ,че ми бъдете благодарни ,а не ядосани.Това е единственото място където може да се видите през нечии други очи ,някои вече го сториха като намериха своята групичка. И нещо друго ми прави впечатление. Ако нямате уважение към човека зад щанда ,защо нямате уважение към самите себе си? И да не бъда голословна ще си послужа с пример. Какво е виновен клиента от 9-та група ,та трябва да купи стока съсипана от 1-ва и 8-ма група ? Защо трябва да е ощетен този който е дошъл с парите си и иска да пазарува ? Според мен ролята на продавача е точно тази така да си организира работата ,че да може до 9-та група да достига стоката ,която клиента заслужава т.е. с добър търговски вид.

Тема до BRAVEHEARTнови [re: TaxPayer]  
Автор IRA ()
Публикувано27.02.00 16:44



Извинявам се ,ако така съм Ви уплашила.Чувала съм в магазина ,в който работя и много психопортрети от клиенти за продавачи .Даже на мен ми са се оплаквали клиенти.Значи за да ми се оплакват и да ми казват ,че това е първия магазин в който са срешнали разбиране не съм толкова лош търговец.А това че съм учила и психология в момента се оказва ,че не е плюс ,а минус. С някои посетители се харесваме с други не.Има и една такава приказка "Каквото повикало- такова отговорило" и е много вярна.Ние сме свикнали всеки да ни бъде задължен.А ние да нямаме никакви задължения.Защо? Продавача е задължен да търпи- да но не всичко.Всеки човек си има достойнство и не съм на мнение ,че само защото е на заплата и трепери за нея трябва да търпи всякъкви унижения.

Тема Продавачи изнервят ли ви клиентитенови [re: TARA]  
Автор Клиент ()
Публикувано27.02.00 17:20



Ще ви кажа мен какво ме дразни в повечето магазини, когато влеза в някой магазин като попитам за нещо което ме интересува, продавачката вместо да започне да ми обяснява какво представлява продукта който предлагат, започва да ми обяснява каква му е цената и че има и на друг производител нещо по-евтино, като чуя това просто и благодаря и излизам от магазина, работата е там че в повечето магазини има некомпетентни продавачи, които или ти задават някакъв заучен въпрос или мълчат и като ги питаш за нещо по-специфично казват че не знаят, разбира се има и магазини в които отношението към клиента е на съвсем високо ниво, пример за такъв магазин са:Pretty Shop и други подобни магазини.

Тема до КЛИЕНТнови [re: Клиент]  
Автор IRA ()
Публикувано27.02.00 17:51



Като чета мненията на клиентите стигам до извода ,че наистина продавача е продавач ,когато може да направи за много кратко време психсологически портрет на клиента за да не го обиди или засегне с нещо, а ако щеш и да се предпази от нещо .А всеки се обижда от различни неща.Едни се сърдят ,че не им обръщат внимание като влизат в магазина,други пък ,че им обръщат прекалено много внимание и им досаждат, трети като вас ,че първо тръгват да ги запознават с цените,а не със стоката,четвърти обротно ,че ги интересува само цената и вообще не ги интересува какво качество се предлага за различните цени и само им губят излишно времето и т.н. Имах и аз един такъв случай на бул "Витоша" няма да споменавам магазина ,не ми е това целта.Влизам в него и продавача ме грабва още от вратата и ми казва "Добър ден ,елате да ви покажа къде са намалените..."Кой му е казал ,че аз искам да си купя от намалените? Помислих си толкова ли отчайващ вид имам та направо ме засили към намалените.На излизане видях на витрината табелите за намаления.Явно цял ден са влизали хора само заради тях и продавача е действал вече по инерция.

Тема Хванете се на друга работа!!!нови [re: TARA]  
Автор Оптимист ()
Публикувано27.02.00 18:28



Това е тема която трябва да се обобщи с едно изречение!!! Ако сте продавач и не гледате на ВСЕКИ посетител във вашия магазин като на НЕГОВО ВЕЛИЧЕСТВО КЛИЕНТА, намерете си друга работа!!! Толкоз по въпроса.

