Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:08 28.05.24 
Мнения
   >> Вашето мнение
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Българиянови  
Автор lari ()
Публикувано21.05.99 23:48



"Българио за тебе те умряха,една бе ти достойна зарад тях и те за теб достоини майко бяха".Какво мислите за това?Имат ли актуалност старите завети днес.Кое е по лесно да имигрира човек или....

Тема Отг: Българиянови [re: lari]  
Автор Carcass ()
Публикувано22.05.99 01:03



Защо да емигрираме бе. Тук става най- великото шоу на света. Какво ни липсва- ум ли, идеи ли. Това че за 50 години ни разказаха играта и него ще превъзмогнем. Все пак не всичко е пари, има и духовни ценности. Българинът винаги е падал и ще пада само на краката си. Наистина в кофти време сме се родили, но още по- кофти е да зарежеш родината си. Казвам го с малък опит.

Тема Отг: Българиянови [re: lari]  
Автор lari ()
Публикувано22.05.99 07:39



Да зарежеш родината си са силни думи защото има хора който от вън са направили повече за родината си от колкото тези който сме тук и оставаме безучастни към мизерията,пумярите,боклуците.И то вече свикнахме но не с демокрацията а със свободията и безодговорноста.Ограничени сме нямаме свобода в главите защото не знаем какво е това.Но въпроса беше за тези силни думи с които започнах темата написани от Иван Вазов.Къде са ценностите?Къде са Христо Ботев,Алеко Константинов.В България шекспировият въпрос се превежда "Бай Ганьо ли съм или не съм"

Тема Отг: Българиянови [re: lari]  
Автор Безработен ()
Публикувано22.05.99 10:27



до lari Добре звучи. Нямат. Да емигрира.

Тема Дупл: Отг: България [re: lari]  
Автор Jimy C. ()
Публикувано22.05.99 10:57



Драги Лари, Като каза за твоя превод на Хамлетовия ?-с на днешни български условия, та се сетих. Че Бай Ганьовщината е нарицателно, нарицателно е , ама все пак знай, че някои по-модерни трактовки на Алековия емблематичен герой успяват да нюансират поведението му и да изведат две линии на неговото тълкуване. Едната е с превес на доброжелателната и снизходителна ирония към една група хора-прохождащите тогавашни български предприемачи, които се опитват да се впишат в далеч изпреварилия ги западен свят с наивността и простотата на своята непосредсвеност. Те са казано на днешен език прагматици - в противовес на идеалистите от чиито кръг е и самия Алеко. В този смисъл и двете споменати съсловия (макар и на двата полюса в много отношения) решават една и съща задача - приобщаването на България към цивилизования свят. Света, в който високото ниво на художествената дейност и лична образованост и силно развитото производство въз основа на икономическия интерес са просто двете страни на един и същ медал. И докато Вазов в много, да не и във всички свои литературни търсения е все в ролята на догонващ модерните за времето си литературни тенденции, то самия Алеко (а в по-голяма степен и поетите от началото и до към края на 20-те години на века) е вече "нормално" вписан в тях (в този общ световен поток). Венец пък на усилията на условно наречените от нас прагматици може да се счита Д.Димовия Борис от Тютюн. С други думи - за един период от около 50 г. България успява да се приближи и дори да изпревери някои свои съседи по пътя към Европа (пак на модерен език казано). Свършвам до тук за да не стана прекалено отегчителен. Надявам се, че разбираш в каква връзка говорих основно за един период отпреди 100 г. и ще се съгласиш, че това може донякъде да е и отговр на твоя въпрос.

Тема Отг: Дупл: Отг: Българиянови [re: lari]  
Автор Carcass ()
Публикувано22.05.99 14:32



Ами като не ви харесва стягайте куфарите, купувайте билет и изчезвайте. Сега никой не ви спира. Само не очаквайте никъде да ви посрещнат с "добре дошли", а за пословичното българско гостоприемство да не говорим. Добре, всички плюете държавата ни, нямало ценности(били се загубили), но запомнете, че където е имало пак ще има. Да му мислят тези които никога не са имали нищо (освен пари).

Тема Дупл: Отг: Дупл: Отг: Българиянови [re: lari]  
Автор Имигрант ()
Публикувано23.05.99 00:12



Господа , вие колко пъти сте имигрирали ....? Прави ми впечатление нихилистичната нотка в писанията на българите в България. Ние откакто напуснахме България и видяхме "цивилизованите" държави и хора много се гордеем, че сме българи и смело го заявяваме. А гостоприемството на българите извън България по нищо не се различава от това във България и въпрос на личност а не на местонахождение.

Тема Българиянови [re: lari]  
Автор Безработен ()
Публикувано24.05.99 16:57



Според мен няма никакво значение къде са ценностите (или аз не разбирам какъв смисъл влагаш в тази дума). Има значение в какви ценности вярваш, успяваш ли да живееш в съответствие с тях и какво в крайна сметка постигаш. В България днес много трудно се живее (поне моите наблюдения са такива: например не ми го ражда главата как с две средностатистични заплати - 360 000 лв. изкарва месеца 4-ри членно семейство) в съответствие с една прилична ценностна система, как да намериме и сили и възможности да решаваме общочовешки проблеми (в частност общобългарски)? Моят превод на Шекспир е “Реалист ли съм или не”. Опитвам се да бъда реалист, за повече не ми достига. Другият вариант е да заприличам на жабата видяла вола... Чао!


Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.