Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:13 26.04.24 
Мнения
   >> Вашето мнение
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Пишмангреки  
Автор Deern (Познат)
Публикувано10.10.20 11:22



Какво правиш? Зазими ли басейна?



Преди време писах че търсим нещо по-голямо за купуване. (когато ме пита какво ще правим с 230 кв.м. жилищна площ)

Е сега намерихме такава къща каквато искаме.
Обаче има външен басейн.

Това не беше планирано точно така, обаче след като басейна е там, на първо време няма да го отстраняваме.

Къщата е строеж 2010 г и 2018 г са строили пристройка (към къщата). Басейна е от тогава, но външен и без стъклено покривало. (даже на гоогл-мапс басейна е още в строеж, вижда се купчина почва, но не и басейн, на аппл-мапс се вижда)


Сега голямата въпросителна е какво ще правим през зимата с него?
Даже не е ограден, за да не падат животни вътре (котки, таралежи, кучета т.н.)
Паднат ли, не е възможно да излязат, особено ако е на зимен статус, и ще се удавят.

Ти какво правиш с твоя? С какво го покриваш?
В началото трябва да е нещо спешно, защото зимата почти дойде, няма да имам време да поръчвам нещо постоянно.



Тема Re: Пишмангрекинови [re: Deern]  
Автор pishmangreek (новак)
Публикувано11.10.20 13:32



Най-важното за водата в басейна е поддръжката с химия - таблетки хлор, PH(-).
Редовно почистване на филтрите. Вашия какъв тип е? Със скимер или с преливник?
Снимай ми го, ако не разбираш какво питам. Ако е със скимер, в него има една кошница в която се поставят таблетките хлор. Тя задържа и едрите боклуци - листа, треви и т.н. Другият филтър е в помпата. Развива се капака на помпата, като преди това се затварят всички кранове. Вътре има едно пак като кошничка което задържа боклуците, които са успяли да преминат през скимера. Третия филтър е пясъчния. Той задържа и най-финните боклучета. Той се чисти с програма baskwash.
Oтделно поне 2 пъти месечно трябва да се чисти пода и стените на басейна. За целта препоръчвам робот. Струва между 2000 и 4000 лева, но си заслужава инвестицията!

За зимата има 2 варианта - единия е прескъпа химия и покриване с покривало.
Другия е изпразване на басейна.
Аз практикувам второто. Установих, че излиза по евтино и е по-практично. Всяка година края на ноември го изпразвам. Началото на месец май го измивам основно с водоструйка и ако има полепнал котлен камък с един препарат DURO STICK (купувам си го от Гърция) който е за почистване на фуги и котлен камък и го пълня наново. При новото пълнене изсипвам една кофа 5 кг. шоков хлор (за 30 кб/м басейн) ако е по-голям повече.

Дано съм била полезна. :)



Тема Re: Пишмангрекинови [re: pishmangreek]  
Автор Deern (Познат)
Публикувано11.10.20 14:27



Маклерката не можа да ни обясни повече от половината неща в къщата.
За басейна имахме малко време, това, което видях е че няма скиммер, видях замо дюзите отстрани.

Не мога да кажа колко е дълбок, но отгоре е около 6 х 3,5 м овален.

В момента водата е източена то под дюзите за зимата, да не замръзват.

Въобще не знам какво и дали са наляли във водата, защото водата се е “обърнала” (мътна).

Във вторник вечерта ще подписваме договор за възнамеряване за покупка, докато дойде подписването пред нотариус.

Маклерката ми каза че собственика ще бъде там и мога да го питам за нещата които искам да знам. (имаме много за питане, защото има подово отопление с газ-камина която не знам как се свързва. Отделно има друга камина с дърва, тя е ясна)

Аз мисля да го източвам 1/3 от водата + препарати и напролет да го чистя.
Иначе моя приятел каза да купуваме робот.
Аз мисля да ползвам “прахосмукачката” — помпата с приставка за чистене на дъното.

Видях че при нас се дават роботи за 10€/ ден. Може да ги пробвам преди да купя.
За ми е важен прахосмучния робот за кухнята и всекидневната, тоя за басейна сега не го мисля.