Тема до IRAнови [re: IRA]  
Автор GOD ()
Публикувано27.02.00 23:55



E tova ve4e beshe vyrha.... Kagi kyde moga da se vyzpolzvam ot Internet kafe za 20 st.V takiva kafeta oswen 4e si plashta kafeto 4ovek si plashta i interneta. Ti kakto si trygnala shte izkarash sobstvenicite i prodava4ite nad klienta.Kakvo zna4enie ima kolko e vlogil edin sobstwenik v daden magazin ? Toi se izplashta mnogokratno sled tova ot parite na klienta. I shtom shte zadylbavame v temata otgovorimi na sledniqt vypros. Kak se poly4ava taka 4e redovno v nqkoi magazin ima namalenie ot 50 4e i pove4e procenta? Ponege stokata ne se prodava pod sebestoinostta si sledva 4e nadcenkata e bila pone 50%. E pitam togava korektno li e da ima takiva nadcenki? Tova si e giv obir na klienta. Sega po vyprosa za grupata deto iskala da im zapazish dadena stoka(ot po-gorna publikacia). Az li4no mislq 4e takiva hora nqma ili ako vse oshte gi ima sa prenebregimo malko.V momenta magazinite sa pylni s stoka i ako neshto svyrshi v magazin A shte go ima v magazin B.Zapazvaneto na stoka si e otgivelica ot edno vreme.Togava butaha pod rafta zashtoto nqmashe...

Тема истината право в очитенови [re: IRA]  
Автор Alfa ()
Публикувано28.02.00 00:00



Nedei nabliaga mnogo na 9 grupa stoto pri lipsa na defekt v stokata koito si kupil e izkluchitelno riadko iavlenie da ti ia varnat a oste po malko dreha. Ne znam ti kak gi vrastash ama govorish taka siakash na teb se sluchva po 5 pati na den. Vaprosa ne e che si imala smelosta da go kazesh , a v fakta che vobste si go mislish. Tova ti e problema. Obviniavash klientite edva li ne che izbirat, che se dvuomiat i gledat. Ti kakvo iskash kato vliazat v magazina ti i vschki da kupiat po nesto i to po vazmoznost da ne izbirat i da ne se interesuvat ot razni podrobnosti kato cena ,kachestvo i t.n. Inache te sa bolkuci taka li? Spored men bolkuka e ot drugata strana na standa. A pak sui prava che mnogo targovci misliat taka. Zatova imenno ne vsichki sa targovci, a povecheto pishman prodavachi, koito saotvetno pak drazniat nas klientite.

Тема до елитеннови [re: IRA]  
Автор Alfa ()
Публикувано28.02.00 00:05



:)))) Eswtestveno che klienta ima pravo skapa.:))) Az sam sobstvenik,sasto, i kazvam che nie (razbirai sobstvenicite) moze da sme vlozili mnogo ama blagodarenie na klienta imame shansa da go izbiem i da specelim. Taka kakto razaszdavash nai dobre si napravi magazin, sled tova go zatvori i ne puskai nikoi da go capa ili da ne bi da povredi nesto .I taka si go draz zatvoren, puskai samo gosti i tova e.

Тема до TaxPayerнови [re: TaxPayer]  
Автор GOD ()
Публикувано28.02.00 00:10



Po syshtata logika nqkoi moge da ti vleze vkyshti i bez da ti napravi dori oborot ot 20 st. da ti napravi poraziq za 1000 lv. Koito go e strah 4e za edno kafe mogat da mu napraviat goliama poraziq da ne prodava kafe. I nakraq spored men Ira imashe v predvid to4no tova koeto napisa 4e v i-kafe moge da polzvash i-neta za 20 st.+kafe. Tova naistina e glupavo. Za vsqka usluga klienta si plashta .Nqma nishto bezplatno. S pozdrav, GOD:)

Тема Хванете се на друга работа!!!нови [re: Оптимист]  
Автор GOD ()
Публикувано28.02.00 00:18



Bih dobavil samo oshte neshto. Zashto li me my4i symnenieto 4e Ira ne e prodava4ka ? I ako vse pak e , togava neka kage v koi magazin prodava. Ne vigdam pri4ina da go krie.

Тема Maluk vuprosнови [re: TaxPayer]  
Автор Zlobar ()
Публикувано28.02.00 11:09



Ne hodq po internet kafeta i klubove, obache naistina ako mi se naloji da vlezq nqkoi put i da potursq nqkoi moi priqtel ti ot kude nakude shte me pitash :"kogo tursih?" Kakuv si ti che da mi zadawash takuw wupros??? Ako iskash da zabranish vlizaneto v kluba ti prosto sloji taksa whod. Kude e kazano che ne moga da wlezq da potursq nqkoi chovek ako mi trqbwa i ne moga da razbera zashto trqbwa da mi se obqsnqwash kato p...a "kogo sum bil tursil" To si e moq rabota.

