Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:42 17.04.24 
Мнения
   >> Вашето мнение
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Ученическите униформи - ЗА и ПРОТИВнови  
Автор Taли (непознат)
Публикувано03.03.10 16:30



Здравейте!
Виждам, че има някъде подобна тема, която е от преди доста време пусната, но едва сега взе да ме вълнува, след като в основното училище на сина ми, решиха ей така, без много да се разтръбява, да въведат униформи. В началото на 02.2010г. пуснаха една анкетка, в която имаше два въпроса с по два отговора Да и Не. Въпросите бяха "Съгласни ли сте да бъде въведена униформа?" и "Съглани ли сте сумата за униформата, включваща риза, панталон, зимен пуловер и вратовръзка (не повече от 90 лв.) да бъде внесена на две вноски през еди кои си месеци?". 2-3 седмици след това, без родителска среща, чрез децата предадоха, че само събирали пари за ризка, тениска и вратовръзка - 66,60лв., а зимния пуловер в началото на другата учебна година, че сега нямало смисъл, стоплило се вече. Интересува ме какво се прави след като не сме съгласни с униформите като цяло, освен да сменим училището, което не е решение. Да не говорим, че тази цена е неприемлива за това, което се получава срещу нея. За момчетата са някакви лилаво-розови ризки-показали са им ги уж случайно. За момичетата не знам какъв цвят ще остане тогава. Представете си момчета 5-ти клас с такива дрешки. Рових насам-натам из интернет и познайте - елитни бизнес училища в Англия си нямат униформи, а тук, понеже нямаме с какво друго да се похвалим....униформи. Ами дайте, заради това, че Мимистерството им отпускало някакви пари да въведем и пионерски връзчици! И давате ли си сметка, че не униформите правят децата ни добри или лоши, а ние родителите, които сме били обличани с униформи. И как едно училище, в което учителката дава на една и съща ученичка задачи, които тя да решава на дъската, а самата учителка си влиза в стаичката и си чопли на спокойствие слънчогледови семки, може да претендира за елит??? Ако това училище е добро, защо се налага да дообеснявам формули и задачи в къщи? Как се учат десетични дроби, примерно, без да се обясняват обикновените дроби?! Системата, учебниците и всичко останало куца, а нас ни принуждават да даваме грешни пари, в тези трудни времена сега, за да се тупаме в гърдите, че сме елитно училище??? Нима сега т.н. "бедни" родители като не могат да обяснят на детето си, че трябва да се харесва с дрехите, които могат да му купуват и дрехите не са важни за хората, а това, което в тях, би им помогнало за в бъдеще, когато детето порасне и види, че не всички са равни и се озлоби, че е живяло в саксия??? Ако родителя не може да възпита детето си сега, когато е малко и е важно да му бъде обяснена и тази страна от живота, какво ще прави след това. Порасналото дете трябва да тръгне да краде, за да стане с маркови дрехи като някое друго пораснало дете ли???
Какво правят дрехите? Какво правят родителите? Какво правят учителите? Директорите си гледат интереса заради договори с разни фирми, като впоследствие се оказва, че е по-евтино да си закупиш униформата от самата фирма, отколкото през училището? Да не говорим, че е глупаво да дадеш едни такива пари за нещо, което след 4-5 месеца ще му е малко? Защо е това и кому е нужно? Кой има интерес децата ни да са еднакво грозно облечени?
Какво мислите вие по темата?



Тема Re: Ученическите униформи - ЗА и ПРОТИВнови [re: Taли]  
Автор tiger_sablozuby (Котка)
Публикувано03.03.10 19:17



Мисля, че трябва първо да извадят резултатите от анкетата. Освен това, за тези пари могат да се купят два комплекта дрехи.
Ако толкова държат възпитаниците им да покажат къде учат - една значка върши същата работа.

Ако съм пропуснала да кажа - написаното е лично мое мнение.

Редактирано от tiger_sablozuby на 03.03.10 19:19.



Тема Re: Ученическите униформи - ЗА и ПРОТИВнови [re: tiger_sablozuby]  
Автор Taли (непознат)
Публикувано03.03.10 21:17



Друг миннус, за който се сетихме впоследствие: не е ли опасно дете да ходи с нещо плътно около врата му?? Трябва ли някой да пострада, за да махнат вратовръзките при децата? Не помня за кое училище се отнася, но са отхвърлили някакви униформи, заради това, че на панталоните имало връзки (не знам къде - на кръста или долу на крачолите) и било опасно да не се наранят...



Тема Re: Ученическите униформи - ЗА и ПРОТИВнови [re: Taли]  
Автор tiger_sablozuby (Котка)
Публикувано03.03.10 21:37



Виж сега - последно родителите одобряват ли униформите? Какви са резултатите от анкетата? Първо това трябва да разберете.
Освен това, понеже ти спомена, че имало някакво финансиране от МОМН, което искали да оползотворят, а в същото време искат пари от родителите за тези униформи - как става това?

Ако съм пропуснала да кажа - написаното е лично мое мнение.

Редактирано от tiger_sablozuby на 03.03.10 21:39.



Тема Re: Ученическите униформи - ЗА и ПРОТИВнови [re: tiger_sablozuby]  
Автор Taли (непознат)
Публикувано04.03.10 20:47



Родителите нищо не са ги питали. Даже обикновена родителска среща няма. А за финансирането разбрах от разни новини, че през 2007 г. Д.Вълчев - тогавашния министър - за поощрение на училищата им давали по 20 000лв. Това вероятно е стара информация (по отношение на сумата), защото едва ли толкова биха се натискали директорите да налагат такава щуротия. А за анкетката, никой нищо не споменава. Попитах класната на сина ми и тя само ме уведоми какво ще има в комплекта и до кога е срока. Не вярвам родителите да искат децата им да ходят облечени еднакво, едва ли не под строй и да козируват. "Винаги готов!" все още може да се възстанови, предполагам. И не мога даразбера как другите училища си харесват униформи за по 20-30лв., а нашето (засега) не може. Но не е въпроса в парите...