А това изцяло изпразване на басейна всъщност не е ли зле за стените му?
Ок, ако е покрит, няма да се съсипе покритието.
Но ако е празен няма ли натиск отвън или откъм подпочвените води?

А и с това покриване при нас няма да е много лесно, защото не видях нито един елемент отстрани за това.
А непокрит басейна е абсолютен капан за животни.





Тема Re: Пишмангрекинови [re: Deern]  
Автор pishmangreek (новак)
Публикувано11.10.20 15:46



Ясно. Голям е колкото моя. Нищо няма да му стане ако го изпразвате изцяло. Правя го вече 9 години. Ако си ходила през зимата по Слънчев бряг, Златните, Албена ще си видяла, че на повечето хотели басейните са изцяло изпразнени. Някои са пълни само на 1/3, но в такъв случай се поставят 10 литрови пластмасови бутилки пълни на 1/4 с с пясък. Те са да оберат разширението на водата при замръзване. Ако не сложиш такива бутилки при пълен басейн, заледената вода може да причини по-големи щети отколкото празен басейн.
Щом е мътна водата, не са сложили никаква химия. Препоръчвам да го испразниш, защото ще стане жабуняк и ще се напълните със жаби.

Също не препоръчвам подочистачката с маркуча. Едно, че не чисти добре, друго, че този дебел маркуч като се напълни с вода става много тежък. Трябва да имаш яки мускули да чистиш с това нещо на ръка. Докато робота си го пускаш и за 3 часа излизва басейна, катери се и по стените до водната линия.
Също не е добре да се взима под наем, защото всички басейни са с различни форми и размери. На робота му трябва поне 2 пъти да се пусне на пълна програма за да сканира и запомни размера и формата на басейна за да го обхожда целия. Иначе цикли на едно място и пропуска.



Тема Re: Пишмангрекинови [re: pishmangreek]  
Автор Deern (Познат)
Публикувано11.10.20 18:45



Това за бутилките с пясък не го знаех, много интересно.
Значи да напълня 4-5 пластмасови бутилки с пясък, колкото да плуват като шамандури ?

Гениално

Иначе за прахосмученето с маркуча става с телескопна тръба, но наистина е трудоемко.

Ок, убедих се да източа водата напълно и да го зазимявам с покривало.
Но това покривало как ще го закотвя отстрани не ми се мисли... даже имам едно в гаража, има метални елементи за херинги за палатка (изкривените колчета за палатка) нооколо басейна е направена пътека от камъни, която е правена скоро т.е. няма място за забиване междукамъните. Ще трябва да видя дали покривалото пасва, не помня колко е голямо, но е голямо.

Очертава се тая процедура с чистенето да я правя посред зима



Тема Re: Пишмангрекинови [re: Deern]  
Автор pishmangreek (новак)
Публикувано11.10.20 19:20



Ако го изпразниш не можеш да сложиш покривало, защото ще се скъса от дъждовните води и снега. Покривало се слага само на пълен басейн, за да може водата да "държи" покривалото. Аз моето го изхвърлих. Беше от някаква много дебела мушама. Много тежко и много обемисто. Празня си басейна и ми е мирна главата. Периодично след валежи като се понатрупа вода, пускам помпата да го изпразня тотално.

Аз бях късметлийка, че купих къща в затворен комплекс чийто строител живее точно до мен. В началото ми обясни абсолютно всичко около поддръжката на басейна. Когато имах проблем го виках и идваше и ми помагаше. Това с бутилките той ни препоръча и после като ходех зимата по морските комплекси видях, че масово се практикува и в хотелите.
Ако не беше той, щях да наема фирма по поддръжка на басейни.



Тема Re: Пишмангрекинови [re: pishmangreek]  
Автор Deern (Познат)
Публикувано11.10.20 19:50



Имам тук една фирма, която има съпорт по телефона, но за такива неща като бутилките, до сега нокога не е ставало дума и аз никога не съм виждала.



Аз искам стъклено покривало (като оранжерия отгоре), но такова нещо не може да се поръча и достави набързо.