Тема до ALFAнови [re: TARA]  
Автор IRA ()
Публикувано28.02.00 20:17



Вие като продавате хранителни продукти какво знаете за дрехите? Нищо,ама аблолютно нищо.Имах и следния случай.Изиграло си парите момчето на БИННО и иска да му върна стоката ,че не му останали никакви пари .При вас какво очаквате следващия ден да дойдат и да ви повърнат храната ли за да си получат обратно парите ?

Тема До ИРАнови [re: IRA]  
Автор BRAVEHEART ()
Публикувано28.02.00 22:00



Ама то твойто е голяма житейска драма! Това да продаваш дрехи майката си трака.

Тема до ALFAнови [re: IRA]  
Автор Alfa ()
Публикувано29.02.00 04:20



:) Dobre be IRA, naistina iskam da doida v tvoia magazin da si kupia nesto i na drugia den da se opitam da go varna kato izmislia niakakva basnia i se obzalagam che ti ste mi kazesh da varvia po diavolite. Reza si glavata ako mi varnesh parite za drehata. :))) Simpatiaga si ti, kak si zastitavash mnenieto, tolkova razpaleno :))) Ako spresh i pomislish trezvo obache, kato se abstrahirash ot momentnite ti anti-nastroenia kam klienta, ste razberesh che ne si savsem prava. Razbiram che ne elesno po cial den v magazina da se razpraviash s kakvi li ne otkachalki. Napalno te razbiram makar i da ne sam prodavach na drehi, poviarvai mi.Razbiram i tochno prichinite poradi koito publikuvash . Ti za sebe si prava v tova sam ubeden, problema e che vobste si stignala do tova razsazdenie. Nie, ot strani horata v sluchaia mozem po trezvo da precenim. Zastoto nie ne sme obremeneni ot vsichkite nepriatnosti s koito e svarzana tvoiata rabota. Abe........... :))))))))) kakto i da e. Zivi Zdravi da sme vsichki pak drugoto ste se opravi. Ako iskash pishi mi na e-maila: maxpoint@dir.bg da si pogovorim

Тема Maluk otgovorнови [re: Zlobar]  
Автор TaxPayer ()
Публикувано29.02.00 09:12



Вярно, че си е твоя работа, обаче учтивия човек, когато е на непознато място, пита. Може този когото търсиш да е бил тук преди малко и да е оставил съобщение за тебе. Аз от своя страна не съм длъжен да питам всеки непознат: "Извинявай, ти ли си Пешо, защото ако си, Гошо ми каза да ти кажа...." Може, пък този, кого търсиш в момента да е в тоалетната и да не е оставил съобщение за това на видно място. В крайна сметка всичко е въпрос на лична куртура!

Тема Maluk otgovorнови [re: TaxPayer]  
Автор Zlobar ()
Публикувано29.02.00 10:21



Da opira do kultura........... Servantes imashe edna takava misul (citiram po pamet) "Nishto ne struva tolkova evtino i ne se ceni tolkova mnogo kolkoto vejlivostta" Da ama q si predstawi che ne jelaq da buda zagowarqn ot razni prodawachki i tem podobni i da im dawam obqsneniq a bili te i vejlivi.Kakvo shte pravq si e moq rabota i ne smqtam che nqkoi trqbwa da mi se mesi.Obiknoveno ne vlizam 2-ri put v magazin kudeto ne sa se otnesli dobre s men ili sa opitali neshto da me izlujat(i to nezavisimo kakuv e magazina)Mnogo strictno spazwam tova pravilo. Ako kwartalnata bakaliq primerno me e razocharovala nikoga poveche ne hodq tam. Da ne govorim che wsichko e MENTE ama nawsqkude i wsichko e menta na mnogo malko mesta se nqmirat hubawi raboti. Ostani si sus zdrawe .No naistina bih se podraznil ako nqkoi trugne da me razpitwa tova i onova.

Тема Osthe edin maluk vuprosнови [re: TaxPayer]  
Автор Zlobar ()
Публикувано29.02.00 10:35



Tuk neshto mai si protivorechish ili na men taka mi se struva? TaxPayer wrote: >>>> Питаш го: "Какво обичате", а той/тя те поглежда като че ли не той ти влиза в заведението, а ти си му влязъл непоканен в къщата и процежда: "Търсим един човек", след което си излиза. Понякога успявам да ги питам кого търсят /аз си познавам 90% от клиентите/ и пак - никакъв отговор. >>>>>> TaxPayer wrote: >>>>> Аз от своя страна не съм длъжен да питам всеки непознат: "Извинявай, ти ли си Пешо Kak hem gi pitash hem ne gi pitash?Edin put kazvash che gi pitash edin put che ne gi pitash vzemi se utochni.

