Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:31 17.05.24 
Мнения
   >> Вашето мнение
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Какво мислите за соц.осигуряване в Българиянови  
Автор Честен Частник ()
Публикувано29.04.99 23:31



От 1991г.си имам вземане- даване с Осигурителния институт в България.Свидетел съм на безброй тъпашки хрумванея в изменението на законите и правилниците за соц. осигуряване.Но последните изменения от 01.01.1999г. са върхът на безобразието. По предложение на КНСБ(Рекетьорска орг.N1 у нас)към края на 1998,чрез шъшлещата уста д-р Ж.Христов се изрече следната идея. Собствениците на фирми и самонаетите лица,както и техните съпрузи работещи във фирмите им да се осигуряват минимум върху 2 мин.заплати.След него я доразвиха Ив.Нейков - соц.министър, и Н.Николов - шеф на Осигурителния институт. Като цяло в резюме имаме следното:1.Собственика плаща 32% в/у 2 мин.заплати както вече споменах, а за работник 37% от възнаграждението му. 2.При нетрудоспособност ( тук е уникалното)вече се дължи осиг.вноска в р-р на 22% от дохода за последните 6 м.Ами ако поради тази причина за това време няма доход от къде ще се плти вноската? Болничните пък са позорно ниски. 3.Детските надбавки си остават непроменени до 01.07.1999г.След това започва една диференциация според възраст и бр.,за която не ми се говори.... Това до тук на някой може и да се стори незначително.Но какво ще кажете като към това бреме се прибави от догодина и задължителните вноски за втора пенсия? Естествено в частни фондове! Имам следните въпроси относно гореизложеното:Колко ли хора ще загубят работата си? Как фирмите биха се развивали и предприемачите да бъдат лоялни към държавата?По какъв начин ще се стимулира раждаемостта?Защо на човек ще му е нужна втора пенсия след като под тежестта на този ярем може и да не дочака първа? Кои ще са тези субекти с частните фондове които ще прибират и инвестират парите? Няма ли когато му дойде времето да фалират или да се изпарят?... При толкова много въпроси и още и още, забелязвам че се възприема от много предприемачи следните регресивни принципи."Необходим минимум","По-малко приходи,но и по-малко разходи","Предпочитам спестени разходи, отколкото признати" и т.н. Дано не съм отегчил уважаемите читатели, но тази тема смятам за важна , и че касае доста хора!Предлагам да остане открита и колкото повече засегнати лица напишат по нещо - толкова по-добре. Моля изкажете се и Вие! Искренно Ваш, Честен Частник

Тема Отг....за соц.осигуряване в Българиянови [re: Честен Частник]  
Автор Archi P. ()
Публикувано03.05.99 09:13



Абсолютно си прав, Честни частнико! Аз имам отношения със СУСО и осигуряването от 1994 год. и също съм се нагледал на какви ли не безумия! Първата година си плащах съвестно осигуровките, но когато се наложи да получа болнични за мой служител се оказа истинско ходене по мъките. Винаги могат да те изкарат неизправна страна по някоя тяхна вътрешна разпоредба, а обикалянето за събиране на подписи и получаването на болничните отнема 6-12 работни часа. Накрая съжалявах, че съм се захванал с това и предпочетох да ги изплатя от джоба си...На втората година, въпреки изплащането на всички вноски, ми отказаха да ми заверят трудовия стаж, понеже ми поискаха (постфактум) декларации от всички бивши служители, че са си плащали осигуровките. А някои от тях отдавна не бяха в България... ...Ами при това положение мисля, че е разбираемо защо хората приемат стратегията на "Разумния минимум" при осигуряването... ...Подобно е положението и с Данъчната система и администрация в България. Там наистина е по-добре да спестиш разходи, за да не ти се раздуват приходите. И по-добре спестени, от колкото признати... ...Лошото е, че от "нийде надежда взора не види". Но май се получава доста мрачна и скучна (за останалите) тема. Извинете, и Умната!... Арчи

Тема До Честния Частник и Арчи [re: Честен Частник]  
Автор Черноризец Храбър ()
Публикувано06.05.99 17:47



Приятно се изненадах когато ровейки случайно видях какво сте написали! Има нужда от специално място където да споделяме конкретни проблеми. Уверен съм,че има още много други които също биха могли да кажат по нещо ,но не знаят къде. Няма частник който дълбоко в себе си да не иска да работи законно,да плаща данъци и пр..за да може имайки спокойствие и защита да се съсредоточи в бизнеса си. Но когато те третират,като престъпник априори,и то рекетьори използващи служебното си положение,много по необразовани от теб,е това вече прелива чашата. Крайно време е бюрократите да разберат,че тяхната работа се състи в това да ни съдействат,за да се намери верният път, иначе ще получат средния ми пръст! Нека не забравят ,че собствените им заплати се формират от данъците които плащаме ние!

Тема Отг: Какво мислите за соц.осигуряване в Българиянови [re: Честен Частник]  
Автор eng. Bozil George Zahariev ()
Публикувано10.05.99 03:21



Sozijlnoto usigurjvane e nai-vazhnata rorj na dxrzhavata.Pone za invalidnost i kraina bednost trjvba da se usigori elementarni uslovij za sxshtestvuvane, Nai-tragichno stava usigurjvane za medizinsko obsluzhvane. !0% ot dohoga trjbva da osigurinormalno obsluzhvane i medikamenti. Nai-vazhno e da mozhem da proizvezhdame neshto,koeto konsumatorite tuk ilipo svetago txrsjt. V bxlgarij ima tolko neshta da se vxrshat, che e neprostimo da ima dori edin bezraboten. Kakvo vie mislite?

Тема Отг: До Честния Частник и Арчинови [re: Честен Частник]  
Автор Анонимайзър ()
Публикувано15.05.99 20:21



Аз например, поради гореизложените факти, изобщо не си внасям социални осигуровки, което не е разрешение на въпроса, защото когато остарея не знам какво ще правя.Не се правя на мошеник, но и не искам да ме правят на маймуна. Разбирате ли сега, защо искам да живея в нормална държава ? Анонимник(ясно защо!).

Тема Един съвет до частниканови [re: Честен Частник]  
Автор Друг частник ()
Публикувано22.05.99 01:48



Заведи всички лица, които осигуряваш досега на трудов договор и ги осигурявай по общия ред. Освен че основата е по-ниска, осчетоводяват се допълнителни разходи.

Тема Дупл: Отг: До Честния Частник и Арчинови [re: Честен Частник]  
Автор таня ()
Публикувано22.05.99 22:33



То вие на това осигуряване ли му викате. Единственото солидно нещо в тази система е размера на вноските.Оттук нататък всичко е въздух под налягане. Всичко е измислено така, че максимално да те откаже от желанието да изтеглиш било болнични, било детски. Аз например за първото си дете, въпреки, че си плащах редовно вноските 5 години не взимах детски, защото не ми се изплащаше загубеното време в СУСО за тази цел. Междувременно първото порасна и се появи второ. Ами сего?


Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.