Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:27 26.04.24 
Мнения
   >> Вашето мнение
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Нещата, които променят животанови  
Автор Vladoo ()
Публикувано09.08.99 17:21



Чували сте и сте чели много такива неща .... клишета от рода на "...и тогава, този сблъсък в непробиваемата стена на човешката глупост и злоба завинаги промени хода на неговия живот ..." или "... след тази война, през която всички огледала отразяваха само едно - различните лица на всеядната смърт, той вече беше станал друг човек" или "... любовта опустоши душата му, която така и не намери утеха, а това, което остана беше само кратковременната забрава в перверзната наслада да кара другите да страдат....".... давам Ви само три шаблонни отрязъчета... Незнам защо ми се струва, че най-честата детерминанта за промяна е болката, страданието, нещастието в целия спектър на неизчерпаемото му разнообразие... Опитвам се да мисля позитивно, но не ми се отдава... Опитайте се да ме разубедите! Но и не забравяйте, че въобще не съм сигурен в съществуването на такова нещо като "коренна промяна" на живота. Промяна - разбирана в смисъл на вътрешно преживяване за промененост, не като репер-етикет, който впоследствие биографите лепват... мислейки си , че така обясняват нещо. Ами това е май ... зададено по-накратко ;o))

Тема Нещата, които променят животанови [re: Vladoo]  
Автор liato ()
Публикувано09.08.99 17:54



ami korena promiana sashtestvuva, imaiki pred vid che predi 3 godini na slonskoto mi tarpenie i samiat slon mojeshe da zavidi, dnes panterata i zmiata sa domashni pitomzi v sravnenie s mene. i ako na tova ne mu se vika promiana ...........

Тема Нещата, които променят живота [re: liato]  
Автор Jiro ()
Публикувано10.08.99 00:34



Promianata mozhe da e i kam po-dobro. Situatsiite, koito ti razglezhdash kato prichiniteli na promianata po pprintsip sa vse nepriatni. Liubovta naprimer mozhe ne samo da opustoshava, a i da gradi. Za men, naprimer, korenna promiana predizvika Linux, kolkoto i stranno da zvuchi. Pokrai tazi OS otkrih, che ima hora, koito reshawat slozhni problemi i naistina ne iskat absoliutno nisto za truda si. Intelektualen trud pri tova. Predi ne viarwah, che niakoi mozhe da pravi nesto bezkoristno, prosto takowa mi beshe mnenieto za choweshkata priroda. Sega useshtam nestata po drug nachin. Pozamisli se i ti, potarsi, mozhe i da namerish nesto za sebe si.

Тема Нещата, които променят животанови [re: Vladoo]  
Автор Емануела ()
Публикувано10.08.99 05:20



При мен отрицателните събития ми действат като допинг.Когато съм била най-отчаяна,тогава съм постигала най -големите си успехи.Обратно,когато съм била щастлива,съм се носила по течението на живота,наслаждавайки се на настоящето.Мисля,че това е нормално състояние. Според мен, Владо, ти си прав..Нещата,които променят живота,са загубите,паданията,страданието,отчаянието - може ли да се изброи всичко.... "Когато печелим ,не знаем какво губим,когато губим , все нещо печелим.."

Тема Нещата, които променят животанови [re: Емануела]  
Автор soft` ()
Публикувано10.08.99 11:13



ami da uchudvaneto.....bolkata....gneva...primirenieto....zabravata....i prerajdaneto ako moje taka da se kaje me promeniha.... vtoria put beshe bez vunshni prichini....vsichko beshe v men....moje bi usetih chastica ot poniatieto svoboda na duha....i silata koiato dariava na tezi koito sa se usetili:)))

Тема Нещата, които променят животанови [re: Vladoo]  
Автор Арчи ()
Публикувано10.08.99 16:43



...а не намирате ли, че все пак тези сериозни промени са станали в резултат на някакви постепенни натрупвания?...На очаквания, на впечатления, на емоции, на знания... ...аз лично не вярвам във `Коренната промяна` като вид вътрешна революция, защото средата там, в душата ни е хомогенна и се противопоставя /или е в хармония/ на външните фактори, те могат да водят до натрупвания, но не и до кардинални промени...

Тема vaprosнови [re: Vladoo]  
Автор karry ()
Публикувано10.08.99 19:15



NE mislite li che glavno ot choveka zavisi dali shte se promeni ili ne? Toi izbira posokata na promiana ili moje bi ne e taka?