Тема Osthe edin maluk otgovorнови [re: Zlobar]  
Автор TaxPayer ()
Публикувано29.02.00 13:09



Аз съм се уточнил. А ти чети внимателно. TaxPayer написа: "Извинявай, ти ли си Пешо, защото ако си, Гошо ми каза да ти кажа...." Не мога на всеки влязъл непознат да му давам информация, от която той може и да няма нужда. Информацията може и да е конфиденциална. Я си представи, че му разваля на някой семейството.

Тема Oshte edno utochnenie :))нови [re: TaxPayer]  
Автор Zlobar ()
Публикувано29.02.00 13:19



Abe ne si se utochnil suvsem qsno :))) XEm pitash Xem ne pitash. Nali ti kazwam az ne jelaq da buda pitan kato klient ako imam vuprosi shte gi zadam. Kolkoto do cheteneto procheti pak sam kakvo si napisal i nedei da uvurtash kato vidish debeliq krai :))))))

Тема Do Zlobarнови [re: Zlobar]  
Автор Spasse ()
Публикувано29.02.00 13:23



"Разни хора, разни идеали!". Нали! Аз пък обичам да ме питат. В ресторанта например. Обичам да ме питат аз какво ще обичам. И аз питам. "Виното от коя изба и коя реколта е?" "От кой извор е минералната вода?" и т.н. защото не ми е все едно. В таксито, например също е полезно шофьорът да те попита дали имаш предпочитания за маршрута. Всъщност и ти питаш, а аз както виждаш ти отговарям.

Тема Do Zlobarнови [re: Spasse]  
Автор Zlobar ()
Публикувано29.02.00 13:25



Ne stavashe duma za restorant v sluchaq a za razpit v Computer club. Ne mi se obqsnqva poveche

Тема Отклонихме се от тематанови [re: TARA]  
Автор TaxPayer ()
Публикувано29.02.00 13:35



Струва ми се, че се отклонихме от темата. Вместо всеки един продавач или купувач, а повечето хора са и едното и другото, да се вгледа в себе си защото никой не е идеален, ние се нахвърляме един срещу друг. И дискусията се превърна в бойно поле. От една страна се чуват мнения като тези на Оптимист - "Хванете се на друга работа!" Да се хванеш, ама не е толкова лесно. Изборът не е много богат. От друга страна е вярно, че "от всяко дърво - свирка не става". Така, че ако на някого толкова много му тежи, да се откаже. Все пак всеки има право да си каже мнението. От една страна клиентът има право да бъде обслужен културно, вежливо, приветливо. От друга страна, продавачът също е човек и не е длъжен да търпи простащини. Или, тук стигаме до един по-щекотлив въпрос, ако ще ги търпи, то заслужава ли си парите? Но това вече е друга тема.

Тема Do Spasseнови [re: Spasse]  
Автор TaxPayer ()
Публикувано29.02.00 13:37



Това, май е до мен. Лично! Така, че - да си имаме уважението!

Тема Maluk otgovor - за Zlobar.нови [re: Zlobar]  
Автор TaxPayer ()
Публикувано29.02.00 13:44



За себе си си прав. Обаче и Spasse е прав. "Разни хора - разни идеали".

Тема Oshte edno utochnenie :))нови [re: Zlobar]  
Автор TaxPayer ()
Публикувано29.02.00 13:53



Да си жив и здрав!

Тема oshte po-maluk otgovorнови [re: TaxPayer]  
Автор Zlobar ()
Публикувано29.02.00 15:38



Da stiga sme sporili Az lichno kakto kazah ne jelaq da buda pitan,nqkoi moje da obichat.Zavisi za kakvo. OK ?

Тема Oshte edno utochnenie :))нови [re: TaxPayer]  
Автор Zlobar ()
Публикувано29.02.00 15:43



i ti :)

Тема Да обобщянови [re: TaxPayer]  
Автор Оптимист ()
Публикувано29.02.00 16:56



Независимо кой какво мнение изказва по въпроса, нищо няма да се смени в магазините (заради изказано мнение). Пазарната икономика и капитализмът въобще имат едно чудно свойство - да наместват нещата с времето така, че купувачът да има най-голяма полза накрая (той държи парите!!!). По пътя на това наместване, което винаги става с времето, ще се натъкнете на всякакви магазини и всякакви продавачи. Тези които знаят какво правят - остават! Другите, с времето се изпаряват заедно с умуващите продавачи в тях. Та, драги купувачи, възмездието идва! Да му мислят умуващите продавачи!!!

