Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:08 17.06.24 
Мнения
   >> Вашето мнение
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема 100-те ученинови  
Автор vvv ()
Публикувано21.11.99 22:16



вчера си купих книжка наречена "100-те най-влиятелни учени от древността до наши дни". авторът Джон Симънс се е постарал да ги подреди според значението им за световната цивилизация. ще посоча само първите 6 1. Исак Нютон - Нютоновата революция. 2. Алберт Айнщайн - науката на ХХ век. 3. Нилс Бор - атомът. 4. Чарлс Дарвин - еволюцията. 5. Луи Пастьор - теорията за инфекциозните болети. 6. Зигмунд Фройд - психологията на подсъзнанието. това което е по-интересно е подреждането по държави. 1. Германия - 22 2. САЩ - 20 3. Великобритания - 18 4. Франция - 9 5. Австрия - 8 6. Русия - 3 и др. лошото е, че не пише колко от тези 100 учени са евреи. поне аз се опасявам, че са повече от половината. та смятате ли че русия е ощетена? ако е така защо, и кои са руските учени заслужаващи място сред 100-те?

Тема 100-те ученинови [re: vvv]  
Автор BRAVEHEART ()
Публикувано21.11.99 23:59



Не се притеснявай за Русия, а за нас. Едва ли го има там Джон Атанасов, а трябва да е поне в ТОП10. И американците знаят, че той е измислил компютъра, но тъй като ние не се опитваме да го популяризираме, защо те да го правят вместо нас - нямат изгода. Ако бяхме горд народ, щяхме да сме затрупали автора на книгата с оплаквания и протестни писма. Не смее да пропусне някой немец или французин, но виж българина.... на тях не им дреме, те ще си траят.

Тема 100-те ученинови [re: vvv]  
Автор dimibo ()
Публикувано22.11.99 00:19



Менделеев Ломоносов (за втория не съм сигурен дали така му беше името)

Тема 100-те ученинови [re: dimibo]  
Автор jynx ()
Публикувано22.11.99 03:34



Интересно колко от тях са жени... Предполагам около 5-6. А по повод това кой е измислил "компютъра" ще спомена един интересен факт, който косвено може да даде отговор на този въпрос. При един разговор в интернационална компания се засегна темата за кирилицата. Аз естествено категорично заявих, че БЪЛГАРИТЕ Кирил и Методий са я сътворили и БЪЛГАРСКИ ЦАР я е приел. На което получих отговора (сещай се от кого), че Кирил и Методий са ГЪРЦИ. (Вярно, че са родени в Охрид, ако не се лъжа...) Малко по-свободна интерпретация имаше и от страна на един руснак, който заяви, че Русия направила незнам си какво по това време за братята, така че всъщност заслугата е тяхна (на руснаците). А иначе знам, че македонците си броят Кирил и Методий за техни хора. Така че, въпросът за компютъра е доста съмнителен. Още повече, че ми е интересно да чуя дефиницията ти за "измислил компютъра". Кой точно компютър? И как точно го е измислил? Защото ако става дума за измислянето, то това се брои на сметката на малко известния у нас Чарлз Бабидж, който е с приблизително век по-стар от Джон Атанасов. А за българските учени - наука се развива там където има много пари (например военните). И като се сетиш, че в България никой не пуска пари за наука...Което естествено не отрича факта, че в България има забележителни мозъци. Изобщо като цяло сме доста интелигентна нация. Но учените ни успяват да се изявят максимално едва когато попаднат в материално осигурена среда, т.е. когато забегнат от България. А за Русия и учените и не мисля, че се знае чак толкова много. Иначе само трима да са в класацията мисля, че е повече от смешно.

Тема 100-те ученинови [re: jynx]  
Автор lucho ()
Публикувано22.11.99 12:59



Кирил и Методий са родени в Солун - нали затова в песента се пее: ''... и солунските двама братя..." Що се отнася до Джон Атанасов - не съм срещал някъде неговото мнение, но предполагам, че се смятал за американец

Тема 100-те ученинови [re: lucho]  
Автор Член1 ()
Публикувано22.11.99 13:21



Логично . колко са Българите извън България смятащи се за българи?

Тема 100-те ученинови [re: Член1]  
Автор BRAVEHEART ()
Публикувано22.11.99 23:20



Ето, мненията ви са нагледен пример за немощния български дух - имате интернет, а въобще не сте наясно кой е Джон Атанасов. Значи, компютърът бил измислен 100 години преди Джон Атанасов - ГЛУПОСТИ. В най-подробния американски сайт, който намерих "Историята на компютъра" започва още от малко след хиляда и шестотната година, но изрично се подчертава, че онези "компютри" не са имали дори и най-малки прилики с това, което наричаме днес компютър. Не просто на вид, а като принцип на действие. И там пише, че първият истински компютър, който след "еволюиране" се превръща в това, което имаме днес е конструиран от Джон Атанасов, а негов помощник е бил Клифорд Бери. Подчертавам сайтът е Американски. Същата информация можете да намерите на сайта на Университета в Айова, където е работил Атанасов. Там също пише, че той е българин. От начало е бил кръстен на баща си - Иван Атанасов(емигрант от началото на века), но в последствие името му е променено от емигрантските служби от Ivan Atanasov на John Atanasoff. Пълно е с негови и на компютъра му снимки(ABC - Atanasoff and Berry computer) Двама американци се опитват да му откраднат изобретението, но той завежда дело и го спечелва. Въпреки това, заради този скандал с делото, не му бива присъдена Нобелова награда. Разбрах, че американски автори са издали книги за него - "Джон Атанасов - забравения баща на компютъра" е най-популярната. Също така има и филм - "За един Джон Винсент Атанасов" Мога да ви разкажа още много, но нямам време. Ако имате конкретни въпроси, питайте!

Тема 100-те ученинови [re: BRAVEHEART]  
Автор georgig ()
Публикувано23.11.99 21:47



maika mu sigurno e bila italianka

Тема 100-те ученинови [re: georgig]  
Автор BRAVEHEART ()
Публикувано23.11.99 23:56



Майка му се казва Iva Lucena Purdy. Била е учителка по математика. Американка е, но нямам информация от какъв произход е - може и да е италиянски.

Тема немощния български духнови [re: BRAVEHEART]  
Автор jynx ()
Публикувано24.11.99 00:33



Винаги ме е учудвало когато в разговор, спор и т.н. някой се изцепи с просташкото "Глупости" на чуждо мнение... Както и да е, това е в рамките на протокола. Иначе аз мисля, че пределно ясно споменах, че това кой е измислил компютъра много зависи от дефиницията на компютър. Но кой ли да чете... Иначе моят немощен български дух ми подсказва, че не ще да е само заради скандала да не е получил награда Джон Атанасов(ние сме си малка държава, по това време комунистическа...кой ни ебава нас...по-точно кой ли не ни. съжалявам за тази проява на "немощ", но да правя мускули на гол задник нещо не ми се струва много внушително.)...Казвам награда, защото ми е интересно към коя точно от категориите на Нобеловите награди счита да се отнесе това постижение. Но ти може би си по-светнат. Или ако не ти, то поне "най-добрия американски сайт"! :) Доколкото ми се простират скромните познания, категориите са 6 - химия, физика, мир, литература, медицина и след 1969 - екология. Та мисълта ми беше какви точно скрити качества на изобретението на Джон Атанасов могат да го отнесат към някоя от гореспоменатите категории? Иначе има някои много престижни компютърни призове...както и математически такива (факт: водят се за аналог на Нобеловите). PS: Лъчо, прав си разбира се за Солун...никога не ме е бивало в история, помнене на имена и дати и т.н.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.