Тема Re: Ученическите униформи - ЗА и ПРОТИВнови [re: Taли]  
Автор SoulMate (европейка)
Публикувано04.03.10 21:57



Е добре де, какъв е проблемът точно? Защо униформи или защо точно тези униформи? Децата точно започват да се вглеждат в дрехите си и да се депресират, че не са марково облечени - униформата решава този проблем веднага.
"елитни бизнес училища в Англия си нямат униформи" - затова пък началните училища са с униформи. Даже и шапки си имат. Е, може би не всички...

"И давате ли си сметка, че не униформите правят децата ни добри или лоши, а ние родителите, които сме били обличани с униформи." Всъщност, ние бяхме обличани в едни грозни сини престилки. Но си права, че родителите правят децата такива, каквито са - някои имат финансови възможности, други нямат, а това отчетливо се предава на децата.

"Нима сега т.н. "бедни" родители като не могат да обяснят на детето си, че трябва да се харесва с дрехите, които могат да му купуват и дрехите не са важни за хората, а това, което в тях, би им помогнало за в бъдеще, когато детето порасне и види, че не всички са равни и се озлоби, че е живяло в саксия??? Ако родителя не може да възпита детето си сега, когато е малко и е важно да му бъде обяснена и тази страна от живота, какво ще прави след това. Порасналото дете трябва да тръгне да краде, за да стане с маркови дрехи като някое друго пораснало дете ли??? " Нещо не мога да ти схвана мисълта. Нима предпочиташ децата да си мерят дрехите, вместо да се съсредоточат в уроците? По-добре е да са равни по облекло, а да се различават по знания. Порасналото дете няма да тръгва да краде, защото ще е образовано и ще е конкурентноспособно да си намери работа и да си купи каквото иска.


Изобщо, проблемът не е в униформите.



Тема Re: Ученическите униформи - ЗА и ПРОТИВнови [re: Taли]  
Автор tiger_sablozuby (Котка)
Публикувано04.03.10 22:43



Аз продължавам да си дъвча моето - анкетаааа????? Дали са ви анкета, значи се интересуват от мнението ви. Вариант 1: 51% искат униформи - униформите се въвеждат. Вариант 2: 51% не искат униформи - униформите не се въвеждат. Даже, по моему, трябва поне 85% да са ЗА униформите, за да ги въведат.
Освен това - някъде из училищния правилник да пише нещо за задъжително облекло? Едва ли. Никой не може да те накара да платиш нещо, след като в правилника не е споменато. Освен това, образованието е безплатно (освен ако детето ти не е в частно училище), следователно и дрехите в него трябва да са безплатни.
Не виждам къде е проблемът. Тросваш се "няма" и толкова. Ако те се опъват - местиш детето и сигнализираш до Господари на ефира. Живеем в такова време, че единственото ценно нещо в едно училище са учениците и приятелствата между тях, а от друга страна - със скайп и всички останали начини за връзка - детето ти ще запази връзка с приятелчетата от старото училище.

Ако съм пропуснала да кажа - написаното е лично мое мнение.


Тема Re: Ученическите униформи - ЗА и ПРОТИВнови [re: SoulMate]  
Автор Taли (непознат)
Публикувано06.03.10 17:58



Проблема е в налагането на такова грозно и уеднаквено нещо. Децата ни са красиви точно, защото са различни. И това, че някой родител не може да се разбере с детето си и да му обясни, че не е важно дали може да носи "маркови" дрешки или не, не дава право да налага на останалите това ограничение. Така е - децата се вглеждат във външния си вид, но ние трябва да им обясним достатъчно добре, че е важно да са чисти и спретнати, а не Маркови, че е важно какво научават, а не как изглеждат. Ние не бяхме обличани само в сини престилки, а и имахме едни грозни якенца и полички и панталонки и не знам още какво, но бързо се отказаха от това. Ако не научим детето си да се гордее със знанията си, а не с парите си....какво сме постигнали?! И порасналото дете, ако сега го опазим чрез униформите от зависта, после като излезе навън без униформа как ще се почувства. Явно последната цитирана мисъл не е добре формулирана, но точно там се казва по отношение на довода, че децата се дразнят от т.н. родители с възможности, че този довод не струва.



Тема Re: Ученическите униформи - ЗА и ПРОТИВнови [re: tiger_sablozuby]  
Автор Taли (непознат)
Публикувано06.03.10 18:07



Анкетата не знам какво е показала, но на нас просто ни съобщиха сумата. Което означава, че не се интересуват толкова от мнението ни, а по-скоро такава е процедурата. Другия вариант е, че в действителност родителите, които са за униформите, са повече от тези против. А в началото на годината ни четоха части от правилника, където се споменаваше нещо за приличния външен вид и така нататък. И въпреки, че детето ми има блузки в разни рок групи, не ги носеше точно заради правилника и взехме такива, които да са "угодни" на правилника. И сега какво....нови разходи в този "приятен"кризисен момент...



Тема Re: Ученическите униформи - ЗА и ПРОТИВнови [re: Taли]  
Автор tiger_sablozuby (Котка)
Публикувано06.03.10 18:29



Приличният външен вид изключва принадлежност към субкултура? Това е противоконституционно и в ущърб на физическото и психическото развитие на децата, подкопава моралните им ценности и каквото друго патетично се сетиш. Ако не е написано някъде, никой не те кара да дадеш тези пари - това е истината.

Ако съм пропуснала да кажа - написаното е лично мое мнение.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.