Тема Отклонихме се от тематанови [re: TaxPayer]  
Автор Zlobar ()
Публикувано29.02.00 18:01



Ne spomena nishto za prostashtinite koito trqbwa da turpi klienta ot strana na prodawacha.

Тема До Злобарнови [re: TARA]  
Автор IRA ()
Публикувано29.02.00 23:21



Знаеш ли Злобар ,че на клиента му е много по-лесно.Ако не желае да слуша простотиите на продавача си излиза, както разбрах ,че повечето от вас го правят,а продавача не може да си излезне ,когато някой зевзек му говори и върши глупости . Той пък има други похвати ,с които да задържи и за в бъдеще клиентите ,които са му станали симпатични с поведението си и обратно да ги изгони за винаги и да се рахатяса. Работех като сервитьорка преди години.Имаше клиенти с много лошо пианство -обръщаха маси на който бях сервирала,правеха скандали,замяраха се с чаши и бутилки помежду си и страдаха невинни, сушеха си чорапите зимата на парното ,вземаха микрофона от певицата и по него говореха какво ли не... и ред други простотии...Шефът не ги искаше за клиенти не желаеше и парите им и правеше всичко възможно да не останат доволни за да не идват отново да досаждат на останалите. (Затова всички реномирани заведения имат портиери ,та още на входа да отсеят изметта.) Той обичаше сам да си създава клиентела.Когато идваше в ресторанта за първи път някое интелигентно, културно и възпитано семейство на всяка цена искаше да го задържи.Имаше хиляди начини и похвати да го спечели.Най-важното за него беше да разбере ,защо клиента посещава точно този ресторант и да му предложи точно това което търси (кухня по негов вкус,музика каквата той харесва и т.н.)за да повтори.Разбереше ли това.Той вече знаеше как да го задържи.Така за 2 години успя да спечели най-добрата клиентела. И мислите ,че му беше лошо ли? Даже напротив утрепките отидоха в другите ресторнти и те се превърнаха в долнопробни кръчми. Така че мили клиенти ,задавали ли сте си въпроса ,защо на някои места не сте били обслужени добре.Може би сте били нежелани,много бързо са преценили ,че сивото ви липсва ,може да не са желали и парите ви . Така ,че не само вие избирате къде,търговеца също ви избира,но много малко клиенти го усещат,пък и малко търговци тук го практикуват.

Тема До Алфанови [re: GOD]  
Автор IRA ()
Публикувано01.03.00 00:43



Не четете внимателно Алфа,казах ,че вече не връщам. Но има изключения за разбраните клиенти.Една моя клиентка възрастна жена от провинцията и бяха откраднали парите в автобуса и ме помоли да и върна една от покупките , които беше направила сутринта за да си купи билет за влака.Не лъжеше ,когато човек лъже си личи.Няколко пъти ми се извини за това и ми благодари.Възпитана жена още от първата ни среща се разбра.След около седмица отново беше в София и отново си взе покупката.

Тема До Злобарнови [re: IRA]  
Автор Alfa ()
Публикувано01.03.00 00:52



Ne barkai restoranta s magazin za drehi.Razlikata e ogromna. Pri restoranta, ako imash pianici te ste ti izgoniat istinskata klientela koito ti dava parite ( alkoholicite ne sa horata koito ti praviat golemia oborot) .Pri magazina nestata korenno se razlichavat , a oste poveche magazin za drehi. Tam vseki klient e vazen za prodavacha , bilo to vazpitan ili ne, toi e potencialen klient. Pri magazina edin prostak moze da iadosa samo teb no ne i da izgoni drugite ti klienti, osven ako magazina ti ne e kombiniran s kafe naprimer :))))))))))). Ako az biah na tvoe miasto bih toleriral i nai golemite ideoti stiga da si kupiat nesto ot men. Drehite ne se prodavat kato krastavici, vseki da mine i da si kupi , tuk e vazna vsiaka prodazba, zastoto ako koito i da e si kupi pone edna riza za 18 lv, to ot tiah 6 lv ti e polovin zaplata na rabotnika za denia.Taka che, ti niamash pravo da podbirash klienti ako iskash estestveno da pechelish.