Мисля въпреки това да го изпразня и да гопочистя, да видя какъв е отвътре.

Уф вярно че покривалото ще натежи от дъжда, ама то няма да държи даже и в басейна да има вода, защото за зимата не е пълен, а водата е под дюзите.

Мога да сложа един траверс по средата, така че водата да се стича по двете страни.
Друго не ми идва наум.

Друг вариант е да оставя да вали вътре, както подозирам е правил и собственика.

Но проблема е че вътре ще паднат животните — таралежи, куче, зайци, всичко, което мине от там.

Даже не знам къде и какъв тип е осветлението в тая част на градината, може да има сензор някъде, въобще не знам. Ще питам във вторник.



Тема Re: Пишмангрекинови [re: Deern]  
Автор pishmangreek (новак)
Публикувано12.10.20 00:15



Спокойно. Животните имат инстинкт! Няма да паднат. Единствено дъждовни червеи може да се излъжат да паднат.

Моето куче много мрази водата. Като му кажа "Паме гя баньо" започва да трепери от страх и търси къде да се скрие. Обаче му е любимо да се разхожда около басейна по самия бордюр. Никога не е падало. Ние сме го хвърляли и плува като за световно и си намира стълбите да излезе от басейна.
Та, не се притеснявай за животните! :)

Аз искам стъклено покривало (като оранжерия отгоре), но такова нещо не може да се поръча и достави набързо.
За Германия е много удачно! имайки предвид късия летен сезон. Друг начин освен остъкляване на басейна е да се сложат соларни панели, които да се вържат с басейна.
Съжалявам, че не го направих като слагах соларите за топлата вода. Просто не знаех, че може! В по-късен етап се заговорих с представителите на VIESSMAN когато дойдоха за профилактика на панелите и ми казаха, че е било възможно, стига да съм го искала. Сега ако искам предстои ново къртене. Трябвало е тогава, когато къртихме да монтират, да свържем и басейна освен бойлера.

Мога да сложа един траверс по средата, така че водата да се стича по двете страни.
Друго не ми идва наум.

Можеш да купиш десетина големи надуваеми топки и да ги поставиш между водата и покривалото (и това съм виждала) така, че да се повдигне и не задържа вода, но падне ли сняг, няма спасение.



Тема Re: Пишмангрекинови [re: pishmangreek]  
Автор Deern (Познат)
Публикувано12.10.20 17:34



И нашето куче не обича вода, но е много любопитно и понякога не много умно

Ако има борд в басейна, отива да види какво е, стъпва на него и при най-малкото движение пльосва във водата.

Веднъж падна от компоста, но само ожули корема на ръба на компоста.

Неотдавна в една група за домашни любимци една жена постна снимка на удавена котка в съд за дъждовна вода. (от огромните кофи, в които пасват 2 възрастни човека, не знам колко литра са).

Нашия съд е винаги с похлупак, но нейния явно не е.
Котката е паднала вътре и не е могла да излезеи се удавила.

Надявам се като източвам басейна да не ми се налага да вадя животни от дъното. (ако потъват след време)


п.п. Ще видя как да закрепя покривалото, толкова големи топки трудно ще намеря тук през зимата. Мисля че имах една огромна на SAT1, но не помня дали я изхвърлих, а и една няма да стигне. Ще видим.
Утре ще питаме и за басейна.
Трябва да взема и мерките за нов диван защото ще трябва да е по поръчка (толкова голям няма по магазините), иначе повечето неща сме ги избрали вече.



Тема Re: Пишмангрекинови [re: Deern]  
Автор pishmangreek (новак)
Публикувано16.10.20 18:17



Честито! Много приятни емоции в новия дом ти пожелавам!
На мен ми е любимо да купувам недвижими имоти, да ги довършвам или отремонтирам и после продавам на сметка.
В моя скимер съм намирала само удавени мишки. Котки обикалят много из двора нощем, но никога не са падали в басейна. Единствено като се разхождат по оградата ми задействат датчиците за движение и алармата пищи.
Удавени животни изплуват на повърхността. Не потъват!

Успех! :)




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.