Тема Нещата, които променят животанови [re: Емануела]  
Автор Borislav ()
Публикувано11.08.99 06:17



Еми, мисля, че имаш право. При мен няколкото т.н. "повратни моменти" винаги дойдоха когато съм бил в "отрицателната част" на кривата на живота:-)

Тема Разни ?-си към почти всичкинови [re: Vladoo]  
Автор Vladoo ()
Публикувано13.08.99 12:48



Та както си и очаквах, мненията ЗА и ПРОТИВ се разделиха почти поравно ... Към liato-to: а какво точно те накара така драстично да се пре-образиш? Какво превърна слона в пантера-змия?-)) Към Арчи:" ...а не намирате ли, че все пак тези сериозни промени са станали в резултат на някакви постепенни натрупвания?..." Диалектика значи малко, а?-)) Количеството -> ново качество. " ...аз лично не вярвам във `Коренната промяна` като вид вътрешна революция, защото средата там, в душата ни е хомогенна и се противопоставя /или е в хармония/ на външните фактори, те могат да водят до натрупвания, но не и до кардинални промени..." Падаш си еволюционист и отричаш да има такова нещо като прозрение, просветление, some kind of inside insight.... Добре де, и наистина ли при теб промените са ставали толкова плавно и някак така , следвайки сякаш естествената предразположеност на душата ти? Не си имал резки падения, отчаяния? Или и да си имал, не те са те променяли... или не така изведнъж (мярката за това изведнъж е отново чисто субективна, нали)? По въпроса дали "средата там, в душата ни е хомогенна и се противопоставя /или е в хармония/ на външните фактори" мога да кажа, че това е само едно от двете основни течения относно разбирането за нейната природа (на душата де). При нея всичко клони около термина Хомеостазис (равновесие, хармония). Другото схващане гравитира около термина Организмичност - онтологична, изначално вродена неравновесност, която те/ни кара да действаш/ме, нещо което ни човърка и не ни дава покой, и то е точно в природата на душата ни. А колкото по-голямо е това вълнуване, това неудовлетворение - толкова по-вероятна, а и възможна става промяната, толково по-радикална. Промяната, разгледана в позитивна светлина, се вижда като Развитие. Такива работи разни.... аз изглежда съм привърженик на второто обяснение. Само така, отбелязвам, че въпреки телминологията на Фройд (например insight или drive - един от преводите му е и инстинкт) той си е типичен представител на хомеостатичното разбиране за човешката природа. Към `soft, a донякъде и към karry : " uchudvaneto.....bolkata....gneva... primirenieto....zabravata...." - точно това ли е последователността? И има ли такова нещо като забрава за болката? Изобщо, при теб това е нещо ключово май? На друго място и по друг повод беше казал "....забвение" ....доколкото поне си спомням. "... vtoria put beshe bez vunshni prichini....vsichko beshe v men....moje bi usetih chastica ot poniatieto svoboda na duha....i silata koiato dariava na tezi koito sa se usetili:))) " - признавам, звучи добре, но не съм сигурен, че го разбирам. Свобода на духа, казваш. Сещам се за Кант, май беше. Той различава душа от дух... но аз май не мога. Май и затова нямам вътрешното усещане, че те разбирам :о((( Както и да е....Първият път прилича на болка от любов, за втория път - болката за умиране (по Киркегор)??? ;o)) Много ще съм ви благодарен, ако пак задоволите любопитството ми Благодарности на Jiro, Емануела и Борислав ... ето - получава се така, че като в общи линии сте съгласни с мен, аз нямам въпроси и не Ви коментирам .... малко неизгодна за вас ситуация, май ;o)) Чао

Тема za vladooнови [re: Vladoo]  
Автор soft` ()
Публикувано13.08.99 14:40



pozna za purvia put.....10 tochki:))) za 2-ria triabva da poiasnish....che kirkegor mi e izhvruknal ot glavata.... iskah da kaja che zapochnah da useshtam niakoi neshta koito idvat sled vajni reshenia v jivota.... zabravata ili zabvenieto...mdaaa ima gi pochti prez cialoto vreme...biah kazal po niakoe vreme i bezdushie...ili moje bi bezchuvstvie....daaa vtoroto e po-validno... no iavno sum v takuv period...iskam da ne e taka....boria se ala ochevidno gubia pone za momenta...


Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.