Тема До IRAнови [re: Alfa]  
Автор Zlobar ()
Публикувано01.03.00 11:53



MIslq che Alfa beshe dostatuchno krasnorechiv i qsen taka che da vidim dali shte si razmurdash sivoto veshtestwo za da proumeesh nqkoi istini ot bita. Razbira se che ako nqkoi prostak se opitwa da mi kaje che naprimer tezi drehi sa ot pamuk 100% Cotton , a te na pipane "skurcat" estestweno sa 100%plastmasa ti kak bi postupila? I nasreshta ti se mazni i te gleda naglo i te ima za prostak. Vij vejlivoto obslujvane v zavedenie e druga rabota. Ta misulta mi beshe za wsichki onezi moshenici prodawachi deto se opitwat da se prawqt na po-hitri otkolkoto sa. BTW v koi magazin prodawash ti?

Тема До IRAнови [re: Zlobar]  
Автор Alfa ()
Публикувано02.03.00 01:56



Niama da ti kaze, v koi magazin prodava stoto tova ste bade anti reklama. Makar che az chestno kazano bih otishal da se zapoznaia s IRA, bez da i kazvam che sam az ( pak moze i da i kaza sto ne, :)) moze da izlezem da piem kafe, tova che e losh prodavach ne oznachava che e losh chovek :)))) ). Mnogo mi e interesno kak ste me obsluzi, ste bada nai uzasnia kupuvach no oblechen kato miliarder :)))) mnogo ste mie interesna reakciata i. Posle ste spodelia s vsichki. Obache za sazelenie niama da ni kaze. Zalko.

Тема Кратко изказваненови [re: TARA]  
Автор Сара ()
Публикувано03.03.00 06:49



Бих искала да сподела моите впечетления от обслужването в България в момента.От шест години живея извън България и предишното лято се върнах за около два месеца.Мисля , че за изминалите години обслужването по магазините като общо се е подобрило.Има и някои изключения и те са предимно в т.н. "скъпи и изискани бутици и галерии".Аз съм жена на средна възраст , но все още предпочитам през деня да си обличам дънки и блуза или т-шърт , рядко се гримирам. Страна в която живея е с доста висок стандарт , но не държат твъде на изисканото обличане , може би и аз съм се повлияла от това.В същност става въпрос за това , че почти винаги когато влизах в някой "изискан магазин" , продавачките не ме забелязваха.На една от тях и отне около 10 минути да разбере че си купувам (т.е плащам в момента) един костюм. В "обикновените" магазини никога не съм имала проблеми с продавачките , дори когато само съм минавала да погледна. Не мисля че, Ира е лоша продавачка , това че се стараеш да преценяваш хората не означава, че се отнасяш лошо с тях. Смятам че, хората трябва да се уважават независимо от това дали си продавач или купувач.

Тема Радвам се ,че някой ме разбранови [re: TARA]  
Автор IRA ()
Публикувано03.03.00 18:14



Радвам се ,че някай ме разбра ,какво съм искала да кажа ,а и какво върша.И този някой се оказа ,че не живее в България т.е. той е с друго мислене.Ние българите живеещи в България никога не можем да разберем проблемите си въпреки ,че са си наши.Не можем дори да отсеяме важното от маловажното.Красноречив пример с цената на кафето- 20 ст.Какво значение има каква е точно та ние разнищвахме много по-важни неща.Само TaxPayer донякъде разбра какво исках да споделя "Това което Ира има пред вид е, че някой може да влезе да пие само кафе за 20 ст. и да направи поразии за 100 лв." и не само това.Тъй като се твърдеше ,че негово величество клиента е този който дава парите на търговеца и той само има право ,ми се искаше да погледнете и от друг ъгъл нещата.Клиента трябва да е благодарен на собственика,търговеца, продавача ,защото е инвестирал в нещо без да знае дали е сигурно че ще печели от него,защото той е станал рано да зареди хляба от който се нуждаем,защото е мръзнал и треперал по границите да ни докара дрехата, която ще направи празника ни незабравим ,бижуто ,подаръка ,който ще бъде винаги свързван с някъкъв скъп спомен,направил е ресторанта ,кафето в което ние си прекарваме чудесно благодарение парите който е вложил за нас и на добрият му вкус при създаване на неговия интериор.Когото влезна в магазин ,заведение в който са влажени много пари и има всички екстри клиента да се чуства добре -за мен НЕГОВО ВЕЛИЧЕСТВО Е СОБСТВЕНИКА не съм аз.Свикнала съм да уважавам труда на другите.В много от случайте парите изкарани за тези неща са донесени от чужбина,така че е смешно българският клиент да тича да си приписва заслугите ,че всичко това е от неговите пари направено.Знаем ,че българският клиент в момента е въздух под налягане.Така че се уважавайте и не забравяите ,че вие търговци и клиенти имате взаимна полза един от друг. И изказването с НЕГОВО ВЕЛИЧЕСТВО КЛИЕНТА ми звучи като излезнало от устата на клиент-егоист.Аз никого не бих се нарекла така като клиент ,защото е смешно.Аз съм просто човек.И желая с мен да се отнасят човешки нищо повече.Аз съм скромна. Честита Баба Марта на всички участници в темата. Чао.

Тема Радвам се ,че някой ме разбранови [re: IRA]  
Автор Alfa ()
Публикувано04.03.00 00:47



Skapa, Edva li ima predpriemach koito e napravil nesto ( t.e investiral pari ) za da se chustva klienta dobre bez da e imal pred na kolkoto se moze poveche klienti da im vzeme parite. Predpriemachite ne sa blagotvoritelno druzestvo. Ne zbraviai che osnovnata cel e pecheleneto na pari, i poradi taia prichina po hubavi magfazini, po hubavi zavedenia i t.n se praviat edinstveno za da mogat da privlechat poveche i po bogati klienti.Nikoi ne go pravi ot dobri chustva. Taka che tvoita gledna tochka zvuchi dobre priznavam, no e v sferata na idealizma i ne otgovaria za sazelenie ili ne na deistvitelnosta. Ti barkash nestata, tuk nikoi ne govori che ne triabva da se uvazavame vzaimno, che ne triabva da badem prostaci ami hora. Tova e iasno i az sam saglasen.Obache ti podde tema koito ne e svarzana s choveshkite vzaimootnoshenia po princip, a e strogo profisionalna. Kogato se zanimavash s biznes i iskash naistina da pechelish pari, a ne prosto da si v igrata, si dlazen da pravish kompromisi sa sebe si, poniakoga sas savesta si, da ne vlagash tolkova chustva a da se stremish da maksimalizirash pechalbata si i respektivno da vastonovish invesiciata si. Moze losho da zvuchi kazano po toia nachin no tova e deistvitelnosta i ne triabva da biagame ot neia kato se kriem zad razni izvinenia. I v stremeza si da maksimalizira pechalbata edin predpriemach e dlazen da pravi vsichko vazmozno klientite da se chustvat dobre, bilo to v magazina mu, v zavedenieto ili v I-net kluba. Za stastie az i ne samo az, kato klient se chustvam dobre pri nalichieto na koonkurencia i vse poveche i po hubavi magazini s vse po dobro obsluzvane. Obratno kato sobstvenik mi e malko trudno no se staraia. No fakta che nie klientite se chustvame dobre v tozi ili onzi magazin ili zavedenie ne triabva da ni kara da si mislim kolko dobar po dusha e toia sobstvenik i kak toi misli za nas. Toi ne misli za nas a za PARITE ni :)) Ne triabva da zabraviame taia podrobnost.Men lichno tova ne me barka zastoto az prosto iskam da se chustvam dobre i saotvetno si plastam za taia cel, ne priemam che dobroto obsluzvane e rezultat na niakakva usluga edva li ne kam men, zastoto az si PLASTAM. tova ne e usluga ami nachin na sobstvenika da OCELEE. Taka che toi ako e dobar targovec , da se varnem na dumata, ste napravi vsichko az da sam dobre za da moga da otida pak pri nego.Koito ne e razbral taia elementarna istina ili otkazva da ia prieme si e negov aktiv. A pak koito iska da umuva i da preceniava klientite kolkoto si iska, da puska koito si iska abe vobste da pravi kakvoto si iska.Prosto e iasno che ako ne go pravi dobre, i ako ne osaznae CHE NEGOVO VELICHESTVO KLIENTA E TOZI KOITO EVENTUALNO STE GO NAPRAVI BOGAT, si e za negova smetka. Tova e glednata tochka na chovek koito iska da pecheli ot biznesa si. Tuk ne stava duma za choveshki vzaimootnoshenia v normalnia sviat.Tuk govorim za biznes, i pravilata sa drugi. A ti IRA ne se hvashtai kato udavnik za slamka, kato niakoi te podkrepi, i nedei da opredeliash ot edno nekompetentno iskazvane kak vsichki balgari ne razbirame nisto i kak zenata doshla ot prekrasnata chuzbina da ni svetne, kolko inteligentni sa klientite i tagovcite na zapad , pak nie tuk sme Prostaci i ne ti pravim oborot ami samo razglezdame i zadavame glupavi vaprososi KOITO IZNERVIAT NEGOVO VELICHESTVO PRODAVACHA v tvoe lice. Kak smeem nie prostosmartnite balgari da vlizame v magazina ti i da ne si kupuvame nisto ami samo da ziapame . ( e malko preuvelicavam moze bi, ne si tolkova cherna no prosti mi ) KLIENTA NITO V BG NITO KADETO I DA E NE MOZE DA BADE VAZDUH POD NALIAGANE, takav moze da bade samo targoveca. Tuk ima izvestno izkluchenie zastoto prosto po goliamata chast ot BG klient e beden, i zatova ne e mnogo goliam interes za targoveca no toi imenno zatova e stanal targovec v BG za da se saobraziava s obstanovkata tuk, i da prieme toia fakt. IRA ako iskash da se chustvash chovek i da se otnasiat s teb kato s chovek stani klient na dobar targovec. Togava ste poluchish tova koeto ti e nuzno. Pozdravi, chestita Baba Marta i na teb

Тема Продавачи изнервят ли ви клиентитенови [re: TARA]  
Автор Не много изнервен ()
Публикувано04.03.00 22:45



Занимавам се с търговия от доста време но рядко имам време да съм в пряк контакт с клиентите си.Психологията на клиента при решението за покупка виниги е била нещо много интересно за мен . В последните няколко дни поради намален състав лично помагам с продажбите и това много ме забавлява... Винаги съм имал високи изисквания към продавачките и с удоволсвие забелязвам резултата , че редовните клиенти са добре запознати със стоката и рядко задават глупави въпроси . Най-много се забавлявам с коплексарите който на всяка цена държат да се докажато като големи разбирачии, паралий и пр... Абе има един закон "Клиента винаги има право!" TARA ти защо толкова се интересуваш???

Тема Продавачи изнервят ли ви клиентитенови [re: TARA]  
Автор Петя ()
Публикувано06.03.00 15:16



Не знам аккъв ли психологически портрет ми е направила продавачката в детския магазин до нас. Веднъж си купих от там каша на Милупа. Като се прибрах забелязах, че опътването на български не съответства на това на немски. Връщам се и й казвам да се обади на фирмата дистрибутор и да ги предупреди, че българските им етикети са грешни и това не е съвсем безобидно. Тя започна да се опрадвада, че не ги познава, че не им знае телефона и други подобни. Повече от там храна не купих. След няколко месеца влизам в същия магазин и харесвам зимен гащиризон за сина ми. Спруваше 15 лв. Купих го, изпрах го и... ципа се разпадна. Отивам в магазина и моля за името на производителя, за да му кажа колко съм доволна от стоката. А тя ми отговаря, че за 15 лв. това е положението и, че ако била на моето място просто щяла да си смени ципа без много, много шум. Е, кажете ми как да ги уважам продавачите.

Тема До Петянови [re: TARA]  
Автор IRA ()
Публикувано01.03.93 09:49



Отговорът на вашия коментар е обширен,но сега нямам време да го разнищвам.Истината е ,че едно време върху стоката имаше етикет ,на който пишеше кое качество е тя и това качество определяше цената.Сега няма ,а клиента за всяка цена макар и смешно ниска очаква да получи първо качество. Не съм ли права? Например едни качествени маркировъчни клещи бяха 220 долара,аз купих китайски за 16 лв.и издържаха едва 2 месеца. На никой не се сърдя за толкова пари -толкова.

Тема hehнови [re: TARA]  
Автор tirilianka ()
Публикувано27.04.00 21:21



ei sh tara - ia vij purvo prodavacite kak se otnasiat kum nas, klientite i togava pitai na koi kvo mu e priatno da 4uva i kvo-ne. Ta v pove4eto magazini ili tam drugoto prodava4ite edno 'dobur den' ne mogat da kajat, niakoi nik'vo vnimanie ne ti obrustat, drugi te gledat s prenebrejenie ta chak na 4ovek kofti my stava siakash e vinoven za nesto, a sum suglasna s Aurora- vidiat li che imash tam chanti4ki pod ruka vednaga hukvat kum teb i ti chak zaduljen se 4ustvash da kupish nesto. ira- kuha si ma, sto se opitvash da mislish, pa i po toia na4in kato pishesh tia gluposti se dokazvash kolko si slaboumna. alfa mnoo iak komentar my drupna, pa i si prav! :))) a ot mene si za temata she kaja samo edno- AKO NI NIAMASHE NAS,KLIENTITE, NIAMSHE DA IMA I NADUTI PRODAVA4I/4KI/ A PUK TE SA DLUJNI AKO POISKAME I KRAKATA DA NI CELUVAT !!!!!


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.